Jump to content
Radu21

Un joc Ciudat.

Recommended Posts

Azi facui un joc cu prietenii care ma uimi. Deci trebuie sa fim 5 persoane. Una din ele sta jos si cu mainile intinse lateral si restul 4 o incercuiesc. Toti 4 incercam sa o ridicam in sus cu cate 2 degete de fiecare puse de la maini diferite la o distanta de 10 CM intre ele.. 1 la o mana, altu la cealalalta, altu la picor si celalalt la alt picior. Nu o sa putem sa o ridicam. Dar daca incepand de la stanga la dreapta din cercul nostru ii punem mana peste cap, iar apoi cel din dreapta o pune mana peste a noastra ( sa fie distanta de 5 cm intre palme ;) si celalat face la fel, pana se termina lantul de 4 persoane, iar apoi retragem palmele de sus in jos, in ordine si incercam iarasi...reusim. O ridicam ca si cum ar avea 3 KG. Parca pluteste. Cica s-ar schimba centrul de greutate. Care sa fie faza?

Daca nu intelesarati, incerc sa mai explic odata. Mi-e cam smon :))

Link to comment
Share on other sites

lol. chestia asta o stiam de prin clasa a 2-a...

adica de vreo 12-13 ani.

poti sa faci incantatii, sa te dai peste cap si tot aia e.

greutatea aluia se imparte la 4 si de aia pare mai usor. incearca cu unu gras sa vezi ca nu mai pluteste

Link to comment
Share on other sites

Daca nu intelesarati, incerc sa mai explic odata. Mi-e cam smon :))

Mi-e si mie somn acum de dimineata, in mare am inteles despre ce e vorba, dar ar merge o poza sau ceva care sa ajute, ma pierd cand ajungi pe la "dar daca incepand de la stanga la dreapta..." :))

Link to comment
Share on other sites

Guest spanky

Dar daca incepand de la stanga la dreapta din cercul nostru ii punem mana peste cap, iar apoi cel din dreapta o pune mana peste a noastra ( sa fie distanta de 5 cm intre palme ;) si celalat face la fel, pana se termina lantul de 4 persoane, iar apoi retragem palmele de sus in jos, in ordine si incercam iarasi...reusim.

aici m-am pierdut :lol:

Link to comment
Share on other sites

deci intai va puneti palmele deasupra capului lui si apoi incercati sa-l ridicati iar cu 2 degete sau cum?

Nu mai, ce nu intelegi? Deci ii pui mana pe cap cu 2 degete de 5 cm in lant de 4 persoane si tragi de el ca si cum ar avea 3 kg pana pluteste.

Seriously... paint? youtube?..

Link to comment
Share on other sites

nu inteleg. mana cui, dupa capul cui, cine ce pune peste a noastra?

Mehico a facut o mica greseala cand vorbea de degete si am ajuns sa inteleg "degete de 5cm (lungime :)) )", apoi maini in cap si tragi pe respectivul de cap. Still waiting for a video/pic.

Link to comment
Share on other sites

Nu mai, ce nu intelegi? Deci ii pui mana pe cap cu 2 degete de 5 cm in lant de 4 persoane si tragi de el ca si cum ar avea 3 kg pana pluteste.

Seriously... paint? youtube?..

Youtube pls.

Link to comment
Share on other sites

Mehico a facut o mica greseala cand vorbea de degete si am ajuns sa inteleg "degete de 5cm (lungime :)) )", apoi maini in cap si tragi pe respectivul de cap. Still waiting for a video/pic.

De fapt am zis-o special asa, voiam sa scot in evidenta ca nu inteleg nimic din ce-a explicat :P, altfel nu cred ca partea cu "tragi ca si cum ar avea 3kg pana pluteste" ai inteles-o :))

Yeah, an youtube film would be great..

Link to comment
Share on other sites

De fapt am zis-o special asa, voiam sa scot in evidenta ca nu inteleg nimic din ce-a explicat :P, altfel nu cred ca partea cu "tragi ca si cum ar avea 3kg pana pluteste" ai inteles-o :))

Yeah, an youtube film would be great..

