Jump to content
DeejayR8

Primul oras care spune NU traficului auto

Recommended Posts

San Juan, capitala statului Puerto Rico, va deveni primul oras in care accesul autovehiculelor va fi complet interzis. Noua infrastructura ofera o libertate deplina de deplasare a turistilor si cetatenilor in zona Isleta, cu numeroase puncte de acces catre plaja. Transportul pe distante mai mari se va face cu trenul usor, pe calea ferata ce va strabate intregul oras.

san-juan-transit.png?width=440&height=255

Administratia locala spera ca astfel capitala sa devina mai atragatoare pentru vizitatori si sa fie repopulata. Conform statisticilor demografice, populatia din Isleta de San Juan (centrul vechi al San Juan-ului) s-a diminuat serios in ultimii 60 de ani (de la aproape 30.000 de locuitori in 1950, la doar 8.000 astazi), aspect corelat de autoritati cu cresterea numarului de autovehicule.

Modificarea infrastructurii costa 1,5 miliarde dolari, iar constructia caii ferate inca 400 de milioane. Transformarea completa a orasului San Juan intr-un loc de promenada si relaxare va dura aproximativ 15 ani.

sanjuanroads.jpg?width=440&height=310

Sa speram ca acest proiect va fi urmat de altele similare, de ce nu si in Romania.La cata nebunie e pe sosele si mai ales la ce legi sunt si cum se aplica, am avea mare nevoie de asa ceva!

Link to comment
Guest Serban_94

Sunt interzise anumite automobile (4X4,tiruri..etc) .Din cate stiu eu.

Nu este adevarat ,nu ai voie nici cu scuter prin centrul vechi al Parisului,nu conteaza ce masina ai,nu ai voie cu nimic.

Oricum o initiativa buna

Link to comment

Toti taranii se duc in Italia si pe urma vin cu BMW-uri in romania...

Asa o fi, dar stirea se refera la un oras din Puerto Rico si nu vad mentionat vreun rand despre romani. Ar fi placut sa strabati strazile cu o bicicleta ca mijloc de transport, nu vad ca scrie ceva de ele si nu cred ca le-ar interzice.

Link to comment

Toti taranii se duc in Italia si pe urma vin cu BMW-uri in romania...

Lasa`ma sa termin ideea inceputa de tine: Vin cu BMW`uri si iti fac tie ciuda, nu ? Ca deh, vezi saracu' de tine, om silitor, care sta pe forum si nu muncteste nimic toata ziua doar se plange de altii care au muncit si au masini.

Anyway, sa fiu si ON TOPIC: Sincer, chiar as vrea sa va vad eu pe voi, unde ati fii acum fara masini? Ganditi`va doar putin: Daca parinti vostri n`ar avea masini, unde ar lucra? Voua va este usor: "Mai putina poluare" ... de parca v`ar durea undeva de poluare. Va plangeti de masini ca polueaza dar voi cand aruncati o mizerie pe jos nu poluati? Cand fumati o tigara nu poluati? Ganditi`va doar putin inainte de a scoate orice pe gura.

In alta ordine de idei: Daca ar exista doar trenuri, va dati seama ce aglomeratie ar fii in gari, trenuri? Acum veti zice ca s`ar construi mai multe gari, cai ferate bla bla ... si alea cine le`ar construi daca accesul masinilor n`ar fii permis? Le`ati cara voi in brate?

Sunt puncte pozitive dar sunt si negative, trebuie analizate toate inaintede a lua o decizie asa importanta, nu e chiar asa usor. Hai sa va dau exemplu un caz concret: Toti ati fost / sunteti la scoala, nu? Ei, ganditi`va doar, ca in prima zi de scoala, daca este o furtuna, cu ce taxi`uri ati merge voi la scoala?

Daca trebuie sa muti o mobila, o masina de spalat, un aragaz, ceva? L`ati cara in brate? Hai bre' sa fim seriosi.

Link to comment

Ce-mi place, ce-mi place .. poluare, poluare. Chiar si frigiderul polueaza, nu doar masina. Imi place ideea de a parcurge, de a vizita, de a te plimba pe jos, cu bicicleta, cu altceva in afara de masina. Nu cred ca o sa aiba succes asa mare deoarece, timpul costa bani pana la urma urmei :) dar este ceva inovator.

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...