Jump to content
DeejayR8

Ce se Intampla Daca Bei o Coca-Cola Acum?

Recommended Posts

coca-cola.jpg

Coca-Cola continea cocaina! Da, este adevarat… In 1885, Coca-Cola a primit numele dupa cele 2 ingrediente medicinale pe care le continea: extract din frunze de coca, o planta (apartinand familiei Erythroxylaceae) din care se extrage cocaina, si din nuci cola. Este imposibil de spus ce cantitate de cocaina exista la inceput in licoarea miraculoasa, dar inevitabil continea si cocaina din frunzele de coca.

seagulls-fly_coca-cola1.jpg

Producatorii au renuntat la introducerea de cocaina in 1929. Stii de ce? Pentru ca era inutila…

Ce se intampla cu organismul tau daca bei o Coca-Cola acum?

Coca-Cola-Have-a-Coke-Poster.jpg

In primele 10 minute: 10 lingurite de zahar ajung in sistemul digestiv (100% din cantitatea zilnica recomandata). Nu vomiti imediat din cauza cantitatii mari de zahar pentru ca acidul fosforic taie din aroma, lasandu-te s-o pastrezi pe toata…

Dupa 20 de minute: nivelul glicemiei (cantitatea de zahar din sange) creste exagerat cauzand o explozie de insulina (hormon, secretat de insulele lui Langerhans, ce participa la metabolismul glucidelor scazand nivelul glicemiei). Ficatul raspunde prin transformarea in grasime a cat mai mult zahar posibil (este muuuult in acest moment)…

coca-cola-design.jpg

La 40 de minute: cofeina este absorbita complet. Ti se dilata pupilele, creste presiunea sangelui determinand ficatul sa basculeze zahar (in plus) in sange… Receptorii, din creier, pentru adenozina sunt blocati, impiedicand starea de somnolenta.

Dupa 45 de minute: organismul creste sinteza de dopamina stimuland centrii placerii din creier. Este acelasi mecanism de functionare ca si in cazul actiunii heroinei…

coke-vs-pepsi.jpg

La 60 de minute: acidul fosforic leaga calciu, magneziu si zinc la nivelul intestinului subtire determinand o noua accentuare a metabolismului. Urmeaza sa intre in joc si proprietatile diuretice ale cofeinei (te va face sa urinezi). Este evident ca acum vei elimina calciul, magneziul, zincul (care ar fi fost destinat oaselor) impreuna cu sodiu si apa.

Pe masura ce agitatia din tine se linisteste vei incepe sa ai scaderi ale glicemiei. Vei deveni iritabil si/sau apatic. Pana acum ai eliminat deja toata apa continuta in Coca-Cola pe care ai baut-o, dar nu inainte de a o fi amestecat cu nutrienti de care corpul tau ar fi avut nevoie pentru hidratare sau mentinerea sanatatii oaselor si dintilor.

coca-cola-summer-girl-1.jpg

Toate astea vor fi urmate de o scadere a nivelului cofeinei in urmatoarele ore, dar asta nu e problema… vei bea inca o Coca-Cola care te va face sa te simti bine…

"In anul 1906 bautura racoritoare Coca-Cola continea 250 mg cocaina/litru, acest lucru nu este amintit in istoricul concernului. Pericolul de cauzare a dependentei fata de alcaloid a fost recunoscuta numai treptat." : Wikipedia


Urme de cocaina in cutiile de Red Bull Cola

Autoritatile din Germania au descoperit urme de cocaina in cutii de Red Bull Cola si au decis sa retraga bautura energizanta de la vanzare in mai multe state.

"Bautura nu este daunatoare, dar incalca legea din domeniul alimentar", a declarat Thomas Schulz, purtator de cuvant al Ministerului Sanatatii din Turingia, citat de Deutsche Welle.

Institutul pentru Sanatate si Munca din Renania de Nord-Westfalia au gasit urmele de cocaina in urma unor teste realizate.

Ministerul a precizat ca bautura nu ar trebui sa fie clasificata drept produs alimentar, ci pusa sub jurisdictia legii germane privind narcoticele.

