Jump to content
Random Hero

Mor oceanele Terrei. Urmam noi?

Recommended Posts

Din nefericire, studiile de ultima ora confirma un adevar dramatic. Fitoplanctonul, adica miliardele de alge microscopice care formeaza baza lantului trofic din oceane, dispare cu o viteza terifianta. Ceea ce inseamna ca procesul “mortii” marilor si oceanelor este deja ireversibil, iar viitorul nu suna deloc bine nici pentru rasa umana.

Conform unui studiu efectuat de expertii din cadrul Universitatii Dalhousie din Canada si remis recent opiniei publice, fitoplanctonul dispare intr-un procent de 1% pe an. Rezultatul nu pare ingrijorator la prima vedere, dar trebuie tinut cont ca fitoplanctonul planetar a scazut in proportie de 40 % fata de nivelul anului 1950, iar procesul este din nefericire lent si sigur.

Reducerea fitoplanctonului va duce la un dezechilibru natural fara precedent, afectand grav populatiile de mamifere marine, pesti, pasari si chiar oameni. Din punct de vedere ecologic, suntem in fata unui dezatru cumplit. Expertii sustin ca declinul fitoplanctonului este o catastrofa ecologica mai mare chiar decat defrisarea tuturor padurilor tropicale din lume.

Cele mai pronuntate declinuri au fost observate in randul fitoplanctonului din regiunile oceanice polare si tropicale, adica exact acele zone unde este produsa in mod natural cea mai mare parte a fitoplanctonului global.

Cauza principala a fenomenului rezida in incalzirea apelor oceanice, situatie care duce la reducerea miscarilor straturilor de apa ale oceanelor, reducand astfel si aportul de nutrienti transportat in mod natural din straturile de apa din adancuri, care sunt mai reci, spre straturile mai calde ale apelor de surpafata.

"Fitoplanctonul este combustibilul natural necesar mentinerii lantului trofic marin. Un declin al cantitatii fitoplanctonului afecteaza in mod indirect intreaga omenire. Opinia publica nu este consitenta de importanta fitoplanctonului in mentinerea proceselor vietii. Micile alge produc numai putin de jumatate din cantitatea de oxigen de pe Planeta, in tinp ce prelucreaza cantitatea de dioxid de carbon in exces din atmosfera", declara autorii studiului, expertii Daniel Boyce si Boris Worm.

sursa: descopera

____________

"Nah, sunt prostii, nu stiu astia ce vorbesc, e doar alta stire despre sfarsitul lumii, aberatii..."

Link to comment

E foarte ingrijorator, dar vad ca nimanui nu-i pasa.

Le pasa multora si ei chiar fac ceva ca sa schimbe viitorul sumbru, insa "multi" nu sunt "toti", asa ca degeaba postam articole care sa ne atentioneze, pana nu o sa fim "pe marginea prapastiei" nu o sa ne schimbam (si vorbesc despre oameni in general, chiar daca exista si exceptii). Din pacate, atunci o sa fie probabil prea tarziu...

Link to comment

Aproape toti oamenii se gandesc la binele lor, cum sa faca mai multi bani, neglijand faptul ca acest lucru afecteaza viitorul. Oamenii isi schimba atitudinea doar in fata unui pericol iminent...

Oricum incalzirea globala este ceva real, nu este o prostie...

Link to comment

Toata lumea vorbeste in plus ... neah aberatii ca sa va citez , neah vrajeli , neah alta stire de vrajeala neah neah neah dar intr-un final va mintiti pe voi insiva !

Uitati-va oameni buni in jur si pe urma vorbiti si comentati ... voi nu va uitati la tv ? nu cititi ziare? documentare ? de ce aveti internetul numai sa va jucati si sa prostiti copilute pe messenger ?

Avand in vedere mentalitatea ce o avem in momentul de fata NOI si aici includ majoritatea oamenilor de pe planeta mult nu o mai duce ... e un fel de fiecare pentru el ca sa-l citez pe Gandal

+1 Gandalf si felicitari si tie pentru post !

