Jump to content
WuTangClan

Credeti in Apocalipsa?

Credeti in Apocalipsa?  

62 members have voted

  1. 1. Credeti in Apocalipsa?

    • Da
      33
    • Nu
      23
    • Nu stiu
      6


Recommended Posts

Guest Theophilos

Sunt multi care nu stiu ce-i Apocalipsa. Deoarece este un termen biblic, caci altfel ii zicea "Sfarsitul Lumii" etc, care nu-i tot una.

In primul rand, cuvantul APOCALIPSA inseamna DESCOPERIRE, REVELATIE. In engleza, de exemplu, ultima carte a Bibliei se numeste "The Revelation" sau "The Revelation of John", si se refera la faptul ca Dumnezeu ii descopera lui Ioan [cel care a scris si una din Evanghelii] planul Lui legat de lume, crestini, necrestini.

Apocalipsa se refera la o perioda mai indelungata, nu la o "clipa fatala". Toata chestia frumoasa este ca CRESTINII nu prea vor avea parte de necazuri in perioada asta, ci NEcrestinii. Totusi, in Romania, o tara 90% crestina, lumea isi pune mainile in cap si zice "Aoaleu, vine Apocalipsa!" Pai de ce se tem, daca sunt crestini, daca cred in Iisus ca a murit pentru pacatele lor iar ei duc o viata dupa voia lui Dumneze?

OK. Deci, Dumnezeu a zis ca nimanui nu este cunoscut cand va fi, deci nu pot raspunde la intrebare nici cu DA nici cu NU. A lasat semne legate apropierea venirii, si multe se implinesc, dar asta e o interpretare subiectiva. Ultimul profet care a vorbit despre nasterea lui Iisus a facut-o cu mai mult de 600 de ani inainte sa se intample. Au trecut mai mult de 1900 de ani de la scrierea "Apocalipsei". Cine stie?

Deci, deoarece majoritatea de pe acest forum sunt/se declara atei, este bine schimbarea topicului in "Credeti in Sfarsitul Lumii"...

Oricum "Credeti in Apocalipsa" este o intrebare pentru cei care au citit-o, nu? Parerea mea.

(Stiu ca am scris mult, dar macar sa nu se zica ca ati deschis topicul degeaba. S-a gasit unul sa scrie...)

Link to comment
Share on other sites

multi se dau smecheri ca au citit biblia.... dar sunt extrem de putini cei care inteleg ceva din ea sau trag o invatzatura...

cat despre apocalipsa... ea poate v-a venii candva sub o forma sau alta dar nu cred ca la modul spiritual gen D-zeu contra Lucifer...

ps. Ateu convins

Link to comment
Share on other sites

violent1.gif

P.S:ARGUMENTEAZA! biggrin.gif

usurel ca nu e nevoie de violenta....biblia? ce e biblia daca nu o mare sarlatanie cu unicul scop de indobitocire a omenirii? de cine a fost scrisa? de cei 40 de invatati s-au cum naiba le zicea la indemnul "glasului divin"... noul testament si vechiul testament? ce e windows sa se upgradeze? daca citesti biblia si ajungi sa faci din ea propriul catehism atunci inseamna ca nu poti sa gandesti singur si te simti incapabil sa constientizezi ceea ce iti comunica instinctele, iar cum biblia si d-zeu sunt interdependete unul dntre scopuri e sa te faca sa crezi in d-zeu (cum ii zice biblia) si sa te conformezi unor reguli si legi (respectiv cele 10 porunci)...voi de fapt nu credeti in d-zeu ,ci divinizati si idolatrizati o imagine prefabricata patata de sange si in numele caruia s-au comis milioane de crime si atrocitati....in numele lui d-zeu squash si le dadea headshot......mai degraba voi va rugati si credeti intr-un diavol dar nu stiu cati pot sa vada chestia asta.....si s-ar mai putea scrie pagini intregi....si tot mecanismul asta cu biserica+d-zeu+putere e prea complex si prea adanc inradacinat in omenire ca sa ii mai poti face ceva, iar omenirea in mare parte datorita oamenilor curiosi si care nu s-au conformat preceptelor tampite promovate de biblie si preoti....se stie foarte bine ca religia inabusa curiozitatea..de ce? si un orb ar vedea asta....crede si nu cerceta? bullshit ....tie ti-ar conveni daca ar veni cineva si ti-ar zice: suge si nu intreba? asta fu un mic argue, tu ce ai pro?

Link to comment
Share on other sites

CITITZI BIBLIA ININTE SA SCOATETZI VB FARA SENS!!!

