Jump to content
Random Hero

Exista indicii cu privire la viata pe Titan

Recommended Posts

Exista viata si pe Titan, cea mai mare luna a planetei Saturn. Aceasta este concluzia la care au ajuns oamenii de stiinta, dupa ce au studiat mai multe dovezi.

Se crede ca sunt deja forme de viata primitiva care traiesc bine-mersi in atmosfera satelitului. Descoperirea a fost facuta dupa ce au fost analizate probe primite de la o nava care orbita in jurul lui Titan.

Sonda Cassini de la NASA a analizat fenomenele chimice de la suprafata lui Titan, singurul satelit care are o atmosfera densa.

Suprafata lui Titan este acoperita de munti, lacuri si rauri, ceea ce i-a facut pe astronomi sa spuna ca se apropie el mai mult ca tipar de... Pamant. Au fost deja detectate chimicale organice, iar oamenii de stiinta spun ca lichidele de pe Titan nu sunt apa, ci... metan.

Primul jurnal care a scris despre Titan este Icarus. In revista se arata ca hidrogenul se scurge spre straturile inferioare ale atmosferei, ceea ce ar insemna ca este respirat la suprafata satelitului. A doua publicatie care a spus ca e vorba de viata pe Titan este Journal of Geophysical Research, care sustine ca lipsa unor anumite componente chimice din atmosfera inseamna ca acestea sustin viata pe planeta.

Astro-biologul de la NASA, Chris McKay crede ca “daca aceste semne se dovedesc a fi dovezi de viata, acestea ar fi o a doua forma de viata, in afara celei dependente de apa, de pe pamant”.

Savantii cred ca Titanul mai are nevoie doar de putina caldura pentru ca procesele chimice sa fie grabite si satelitul sa devina o planeta plina de viata. Oamenii de stiinta cred ca Soarele este in plina expansiune si ca va inghiti Pamantul peste 4 miliarde de ani, iar Titan ar putea deveni o planeta calda, ideala pentru locuit.

sursa: stirileprotv

__________________

Nu este o stire "marca ProTV" - la noi o mai gasiti si pe ziare.com, romanialibera, realitatea, centruldepresa, etc (dar nu am putut sa o preiau de acolo). Pe site-uri straine o gasiti pe thesun.co.uk, arstechnica.com, jpl.nasa.gov, dailymail.co.uk, newsscientist.com

Link to comment
Guest HateLord

Si de ce trebuie neaparat sa fie identica aceasta planeta cu Pamantul pentru a exista viata acolo? Nu pot exista si alte tipuri de vietuitoare in univers, sau astia se gandesc ca peste 4 miliarde de ani vor s-o invadeze? :-j

Link to comment
Guest Wandering

Si de ce trebuie neaparat sa fie identica aceasta planeta cu Pamantul pentru a exista viata acolo? Nu pot exista si alte tipuri de vietuitoare in univers, sau astia se gandesc ca peste 4 miliarde de ani vor s-o invadeze? :-j

aa cred ca am inteles ce vrei sa zici,astia oamenii de stiinta sunt prosti,iti dai seama ca exista extraterestrii dar nu sunt oameni,poate exista alte colonii de oameni in univers dar exista si alte specii de creaturi care pot trai fara sa respire,sa manance etc.

Link to comment

Si de ce trebuie neaparat sa fie identica aceasta planeta cu Pamantul pentru a exista viata acolo? Nu pot exista si alte tipuri de vietuitoare in univers, sau astia se gandesc ca peste 4 miliarde de ani vor s-o invadeze? :-j

E identica asemanatoare cu Pamantul din punct de vedere al reliefului. Bineinteles ca exista alte tipuri de vietuitoare in Univers, chiar daca viata ar fi bazata pe carbon (nu ma refer la Titan) sunt alti factori ce influenteaza dezvoltarea vietii.

daca nu sunt forme de viata mai avansate ca noi nu prea ai ce invata de la ele, gen cum sa ajungi dintr-o galaxie in alta foarte repede.

Cel putin primim dovada existentei vietii in afara Pamantului si nu ii mai auzi pe cei care spun ca "suntem singuri pentru ca dumnezeu ne-a creat doar pe noi."

Link to comment

Sa speram ca pe Titan chiar exista viata. Asta ar ajuta urmatoarele generatii (foarte indepartate) sa salveze omenirea populand aceasta planeta.

Totusi, mai e mult pana atunci, se mai pot face mult descoperiri, deci mai bine sa nu ne mai ingrijoram asa de tare.

Link to comment

Sa speram ca pe Titan chiar exista viata. Asta ar ajuta urmatoarele generatii (foarte indepartate) sa salveze omenirea populand aceasta planeta.

Totusi, mai e mult pana atunci, se mai pot face mult descoperiri, deci mai bine sa nu ne mai ingrijoram asa de tare.

Uhm, si de ce sa o populezi? Daca alta fiinta de pe o alta planeta ar spune "Am venit sa va populam!" ai zice " `tu-le muma-n...".

Ar insemna ca jumatate din legile internationale sa fie incalcate (stiu, sunt internationale, nu galactice sau cum naiba se pot numi 8-|). Mai degraba te gandesti ce poti invata, asa cum spunea si Wizard.

Link to comment

Noi ne luptam intre noi , dar daca intr`o zi ne ataca OZN`urile lor ? =)))))

Adoptam tehnica francezilor .

4 miliarde de kilometri ? Nici nu e mult ...poate in vreo mie de ani ( daca nu ne omoram intre noi pana atunci ) o sa putem ajunge sa le trimitem alora un ' salut ' .

Link to comment

Sa speram ca pe Titan chiar exista viata. Asta ar ajuta urmatoarele generatii (foarte indepartate) sa salveze omenirea populand aceasta planeta.

Totusi, mai e mult pana atunci, se mai pot face mult descoperiri, deci mai bine sa nu ne mai ingrijoram asa de tare.

Singura chestie intelingenta spusa in acest topic.Stiti cum se spune:"Speranta nu ti`o ia nimeni".

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...