Jump to content
Random Hero

Insula Pastelui – modelul sfarsitului umanitatii?

Recommended Posts

„Nu va mirati! Noi toti vom avea soarta locuitorilor din Insula Pastelui” – Frank Fenner, reputat om de stiinta australian, celebru pentru declaratia sa prin care anunta ca omenirea va disparea in urmatorii 100 de ani din cauza suprapopularii planetei, a distrugerii mediului inconjurator si a schimbarilor climatice.

In istoria omenirii exista un moment crucial, acela in care, acum circa 70.000 de ani, intreaga populatie umana a fost redusa la maxim 2000 de indivizi, la doar un pas de extinctia totala. Totul a plecat, in acele vremuri, de la o puternica incalzire globala si o crestere fara precedent a temperaturilor.

Pe de alta parte, in aceeasi ordine de idei, Insula Pastelui are o istorie care seamana izbitor cu cea a planetei noastre. Atunci cand, in primul mileniu de dupa Hristos, primii oameni au ajuns pe insula, numarul acestora era unul extrem de redus. Tot atunci, Insula Pastelui era un paradis tropical in care abundau palmierii si copacii luxurianti. Pe masura ce numarul oamenilor a crescut, acestia au inceput sa taie copacii, astfel ca, in jurul anului 1600, nu mai exista niciun copac si, implicit, niciun animal care sa traiasca pe insula. Drept urmare, numarul oamenilor a inceput sa scada cu repeziciune. Numerosi oameni de stiinta, printre care australianul Frank Fenner si omologul sau american, Jared Diamond, sustin ca Terra va avea aceeasi soarta, si asta daca, printr-un miracol, defrisarile vor fi stopate in totalitate iar atentia omenirii se va indrepta total asupra protejarii mediului.

surse: descopera / dailygalaxy

_____________

Stiri marca descopera, tampenii debitate ca sa atraga lumea pe site si sa faca trafic, stiu. Si da, o alta stire apocaliptica, "da' m-am saturat de toate chestiile astea, altceva nu mai stiu si ei?"

Link to comment

Pe de alta parte, in aceeasi ordine de idei, Insula Pastelui are o istorie care seamana izbitor cu cea a planetei noastre. Atunci cand, in primul mileniu de dupa Hristos, primii oameni au ajuns pe insula, numarul acestora era unul extrem de redus. Tot atunci, Insula Pastelui era un paradis tropical in care abundau palmierii si copacii luxurianti. Pe masura ce numarul oamenilor a crescut, acestia au inceput sa taie copacii, astfel ca, in jurul anului 1600, nu mai exista niciun copac si, implicit, niciun animal care sa traiasca pe insula. Drept urmare, numarul oamenilor a inceput sa scada cu repeziciune. Numerosi oameni de stiinta, printre care australianul Frank Fenner si omologul sau american, Jared Diamond, sustin ca Terra va avea aceeasi soarta, si asta daca, printr-un miracol, defrisarile vor fi stopate in totalitate iar atentia omenirii se va indrepta total asupra protejarii mediului.

Intr-adevar seamana cu tot ce se intampla de ceva vreme pe Terra. Cat despre ultima fraza, asta nu se poate intampla niciodata si mai ales nu in mod subit si nu pe toata suprafata planetei. Sunt bani la mijloc din defrisari, sunt interese comune, afaceri cu cherestea, iar pentru protectia mediului nu-si da nimeni interesul. E ca si cum arunc continuu gunoaie in casa. Prima data nu sesizez diferenta, nici a doua oara, etc. Iar atunci cand gunoiul ma astupa, e deja prea tarziu ca sa mai fac ceva.

Link to comment

Eu nu cred ca o sa fie chiar asa, o sa se gaseasca solutii ca sa stopam defrisarile. In legatura cu schimbarile climatice nu prea cred ca exista vreo cale de reabilitare, doar sa nu mai poluam asa mult, oricum..

Nu cred in vorbele omului de stiinta, si anume ca in 100 de ani o sa disparem, e o afirmatie total gresita.

Link to comment

O alta versiune despre "apocalipsa", nu sunteti saturi de astfel de prostii aparute. Daca va fi va fi si gata, nimeni nu poate opri asta in momentul de fata tinand cont la cat de egoisti suntem si la ce obiceiuri avem. Sunt deja zeci de scenarii despre sfarsitul lumii.

Link to comment

O alta versiune despre "apocalipsa", nu sunteti saturi de astfel de prostii aparute. Daca va fi va fi si gata, nimeni nu poate opri asta in momentul de fata tinand cont la cat de egoisti suntem si la ce obiceiuri avem. Sunt deja zeci de scenarii despre sfarsitul lumii.

Nu esti tu un pic cam ignorant? E normal sa discutam despre tot felul de ipoteze, sa fim informati si sa fim cat mai pregatiti pentru un eventual dezastru. Macar sa invatam ceva din trecutul omenirii.

Link to comment

@ flakyn1 , nu o sa se gaseasca nici o solutie pentru a stopa defrisarile pe care oamenii le fac ..nici in 10 ani nici in urmatorii 100 ...si in caz ca se gasesc solutii nu le vom folosi ...suntem oameni.

Cel mai tare e ca ..nu o sa ne oprim niciodata..si probabil chiar si in timpul "apocalipsei" cand pamantul se intoarce pe dos ...vei gasi o masinarie cu careva prin padure sa taie un copac ;)

Link to comment

copaci luxurianti =)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))0

Eh...sunt lucruri care nu se schimba niciodata

Warn Up!

Edited by Tybork
Link to comment
Guest Dragos.

copaci luxurianti =)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))0

1. Mai bine taceai ..

2. Aberatii. Daca Frank Fenner chiar a spus asta, mai mult ca sigur este un egologist obsedat.

Link to comment

1. Mai bine taceai ..

2. Aberatii. Daca Frank Fenner chiar a spus asta, mai mult ca sigur este un egologist obsedat.

am zis eu c-ar fi ceva gresit ?!?! de ce te bagi in vorba ? eu m-am amuzat de formularea alora, care suna foarte... amuzant ..

tybork, chiar n-am postat asa intentionat ca sa imi dai tu warn, a fost sa fie si nu mi-am dat seama la momentul respectiv..asta ca sa te lamuresc la capitolul "sunt lucruri care nu se schimba niciodata"

Link to comment

am zis eu c-ar fi ceva gresit ?!?! de ce te bagi in vorba ? eu m-am amuzat de formularea alora, care suna foarte... amuzant ..

De fapt, termenul corect e vegetatie luxurianta. Teoria mi se pare mult mai probabila decat majoritatea celor vehiculate despre sfarsitul lumii. Lacomia cred ca este singura care poate rivaliza cu prostia umana.

Link to comment

@ ce la moda este sa prezici cum o sa murim ...

Ultima moda,adevarat graiesti..sunt vreo 10 topicuri in aceasta sectiune despre sfarsitul lumii 2010,2011,2012,3010....etc.Dar ,cum am mai spus si in alt topic,de ce sa nu vedem sfarsitul ca pe un nou inceput,daca nu intelegeti la ce ma refer urmariti mesajul filmului 2012. :)

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...