RAMMS+EIN RULZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ!!!

Offtopic U ai citit biblia ?

Sau doar vrei sa faci posturi ?

Eu nu am citit-o

oricum nu inteleg nik din ea

Ontopic : Nu cred in apocalipsa de genu : Vine ala de jos si ne mananca

Dar cred ca o sa ne distrugem intre noi cu bombe nucleare

PS : Nu mai scrie de fiecare data cand postezi : RAMSS+ EIN RULZ

Se vede ca esti obsedat

Nu mai trebuie sa ne spui

BangHead.gif

Link to comment
Share on other sites

Sau doar vrei sa faci posturi ?

Eu nu am citit-o

oricum nu inteleg nik din ea

Riddick da tu de ce postezi aiurea? Ai mai zis odata k nu crezi e de ajuns !!!! Nu tre sa ne spui noua de doua ori parerea ta. Am inteles de prima data. Si despre tine ce zici nu aduni si tu posturi comentand aiurea ?

Link to comment
Share on other sites

INTR-UN FEL AI DREPTATE DarkBringer IN ALTUL NU AI !!!

SCOATEMI DIN BIBLIE TEXTUL, PAGINA,VERSETUL SI CAPITOLUL UNDE SCRIE (CREDE SI NU CERCETA)!!!

APROPO EU CAUT MULTE INFORMATI MIE GREU SA CRED ANUMITE CHESTI DESPRE CE SE SCRIE IN BIBLIE DAR EU ZIC TOTUSI CA MAI BINE AI CREDE(PAREREA MEA)!!!

SI TOTUSI EU MERG PE PRINCIPIUL ASTA(DACA EXISTA D-ZEU SI EU NU CRED PIERD NU?DAR DACA NU EXISTA SI AM CREZUT CE AM PIERDUT?)

EU ZIC CA NU AM CE SA PIERD DACA "NU EXISTA D- ZEU" DAR DACA EXISTA SI TU NU CREZI AI DE PIERDUT MULT!!!

RAMMS+EIN RULZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ!!! tiphat.gif

Link to comment
Share on other sites

DAR EU ZIC TOTUSI CA MAI BINE AI CREDE(PAREREA MEA)!!!

DAR DACA EXISTA SI TU NU CREZI AI DE PIERDUT MULT!!!

mintea celui care crede nu se dezvolta spre exterior intr-un univers infinit...te-ai prins?

lol annother bullshit ..daca e sa existe d-zeu asta cu siguranta prefera rebelii si ateii decat redusi credinciosi care sa se ploconeasca in fata lui in fiecaer zi...tu daca joci cs sau alt joc nu vrei sa joci numai cu noobi, o sa cauti mereu unu pe masura ta si de nivelui tau nu noobi....believers are the noobs occasion14.gif

Link to comment
Share on other sites

fapt divers.... cate dovezi exista despre existentza lu D-zeu?

cate sunt care demonstreaza inexistentza lui?

de unde shtitzi k exista? pt k v-au spus parintzii cand eratzi mici...

dumnezeu a creat pamantul.... shi restu universului ce e? playfield pt altzi zei?

restu planetelor din galaxie/univers tentative nereushite ale lui dzeu?

de ce nu se mentzioneaza in biblie de dinozauri? probabil k pe vremea cand a fo inventat nenea ala mare shi atotputernic, nu erau ei asha de inteligentzi sa sape in pamant dupa dovezi (sa vada ce o fo inaintea lor) tot ce au vazut in jurul lor au trecut p foaie...

acel nene mare shi puternic a fost inventat pentru a "tzine lumea sub control" ds ii fie frica la om de ceva suprem... care cika te vede intotdeauna

dak imi demonstreaza unu k exista cu adevarat, imi retrag cuvintele... shi nu vreau dume de genu :

- totzi cred => tre sa cred shi eu...

- au fost atatea miracole.... VREAU SA LE VAD!!!!

- puterea lui e mare... k o fakut aia, aia shi aialalta... CINE POATE SA BAGE MANA IN FOC K AIA A FOST MIRACOL SHI NU COINCIDENTZA?

un fel de bullshit...

Link to comment
Share on other sites

existentza lui Dumnezeu nu o pot dovedi oamenii de rand, numai profetii preotii si cei sfintzi. Asa ca degeaba ne certam aici ca noi nu avem puterea de a dovedi. Fiecare cu credintza lui. Eu nu acuz pe nimeni. Dumnezeu exista in fiinta fiecaruia dintre noi...in sufletul sau...unde e Bine e Dumnezeu!

Da, cred in Apocalipsa biblica!!!

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...