Jump to content
bookmarks

Incendiu la Maternitatea Giulesti.

Recommended Posts

Sursa:

Parchetul Judecstoriei sectorului 6 face cercetari cu privire la împrejurarile care au condus la declansarea incendiului de la Maternitatea Giulesti.

Trei dintre bebelusii transportati la Spitalul Grigore Alexandrescu au murit, altul este în stare foarte grava, iar prognosticul medicilor este rezervat, potrivit secretarului de stat Raed Arafat.

******************************************************************************************************************************************************************************

Daca au inceput sa moara si cei abia adusi pe lume.....

Cred ca Bulgaria devine o alegere rationala pentru viitoarele mamici.

Link to comment

Da, ok, e o tragedie, au murit 4 bebelusi, dupa spusele lui SirVic (si eu stiam doar de 3), dar nu trebuie sa faceti atata caz din asta. E la fel ca si cu soldatii care mor, se face atata zarva cand moare unul, dar de milioanele de eroi necunoscuti din razboaiele mondiale s-a uitat. Ca tot faceti o tragedie din moartea a 4 bebelusi intr-un incendiu, ganditi-va ca in fiecare zi mor aproximativ 24.000 copii in lume, adica aproximativ unul la 3.6 secunde si majoritatea au morti lente, provocate de foame si boli. :)

Link to comment

Da, ok, e o tragedie, au murit 4 bebelusi, dupa spusele lui SirVic (si eu stiam doar de 3), dar nu trebuie sa faceti atata caz din asta. E la fel ca si cu soldatii care mor, se face atata zarva cand moare unul, dar de milioanele de eroi necunoscuti din razboaiele mondiale s-a uitat. Ca tot faceti o tragedie din moartea a 4 bebelusi intr-un incendiu, ganditi-va ca in fiecare zi mor aproximativ 24.000 copii in lume, adica aproximativ unul la 3.6 secunde si majoritatea au morti lente, provocate de foame si boli. :)

Dar poate ca intr-o tara africana mor mai multi din acelasi cauze asa ca de ce sa ne facem griji.... -Ironie

Nici nu vreau sa ma gandesc cata durere trebuie sa suporti cand ai 50% din suprafata corpului arsa.

Link to comment

Cel de-al 4-lea bebelus cu arsuri pe aprox. 80% din suprafata corpului a murit in cursul diminetii,in cazul celorlalti medicii fiind rezervati.

Parerea mea:o tragedie peste care nu se poate trece,responsabilii acestui dezastru sper sa nu inchida un ochi cate zile vor mai avea.Eu am copil mic si daca as fi patit asa ceva cred ca acum eram la puscarie.

Link to comment

dar nu trebuie sa faceti atata caz din asta.

Romania ocupa primul loc in UE la mortalitate infantila.

Adica:

Romania : 12 la mie mortalitate infantila

Bulgaria : 8 la mie mortalitate infantila

Initiatorul topicului are dreptate, Bulgaria ofera mai multe sanse de supravietuire unui copil decat Romania.

In curand, in ritmul asta probabil ca si Albania va deveni o alternativa mai acceptabila decat Romania.

ganditi-va ca in fiecare zi mor aproximativ 24.000 copii in lume, adica aproximativ unul la 3.6 secunde

1. Numarul ala este dat de mortalitatea infantila si de pana in 4 ani din zone in care nu s-a auzit de tren

2. In zonele alea o femeie naste cate 9-10 copii din care 6 mor devreme, vreo 2 la adolescenta si cu putin noroc 2 ajung la maturitate. In Europa lucrurile stau un pic diferit. Femeile cu 3 nasteri sunt obiecte de muzeu deja.

3. Atestat istoric, in spatiul acesta se experimenteaza organizarea statala de vreo 3000 de ani incoace. Este absurd sa ne comparam astazi cu organizatii tribale. Desi cifrele sunt comparabile.

4. Si cel mai important ! De 9 luni de zile, statul roman nu mai asigura vaccinele anti poliomelita si TBC nou-nascutilor ! Cam ca in Somalia, Ciad sau Mozambic.

In conditiile astea, tu ti-ai dori ca (,) copilul tau sa se nasca in Romania?

Este ca nu ar fi cazul sa se faca caz?

Imi aduc aminte de un SMS de prin 2000 :

"Si daca ramuri bat in geam

Si tu-l votezi pe Bombo,

Eu'mi bag ****`n el de neam

Si emigrez in Congo"

Nu a iesit Bombo, si prin urmare nu este nevoie sa emigram in Congo... suntem deja acolo.

