Jump to content
FreestyleStudio

Masoneria !

Recommended Posts

ei o conduc pentru ca au oameni foarte influienti. care iau decizii importante in legatura cu viitorul multor tari.. sau poate chiar a planetei.

cam in atat cred si eu

sunt de parere ca exista oameni care ne "conduc", dar nu in sensul ca influenteaza fiecare miscare la nivel de individ cum cred unii retar...pardon, paranoici. sunt doar niste oameni super bogati care pot influenta economia, razboaie etc. dar asta nu e ceva neobisnuit, e normal. daca ajungi sa cunosti lumea de seama si sa ai multi bani, ajungi ca ei. daca nu, esti pielea falusului pe langa ei. dar nu suntem controlati de ei prin mesaje subliminale in muzica si alte cacaturi, doar de influenta lor

si nu cred ca fac parte dintr-un cult. nu se intalnesc in fiecare vineri sa faca ritualuri. doar au fost etichetati demult ca fiind "masoni" si candva termenul asta a capatat un alt inteles. ganditi-va la ei ca la niste oligarhi pe plan mondial, dar cam atat ;)

Link to comment

Eu stiu niste masoni,mi-au spus ca ei fac magie neagra si magie alba,ei conduc de cand america a fost descoperita(de ei),regimul lor este unul foarte strict dar foarte influent in acelas timp,se dau democrati si liberali dar fiindca lumea este ignoranta,care e chiar specia pe care ei au creat-o cu absurditatile de big bang si alte chestii,crestinismul si masoneria sunt la fel numai ca daca crestinismul il sprijina pe Dumnezeu bun,masoneria il sprijina pe Lucifer adica zeul rau,ca sa devii mason trebuie sa treci un ritual in care dovedesti cum gandesti si alte chestii,ei numesc asta ''Misiunea Luminii'' si nu pot sa spun cum este acel ritual

^' date='24 September 2010 - 18:12' timestamp='1285341128' post='5376182']

minciuni peste minciuni andrei tu nu esti mason dar sti totul despre ei inclusiv ritualurile?avand in vedere ca aceasta super organizatie ii super secreta nu ai de unde sa sti asa ca nu mai incerca sa pari interesant cu balivernele astea,ii o secta de 12 oameni care vor sa aduca oameni sa faca bani pe seama lor exact ca iehovisti care au convins cu chestia "cand se aduna 2000 de oameni vine sfarsitul lumi si cei 2000 vor trai vesnic"

@apropo pot sa zboare cu matura?

Andrei vorbea mai exact despre Mormoni,care si secta asta deriva sa`i spun asa din masonerie.Stimabile VodKa sincer te-ai cam luat aiurea de el,baiatu a spus ceva ce multa lume stie deja,si cat despre afirmatia ta "avand in vedere ca aceasta super organizatie ii super secreta nu ai de unde sa sti asa ca nu mai incerca sa pari interesant cu balivernele astea,ii o secta de 12 oameni care vor sa aduca oameni sa faca bani pe seama lor" sunt un pic cam nedumerit.Hai sa o luam cap coada.In prima faza te legi de Andrey ca vorbeste balarii,ca organizatia e super secreta(si daca chiar era,nu mai exista un topic despre ei pe forum)si de unde stie el de ritualurile lor and all stuff si in al 2lea rand lovesti tu cu o informatie bomba care precizeaza numarul lor exact adik 12 oameni.Stau si ma intreb,tu de unde sti prietene?Well rezulta ca te-ai cam contrazis singur.

#Uite despre asta vorbea andrey >> http://www.youtube.com/watch?v=ZuBi4wN-f2I

Link to comment

Stimate BAD_DMX daca ai vrea sa recitesti reply lui andrei vei observa ca a spus in felul acesta "eu stiu niste masoni",continuand,pai nu se stie nimic despre ia cine a creato,cine o conduce cine face parte din ia si ce face mai exact asta o face sa fie secreta,chestia cu cei 12 membri am spuso intr-un mod ironic,mai exact daca secta cuprinde milioane de oameni sigur sar fi stiu mult mai multe despre ia

white. astia is magicieni sau Yakuza?

