Jump to content
frankie

Ce preferati?

Recommended Posts

uau blink.gif ce hotarati sunteti...io nu as pleca de langa prieteni si fam doar pt putin timp...n-as pleca nici pt un salariu decent in alta tara, mai bine roman la casa mea, decat englez departe de fam prieteni si casa biggrin.gif , acum fiecare cu parerea si dorinta lui...vad ca stiti unde sa va duceti, dar nu vazui pe nici unu sa plece in China sau Japonia biggrin.gif.. icon_thumright.gifoccasion14.gif

Link to comment
Share on other sites

Oricum si in america si alte tari o sa gasiti tampiti, tigani(prob veniti de la noi), si alti ratati , dar oricum , in nici un caz ca la noi, acum depinde si unde o sa stati, dk stati in new york , in nush ce cartier rau famat, plin de negrii cu arme, atunci ati dat de belea, dar dk stati intr-un cartier frumos si linistit, faceti bani, e bine, poate ca o sa va faceti si case pe acolo, sa ma tineti minte si sa ma luati si pe mine in vizita ok biggrin.giftongue.gifoccasion14.gificon_thumright.gif

Link to comment
Share on other sites

viatza nu se rezuma doar la bani si alte prostii la care unii dintre voi va ganditi toata ziua

eu sunt considerat strain peste tot, dar tot in Romania as ramane tiphat.gif

in germania si japonia m-as duce in vizita (nu mai mult de 1 luna)

Link to comment
Share on other sites

Nu e vorba de bani, sigur, intotdeauna ne vom simti acasa, aici in Romania, cu partile ei bune, si cu partile ei rele, pe cand in strainatate cu siguranta ne-am bucura de mai mult succes. Si totusi aici e un paradox: aici, in Romania (unde fiecare locuitor invata mai mult de dublu fata de cum invata un american obisnuit), sunt totusi atat de multi tampiti (nu dau exemple de "Adi the Wonder Kid", sau altii). Ciudat, nu ? Si in timp ce Romania de-abia se taraste sa rezolve cate-o problema (respect PSD, ne-ati aranjat tara), Americanii (vecinii nostrii mancatori de hamburgeri de peste ocean), care sunt de doua ori mai prosti decat noi, pot rezolva orice problema dintr-un simplu: *Click* Apare domnu cimpanzeu (G.W. Tufis), a carui inteligenta nu trebuie contestata (vedeti Razboiul din Irak, gestionarea uraganelor, si renumitele faze cand a fost surprins citind carti invers, uitandu-se printr-un binoclu astupat, etc...), zice un discurs de genul ("It's our fault", mai baga un "God Bless America", si gata, Mister Prezident e iarasi idolizat. Si aici se mai deschide o discutie, dar nu e cazul pentru ea acum... Cine conduce cu adevarat the USA ? E clar ca un om care de-abia a evoluat din stadiul de maimuta si are iq-ul unui curcan nu poate conduce asa o tara, si ca e o simpla marioneta pentru altii. Intrebarea e, cine sunt acei altii... ? Revenind, as alege Romania (cel putin pana termin liceul, sa speram ca si facultatea), dupa care sincer, nu stiu... Totusi n-as vrea (si sunt sigur ca nici unul dintre cei ce m-au inteles pana acum n-ar vrea pentru ei) sa-mi pierd toata munca, toate studiile (care sa speram, le voi acumula cu timpul), pur si simplu sa ascult diversi indivizi, sa schimb priviri reci cu tiganii de pe strada si sa vad in RATB aceeasi figura decimata a unei batrane, care desi are sistemul intors impotriva ei, tot incearca cu disperare sa supravietuiasca. Sper cu timpul ceva sa se schimbe, si sa ne mandrim din nou cu Romania noastra, sa fim noi cei care radem de americani. Si totusi trebuie sa fim constienti ca tot ce am scris mai sus sunt doar vise. Asta e pedeapsa finala pentru tot ce am facut noi. Rezolvarea nu se afla pe pamant. Pur si simplu iesiti afara, si priviti soarele, veti intelege.

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...