Jump to content
Guest Alex.R

Am putea deveni nemuritori in 20 de ani, gratie nanotehnologiei

Recommended Posts

Guest Alex.R

Prestigiosul om de ?tiin?? american Ray Kurzweil sus?ine c? oamenii - cel pu?in cei care vor - ar putea deveni practic nemuritori în aproximativ dou? decenii, gra?ie nanotehnologiei ?i a în?elegerii mai bune a felului în care func?ioneaz? organismul uman.

Kurzweil, care a mai prezis apari?ia unor tehnologii revolu?ionare, spune c? drumul spre nemurire este chiar accelerat de ritmul “incredibil” în care evolueaz? tehnologiile calculatoarelor ?i de progresele înregistrate în cercetarea genetic?. Ajuns la 61 de ani, omul de ?tiin?? american apreciaz? c?, teoretic, având în vedere repeziciunea cu care ne îmbog??im cuno?tin?ele, nanotehnologii capabile s? înlocuiasc? multe dintre organele noastre vitale ar putea s? apar? pe pia?? în 20 de ani.

De?i o astfel de afirma?ie poate p?rea deplasat?, subliniaz? Kurzweil, nu trebuie s? uit?m c? avem deja la dispozi?ie pancreasuri artificiale, spre exemplu, sau implanturi neurale. El nume?te aceast? teorie a sa “Legea Rezultatelor Accelerânde”.

“Atunci, nanotehnologia ne va permite s? tr?im ve?nic. În cele din urm?, nanobo?ii vor înlocui celulele sangvine ?i vor face treaba acestora de mii de ori mai eficient. În 25 de ani vom putea s? alerg?m 15 minute f?r? s? ne pierdem suflarea sau s? ne scufund?m timp de patru ore f?r? butelii de oxigen. Victimele atacurilor cardiace - cei care nu au profitat de gata disponibilele inimi bionice - vor conduce calm pân? la chirurg pentru o opera?ie minor?, în timp ce sangvibo?ii lor îi vor ?ine în via??”, afirm? Kurzweil.

“Nanotehnologia ne va extinde capacit??ile mentale astfel încât vom putea s? scriem un roman în numai câteva minute. Iar dac? vom dori s? intr?m în mod RV (realitate virtual? - n.r.), nanobo?ii vor închide semnalele creierului ?i ne vor duce oriunde vrem. Sexul virtual va deveni banal. Iar în traiul de zi cu zi, personaje holografice ne vor ap?rea în minte pentru a ne explica ce se întâmpl?. A?a c? putem s? a?tept?m cu ner?bdare o lume în care oamenii vor fi cyborgi, cu membre ?i organe artificiale”, conchide Raymond Kurzweil.

Sursa : Click

Link to comment

Asa ca putem sa asteptam cu nerabdare o lume în care oamenii vor fi cyborgi, cu membre si organe artificiale”, conchide Raymond Kurzweil.

In curand o sa ne transforme in roboti,yeee

Am inteles... voi cu protosii...

Chinezii clar zergi....

Se mai baga careva cu mine la humans?

Link to comment

Alex...fara suparare ,dar cum iti imaginezi nemurirea..??

1 la mana orice lucru are pretul ei in acest caz pretul al fi cel de nepretuit...SENTIMENTELE

SA TRAIESTI VESNIC FARA SA STI CUM E DRAGOSTEA .... FARA SA CUNOSTI FIORUL PRIMULUI SARUT?? ( trebuie sa recunosc mai degraba as muri maine dar mor cu gandu impacat ca am trecut prin acestea decat sa traiesc vesnic fara ele)

ORICE are pretul lui ..

.este un schimb echivalent...toata lumea este intr-o balanta ... si daca se inclina intr-o parte se va genera haos
...)

THORA ..ma bag eu la Humans

Link to comment
Guest Alex.R

Sentimentele si emotiile au legatura cu creierul.Credeti ca nu o sa mai aiba oamenii sentimente daca isi repara piciorul sau inima cu ajutorul nanobotilor?

Cojirep,sunt curios sa vad cum ai ajuns la concluziile acelea.Prezinta niste argumente te rog.

P.S. Eu nu imi imaginez nemurirea,nici nu visez la asa ceva.

Link to comment
Guest Alex.R

:dontknow: nush unde vrei sa "bati dar te rog continua ideea daca ai vreo una :D

Poftim?Tu postezi de plictiseala?Unde vreau sa bat eu?Tocmai iti explicam ca nu ai cum sa stii cum functioneaza si ce va afecta ceva ce inca nu exista.

Link to comment

Ai fost in viitor?Sau cum stii cum functioneaza si ce afecteaza?

Pai si omu` asta de stiinta al tau a fost in viitor?

Un alt om, tot savant si tot evreu spunea ca peste ceva vreme oamenii se vor intoarce la prastii.

Acum intre nemuritorii lui Kurzweil si prastierii lui Einstein eu pe cine sa aleg?

Predictii face pana la urma si Mama Omida. In direct, la Diaconescu.

Link to comment
Guest Alex.R

Chiar nu ma intereseaza.Nimeni nu poate prezice cu o acuratete de 100% ce se va intampla peste n ani.Ambele scenarii au sanse.

Tu pui egal intre parerea unor oameni de stiinta(care chiar stiu ceva in acel domeniu) si a unui individ de pe linkmania.(Care isi culege ideile despre nanoboti din seriale sf)

Link to comment

Tu pui egal intre parerea unor oameni de stiinta(care chiar stiu ceva in acel domeniu) si a unui individ de pe linkmania.(Care isi culege ideile despre nanoboti din seriale sf)

Yeap.

Asa m`a`nvatat Einstein :

"Before God we are all equally wise - and equally foolish."

Link to comment
Guest Alex.R

Probabil nu stii la ce se referea Einstein cand zicea "God". :)

Chiar nu cred ca a zis Eisntein asa ceva,apropo,era mult mai inteligent de atat.

Daca vrei sa dezbatem aceasta tema,ai la dezbateri un topic "Universul Credintei".

Link to comment

Foarte probabail!!! Tehnologia avanseaza mereu, evident si medicina. Cum inainte se murea de la o simpla raceala iar acum aceasta este ceva absolut banal .. poate ca in viitor ce pare acum de domeniul SF-ului va deveni realitate. Legat de "nemuritori"... n-as prea crede!

Link to comment

Nu stiu ce sa cred...daca vei cadea intr-o boala cu sentinta mortii si nu mai poti sa mori inseamna ca ... ? Se inverseaza toate legile gratie nanotehnologiei? Nu cred ca este posibil asa ceva...

P.S: Si spuneau astia ca peste 20 ani nu vor zbura masinile. :hail:

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...