Link to comment

^' date='28 September 2010 - 16:43' timestamp='1285681414' post='5383923']

Stimate BAD_DMX daca ai vrea sa recitesti reply lui andrei vei observa ca a spus in felul acesta "eu stiu niste masoni",continuand,pai nu se stie nimic despre ia cine a creato,cine o conduce cine face parte din ia si ce face mai exact asta o face sa fie secreta,chestia cu cei 12 membri am spuso intr-un mod ironic,mai exact daca secta cuprinde milioane de oameni sigur sar fi stiu mult mai multe despre ia

white. astia is magicieni sau Yakuza?

Pai daca omu stie niste masoni,mai exact niste mormoni,ce ai cu el?Hai sa lamurim un lucru,daca tu nu esti interesat sa citesti primu reply in care iti detalieaza o gramada de personalitatii care se presupune ca au facut sau fac parte din aceasta ultra mega secta atunci nu`i problema mea.Se stiu foarte multe chestii despre ei,bueno genul de chestii ce le gasesti pe google,wiki etc etc.Uite de exemplu Jay-Z face parte din illuminati care deriva din masonerie etc etc,acum daca`i real sau nu,well nu avem de unde sa stim.

Link to comment

zackyd esti cam ignorant,masonii sau mormonii fac parte dintr-o societate secreta care conduce totul pe plan mondial,dovada ca cei din guvernul american fac parte din masoni sunt chiar simbolurile care sunt des intalnite peste tot.

Masonii nu sunt niste oameni nebuni sau care se inchina unui zeu inexistent,ei se inchina celui pe care ei il numesc Iluminatus care este Lucifer din biblie.Masoni poti sa intalnesti usor daca stii unde sa-i cauti si cum sa-i cauti,citeste pe site-urile de "Freemason" si pe wikipedia.Bohemian Grove : http://video.google.com/videoplay?docid=-82095917705734983# ei fac niste ritualuri in video acela este prezent ( mai pe la sfarsit) cum ei ard un om de viu si il inchina unei bufnite,bufnita e usor de recunoscut peste tot in guvernul american: http://www.youtube.com/watch?v=9LEljS3ib84&feature=related

Toate acestea sunt dovezi,noua ordine mondiala in trecut nu era nimeni sigur de asta dar in momentul de fata toti care vad si-au dat seama de asta,insasi obama a spus ca noua ordine mondiala va fi efectuata si toata populatia planetei se va supune unui singur guvern,va vorbi o singura limba si desigur va fi o singura RASA,el a precizat asta.

Ignoranta creata de guvernul american e foarte des intalnita in zilele noastre,unul care a zis mai sus " i don't care about nuff & masons" chiar asta e.

Deci biserica crestina este rivala cu masoneria din toate timpurile,ele nu se vor alia fiindca motivul e simplu : ori esti bun ori esti rau ori esti ignorant.

Lumea nu se duce pe un fir roz,sfarsitul e aproape,oamenii care nu cred in apocalipsa cred in furtunurile solare care sunt zise de nasa astfel incat omul constient ca ii vine sfarsitul sa creada ca tot ce se intampla este ceva stiintific si nimic paranormal chiar in ziua mortii. Antichrist se afla printre noi si unele surse sigure prezinta ca obama este acesta.

Daca inca credeti ca nu exista masoni sau ca nu suntem condusi de ei atunci chiar sunteti ignoranti,va urez noroc.

Link to comment
Guest White.

