Jump to content
WuTangClan

Credeti in Apocalipsa?

Credeti in Apocalipsa?  

62 members have voted

  1. 1. Credeti in Apocalipsa?

    • Da
      33
    • Nu
      23
    • Nu stiu
      6


Recommended Posts

existentza lui Dumnezeu nu o pot dovedi oamenii de rand, numai profetii preotii si cei sfintzi.

da? i-auzi domne ca sa vezi....si profetii preotii si sfintii ce sunt? entitati naturale sau au 3 boase in loc de 2?chiar asa de ingusti in gandire sa fiti incat sa nu puteti gandi singuri...e trist sa vezi ce face religia si credinta tampa din om....nimik mai periculos pentru evolutie decat relisgis si biserica....lor trebuie sa le multumim pentru nivelul scazut de care dam dovada

Link to comment
Share on other sites

da? i-auzi domne ca sa vezi....si profetii preotii si sfintii ce sunt? entitati naturale sau au 3 boase in loc de 2?chiar asa de ingusti in gandire sa fiti incat sa nu puteti gandi singuri...e trist sa vezi ce face religia si credinta tampa din om....nimik mai periculos pentru evolutie decat relisgis si biserica....lor trebuie sa le multumim pentru nivelul scazut de care dam dovada

religia a avut si ea o parte buna... au fost (si poate mai sunt) timpuri in care era bine pentru un om sa creada ca este cineva mai sus cu ochii pe el... il facea mai "bun" ... ( asta luand partea buna a credintei).

indobitocirea si ingustarea orizontului spiritual (orizont spiritual nu inseamna neaparat credinta in D-zeu) asta este o alta parte care nu se discuta aici.

Link to comment
Share on other sites

da? i-auzi domne ca sa vezi....si profetii preotii si sfintii ce sunt? entitati naturale sau au 3 boase in loc de 2?chiar asa de ingusti in gandire sa fiti incat sa nu puteti gandi singuri...e trist sa vezi ce face religia si credinta tampa din om....nimik mai periculos pentru evolutie decat relisgis si biserica....lor trebuie sa le multumim pentru nivelul scazut de care dam dovada

Te crezi mai destept decat un crestin??? Facem un test IQ sa vedem care are castig de cauza? Creshtinii macar nu fac atat rau lumii asteia cat fac satanishtii ucigashii sau altzii de felul acesta. Repet eu nu am nimic cu cei care nu cred in Dumnezeu si ii tratez la fel. Insa tu Darkbringer ne jigneshti si ne injoseshti si nush dak e bine ce faci. Ziceati voi ca dak crezi in Dumnezeu nu pierzi nimic. Pai in Dumnezeu crezi cu toata fiintza ta nu crezi in felul urmator: De o exista D-zeu ajung si io in rai si e bine dak nu nu ajung nicaieri...asa ca hai sa cred si io ca macar ajung in rai. Aceasta gandire este total gresita. Fiecare crede in ce vrea insa nu va mai jigniti reciproc va rog. Cred ca problemele sunt clare si topicul poate fii inchis la fel cum a fost si cel despre existentza lui Dumnezeu knd tot cei necredinciosi au inceput sa jigneasca primii. Asta este eu nu am nimic cu nimeni...in plus exista atei cu mai putine pacate decat un crestin...asta este..fiecare crede ce vrea!!!!

occasion14.gif

Link to comment
Share on other sites

Te crezi mai destept decat un crestin??? Facem un test IQ sa vedem care are castig de cauza?

din moment ce nu cred ca orbetele da, am un ascendent destul de mare in fata lor...iar testele de inteligenta sunt total irelevante.....de jignit da, dar de injosit nu....dar scuza-ma daca nu pot sa uit milioanele de victime femei si copii nevinovati care au cazut prada celor "credinciosi"

Link to comment
Share on other sites

din moment ce nu cred ca orbetele da, am un ascendent destul de mare in fata lor...iar testele de inteligenta sunt total irelevante.....de jignit da, dar de injosit nu....dar scuza-ma daca nu pot sa uit milioanele de victime femei si copii nevinovati care au cazut prada celor "credinciosi"

cum adik au cazut prada ???

Link to comment
Share on other sites

Guest Theophilos

Discutia dintre atei si crestini e lunga si nu a inceput pe acest forum si nici nu o sa se termine aici. Ca sa va scutesc de cateva discutii care au mai avut loc in istorie, va dau cateva idei scurte:

A. Cand "judecam" crestinismul avem in vedere 3 lucruri:

1. Dumnezeu - pe care unii fac pe desteptii si il injura, iar altii cred/se tem de El, insa nu e mult de discutat [pentru ca toti il cunosc foarte putin]

2. Biblia - sau cuvantul lui Dumnezeu, care iar unii destepti zic ca e scrisa de calugari labagii etc, iar altii isi traiesc viata dupa ea - de asemenea, putini o cunosc si apoi discuta, deci nu e mult de zis. [ex. Nu exista scris in Biblie "Crede si nu cerceta", ci scrie "Cercetati scripturile caci in ele veti gasi viata", dar totusi multi atei incepatori se leaga de aceasta - necunoscatori biggrin.gif]

3. Biserica - sau cei ce cred in Dumnezeu. Aici e mult de discutat, dar din pacate iar se face in necunostinta.

Parerea MEA, la punctele 1 si 2, nu mai vorbiti, pentru ca EFECTIV nu stim nimic despre ce vorbim, fiecare are IDEEA LUI despre Dumnezeu sau Biblie, insa toate sunt departe de adevar. De unde stiu? Pai am mai citit si eu un pic prin Biblie si am vazut cum e Dumnezeu, si nu e deloc cum il descriu multi atei - absurd, rau, sau penibil. Sincer, il vad atotputernic si avand in plus puterea de a se opri in a-si folosi atotputernicia pe cei care il ignoram sau ne batem joc de numele Lui.