Ah, si eu care ma bazam pe tine sa ne luminezi. :))

Link to comment
Share on other sites

5 persoane. una sta jos. restul in incercuieste. sa zicem ca eu incep sa i pun palma peste cap ( dar sa nu fie lipita de cap) iar apoi ala din dreapta mea, o pune si el, apoi ala din dreapta a luia, si dupa cel din dreapta astuia, si tot asa pana ajungem toti ajungem sa facem treaba asta dar si cu mana a 2-a. Cobaiul de sta jos, trebuie sa tina mainile intise lateral. 2 se pun in spate, 2 in fata. cei din spate 1 la o mana altul la celalalta, in fata unu la un picior altul la celalalt. Si, cu cate 2 degete de la fiecare mana, incearca fiecare sa-l ridice. Dupa ce faci acest " ritual" cu palmele peste capul aluia, va fi mai usor. daca va puneti direct sa-l ridicati fara a mai face vaza cu palmele deasupra capului e mult mai greu.

Am facut-o si pe grasi de 100 kg. fara faza cu palmele deasupra capului, nu merge..abia il ridicam. dupa ce facem aia il ridicam 5-10 cm. 3 kg e la figurat. dar chiar il ridici mai usor. mult mai usor dupa ce faci ce zisai.

Link to comment
Share on other sites

5 persoane. una sta jos. restul in incercuieste. sa zicem ca eu incep sa i pun palma peste cap ( dar sa nu fie lipita de cap) iar apoi ala din dreapta mea, o pune si el, apoi ala din dreapta a luia, si dupa cel din dreapta astuia, si tot asa pana ajungem toti ajungem sa facem treaba asta dar si cu mana a 2-a. Cobaiul de sta jos, trebuie sa tina mainile intise lateral. 2 se pun in spate, 2 in fata. cei din spate 1 la o mana altul la celalalta, in fata unu la un picior altul la celalalt. Si, cu cate 2 degete de la fiecare mana, incearca fiecare sa-l ridice. Dupa ce faci acest " ritual" cu palmele peste capul aluia, va fi mai usor. daca va puneti direct sa-l ridicati fara a mai face vaza cu palmele deasupra capului e mult mai greu.

Am facut-o si pe grasi de 100 kg. fara faza cu palmele deasupra capului, nu merge..abia il ridicam. dupa ce facem aia il ridicam 5-10 cm. 3 kg e la figurat. dar chiar il ridici mai usor. mult mai usor dupa ce faci ce zisai.

vphn4i.jpg

Youtube / picture pls.

Link to comment
Share on other sites

Daca tot ati deschis subiectul vin si eu cu un joc destul de usor si real.Este nevoie de 2 persoane,un cobai si inca cineva care sa aiba cat de cat forta.Cobaiul trebuie sa stea in genunchi cu mainile incrucisate pe piept,apoi trebuie sa traga aer in piept si sa`l expire de 15 ori.Dupa acest pas ,cobaiul trebuie sa se ridice usor in picioare (maine trebuie sa le tina tot incrucisate) ,iar celalta persoana trebuie sa il stranga cat poate de tare din zona in care tine mainile incrucisate(zona pieptului).O sa vedeti cum cobaiul o sa lesine pur si simplu.

Am incercat asta prin generala ,clasa a 7 a parca ,daca ati sti ce pumni si palme i`am traznit cobaiului cand l`am vazut ca a lesinat :))

on:Am auzit si eu despre faza aceasta.Destul de interesant.

Link to comment
Share on other sites

Daca tot ati deschis subiectul vin si eu cu un joc destul de usor si real.Este nevoie de 2 persoane,un cobai si inca cineva care sa aiba cat de cat forta.Cobaiul trebuie sa stea in genunchi cu mainile incrucisate pe piept,apoi trebuie sa traga aer in piept si sa`l expire de 15 ori.Dupa acest pas ,cobaiul trebuie sa se ridice usor in picioare (maine trebuie sa le tina tot incrucisate) ,iar celalta persoana trebuie sa il stranga cat poate de tare din zona in care tine mainile incrucisate(zona pieptului).O sa vedeti cum cobaiul o sa lesine pur si simplu.

