Jump to content
DeejayR8

Opera 10.60 – cel mai rapid browser

Recommended Posts

Desi nu este o versiune noua majora, cei de la Opera au reusit sa faca o treaba foarte buna cu update-ul 10.60 al browser-ului norvegian. Opera se lauda ca, o data cu noua versiune, are cel mai rapid browser. Cum au aratat si testele noastre, Opera 10.60 este într-adevar cel mai rapid browser.

Sporul de viteza se datoreaza în mare masura optimizarilor facute motorului de JavaScript. Comparativ cu cel din versiunea anterioar?, acesta este mai rapid cu 50%. Opera 10.60 nu a castigat doar la capitolul vitez? de încarcare a paginilor, ci a devenit mai sprinten per ansamblu.

scr-browser-cut.png

Opera 10.60 – cel mai rapid browser

Toate browserele fac eforturi sustinute pentru aplicarea standardelor Web. Noua versiune de Opera nu face nici ea exceptie. De data aceasta, vizate sunt standardele HTML5 ?i WebM pentru video. Opera 10.60 atinge scorul maxim la testul Acid3.

Tot în noua versiune a fost îmbunatatit suportul pentru geolocatie. O alta functie îmbunatatita este sugerarea pentru cautarea cu diverse motoare de cautare.

Opera 10.60 download

Sursa: Go4it

# Eu unu folosesc opera de mai bine de 4 ani si sunt foarte multumit de ea ;) il recomand tuturor

Link to comment

Desi nu este o versiune noua majora, cei de la Opera au reusit sa faca o treaba foarte buna cu update-ul 10.60 al browser-ului norvegian. Opera se lauda ca, o data cu noua versiune, are cel mai rapid browser. Cum au aratat si testele noastre, Opera 10.60 este într-adevar cel mai rapid browser.

Sporul de viteza se datoreaza în mare masura optimizarilor facute motorului de JavaScript. Comparativ cu cel din versiunea anterioar?, acesta este mai rapid cu 50%. Opera 10.60 nu a castigat doar la capitolul vitez? de încarcare a paginilor, ci a devenit mai sprinten per ansamblu.

scr-browser-cut.png

Opera 10.60 – cel mai rapid browser

Toate browserele fac eforturi sustinute pentru aplicarea standardelor Web. Noua versiune de Opera nu face nici ea exceptie. De data aceasta, vizate sunt standardele HTML5 ?i WebM pentru video. Opera 10.60 atinge scorul maxim la testul Acid3.

Tot în noua versiune a fost îmbunatatit suportul pentru geolocatie. O alta functie îmbunatatita este sugerarea pentru cautarea cu diverse motoare de cautare.

Opera 10.60 download

Sursa: Go4it

# Eu unu folosesc opera de mai bine de 4 ani si sunt foarte multumit de ea ;) il recomand tuturor

sunt perfect de acord cu ce zice :) eu am avut mozila dar ma enervat acum 2-3 zile si am zis sa`l schimb am bagat opera asta si intradevar nu`mi vine sa cred ce diferenta e la incarcare ;)

Link to comment

Da se poate :D si eu am tot laptop dar eu nu am instatal driveru la pad .... ca sa pot folosi chesita aia cand apesi odata scurt si pe urma inca odata si tii apasat ...pt select, scroll si altele ;) incearaca la setari (control panel > mouse/pad > scrolling sau ceva in gen) nu mia sittu exact + ca difera de la lp la lp

Link to comment
Guest MaGic_MaStEr

Acum am testat si eu,si raman iara la opera :)),pana acum foloseam Google Chrome,se vede o diferenta foarte mare :D, gg opera :))

Link to comment

bun, deci am testat si eu opera asta acum, chiar e adevarat ce se spune, doar o singura problema are: eu am laptop, si cand dau scrol sus-jos de pe marginea de la touchpad, se duce mult prea mult. are cineva o idee cum as putea remedia asta?

Link to comment

@djk8: eu am instalat driverul pentru touchpad, dar cand dau scroll in jos de pe marginea padului, mi se duce prea mult in jos.. cum pot sa fac sa nu se mai duca atat? este din opera sau din setrarile padului ?

ps : in mozila mergea normal.

bun, deci am testat si eu opera asta acum, chiar e adevarat ce se spune, doar o singura problema are: eu am laptop, si cand dau scrol sus-jos de pe marginea de la touchpad, se duce mult prea mult. are cineva o idee cum as putea remedia asta?

Nu stiu ce sa va zic, eu nu am instalat driveru de la pad, pentru ca merge mai bine fara el la orice ;) dar at trebui sa se poata seta dar nu am gasit inca ... dar incercati din programul de la pad ;) ....