"Extractele din frunze de coca, fara ingredientul activ al cocainei, sunt folosite in toata lumea la condimente pentru mancaruri si sunt complet sigure", a declarat Frank Farnsteine, purtator de cuvant al Red Bull.


Alte articole:

“Always Coca-Cola”. Cam asa suna sloganul campaniei publicitare Coca-Cola; daca stam bine sin e gandim, acesta poate fi pus in legatura cu administrarea cocainei, mai ales daca privim nu prea optimist faptul ca aceasta duce la dependenta. Se ne imaginam urmatoarea situatie: La o terasa, cineva comanda o Coca-Cola, cu gheata sau fara, Light sau Zero. Nimic iesit din comun. La o masa alaturata, cineva prizeaza cocaina. Asta da tupeu. Cocaina in public? Fara sa te feresti macar si fara sa privesti suspect in stanga si in dreapta? Asa ceva chiar ca nu s-a mai vazut. Insa cele doua persoane au foarte multe in comun. Poate nu educatia, poate nu princiipile si valorile morale in care cred… nici macar fizicul. Insa consumatorul de cocaine stie sigur ca la inceputurile bauturii racoritoare Coca-Cola, aceasta continea cocaina. NU! Cu siguranta domnul incruntat care sta cu ziarul in fata si-si bea linistit si increzator sucul nu stie lucrul acesta. Avantaj cel care prizeaza. Pe la sfarsitul secolului al XIX-lea, un vin care continea cocaina era comercializat in conditii mai mult sau mai putin legale. Creatorul lui a mizat mult pe efectul afrodisiac al vinului si a avut un success incredibil printer consumatori. Tinand cont de cele spuse de Sears, Roebuch ans Co.Ghidul Consumatorului(1900) extraordinarul lor vin de Coca “sustine si reimprospateaza atat mintea cat si corpul.. poate fi baut la orice ora din zi si din noapte in deplina siguranta… a fost demonstrate anterior ca in aceleasi conditii, consumatorul vinului poate depune de doua ori mai mult efort, fara ca oboseala sa-l copleseasca”. In acele vremuri, aproape 99% din consumatori, amestecau cocaina cu alcoolul etilic, dand astfel nastere unei noi combinatii. Utilizarea acestei retete i-a adus succesul in Europa vinului Mariani. Lansat in 1863, acesta era extrem de placut la gust. Inventatorul lui, Angelo Mariani(1838-1914), a experimentat pentru prima data vinul pe o actrita depresiva. Rezulatatele au fost spectaculoase, iar Mariani s-a grabit sad ea vestea buna printer toti prietenii sai. Mai mult. Acesta a scris chiar si o carte in care elogia efectele cocainei si chiar a inceput sa planteze tufe de coca in gradina sa. Vinul care continea cocaina l-a facut pe Mariani nu doar bogat, ci si celebru. Produsul a devenit rapid cel mai prescris anti-depresiv din lume. Scriitorii il iubeau. Anatole France, Henrik Ibsen, Émile Zola, Jules Verne, Alexander Dumas, Robert Louis Stephenson, Sir Arthur Conan Doyle si multi altii consumau vinul Mariani in mod liber si fara perdea. Compozitori ca Massenet, Gounod si Fauré l-au apreciat pe Angelo Mariani in muzica lor. Si nu au fost singurii. Regalitatea a gustat si ea vinul Mariani: Regina Victoria, Regele I al Greciei, Regele Alphonse XIII al Spaniei, Shah al Persiei sin u in ultimul rand, Presedintele Statelor Unite, William McKinley. S-a trecut apoi la o alta etapa, apropiindu-ne din ce in ce mai mult de “Coca-Cola”, si anume perioada John Pemberton. Acesta este creatorul bauturii racoritoare de astazi si un iubitor al cocainei pe toata perioada vietii sale. Combinand cunostintele sale in medicina si farmacie si plecand de la reteta de baza a vinului Mariani, John P. a creat un cocktail minunat care trebuia sa aiba “un extraordinar efect tonic asupra organelor sexuale”. "Pemberton's French wine coca" si-a gasit multi consumatori in randul americanilor, ajungand sa fie numit “bautura intelectualilor”. Toate pareau bune si frumoase. Toata lumea se bucura de efectele vinului si ale cocainei, John Pemberton se imbogatea pe zi ce trece. Anul 1886 aduce insa in Atlanta numeroase interdictii. Imperiul Vinului cu Coca statea sa se prabuseasca. Baiat destept, Pemberton a ajuns la un compromis. A inlocuit vinul din reteta sa cu sirop de zahar si astfel a aparut “Coca-Cola”:”The temperance drink”. Evoluand, lumea a constientizat ca initialele aprobari oficiale ale produselor care contin cocaine trebuiau ridicate. In 1904, America intra in panica generala din cauza abuzului de droguri. Scandaluri publice au implicat si marca “coca-cola”, iar presiunea opiniei publice a oblicat scoaterea cocainei din bautura. Este binecunoscut faptul ca in prezent, Compania Coca-Cola neaga prezenta cocainei in vreuna din retetele pe care le-a folosit in fabricarea bauturilor sale de-a lungul timpului. Realitatea este insa alta. O simpla privire in trecut scoate la suprafata adevarul, si anume ca intr-adevar cocaina a reprezentat o etapa in istoria Companiei. Guvernul a incercat si schimbarea denumirii de “Coca-Cola”. Insa procesele au fost castigate, iar firma a putut sa comercializeze in continuare bautura racoritoare sub aceasta denumire. Insa… se crede ca niciodata compania Coca-Cola si gustul Coca-Cola nu vor mai beneficia de Gloria cu care au fost incununate in trecut, pe cand prizatul cocainei si bautul unei sticle de Cola erau relativ echivalente.

