Jump to content
Mehico

Taxa lui Mazare, din 15 iunie la Mamaia

Recommended Posts

Turistii care vor dori sa intre in statiunea Mamaia cu masini neinmatriculate in judetul Constanta vor plati si in acest an, incepand cu 15 iunie, taxa de acces de 3 lei sau un abonament de 24 de ore contra sumei de 4 lei, de sapte zile contra sumei de 25 de lei, ori pentru intregul sezon estival, in valoare de 250 de lei.

Taxa se achita la intrarea in statiune, pe toata perioada sezonului estival, fiind introdusa in 2003 si functionand neintrerupt pana in 2005, cand Prefectura Constanta a atacat-o in contencios-administrativ, iar instanta a anulat-o in 2006, an in care turistii au putut intra in statiune fara sa plateasca vreun ban.

Ulterior, primarul Constantei, Radu Mazare, a facut recurs la decizia instantei, iar in 2007 a castigat procesul si a reintrodus taxa de acces in Mamaia. In martie 2009, o decizie a Curtii de Apel Bucuresti indica insa ca taxa este ilegala si trebuie desfiintata, in urma unui proces intentat de o turista care platise aceasta taxa. De asemenea, in luna februarie a acestui an, Curtea de Apel Bucuresti a cerut Consiliului National pentru Combaterea Discriminarii (CNCD) sa dispuna o hotarare prin care taxa de intrare in statiunea Mamaia sa fie declarata discriminatorie.

[sursa]

----------------------

Nu inteleg ratiunea. Omul asta a instituit o taxa de acelasi fel si de aceeasi valoare anul trecut, care i-a fost declarata discriminatorie si anulata in instanta, iar anul asta revine.

Link to comment
Guest HateLord

Nu mai au ce taxe sa puna, nu mai exista NIMIC pe care sa se poata pune taxe si le readauga pe cele declarate, candva, ilegale. O sa iasa statul din criza iar cetatenii statului vor intra si mai adanc.

Link to comment

Si totusi nu inteleg de ce se comenteaza . Foarte bine ca pune taxa aia. Mazare e singuru primar care a facut ceva ptr orasu asta, chiar daca mai fura , dar totusi s-a simtit prezenta lui in orash

La cati bani a incasat de-a lungul anilor, Mamaia ar trebui sa arate ca si Los Angeles...si totusi nu arata :)

Link to comment

Sa punem taxa de intrare in Oradea, intr-un oras de tranzit international, nu in Mamaia ... sa vedem cati mai trec granita prin Vama Bors, asa primar idiot numa acolo in fundul tarii poate fi, auzi tu taxa pe masini neinmatriculate in Constanta, maine si painea va fi mai scumpa la mare daca nu ai buletin de Constanta. Om imbecil ... alte cuvinte nu gasesc.

Link to comment

Si totusi nu inteleg de ce se comenteaza . Foarte bine ca pune taxa aia. Mazare e singuru primar care a facut ceva ptr orasu asta, chiar daca mai fura , dar totusi s-a simtit prezenta lui in orash

Zise constanteanul.

Lasa ca va putem noi taxe cand treceti prin orice alt oras din Romania. Crezi ca-mi pasa mie ca a facut el ceva cu Constanta? Retardat sa fi sa nu faci ceva cu orasul ala avand in vedere ca are cel mai mare turism pe timp de vara din Romania. Taxa pe mamaia este una ultracontestata si imbecilul ala tot insista ca n-are destui bani.

Link to comment

te gandesti la justitia romana si ti se face scarba.

o data taxa nu e legala, pe urma e si tot asa. judecatorii aia nu patesc nimic? sau pot sa spuna orice ca nu raspund? trebuia cercetat cand s-a gresit. cand judecatoru a spus ca e ielegala sau cand celalalt a zis ca e legala. unu trebuia sa fie in parnaie.

mazare daca n-ar mai fura ar avea bani sa faca una alta. dar de ce sa nu furi?

Link to comment

La cati bani a incasat de-a lungul anilor, Mamaia ar trebui sa arate ca si Los Angeles...si totusi nu arata :)

Fata de cum arata inainte , te asigur ca acum e LUX in mamaia :)

Da da da, de parca Mamaia e zona interzisa, n-ai numere de CT, platesti. Pt ce ? Ca rulez pe asfaltul lui ?

