Jump to content
Lemonade

Google Moon

Recommended Posts

Cu siguranta multi dintre cei care citesc in acest moment acest articol au folosit macar o data Google Earth (sau au auzit de el). Insa nu la fel de multi au incercat Google Moon. Acest site cartografiaza suprafata lunara si indica locul exact unde a aselenisat naveta Apollo.

Imagine a site-ului:

new-google-moon-large.jpg

Imagini surprinzatoare (mai nou si 3D, pentru posesorii de ochelari speciali) cu cratere de pe Luna, fotografii facute de catre echipajele Apollo 11, 12, 14, 15, 16 si 17.

Una dintre fotografiile oficiale din cadrul expeditiei Apollo 17:

AS17-136-20755HR.jpg

Link to comment

Imi este greu sa cred ca aia este luna, tot ce vad eu este un desert cu cateva dune de nisip...

De ce, tu cum ti-ai inchipuit-o? Un fel de Las Vegas al astronautilor cu mari unde pot face surfing? Tot asa a aratat luna de cand s-au facut primele poze, defapt nici daca te uiti sus pe cer cu ochii liberi nu observi mai mult decat o planeta stinsa.

Link to comment

De ce, tu cum ti-ai inchipuit-o? Un fel de Las Vegas al astronautilor cu mari unde pot face surfing? Tot asa a aratat luna de cand s-au facut primele poze, defapt nici daca te uiti sus pe cer cu ochii liberi nu observi mai mult decat o planeta stinsa.

agree dar cu mentiunea sa lasam luna sa fie luna si nu planeta :)

Link to comment
Guest pupu92

nu stiu ce sa cred...pe luna sunt cateva urme de incaltaminte... oare sunt adevarate sau doar photoshop

Ma, sunt urmele astronautilor de la aselenizarea Apollo 17! Read!!

Link to comment
Guest iloverap08

Impresionant ! :>

Am si eu Google Earth in pc , dar nu stiam ca este si Google Moon :blink:

Maine vezi ca apare si 'Google Sun' :rofl2:

Link to comment

Impresionant ! :>

Am si eu Google Earth in pc , dar nu stiam ca este si Google Moon :blink:

Maine vezi ca apare si 'Google Sun' :rofl2:

Se poate sa apara si Google Sun, dar nu ai ce vedea interesant daca nu sunt pete solare sau ceva asemanator, eventual actualizat cat mai des posibil. Pana sa apara asta te poti delecta cu Google Mars.

Link to comment

Se poate sa apara si Google Sun, dar nu ai ce vedea interesant daca nu sunt pete solare sau ceva asemanator, eventual actualizat cat mai des posibil. Pana sa apara asta te poti delecta cu Google Mars.

Eventual sa incerce si Google Sky, daca se plictiseste de Marte. :))

@Lemonade: Topicul se incadra mai degraba la Discutii Generale, nicidecum la Stiri. Din cate stiu eu, poti folosi Google Moon de cel putin 2 ani....

Link to comment
Guest iloverap08

Am vazut si Google Mars , frumos ..:D

Eu le-as propune la Google Earth sa puna 3D la toate locuintele ...ceea ce cred ca este posibil de facut, mai ales la cate genii sunt pe acolo. Stiu ca nu sunt la toate 3D (daca nu ma insel) , ci doar la zgarie-norii din orasele mare ,nu din fiecare orasel.

P.S.: Vreau sa-mi vad casa mai bine! :rofl2:

Link to comment

P.S.: Vreau sa-mi vad casa mai bine! :rofl2:

Mutate intr-un zgarie nori intr-un oras mare.. mi se pare mai simplu decat ce zici tu!

E ok siteul, insa Google Earth e mult mai util din motive evidente. Oricum, e ceva nou si aduce bine . :)

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...