http://suspedeal.com/cola.html

Sursa:


Acum nu vreau sa fac contra reclama, recunosc am baut multa cola, dar incerc sa mai renunt, adica sa beau mai rar. Nu poti spune ca nu este buna la gust dar are si alte efecte care nu sunt tocmai bune.

Oricum aritcolul arata doar ca nu prea stim ce bem ... nu ca este cel mai rau lucru care l-am facut pana acum si sper ca am reusit sa il organizez si aranzez destul de bine.

Link to comment

deci mi-ai aratat ca acum 753 de ani era cocaina in cola. posibil sa mai fi ramas pe doze. MOTIV SA NU MAI BEM

eu nu m-am simtit niciodata cum se spune mai sus dupa ce am baut cola. nu m-am pisat imediat, nu m-am simtit niciodata euforic, nu am devenit irascibil

stire flower power

Link to comment

articolul asta e ca celelalte cum ca daca bagi o bucata de carne/ficat in cola se dizolva.

iti dai seama cat a putu gandi unu daca a zis chestia de mai sus. baga o bucata de carne in suc de lamaie pe urma sa comenteze.

sunt tot felul de gelosi pentru ca coca cola e una dintre cele mai tari firme de pe pamant.

eu unu n-am auzit sa fii murit unu de cola.

sa facem si o analiza pe text:

"La 40 de minute: cofeina este absorbita complet."

o cafeluta are mult mai multa cafeina decat cola. deci...

"acidul fosforic leaga calciu, magneziu si zinc ... "

mi-am facut analizele intr-o perioada cand beam mai multa cola si le aveam maixm...

"Dupa 45 de minute: organismul creste sinteza de dopamina stimuland centrii placerii din creier. Este acelasi mecanism de functionare ca si in cazul actiunii heroinei…"

hai sa fim seriosi...

si ciocolata face cam acelasi lucru

etc

etc

  • Upvote 1
Link to comment

Cum am spus la sfarsitul articolului nu neg ca am baut multa cola si nam avut nici o problema, exceptie facea daca beam cola dimineata inate sa mananc, o gura de cola si nu imi mai era foame vro 3 ore ... (inaite sa beau imi era ... ) in restu nu am avut alte probleme .... eu prin articolul acesta am vrut sa arat ca fara sa stii te droghezi intrun fel sau altul :D nu spun ca este puternic sau cu efecte vizibile .... dar totusi este ... frunzele de coca au mai multe utilizari si una dintre ele este de stimulent.... ba chiar s-a folosit in medicina ... ;) deci puteti vedea o parte rea sau una buna.