Pentru intretinerea statiunii . La fiecare 3 zile trece cate un camion si ara nisipul de pe plaja , oamenii care fac curat pe plaja , oamenii care curata algele din mare , etc .

Din partea mea , taxa asta e foarte buna

Link to comment

O singura daca am fost in mamaia si nu-mi place, dar totusi cum ma sa pui taxa de intrare intr-o localitate? :huh: Da e statiunea lu` masa sau ce?! Acum ar trebui toti care vor sa se duca in mamaia sa-si lase masinile parcate in constanta si sa ia microbuzul..

@crs alea-s vrajeli.. pai asa ar trebui si eu sa pun taxa pe tirurile care trec prin fata casei

Link to comment

Si totusi nu inteleg de ce se comenteaza . Foarte bine ca pune taxa aia. Mazare e singuru primar care a facut ceva ptr orasu asta, chiar daca mai fura , dar totusi s-a simtit prezenta lui in orash

Crs, faptele ilegale nu se iau in considerare ca si fapte facute in beneficiul localitatii.

Sa punem taxa de intrare in Oradea, intr-un oras de tranzit international, nu in Mamaia ... sa vedem cati mai trec granita prin Vama Bors, asa primar idiot numa acolo in fundul tarii poate fi, auzi tu taxa pe masini neinmatriculate in Constanta, maine si painea va fi mai scumpa la mare daca nu ai buletin de Constanta. Om imbecil ... alte cuvinte nu gasesc.

Daca se pune o asemenea taxa se incalca obligatiile statului fata de UE, ceea ce ar putea atrage o noua sanctiune contra Romaniei de CJE, deci niciun fel de taxa nu ar fi buna.

te gandesti la justitia romana si ti se face scarba.

o data taxa nu e legala, pe urma e si tot asa. judecatorii aia nu patesc nimic? sau pot sa spuna orice ca nu raspund? trebuia cercetat cand s-a gresit. cand judecatoru a spus ca e ielegala sau cand celalalt a zis ca e legala. unu trebuia sa fie in parnaie.

mazare daca n-ar mai fura ar avea bani sa faca una alta. dar de ce sa nu furi?

Magistratii raspund pentru erorile judiciare comise cu rea-credinta, impotriva carora statul se poate intoarce pentru despagubiri, nu si pentru fapte exercitate cu buna-credinta, in caz contrar ar fi afectata independenta judecatorilor si atunci chiar ca ti-ar fi scarba de justitie. Nu cunosc situatia procesului, in ce stadiu se afla, dar evident ca nu toata lumea gandeste la fel si pentru asta exista caile de atac. Odata ce ramane hotararea definitiva si irevocabila, doar atunci nu mai poti reduce in discutie taxa si orice incalcare atrage sanctiuni. Situatia oricum se va finaliza definitiv, ramane doar sa asteptam (mda).

Toate taxele sunt bune pentru stat, consilu, primarie etc. ca doar vin bani la buget, dar... asta nu inseamna ca toate sunt legale sau bine primite de cetateni. De ce nu se pune o taxa pentru toti, indiferent ca sunt din Constanta sau nu? Plajele si marea nu e a primariei/consiliului local/consiliului judetean Constanta, ci a statului, iar el vrea sa foloseasca (daca vrea) banii incasati de pe taxe in beneficiul Constantei, iar asta nu e normal. Pai sa le ceara doar la constanteni si am rezolvat problema.

Link to comment

Si totusi, de ce judecatorii si procurorii nu platesc asigurare de malpraxis precum doctorii?

Sa luam cazul doctorilor, unde daca a gresit, poate nu mai exista cale de intoarcere pt pacientul acela, iar la magistrati nu e la fel? Cand acuza ceva, se dovedeste ca nu e adevarat (la Haga sau alta curte inalta) si asa se platesc de statu roman despagubiri uriase.

@Daca se face curatenie si imbunatatiri in oras, presupun ca e ok, odata pe an e vara la Mamaia. Cine naiba se duce inafara sezonului estival, cand e vremea cum e ea...