Ceea ce m? surprinde este faptul c? nimeni din mass-media româneasc? nu a încercat s? ofere o analiz? pshilogico-sociologic? a cauzelor ce au dus la un astfel de delir paranoic. Un astfel de demers este absolut necesar având în vedere faptul c? numeroase c?r?i în care sunt descrise diverse teorii ?i scenarii paranoico-conspira?ionisto-complotiste (cu masoni, “bubuli” etc) unele dintre ele inserând ?i elemente cu caracter “paranormal” se l?f?ie pe diverse tarabe ?i chiar în unele libr?rii.

Multe din teoriile sus?inute în astfel de c?r?i sunt de cele mai multe ori de tot hazul datorit? incoeren?elor, inexactit??ilor ?i inadverten?elor pe care le con?in. Nu de pu?ine ori astfel de teorii au fost infirmate de c?tre desf??urarea ulterioar? a evenimentelor. Un exemplu elocvent în acest sens îl constituie falimentul teoriilor conspira?ioniste care sus?ineau diverse planuri de ciuntire teritorial? a României, teorii care erau în vog? în prima jum?tate a deceniului trecut. Câteva cuno?tin?e banale de geopolitic? ?i despre contestul european dat de procesul de trecere de la o paradigm? na?ional? la una european? ar fi ajutat la observarea înc? din acea perioad? a incoeren?elor unor astfel de teorii. Ast?zi, când în ceea ce prive?te România nu s-a schimbat nimic din punct de vedere teritorial ?i când România este în c?r?i fiind în Uniunea European?, infirmarea acestor teorii de îns??i desfa?urarea evenimentelor este evident?. Un alt gen de teorii care au fost infirmate ulterior emiterii lor sunt cele legate de diversele scenarii catastrofice legate de venirea anului 2000. Mi se pare curios c? nimeni nu a f?cut pân? acum o retrospectiv? a diverselor teorii conspira?ioniste cu scopul de a pune în eviden?? (în baza desf??ur?rii ulterioare a evenimentelor) falimentul acestora.

Una dintre organiza?iile des invocate de c?tre adep?ii teoriilor paranoico - conspira?ionisto - complotiste este Masoneria. F?r? s? î?i dea seama, adep?ii unor astfel de teorii cad în plasa unui paradox. Pe de o parte ei sus?in c? Masoneria este o organiza?ie secret? iar pe de alt? parte ei de?in informa?ii despre aceast? organiza?ie care le permit s? scrie zeci de mii de pagini despre ea. Uneori în unele c?r?i de orientare conspira?ionist? g?sim scenarii care au forma unor descrieri cu lux de am?nunte în ceea ce prive?te planurile Masoneriei.

Cititul unor astfel de c?r?i reprezint? un factor favorizant pentru dezvoltarea de c?tre anumite persoane a unor deliruri paranoico-conspira?ionisto-complotiste. Astfel persoanele care se confrunt? cu dificult??i economice ?i/sau sociale, care sufer? (sau cred c? sufer?) de o boal? incurabil?, care au anumite neîmpliniri în planul afectiv sau care au suferit un ?oc în urma unui necaz sau care au deja alte tulbur?ri pshihice î?i pot g?si foarte u?or refugiu în diverse teorii conspira?ioniste. Slaba preg?tire ?i/sau problemele invocate mai sus inhib? barajul contra teoriilor conspira?ioniste care este ra?iunea. Este foarte greu la necaz sau atunci când nu ai exerci?iul gândirii s? ai mintea suficient de activ? ?i de limpede pentru a contracara ra?ional diverse teorii conspira?ioniste. O astfel de teorie ac?ioneaz? ca un “drog psihologic” care ofer? “avantajul” scutirii necesit??ii de a gândi cu propriul cap, falsa impresie c? poate explica orice ?i comoditatea deresponsabiliz?rii prin pozare în victim?.