EDIT pt cel de mai sus: :blink: ce treaba are numele :blink: programul este foarte bun, comod, cu niste scuraturi foarte inteligente(sau comenzi cum vreti sa le spuneti) si foarte repid ;) pararea mea merita;)

Edited by djk8
Link to comment

L-am instalat si eu de curiozitate. Am facut cateva incercari cu Opera si Chrome la un search al cuvantului "test" si cel mai bune rezultate au fost egale:

Chrome: Aproximativ 719.000.000 (de) rezultate (0,06 secunde)

Opera: Aproximativ 719.000.000 (de) rezultate (0,06 secunde)

"Da, e mai rapid, l-am incercat si eu" - Simtiti voi vizibil acele cateva sutimi de secunda sau vedeti ca a scos un timp de cautare mai bun? Nu m-a convins, raman la Chrome.

EDIT pt cel de mai sus: :blink: ce treaba are numele :blink: programul este foarte bun, comod, cu niste scuraturi foarte inteligente(sau comenzi cum vreti sa le spuneti) si foarte repid ;) pararea mea merita;)

Numele are treaba, un produs bun trebuie sa aiba un nume bun si poate lui nu ii convine numele.

Link to comment

L-am instalat si eu de curiozitate. Am facut cateva incercari cu Opera si Chrome la un search al cuvantului "test" si cel mai bune rezultate au fost egale:

Chrome: Aproximativ 719.000.000 (de) rezultate (0,06 secunde)

Opera: Aproximativ 719.000.000 (de) rezultate (0,06 secunde)

"Da, e mai rapid, l-am incercat si eu" - Simtiti voi vizibil acele cateva sutimi de secunda sau vedeti ca a scos un timp de cautare mai bun? Nu m-a convins, raman la Chrome.

Numele are treaba, un produs bun trebuie sa aiba un nume bun si poate lui nu ii convine numele.

:dontknow: la viteza poate nu se refera neaparat la viteza de cautare ;) se mai refera si la viteza de incarcare a site-urilor ... donwload .. etc oricum opera are mmult mai mu;te calitati decat viteza ;) acum depide si de preferintile personale ;) (ceti place sau cu ce te-ai obisnuit sa folosesti )

Nu vad cine stie ce diferenta ..sau poate imi merge mie greu netu ;) raman la Firefox ...m-am obisnuit cu el ..si sincer am impresia ca e mai bun decat Opera cu tot cu marea viteza pe care o are.

idem mai sus ^, fiecare cu preferintele sale :D spre exemplu eu foslosesc opera de peste 4 ani si sunt foarte multumit + plus consider o chestie utile pt Back ( click 2 + click 1) forward (click 1+ click 2) si mai are foate multe ;)

Link to comment

:dontknow: la viteza poate nu se refera neaparat la viteza de cautare ;) se mai refera si la viteza de incarcare a site-urilor ... donwload .. etc oricum opera are mmult mai mu;te calitati decat viteza ;) acum depide si de preferintile personale ;) (ceti place sau cu ce te-ai obisnuit sa folosesti )

idem mai sus ^, fiecare cu preferintele sale :D spre exemplu eu foslosesc opera de peste 4 ani si sunt foarte multumit + plus consider o chestie utile pt Back ( click 2 + click 1) forward (click 1+ click 2) si mai are foate multe ;)

La orice viteze se refera (exceptand downloadul, despre care amintesc mai tarziu), nu sunt diferente notabile care sa-mi afecteze mie cu ceva navigarea - nu ma deranjeaza sa pierd <1 secunda ca sa se incarce un site. Despre download nu prea se poate discuta, unele site-uri au restrictii, apoi ar mai fi faptul ca nu downloadezi mare lucru direct din browser, fotografii si alte maruntisuri care oricum se descarca repede. Alte calitati ce ar fi, chiar sunt curios.

Preferintele personale mi le-am schimbat brusc de fiecare data. Am stat prima oara cu IE, apoi am pus mana pe Mozzila si nu l-am lasat pana nu am dat brusc de Chrome, care a fost ceva revolutionar. Opera nu m-a incantat niciodata, dar poate ca sunt lucruri pe care nu le vad eu.

Link to comment

E de-a dreptul hilar cati isi schimba browserul doar ca OPERA a zis ca OPERA e cel mai rapid browser. E ca si cum te-ai ingramadi la magazin sa cumperi ARIEL ca a zis ARIEL la televizor ca e cel mai bun detergent.

Dar deh, astia care isi schimba browserul ca pe sosete ar putea folosi si IE5 ca nu si-ar da seama de diferente.

Link to comment

Nu observ o diferenta mare pe site-urile normale pentru ca oricum majoritatea se incarcau normal . Dar site-uri precum forumul linkmania si IMDB cu care inainte aveam probleme se pare ca acum merg perfect . Nu ma asteptam sa depaseasca cineva Mozilla 

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...