Link to comment

Si totusi nu inteleg de ce se comenteaza . Foarte bine ca pune taxa aia. Mazare e singuru primar care a facut ceva ptr orasu asta, chiar daca mai fura , dar totusi s-a simtit prezenta lui in orash

sustin :D

trb sa arata ca si Los Angeles zici tybork dar crezi ca alte orase nau fonduri destule si cum arata?e normal ca se si fura acum chestia e cat..sa mai faci si cva cu bani aia.

va informez ca fapt divers ca a inceput asfaltarea in ct si se face pe bune nu ca prin alte zone vine ala cu smoala beton o topeste trece peste ea si vuala am asfaltat.

vreti drumuri klumea,fantani,spectacole si alte prostii astea costa fratiilor :)

ca msj de incheiere NU TE OBLIGA NIMENI SA INTRI CU MASINA IN STATIUNE, o poti lasa aproape nu`i mult de mers :P te crezi mare smecher si tie lene platesti :)

Link to comment

M-am tot chinui sa il inteleg pe cRs de ce lui ii convine sa se plateasca acesta taxa care nu isi are locul, cel mai simplu te pui in pielea lui ....si vezi lucrurile cel mai bine, astfel cRs e din Constanta si prin eliminare el nu va trebui sa plateasca aceea taxa,si sunt mai mult ca sigur ca i-ar place sa isi vada orasul pus la punct atata timp cat locuieste in el( fara a contribuii la aceasta taxa).Insa domnule cRs incerca sa te pui si tu in pielea noastra sa vezi daca ti-ar fi convenit sa platesti o taxa ( inventata peste noapte)

Pur si simplu acesta taxa nu isi are rostu,este o noua metoda de a irita populatia si de a prinde ura unu pe celelat,cand defapt cei cu care ar trebuii sa ne reglam conturile stau in tabara opusa si rad miseleste

Link to comment

M-am tot chinui sa il inteleg pe cRs de ce lui ii convine sa se plateasca acesta taxa care nu isi are locul, cel mai simplu te pui in pielea lui ....si vezi lucrurile cel mai bine, astfel cRs e din Constanta si prin eliminare el nu va trebui sa plateasca aceea taxa,si sunt mai mult ca sigur ca i-ar place sa isi vada orasul pus la punct atata timp cat locuieste in el( fara a contribuii la aceasta taxa).Insa domnule cRs incerca sa te pui si tu in pielea noastra sa vezi daca ti-ar fi convenit sa platesti o taxa ( inventata peste noapte)

Pur si simplu acesta taxa nu isi are rostu,este o noua metoda de a irita populatia si de a prinde ura unu pe celelat,cand defapt cei cu care ar trebuii sa ne reglam conturile stau in tabara opusa si rad miseleste

sa`ti explic tie si inteligentului de mai sus care zicea sa puna taxa la oradea sau nu stiu unde sa nu mai poti ajunge in tara cva de genu..

el na pus taxa pe dn1 sau drumurile catre mare :)) ca sa te oblige sa platesti ci pur si simplu a pus o taxa pentru intrarea in statiune(aici vi doar daca ai chef/bani si vrei sa te distrezi/bronzezi etc)

intre orasul Constanta si statiunea mamaia nus 5km ca saracul de tine sa mori in drum spre plaja #-o unde se termina orasul incepe statiunea..asa ca parchezi frumos unde apuci aproape de statiune si mergi frumos pe jos inca cateva sute de metri.no sa mori credema :)

Link to comment

Si totusi nu inteleg de ce se comenteaza . Foarte bine ca pune taxa aia. Mazare e singuru primar care a facut ceva ptr orasu asta, chiar daca mai fura , dar totusi s-a simtit prezenta lui in orash

E..convenabil mai ales pentru voi de la Constanta....sa punem si noi ca dehh suntem capitala , tre' sa iti platesti pasu' .Da cum ar fi sa plateasca toti care intra in Bucuresti ...aha durere la basca. :))

^Nu conteaza ...nu trebuia sa se plateasca nici o taxa ...inainte se mergea pe plaja fara sa platesi .. acum le bagi banu la altu in buzunar.