Link to comment

1. In conditiile astea, tu ti-ai dori ca (,) copilul tau sa se nasca in Romania?

2. Este ca nu ar fi cazul sa se faca caz?

1. Daca imi adresai direct mie intrebarea, raspunsul este nu.

2. Da, ar trebuie sa se faca caz (sorry) dar nu in felul in care se face aici, prin replyuri de fatada la care, sincer, ma apuca rasul. "Cazul" ar trebui sa se faca undeva mai sus, anchete, schimbari de sistem si toate celelalte.

Link to comment

Din partea mea sa arda tot spitalul.. cu toti doctorii de acolo... niste macelari cretini.. care nu-si dau interesul insa iti iau banii cu 3 maini .

Da.. pacat de acei bebelusi si vai de parintii lor ...ca aia nu mai sunt oameni! In spitalul ala mor copii in fiecare zi ... se nasc perfect sanatosi... iau o bacterie din spital si mor din cauza asta. Spitalul asta e bun doar daca vrei sa te distrugi pe viata.

Deci n-am cuvinte sa-mi exprim ura fata de tot ce inseamna maternitatea aia ... fata de toate asistentele .. care vorbesc cu mamele care tocmai si-au pierdut copiii gen "hai mai taci.. ce plangi atata? tu chiar credeai ca o sa se faca bine?". Deci nu ... 4 copii morti intr-o zi intr-un incendiu .. tragic da ... insa in fiecare zi mor mult mai multi

Sper sa inchida spitalul de tot ... sa nu mai nenoroceasca si alti oameni!

Link to comment

Da, ok, e o tragedie, au murit 4 bebelusi, dupa spusele lui SirVic (si eu stiam doar de 3), dar nu trebuie sa faceti atata caz din asta. E la fel ca si cu soldatii care mor, se face atata zarva cand moare unul, dar de milioanele de eroi necunoscuti din razboaiele mondiale s-a uitat. Ca tot faceti o tragedie din moartea a 4 bebelusi intr-un incendiu, ganditi-va ca in fiecare zi mor aproximativ 24.000 copii in lume, adica aproximativ unul la 3.6 secunde si majoritatea au morti lente, provocate de foame si boli. :)

MMMmmm.....eroii necunoscuti si soldatii morti ..nu isi au rostu ca subiect , nici cei 24 000 de copii morti in lume , atata timp cat noua ne mor 4 noi nascuti arsi ....topiti in incubatoare intr-o MATERNITATE.Nu facem tragedie ....e o tragedie , hai sa ne gandim la cei 24 000 de copii care mor in lume si sa ii lasam deoparte pe astia arsi de vii in maternitate , astia ai nostri ....in fine ...noi NU TRAIM IN ROMANIA ...traim "in lume".

Pentru unu de al nostru ...DA ii las deoparte pe cei 24 000 ...ii ignor , si fac tragedie pentru ce se intampla unde traiesc.

Link to comment

Alte detalii nu se stiu ? De ce , cum ?

Superstar , militarii aleg sa se duca in razboaie , si o fac pentru bani.

Bebelusii aceia n-au avut nicio alegere de facut.

Dar si in cazul unui (singur) militar mort si in cazul unui (singur) bebelus mort apar aceleasi "bocitoare", in schimb, nimeni nu da importanta intregului, doar acelei parti mediatizate.

Link to comment

Hai sa nu mai mediatizam si sa dam importanta intregului ...ah stai ...ca fara mediatizare ...nu ai cum sa vezi intregul. ;)

De cate ori ai auzit/citit despre statistici cu privire la numarul de copii / adulti morti intr-o zi (in tara, intr-o anumita regiune, pe glob) si cauzele cele mai des intalnite?

Link to comment

Da nu ma intreseaza man ...de nimic , de nici o tara ...nici de populatie nici de morti lor....e nul , zero.Nu asta e important in subiectu asta ...uite asa am ajuns unde am ajuns ...ca ni se rupe inima de altii cand noi astupam nisip cu praf in tara in care traim.

Altii nu au treaba cu noi ..asa ca ii scoatem din subiect ...si in loc sa se mediatizeze cazu elodia , gigi becali ....sau bataia intre clanurile de tigani ..prefer asta ,un subiect pe care nu trebuie sa se treaca pe langa ...da uite asa se trece pe langa si maine revenim la pata de pe curu lu tarky.

Link to comment
Guest Alex.R

eu inteleg ca e o tragedie, dar totusi...doliu national pentru 4 bebelusi?

Pacat ca nu au murit la botez,asa macar ajungeau in rai,acum au ajuns in iad...

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...