Dar, despre BISERICA putem vorbi mai mult, pentru ca actiunile si faptele sale se vad. Si, intradevar, biserica ar trebui sa faca cinste numelui lui Dumnezeu, nu sa-l denigreze. Intr-adevar, catolicii au facut tampenii [si mai fac], ortodocsii au facut prostii [si mai fac], protestantii au facut si mai fac.

Insa, cei care - ce sa spun - nu mai pot dupa aia care au murit de mana inchizitiei - scriu pe forum chestia asta pentru ca STIU sa scrie, au invatat la scoala, iar scolile tot catolicii le-au format. Marii savanti ai vremii, cine a citit vietile primilor matematicieni, aveau discipoli, totul era in mare secret, nu divulgai "secretele matematicii".

Spitalele cu maici catolice care ingrijeau ranitii in razboaie? Acolo nu a fost nimeni sa-i planga... Sau aia e normal, ca doar se dau crestini.

Hai ca ma intind la vorba, mai huliti un pic si va mai spun.

Link to comment
Share on other sites

Parerea MEA, la punctele 1 si 2, nu mai vorbiti, pentru ca EFECTIV nu stim nimic despre ce vorbim, fiecare are IDEEA LUI despre Dumnezeu sau Biblie, insa toate sunt departe de adevar.

Chiar de asta-i interesant sa vedem parerea fiecaruia.si sa aflam fiecare cum gandeste si ce gandeste, in caz ca-l duce capu' biggrin.gif

Link to comment
Share on other sites

eu unu cred in Dumnezeu ! Si cred ca a fost dovedita existenta lui ! Batista pe care este imprimata fata lui Iisus, Lancea cu teaca de aur cu care a fost strapuns Iisus pe cruce, jurnalul celui orb care la contact cu sangele lui Iisus a putut sa vada ! pentru mine este de ajuns !

Din pacate pe acest forum sunt unii care vor sa se dea rotunzi si sa blasfemieze numele Domnului ! =/ (nu ma refer la atei)

Eu zic sa se inchida acest topic pentru ca de la Credeti in Apocalipsa s-a ajuns la vb aiurite asupra religiei !

P.S. am votat cu nu stiu ! Si cred ca nu erau necesare atatea reply-uri fara sens =/

Link to comment
Share on other sites

sa se vada bine....

DUMNEZEU E PERSOANA CARE TE IGNORA ATUNCI CAND TE ROGI...

ar fi fost chiar fain sa existe o divinitate la care sa te rogi shi sa te shi ajute...

unu mare care sa vegheze lumea shi sa aiba grija de ea...

nu un dumnezeu care permite crime in masa, razboaie... de ce lasa atatzia oameni nevinovatzi sa sufere? shi pe cei vinovatzi sa scape basma curata?

pt k el.... NU E!

dak e cum zicetzi voi shi "el a creat lumea" de ce nu are grija de ea? nu ii mai pasa? sa plictisit de noi?

1. luv your friends & family

2. don't give a f*** about anything else

Link to comment
Share on other sites

Treziti-va, uitati-va la stiri. 'Apocalipsa' a inceput deja wink.gif

SHI POTZI TU SA BAGI MANA IN FOC K NU SUNT CHESTII DECLANSHATE DE CEVA?

CRIMELE ----------------------------> PROSTIE OMENEASCA

CALAMITATZIILE NATURALE ------> POLUARE, GAURI IN STRATU DE OZON -> CARE DUC LA TOPIREA GHETZARILOR --> ANOMALII ALE VREMII (TORNADE, FURTUNI, PLOI MASIVE)

SAU HAI SA ZICEM... A FOST MANA LUI DUMNEZEU...

AIA CEVA MAI INTELIGENTZI, CARE SE OCUPA CU CHESTIILEA ASTEA (STUDIAZA ANOMALIILE VREMII) NU ZIC LA ORICE PLOAIE /FURTUNA PUTERNICA: "VAI! ACU NE PEDEPSESHTE DUMNEZEU" SHI DE CE OARE?.... PENTRU K EI INTZELEG MOTIVELE DIN CARE SE PRODUCE O TORNADA/FURTUNA...

NU SUNT CHESTII INTAMPLATOARE... BangHead.gif

tiphat.gif

Link to comment
Share on other sites

vai clar si tu sti ce e ala joint pfff... blink.gif numai suferinte dupa cum ziceam !

dumnezeu a creat lumea bun pana acuma ! el are grija de ea intr-un fel in care noi nu percepem ! adica daca toti ne-am ruga sa castigam la loto ! si ar indeplinii toate rugaciunile gandestete ce ar iesi ! sa opreasca razboaie si crima ? in chestia asta trebuie sa ne luminam singuri !

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...