Link to comment

incalzirea globala nu tine de noi, ci de soare.

deci nu avem ce face, trebuie sa asteptam sa se linisteasca.

cauza principala a incalzirii globale este cresterea nivelului de dioxid de carbon din atmosfera. si pentru acest lucru este vinovat doar omul.

totusi mi se pare cam ciudat sa se piarda 40% din fitoplancton si oamenii de stiinta abia acum sa sesiseze in conditiile in care fitoplanctonul (din cate stiam eu) este sursa principala de oxigen a planetei.

Link to comment

Imi place ca forumul asta e vizitat de tot felul de oameni de stiinta care dupa indelungi cercetari vin aici sa-si exprime punctele de vedere. De exemplu spauny care a observat timp de 10 ani cauza incalzirii globale vine si-i combate teoria lui wizard :D

Link to comment

Imi place ca forumul asta e vizitat de tot felul de oameni de stiinta care dupa indelungi cercetari vin aici sa-si exprime punctele de vedere. De exemplu spauny care a observat timp de 10 ani cauza incalzirii globale vine si-i combate teoria lui wizard :D

daca tot ma iei la misto... zi-mi care e greseala in ceea ce am spus :)

Link to comment

Bai ...cel mai grav e ca o sa murim...credeam ca e teapa ..nu ma refer la oceane ..ma refer la moarte :D

E foarte ingrijorator, dar vad ca nimanui nu-i pasa.

Da sunt sigur ca nici tu nu mai poti sa intinzi untu pe paine de groazaaaa ca numanui nu-i pasa . ;)

Le pasa multora si ei chiar fac ceva ca sa schimbe viitorul sumbru, insa "multi" nu sunt "toti", asa ca degeaba postam articole care sa ne atentioneze, pana nu o sa fim "pe marginea prapastiei" nu o sa ne schimbam (si vorbesc despre oameni in general, chiar daca exista si exceptii). Din pacate, atunci o sa fie probabil prea tarziu...

Neeeh daca le luam pe toate la rand ...numa' posturi de atentionare nu sunt astea ... E 2010 deja subiectele sunt de OTV , panica sau caterinca ...trebuia sa ne gandim ca basim noxe pana nu mai putem sa respiram de acum 50 de ani ..nu acum cand mai avem DOI ani si 1,2,3 -->> vine Jesus ..nuu..asteroidu ..neh cutremure..cade curentu , ramanem in bezna , 3 zile de noapte , mor oceanele , Satana se razbuna , bubuie soarele ...pica soarele ...pleaca soarele , ne loveste luna , jupiter , vine incalzirea globala ...vine era glaciara ..ni se schimba adn-ul , ii ataca rusii pe americani ...ramanem fara vegetatie ..furtuni solare si sange pe pereti , focuri din cer si gauri negre ... offf :|

Link to comment

cauza principala a incalzirii globale este cresterea nivelului de dioxid de carbon din atmosfera [no shit]. si pentru acest lucru este vinovat doar omul [da-ti kill sa nu mai poluezi planeta].

totusi mi se pare cam ciudat sa se piarda 40% din fitoplancton si oamenii de stiinta abia acum sa sesiseze in conditiile in care fitoplanctonul (din cate stiam eu) [din cate ai citit in stire ca tu esti 0] este sursa principala de oxigen a planetei.

bai dexter ne lasi cu textele astea?

incalziri globale, ere glaciare au fost si inainte sa fie "nivel mare de dioxid de carbon in atmosfera".

Link to comment
Guest iloverap08

Alt episod din apocalipsa? da da da, ne dezintegram usor. Asta e clar ca Terra nu o mai duce mult. Nu putem face nimic pentru a salva planeta.

Ba putem , dar multi nu vor .

Link to comment

Da , chiar am facut un referat pt. facultate despre poluarea oceanica , sunt lanturi de gunoaie formate din sticle care plutesc la suprafata , plase de pescuit pierdute in care se prind vietati marine ... oceanul a ajuns in timp , o groapa de gunoi , din cauza oamenilor

Link to comment

Daca se luau masuri din 1950 poate ca acum Terra avea cu o problema mai putin.Daca vor lua masuri in 2050 degeaba,probabil va fi prea tarziu.Totusi cred ca solutii sunt ca acel 1%/an sa fie diminuat sau eliminat,tehnologia le permite acest lucru.

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...