Îns?, ca ?i drogurile (cele f?r? ghilimele), teoriile conspira?ioniste anihileaz? capacitatea de a ra?iona a unei persoane ducând-o treptat la pierzanie (tulbur?ri psihice cum ar fi delirul paranoic ?i altele). Astfel, o persoan? adept? a teoriilor conspira?ioniste î?i închide orizontul, este adepta unor idei primite de-a gata ?i nu accept? argumente ra?ionale (unele chiar de bun sim?) care vin în contradic?ie cu teoriile adoptate. Altfel spus o astfel de persoan? este victima monstrului n?scut de somnul ra?iunii care este paranoia de tip conspira?ionist.

Link to comment

Stii ce inseamna postul tau? Ideea ca nu accepti adevarul ci asburditatile eco-geo-politice-stiintifice-fiziologice. "Altfel spus o astfel de persoan? este victima monstrului n?scut de somnul ra?iunii care este paranoia de tip conspira?ionist. " Oare ce inseamna ''paranoia de tip conspirationist' ? Niste absurditati,daca acceptati astfel de 'oferte' stiintifice e hotararea voastra,daca ati avea pic de logica v-ati gandi la ce inseamna ceea ce a zis domnul conspirationist white.

De ce NASA,stiinta,si religia au zis ca sfarsitul va venii in 2012? Fiindca asa va fi,este hotararea voastra pe cine credeti: pe astrologi care nici macar n-au fost pe luna ceea ce este alt mister nerezolvat,exemplu: voi credeti ca ei au fost pe luna,dovezile au fost niste poze,daca ar fi fost pe luna cu adevarat sa va fi invitat si pe voi sa-i vedeti , stiinta: oamenii de stiinta se bazeaza pe niste legi pe care numai ei le pot explica,si care nu sunt reale,sau pe religia care in marea majoritate masoneria a lucrat-o dar nu cred asta despre unele religii care nu pot sa le zic aici,oricum deci toate 'creatiile' prezinta un sfarsit al lumii,credeti in judecata de apoi sau credeti in furtuni solare,credeti in viata de apoi sau credeti intr-un nimic? Credeti in sufletul vostru sau credeti in 'creierul' vostru

Link to comment
Guest White.

Chiar sper ca esti "undercover" si nu esti "for real" .

Just in case you are for real:

Nu a zis nici NASA si nici stiinta ca o sa murim toti 2012. Astrologii nu au ajuns pe Luna. ( iti dai tu seama de ce...sper )

oamenii de stiinta se bazeaza pe niste legi pe care numai ei le pot explica,si care nu sunt reale

Credeti in sufletul vostru sau credeti in 'creierul' vostru

Desigur, totul este o iluzie. Incearca, de exemplu, sa te arunci de la etaj. Ai sa ajungi la concluzia ca nimic nu este real.

Link to comment

totul e o iluzie nu? Daca totul e o iluzie inseamna ca eu nu exist si logica ta care este nula zice ca lumea e ''perfecta'',ca lumea se dezvolta pe zi ce trece,viata devine mai buna etc. etc.? ( Ei bine acestea sunt iluzii)

Numai un roman mi-ar da sfatul sa ma arunc de la etaj ca sa vad,era chiar si mai inteligent sa imi zici sa ma duc in moarte clinica,apropo stiinta de mult a zis ca se va sfarsi lumea,a aprobat o data ca se va sfarsi in 2012 dar NASA a zis cam acelas lucru numai ca a zis 'pana in 2014' ne vor lovi furtunurile solare si vom muri sau vom trai ca salbaticii..

apropo la astrologi,eu ma refeream in general,neil amstrong si celalalt coleg al lui niciodata nu au ajuns pe luna

Link to comment
Guest White.

totul e o iluzie nu? Daca totul e o iluzie inseamna ca eu nu exist si logica ta care este nula zice ca lumea e ''perfecta'',ca lumea se dezvolta pe zi ce trece,viata devine mai buna etc. etc.? ( Ei bine acestea sunt iluzii). Numai un roman mi-ar da sfatul sa ma arunc de la etaj ca sa vad,era chiar si mai inteligent sa imi zici sa ma duc in moarte clinica,apropo stiinta de mult a zis ca se va sfarsi lumea,a aprobat o data ca se va sfarsi in 2012 dar NASA a zis cam acelas lucru numai ca a zis 'pana in 2014' ne vor lovi furtunurile solare si vom muri sau vom trai ca salbaticii..