Link to comment

am facut la chimie prin clasa a 9-a un proiect despre droguri.

foarte multe produse sunt considerate droguri: ceai, cafea, vin, bere, cola, etc.

nu intra in categoria drogurilor periculoase ca heriona, dar sunt droguri.

oricum la cate e-uri au toate alimentele cola e chiar lite

Link to comment

stire flower power

This.

Daca ar fi adevarat eu ar fi trebuit sa mor demult. Au fost nopti in care am baut 4-5 burn-uri, o sticla de 2L de cola si 2-3 cafele si tot nu ma simteam cum zic astia ca te simti dupa un pahar de cola.

Link to comment

Ce se intampla cu organismul tau daca bei o Coca-Cola acum?

Coca-Cola-Have-a-Coke-Poster.jpg

In primele 10 minute:

Dupa 20 de minute:

Dupa 45 de minute:

Ori nu sunt constient de ce fac, ori articolul e plin de prostii. Din replyurile citite, aleg sigur varianta a doua. N-am avut niciodata astfel de simptome, nu urinez dupa o Cola, nu imi dispare starea de somnolenta, nu devin irascibil la X timp si restul. Sau poate ca asa se intampla, in articol se spune "ce se intampla daca bei o coca-cola acum" - nu se specifica in mod exact despre ce cantitate e vorba.

Cum am spus la sfarsitul articolului nu neg ca am baut multa cola si nam avut nici o problema, exceptie facea daca beam cola dimineata inate sa mananc, o gura de cola si nu imi mai era foame vro 3 ore ... (inaite sa beau imi era ... ) in restu nu am avut alte probleme .... eu prin articolul acesta am vrut sa arat ca fara sa stii te droghezi intrun fel sau altul :D nu spun ca este puternic sau cu efecte vizibile .... dar totusi este ... frunzele de coca au mai multe utilizari si una dintre ele este de stimulent.... ba chiar s-a folosit in medicina ... ;) deci puteti vedea o parte rea sau una buna.

Te droghezi fara sa stii, de ce? Parca nu mai exista extract din frunze de coca in Cola. Bine, putem sa vorbim de alte substante. Cu multe lucruri te droghezi fara sa stii, cu tigarile si bautura e exemplul clasic, pentru ca multi nu le considera si nici nu accepta ideea ca ar fi droguri. Cat despre rolul de medicamente, da, frunzele de coca au proprietati medicinale (ca si opiatele), dar in ziua de azi s-a uitat de scopul principal, ca sa-i zic asa.

Link to comment
Guest Serban_94

Am renuntat la Cola in proportie de 90% de vreo 4-5 ani sa fiu sincer, pur si simplu gustul pe care il are imi displace

Si eu am renuntat la Coca-Cola de vreo 2 saptamani,avea un gsut ciuda,imi sterpezea dintii :|

Link to comment

nu o data mi s-a intamplat sa-mi fie foarte rau de la cola ... mai ales pe stomacul gol :hanged: . La inceput imi bate inima tare, imi tremura mainile, ametesc, ma simt de parca mai am putin si lesin... e de kkt senzatia .. simti ca se scurge viata din tine oO. Si.. daaaa.. e de la cola... numai dupa ce beau 1-2 litri patesc asta.

Link to comment

de ce continuam cu stirea asta?

Nu ti-a zis nimeni ca trebuie neaparat sa mai postezi inca odata doar pentru ca sa-ti exprimi neplacerea...vezi ca mai exista si varianta ca in loc sa postezi tampenii(cum ai facut in ultimul tau post), sa nu postezi de loc.

@All: Posturile ca nu au legatura cu articolul vor fi sterse

Link to comment
Guest spanky

eh, stiu ca nu e sanatoasa Coca Cola, dar multe alimente au la fel de multe E-uri; eu beau cola mai rar (dintre toate genurile de suc beau mai des: Sprite,MW, 7UP) , totusi imi place, e super buna (la gust) :P ; ma rog, parintii m-au ferit de cand eram mic de sucurile astea carbogazoase si nu imi cumparau decat rar; oricum daca nu de la Cola, de la toate porcariile pe care le tot mananc (mezeluri si altele) tot o sa ma imbolnavesc

Edited by spanky
Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...