Am incercat asta prin generala ,clasa a 7 a parca ,daca ati sti ce pumni si palme i`am traznit cobaiului cand l`am vazut ca a lesinat :))

on:Am auzit si eu despre faza aceasta.Destul de interesant.

Nu incercati pls ...

Am vazut asta de multe ori live si urmarile pt cel care se sacrifica sunt destul de urate ... pur si simplu isi pierde cunostinta si cade secerat. Daca are norocul sa dea si cu capul de o piatra aia e ...

Oricum sunt curios cum sta treaba cu primul joculet ...

Link to comment
Share on other sites

eu am inteles.

fiecare dintre cei 4 oameni ramasi il ridica pe individul de jos astfel: unul il ridica de o mana, altul de cealalta mana, unul de un picior si al patrulea de al doilea picior. :-??

si inainte sa faca asta, fiecare isi pun palmele deasupra capului aluia de pe jos, fara ca acestea sa se atinga intre ele

Link to comment
Share on other sites

Daca tot ati deschis subiectul vin si eu cu un joc destul de usor si real.Este nevoie de 2 persoane,un cobai si inca cineva care sa aiba cat de cat forta.Cobaiul trebuie sa stea in genunchi cu mainile incrucisate pe piept,apoi trebuie sa traga aer in piept si sa`l expire de 15 ori.Dupa acest pas ,cobaiul trebuie sa se ridice usor in picioare (maine trebuie sa le tina tot incrucisate) ,iar celalta persoana trebuie sa il stranga cat poate de tare din zona in care tine mainile incrucisate(zona pieptului).O sa vedeti cum cobaiul o sa lesine pur si simplu.

Am incercat asta prin generala ,clasa a 7 a parca ,daca ati sti ce pumni si palme i`am traznit cobaiului cand l`am vazut ca a lesinat :))

on:Am auzit si eu despre faza aceasta.Destul de interesant.

atentie cui faci gluma asta, pe organisme mai slabe sau cu anumite deficiente poate fi foarte periculos (cand eram prin generala era la moda faza asta...pana a ajuns cineva direct in salvare :) )

cat despre faza cu palmele deasupra capului, nu inteleg. ce faceti cu palmele deasupra capului?

Link to comment
Share on other sites

Guest erifeek

Daca tot ati deschis subiectul vin si eu cu un joc destul de usor si real.Este nevoie de 2 persoane,un cobai si inca cineva care sa aiba cat de cat forta.Cobaiul trebuie sa stea in genunchi cu mainile incrucisate pe piept,apoi trebuie sa traga aer in piept si sa`l expire de 15 ori.Dupa acest pas ,cobaiul trebuie sa se ridice usor in picioare (maine trebuie sa le tina tot incrucisate) ,iar celalta persoana trebuie sa il stranga cat poate de tare din zona in care tine mainile incrucisate(zona pieptului).O sa vedeti cum cobaiul o sa lesine pur si simplu.

Am incercat asta prin generala ,clasa a 7 a parca ,daca ati sti ce pumni si palme i`am traznit cobaiului cand l`am vazut ca a lesinat :))

on:Am auzit si eu despre faza aceasta.Destul de interesant.

Nu te supara .. dar jocurile de acest gen sunt pentru retardati . serios , nu stiti sa va distrati normal sau ce pm ?

Link to comment
Share on other sites

eu am inteles.

fiecare dintre cei 4 oameni ramasi il ridica pe individul de jos astfel: unul il ridica de o mana, altul de cealalta mana, unul de un picior si al patrulea de al doilea picior. :-??

si inainte sa faca asta, fiecare isi pun palmele deasupra capului aluia de pe jos, fara ca acestea sa se atinga intre ele

Si de unde il tine fiecare (ma refer de care parte a mainii, a piciorului)? Palmele cum le pui deasupra capului daca e intins deasupra fetei? Palmele celor 4 sa fie una peste alta?

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...