Nu am zis eu asta.Tu ai zis asta prin "legile oamenilor de stiinta nu sunt reale". Ce legatura este intre aruncatul pe geam si moartea clinica? Eu ti-am sugerat sa te arunci pe geam pentru a constata ca, in ciuda opiniei tale, chiar exista gravitatie.

Nu cred ca murim cu totii in 2 zile fara energie electrica. + Nu a zis nimic din ce aberezi tu.

Da, chiar cred ca viata este din ce in ce mai buna. Compara speranta de viata de acum 1000,500,200,100 de ani cu cea din prezent.

In legatura cu Armstrong,alta conspiratie de a ta. Iti urez succes!

Link to comment

totul e o iluzie nu? Daca totul e o iluzie inseamna ca eu nu exist si logica ta care este nula zice ca lumea e ''perfecta'',ca lumea se dezvolta pe zi ce trece,viata devine mai buna etc. etc.? ( Ei bine acestea sunt iluzii)

Numai un roman mi-ar da sfatul sa ma arunc de la etaj ca sa vad,era chiar si mai inteligent sa imi zici sa ma duc in moarte clinica,apropo stiinta de mult a zis ca se va sfarsi lumea,a aprobat o data ca se va sfarsi in 2012 dar NASA a zis cam acelas lucru numai ca a zis 'pana in 2014' ne vor lovi furtunurile solare si vom muri sau vom trai ca salbaticii..

apropo la astrologi,eu ma refeream in general,neil amstrong si celalalt coleg al lui niciodata nu au ajuns pe luna

tu spuneai acum cateva zile ca exista magie neagra si acuma susti ca nu exista legi fizice?gravitatie ii o magie sau o iluzie?eu imi imaginez ca,cad cand defapt plutesc?sau cum?

@Harry Houdini ce fel de magie folosea?

Link to comment
Guest White.

^' date='04 October 2010 - 22:34' timestamp='1286220865' post='5395060']

tu spuneai acum cateva zile ca exista magie neagra si acuma susti ca nu exista legi fizice?

Nu cred ca este "for real". Face misto. ( sper )

Link to comment
Guest White.

^' date='04 October 2010 - 22:42' timestamp='1286221356' post='5395076']

nu stiu daca te referi la mine sau la el,dar daca el sustine sus si tare ca ei exista si mai ii si prieten cu ei cred ca chiar crede in magie neagra

La el. Poate exista dar nu sunt cine stie ce satano-canibalo-vrajitori.

Link to comment

''Da, chiar cred ca viata este din ce in ce mai buna. Compara speranta de viata de acum 1000,500,200,100 de ani cu cea din prezent.''

Ai trait tu vremurile alea ? Mai ales la 1000-500 de ani,de unde stii tu ca nu era speranta de viata?

Daca ai fi cunoscut un mason adevarat n-ai fi zis ''La el. Poate exista dar nu sunt cine stie ce satano-canibalo-vrajitori. '' Nu sunt satanisti,ei se inchina unui Dumnezeu propiu,care in crestinism se numeste Lucifer,nu sunt canibali si vrajitori chiar sunt,daca ai fi citit macar ceva despre ei ai fi vazut ce ritualuri fac

Lady gaga,rihanna,jay Z si chiar cei din guvernul americani sunt masoni,fiindca exista atat de multe simboluri peste tot in lume incat ar trebui sa fii de-a-dreptul ignorant sa nu tii seama de ele.Deci cand o sa te convingi ca masonii exista si chiar conduc lumea o sa iti dai seama ca Dumnezeu bun chiar exista fiindca de ce biserica crestina se rivalizeaza cu masoneria din toate timpurile? Simplu,fiindca ei sprijina niste dumnezei total oponenti.Atat am avut de zis,daca mai vii cu argumente stiintifico-logice nu iti mai dau niciun reply.