Platim pentru pamantu pe care il calcam..e pamant din Africa.

Link to comment

E..convenabil mai ales pentru voi de la Constanta....sa punem si noi ca dehh suntem capitala , tre' sa iti platesti pasu' .Da cum ar fi sa plateasca toti care intra in Bucuresti ...aha durere la basca. :))

Platim pentru pamantu pe care il calcam..e pamant din Africa.

era bine daca citeai post meu...nu platesti ca intri in constanta..esti liber sa intri,platesti doar daca vrei sa intri in statiune..si am mai zis poti lasa masina la intrare in statiune nus km de mers :))

@da stiu acum cativa ani cand aveai voie sa vi pana langa plaja si in loc sa mergi linistit pe zona aia ingusta trb sa te feresti sa nu fi calcat..foarte frumos era.acum mergi frumos pe jos admiri plaja..trece o prostie deaia de tractoras care duce pana la cazino alta viata..nu cred ca iti placea sa stai intins pe nisip si pe la capul tau sa treaca ala cu masina :)

Link to comment

sa`ti explic tie si inteligentului de mai sus care zicea sa puna taxa la oradea sau nu stiu unde sa nu mai poti ajunge in tara cva de genu..

el na pus taxa pe dn1 sau drumurile catre mare :)) ca sa te oblige sa platesti ci pur si simplu a pus o taxa pentru intrarea in statiune(aici vi doar daca ai chef/bani si vrei sa te distrezi/bronzezi etc)

intre orasul Constanta si statiunea mamaia nus 5km ca saracul de tine sa mori in drum spre plaja #-o unde se termina orasul incepe statiunea..asa ca parchezi frumos unde apuci aproape de statiune si mergi frumos pe jos inca cateva sute de metri.no sa mori credema :)

Prietene statiunea este 100% particulara, mazare nu face nimic in ea. Din taxele imense pe care le ia din miile de baruri si hoteluri de acolo ar trebui sa faca plaja aia brici.

Dar isi pune si el taxa pe statiune ca e tarlaua lu ma'sa.

Link to comment

Prietene statiunea este 100% particulara, mazare nu face nimic in ea. Din taxele imense pe care le ia din miile de baruri si hoteluri de acolo ar trebui sa faca plaja aia brici.

Dar isi pune si el taxa pe statiune ca e tarlaua lu ma'sa.

sti ce sa facut de cand e el primar in statiune? dar in oras? ca eu nu cred ca din bucuresti sau unde stai te teleportezi in statiune..mergi prin oras banuiesc

fantanile alea care sunt prin toata mamaia,pavele de pe jos,palmieri,scenele si spectacole nu le fac aia de la hotel.aia nici macar nu`si curata plaja asa ca..

si de cand il stiu in oras in afara de asfaltare care o face in fiecare an si foarte bine(drumurile fiind ok...fara gropi,cratere si alte nebuni)a facut iluminatul in tot orasul,semafoare,pavarea intersectilor,montare de cosuri noi peste tot +banci+ locul ala de joaca din parcul tabacariei+ca orasul e destul de curat are flori/fantani spatii verzi deci credema eu stiu cum era inainte si cum e acum.e adevarat sunt cva ani dar cum alti au facut 0 asa putea face si el.Eu nu zic ca nu fura sunt convis ca la toate astea ii iese o groaza dar macar face cva.

Link to comment

Astea se fac si in alte orase si aia nu pun taxe la intrarea in oras.

Sunteti cea mai scumpa si cea mai proasta statiune din estul europei si inca scoateti bani din cauza faptului ca o gramada de comunisti nu stiu nimic in afara de mamaia. Cand o sa-si dea lumea seama ca se pot duce in alte tari pe mai putini bani fara sa plateasca taxe anticonstitutionale la tot pasul ca e primarul un incompetent notoriu care nu poate sa aiba grija de oras fara sa jecmaneasca turistii.. atunci o sa fie pustiu si in catunul vostru.

Hai ca mi-e jena de Mamaia. Distrati-va voi acolo cat vreti, eu ma duc in grecia / bulgaria / albania / Irak. Oriunde e mai bine. Si mai ieftin.

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...