Jump to content
BeautifulMind

Responsabilitatea-drept sau obligatie?

Recommended Posts

RESPONSABILIT?TE, responsabilități, s.f. Obligația de a efectua un lucru, de a răspunde, de a da socoteală de ceva, de a accepta și suporta consecințele; răspundere. ♦ Funcție, sarcină de responsabil. ? Din fr. responsabilit?.

Vremurile sunt grele , o gramada de greseli apar(fie ca vrem sau nu) intrebarea este , va asumati responsabilitatea ? Si daca da , in ce conditii ?

Eu personal , imi cam asum responsabilitatea pentru orice fac , desi nu e bine intotdeauna asa dar simt ca-s cinstit fata de constiinta mea.

Link to comment
Share on other sites

Guest SherkaN

Nu-s un om responsabil, poate voi fi cand voi avea o familie ... copii , insa pana atunci life is short :P

Link to comment
Share on other sites

^ Pai majoritatea userilor sunt inca la varsta in care isi traiesc viata fara responsabilitati.Scolarii sunt cu scoala , cam asta ar fi responsabilitatea lor ..cei care muncesc cu munca...inca nu putem nici unii sa spunem ca avem responsabilitati asa de grele pe umeri.In viitorul apropiat poate...

Eu personal , imi cam asum responsabilitatea pentru orice fac , desi nu e bine intotdeauna asa dar simt ca-s cinstit fata de constiinta mea.

Rspunsul tau este identic cu raspunsurile de mai sus^ ..difera continutul.Nu ai vorbit de responsabilitate in sine, doar ne-ai "aratat" ca esti responsabil.

Link to comment
Share on other sites

Sa fii responsabil - in primul rand de propria ta existenta cu tot ce inseamna ea (actiunile tale, alegerile tale, consecintele acelor alegeri si actiuni, ideile si gandurile tale) - este una din marile si rarele calitati ale unui om complet. Responsabilitatea se obtine greu si se pastreaza cu efort constient pentru ca presupune in primul rand cunoastere de sine si echilibru personal.

As zice ca incepe cu simpla (sau atat de complicata) capacitate de a-ti recunoaste (in primul rand fata de propria persoana) greselile.

Link to comment
Share on other sites

Parintii, profesorii, companiile, guvernul - in ce masura e nevoie ca ei sa fie responsabili pentru noi ?

Si de ce responsabilitatea sociala a companiilor nu e de ajuns ? E cineva capabil sa inteleaga necesitatea proiectelor de responsabilitate umana ?

Link to comment
Share on other sites

Pentru noi, cine? Noi elevii, studentii, angajatii, romanii, pensionarii? Si nu inteleg exact la ce te referi prin "responsabilitatea sociala a companiilor".

E o dezbatere generala sau doar pe tema crizei? Sa stiu unde sa pasez topicul si sa stie si lumea despre ce se discuta.

Link to comment
Share on other sites

Pentru noi toti,pentru elevi ,studenti,angajati din Romania(imi cer scuze a am omis tara).Este o dezbatere generala a momentelor prin care trecem noi si tara ,printre aceste numarandu`se si criza financiara.Tema este strict legata de responsabilitatea fata de cineva.

Link to comment
Share on other sites

In mare parte este adevarat ,depinde de fiecare cum si ce face ca sa isi gaseasca un loc de munca acceptabil,bun sau chiar foarte bun,insa degeaba muncesc unii o viata cand guvernul le`o distruge partial.

Spun asta fara sa tin cont de faptul ca,daca erau destepti isi alegeau alt loc de munca(fiecare face ce poate in viata ,cum ai spus si tu depinde de noi unde ajungem).

Link to comment
Share on other sites

si de ce-ar fi responsabilitatea un drept? :-?

Pentru ca tu iti poti alege sa fi responsabil de ceva sau cineva,iar acesta este un drept.De exemplu parintii ,isi aleg responsabilitatea fata de copilul lor,nimeni nu ii obliga sa faca un copil pentru care mai apoi sa fie responsabili,este dreptul lor.

Link to comment
Share on other sites

Y ya yo ???

Responsabilitatea nu este un drept ...parintii nu sunt obligati sa faca un copil , dar sunt obligati sa ii poarte de grija , sa fie responsabili pentru el dupa ce il fac ...nu poti sa alegi daca esti responsabil sau nu pentru copilul tau , esti obligat responsabil ...asta e ...macar logic ....

Link to comment
Share on other sites

nu crezi ca dreptul este de a nu fi responsabil?

Y ya yo ???

Responsabilitatea nu este un drept ...parintii nu sunt obligati sa faca un copil , dar sunt obligati sa ii poarte de grija , sa fie responsabili pentru el dupa ce il fac ...nu poti sa alegi daca esti responsabil sau nu pentru copilul tau , esti obligat responsabil ...asta e ...macar logic ....

Este dreptul parintilor sa faca un copil si deci ,odata cu acest copil ei aleg sa fie responsabili pentru el,atunci responsabilitatea poate sa fie si un drept ,nu numai o obligatie.

Link to comment
Share on other sites

nu intelegi. bineinteles ca tu singur alegi daca vrei sau nu sa fii responsabil de ceva (asta daca nu esti obligat prin munca etc), dar asta nu inseamna ca daca alegi sa fii, atunci asta e un drept. in schimb ai dreptul (tocmai pentru ca nu te obliga nimeni) sa nu fii responsabil.

Link to comment
Share on other sites

Kabuky, vrei sa spui "Responsabilitate - drept (pt ca implica obligatia de a-l exercita) sau libertate?" ? Oricum ar fi, nu e nici una nici alta. Nu poti sa spui ca responsabilitatea este o prerogativa prevazuta de textele legale, care fie e un drept pt ca profita societatii in ansamblul ei, fie o libertate pt ca profita doar persoanei in cauza. Nu. Responsabilitatea este mai degraba o consecinta sau o cerinta afectata angajarii intr-un raport fie el juridic fie social, care stabileste pe cine anume cade raspunderea si cine trebuie sa dea socoteala in caz de incalcare a normelor juridice sau sociale.

In exemplul tau cu parintii, nu este un drept si nici o libertate. Ei nu isi exercita libertatea (hai sa-i spunem drept - in limbaj nespecializat) de a fi responsabili sau nu, ci isi exercita libertatea de a face un copil si in acelasi timp isi asuma obligatia de a se ingriji de el, care poate fi inteleasa ca responsabilitate, iar care atrage raspunderea juridica in caz ca obligatia aia este nesocotita. Angajarea intr-un raport implica exercitarea de drepturi si asumarea unor obligatii. Iar in sensul asta, responsabilitatea poate fi privita ca o obligatie, dar intr-un sens nenuantat. Intr-un sens nuantat ea e o conditie esentiala care este strans legata de obligatia asumata, pentru ca numai faptele de executare corespunzatoare a obligatiilor pot insemna "a fi responsabil", in caz contrar inseamna a fi iresponsabil, dar care nu inlatura raspunderea.

Nu stiu ce as mai putea vorbi despre un subiect atat de general ori o intrebare (atat de) vaga.

@LuckyShot: "in schimb ai dreptul (tocmai pentru ca nu te obliga nimeni) sa nu fii responsabil" - libertatea de a nu fi reponsabil despre care vorbesti implica de fapt si libertatea antagonista, deci exista o usoara contradictie.

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...