Link to comment
Guest White.

''Da, chiar cred ca viata este din ce in ce mai buna. Compara speranta de viata de acum 1000,500,200,100 de ani cu cea din prezent.''

Ai trait tu vremurile alea ? Mai ales la 1000-500 de ani,de unde stii tu ca nu era speranta de viata?

Nu sunt satanisti,ei se inchina unui Dumnezeu propiu,care in crestinism se numeste Lucifer,nu sunt canibali si vrajitori chiar sunt,daca ai fi citit macar ceva despre ei ai fi vazut ce ritualuri fac

=)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))

Speranta de viata este durata medie a viata a unui individ sau numarul mediu de ani viata ramasi la o anumita vîrsta.

Cum as putea sa vad " ritualurile lor magice" daca citesc niste aberatii?

Da, daca citeam cine stie ce carti anti-masoni eram convins ca ei sunt vrajitori.

Nu am zis ca nu exista. Totusi,tu nu intelegi ca atata timp cat tu cauti simboluri si alte balarii, chiar ai sa gasesti simboluri si alte tampenii?

O mica intrebare :

Daca masonii vor bani si putere de ce si-ar dori sa distruga lumea ?

P.S. Cred ca Andrei este mason si incearca sa se infiltreze printre noi pentru a afla daca noi stim despre conspiratia lor satanica.

Link to comment
Guest White.

Asta este un fel de reclama. "Reclama" pe care si-o fac crestinii in zilele de astazi, sau modul lor de a-si atrage "clientii". Le prezinti crestinilor care nu se mai duceau la biserica de ani buni faptul ca religia lor e atacata de "satanisme", ca ei insisi sunt atacati de "satanisme" , si atunci vor adopta o atitudine gen : " O, da,da,da,da ! Asa-i ! Cum n-am vazut asta ! E cat se poate de real, e cat se poate de vizibil acuma! Satan e peste tot!".

Eu unul ma intreb de ce nu se simt atacati si shintoistii, si buddhistii si hindusii si musulmanii (nu cred ca musulmanii se simt atacati de "satanisme" asa cum se simt crestinii care cred in teoria (asta) a conspiratiei).

Mai mult, sa presupunem ca "guvernul mondial" pune stapanire pe toata populatia planetei, pe toate resursele si pe toata planeta in general. Si-au atins scopul de a inrobi totul. Dupa asta ce mai urmeaza ? Eu unul nu cred ca inrobesti toata populatia planetei pentru nimic...sau doar ca sa ai milioane de oameni pe post de sclavi. La ce ar servi toata treaba asta ? Din ce ai zis tu pana acuma, vad ca nu se ajunge ( nici tu nu cred ca ai ajuns) la nici o concluzie concreta cu teoria (asta) a conspiratiei (care este o reclama facuta crestinismului).

Link to comment

:)) nam cuvinte sa ma exprim la cata prostie si naivitate au uni_(poate varsta)

Eu va sfatuiesc sa facem si noi o organizatie SECRETA,ganditiva la un nume ,alfabet secret sa nu cunva sa citeasca masoni ,spioni rusi ideiile noastre :))

1Ce inseamna masoneria zilelor noastre? O grupare criminala? Religie? Club de interese?

Nici prima, nici a doua, nici a treia. Si cu siguranta nu este o organizatie a crimei organizate. Masoneria reprezinta un spatiu pentru comunicare spirituala intre oamenii care sunt preocupati de stimularea cresterii spiritualitatii, scopul masoneriei este de a face dintr-un om bun unul si mai bun.

2Ce anume fac fratii la adunarile lor?

Asta nu va pot spune. Pot sa va anunt doar ce nu discuta fratii: probleme legate de religie si de politica. Acest lucru este interzis prin statut. Avand in vedere ca, tot statutul lor, interzice primirea in randul masonilor a femeilor, nu se discuta nici despre performantele lor.

3Ce secrete au masonii?

Cea mai mare taina masonica sunt listele cu membrii lojelor. In plus, sunt semnele masonice - gesturi pe care fratii trebuie sa le execute in timpul ritualilor lor. Sunt cuvinte de trecere, un fel de parole, si anumiti pasi masonici. Insignele cu desenul compasului sau cu alte insemne pot fi purtate liber.

4Platesc masonii taxe de membru?

Da, platesc. In America, asta inseamna circa 100 de dolari pe an, in Europa 400-600 de euro.

Link to comment

omule nu fac reclama niciunei biserici,iar la chestia cu alte religii nici nu ma mai obosesc sa iti explic

''Dumnezeu'' - Macar cineva s-a documentat de masoni - dar la partea 1 nu ai dreptate,apropo ritualurile lor sunt bazate pe sacrificii si juraminte,cum e cu bohemian grove(cauta pe google sau uitate la video care l-am postat eu mai) . Si pe youtube la masonic ritual mai e un video pe acolo cu claritate mai buna..Eu cred ca singurele religii adevarate cel putin in mare parte sunt crestinismul(la ideea ca exista un Dumnezeu etc.) masoneria,poate si la islam( musulman) si la budistii tibetani fiindca ei testeaza legatura dintre spirit si lumea cealalta.White,pur si simplu o sa ignor posturile tale fiindca iti mai zic o data ca nu poti sa accepti adevarul..

edit: @dumnezeu vezi ca femeile au propriile ''grupari'' masonice,mai documenteaza-te putin.

O sa mai zic o singura data : Eu nu sunt mason

Link to comment
Guest White.

omule nu fac reclama niciunei biserici,iar la chestia cu alte religii nici nu ma mai obosesc sa iti explic

''Dumnezeu'' - Macar cineva s-a documentat de masoni - dar la partea 1 nu ai dreptate,apropo ritualurile lor sunt bazate pe sacrificii si juraminte,cum e cu bohemian grove(cauta pe google sau uitate la video care l-am postat eu mai) . Si pe youtube la masonic ritual mai e un video pe acolo cu claritate mai buna..Eu cred ca singurele religii adevarate cel putin in mare parte sunt crestinismul(la ideea ca exista un Dumnezeu etc.) masoneria,poate si la islam( musulman) si la budistii tibetani fiindca ei testeaza legatura dintre spirit si lumea cealalta.White,pur si simplu o sa ignor posturile tale fiindca iti mai zic o data ca nu poti sa accepti adevarul..

edit: @dumnezeu vezi ca femeile au propriile ''grupari'' masonice,mai documenteaza-te putin.

O sa mai zic o singura data : Eu nu sunt mason

Nu esti mason, esti reptilian.

Tu ai auzit de dovezi ?

Una dintre organiza?iile des invocate de c?tre adep?ii teoriilor paranoico - conspira?ionisto - complotiste este Masoneria. F?r? s? î?i dea seama, adep?ii unor astfel de teorii cad în plasa unui paradox. Pe de o parte ei sus?in c? Masoneria este o organiza?ie secret? iar pe de alt? parte ei de?in informa?ii despre aceast? organiza?ie care le permit s? scrie zeci de mii de pagini despre ea. Uneori în unele c?r?i de orientare conspira?ionist? g?sim scenarii care au forma unor descrieri cu lux de am?nunte în ceea ce prive?te planurile Masoneriei.

Cititul unor astfel de c?r?i reprezint? un factor favorizant pentru dezvoltarea de c?tre anumite persoane a unor deliruri paranoico-conspira?ionisto-complotiste. Astfel persoanele care se confrunt? cu dificult??i economice ?i/sau sociale, care sufer? (sau cred c? sufer?) de o boal? incurabil?, care au anumite neîmpliniri în planul afectiv sau care au suferit un ?oc în urma unui necaz sau care au deja alte tulbur?ri pshihice î?i pot g?si foarte u?or refugiu în diverse teorii conspira?ioniste. Slaba preg?tire ?i/sau problemele invocate mai sus inhib? barajul contra teoriilor conspira?ioniste care este ra?iunea. Este foarte greu la necaz sau atunci când nu ai exerci?iul gândirii s? ai mintea suficient de activ? ?i de limpede pentru a contracara ra?ional diverse teorii conspira?ioniste. O astfel de teorie ac?ioneaz? ca un “drog psihologic” care ofer? “avantajul” scutirii necesit??ii de a gândi cu propriul cap, falsa impresie c? poate explica orice ?i comoditatea deresponsabiliz?rii prin pozare în victim?.

Îns?, ca ?i drogurile (cele f?r? ghilimele), teoriile conspira?ioniste anihileaz? capacitatea de a ra?iona a unei persoane ducând-o treptat la pierzanie (tulbur?ri psihice cum ar fi delirul paranoic ?i altele). Astfel, o persoan? adept? a teoriilor conspira?ioniste î?i închide orizontul, este adepta unor idei primite de-a gata ?i nu accept? argumente ra?ionale (unele chiar de bun sim?) care vin în contradic?ie cu teoriile adoptate. Altfel spus o astfel de persoan? este victima monstrului n?scut de somnul ra?iunii care este paranoia de tip conspira?ionist.

Link to comment

Eu cred ca singurele religii adevarate cel putin in mare parte sunt crestinismul(la ideea ca exista un Dumnezeu etc.)

Tin sa te contrazic un pic.Crestinismu la fel ca si alte religii e preluat si imbunatatit sa zic asa sau completat intr-un asa fel incat sa te indobitoceasca mai rau cu toti sfintii lor bla bla bla.Mai exact originea crestinismului sta in MITHRAISM.Uite un link spre o mica informare >> http://ahura.homestead.com/files/IranZaminFive/AthaolaiMITHRA_Christianity.pdf

# dumnezeu,daca incerci sa imi ti vre-o predica marca Biblie.ro te anunt ca iti racesti gura aiurea.

## Va cam certati/contraziceti aiurea si fara sens.Pe planeta asta mica si albastra se regasesc cateva sute de milioane de oameni.Exact oameni ca mine si ca voi care datorita regimului in care au crescut sunt obligati sa creada in ceva sau altii mai norocosi au libertatea de a crede in ce vor ei.Daca andrey sustine ca Masoneria exista,si el ca si oricare altu are la baza informatii administate prin intermediul internetului,well daca el vrea sa creada in teoria asta,foarte bine,pe mine unu nu ma afecteaza.Iar tu White,din posturile tale reiese ca esti o persoana destul de inteligenta,nu inteleg de ce te zbati sa ii explici lu andrey ca defapt din punctu tau de vedere masoni or exista,dar nu au puterea ce o descrie andrey in posturile sale,mai exact ca ei ar conduce lumea and all stuff.Andrey cu alte cuvinte,White a incercat sa iti explice ca nu tot ce zboara se si mananca,adik deja exista o sumedenie de informatii despre astia precum ca fac aia si dreg aia si etc etc etc ceea ce devine un pic penibil,daca intradevar erau elita ce conduce lumea asta,nu existau atatea informatii despre ei.Din punctu meu de vedere,toate informatiile de genu asta sunt oferite publicului pentru a ascunde alte lucruri mult mai importante.E cam aceiasi strategie ce se folosea in razboaiele de acum 1000 de ani.X ii spunea lu Y ca Z vrea sa il atace,Z nu avea nimik de-a face cu Y,Z si Y intrau in razboi si cand ambele erau deja varza intervenea X si culegea roadele.Cu alte cuvinte CONFUZIE.

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...