Jump to content
Random Hero

Cel mai tanar fumator din lume

Recommended Posts

Se pare ca limita de varsta a fumatului juvenil a atins cote alarmante, de neimaginat pentru multi oameni. Detinatorul titlului de “Cel mai tanar fumator din lume” este un baietel din Indonezia. Varsta sa? Doi ani...

Imagine IPB

Ardi Rizal a ajuns astfel sa fumeze chiar inainte sa invete sa mearga. Drama copilului a inceput pe cand avea doar 1 an si 6 luni. La acea varsta frageda, tatal sau, Mohammad, i-a pus in gura primul chistoc de tigara, amuzat fiind (dupa propriile declaratii) de fascinatia copilului pentru rotocoalele de fum scoase de fumatorii din familie.

"Ardi este, in prezent, total dependent de fumat. Nimic nu-l atrage mai mult decat tigarile. Daca nu primeste niciuna, se infurie si incepe sa urle si sa se loveasca singur cu capul de pereti. Cand il intreb ce are, imi raspunde ca daca nu fumeaza se simte rau si are ameteli", declara mama sa Diana, in varsta de 26 ani.

Imagine IPB

Ardi fumeaza un singur brand de tigari, iar viciul sau costa familia, circa 6 $ pe zi. Oficialitatile din Indonezia sunt ingrijorate de starea sanatatii copilului si au promis parintilor ca le vor darui o masina, daca acestia vor interzice accesul copilului la tigari.

Cu toate acestea, tatal baiatelului, un pescar din satul Musi Banyuasin, este de alta parere: "Eu cred ca Ardi este foarte sanatos. Nu vad nicio problema daca mai fumeaza. Este mai nervos cateodata, dar asa sunt copii" afirma senin si impacat cu sine, Mohammad.

In prezent, Ardi fumeaza aproximativ 40 de tigari pe zi, spre deliciul vecinilor familiei si al altor curiosi care se strang pentru a-i admira "performantele".

sursa: descopera. Videoul a fost sters de pe YouTube, din pacate.

______________

Si eu care ma gandeam ca e rau cu astia de 12-13 ani pe care ii vad fumand pe langa scoala.

Link to comment
Guest spanky

si eu la fel ....la mine in liceu sunt d-astia de 10-11 ani de clasa a 5-a si fumeaza si ei sa fie cool, nu credeam ca s-a ajuns chiar asa, la 2 ani; oricum in Romania cum crezi ca e ? puradeii aia de pe strazi trimisi la cersit de catre parinti, crezi ca ei nu fumeaza ? si mai eu si varste cuprinse intre 4 si 7 ani

Link to comment

si eu la fel ....la mine in liceu sunt d-astia de 10-11 ani de clasa a 5-a si fumeaza si ei sa fie cool, nu credeam ca s-a ajuns chiar asa, la 2 ani; oricum in Romania cum crezi ca e ? puradeii aia de pe strazi trimisi la cersit de catre parinti, crezi ca ei nu fumeaza ? si mai eu si varste cuprinse intre 4 si 7 ani

Cred ca e mai degraba curiozitatea. Sunt rare acele persoane care fumeaza ca "sunt cool". Din pacate e o curiozitate proasta care nu-ti aduce nimic bun.

La copilul de 2 ani deja se vad schimbarile produse de tutun (cutie toracica marita). Acum, depinde :-??. Mai sunt unele cazuri in care oamenii n-au nici pe naiba, mai ales cei care fumeaza de la o varsta mai frageda :).

Link to comment

' date='May 29 2010, 11:19' post='5124517']

Ba da-l dracu, doar e copil, ce-l rasfatza atat? Ii dai 2 palme dupa ceafa si sa vezi ce se calmeaza. :/

Dependenta la varsta asta nu prea tine cont de frica, nu il schimba cu 2 palme, el stie ca trebuie sa fumeze indiferent de riscuri, de fapt nu cred ca stie care sunt riscurile.

Link to comment
Guest MaGic_MaStEr

Deci,asta e dovada ca are niste parinti retarzi,ca nu pot sa-i numesc altcumva,cum frate sa fumeze 40 de tigari pe zi la anii lui ?:| doamne ce oameni... nu apuca nici 20 ani copilul asta, daca continua asa.

Link to comment

asa si? natural selection=>o sa moara mai repede;

de ce ar trebui sa ne pese?

esti frustrat ca nimanui nu ii pasa de tine ?

on : cred ca se cam si exagereaza .. nu prea cred ca fumeaza pustiu 40 tigari pe zi

Link to comment

In prezent, Ardi fumeaza aproximativ 40 de tigari pe zi, spre deliciul vecinilor familiei si al altor curiosi care se strang pentru a-i admira "performantele".

Si eu care nu fumez nici 10 pe zi is minciuna pe langa kinderu' asta :))

Problema e ca pana la o anumita varsta (nu stiu exact, banuiesc ca e cam 15-16 ani) organele sunt in dezvoltare si sunt mult mai vulnerabile.Asa ca plamanii lui o sa fie facuti varza de pe acum...Oricum, daca ne gandim la cata poluare exista acum (mai ales in marile orase) nu cred ca e mai afectat decat altii :) (doar ca el si-o face cu mana lui)

xykDdOiz3zI

Link to comment
Guest dnd, la munte cu doua minore

a observat cineva imprejurimile in care se juca acel copil ? nu prea cred...

Link to comment
Guest spanky

Si eu care nu fumez nici 10 pe zi is minciuna pe langa kinderu' asta :))

Problema e ca pana la o anumita varsta (nu stiu exact, banuiesc ca e cam 15-16 ani) organele sunt in dezvoltare si sunt mult mai vulnerabile.Asa ca plamanii lui o sa fie facuti varza de pe acum...Oricum, daca ne gandim la cata poluare exista acum (mai ales in marile orase) nu cred ca e mai afectat decat altii :) (doar ca el si-o face cu mana lui)

xykDdOiz3zI

au si aparut petaradele alea de pe youtube "omfg, rofl, it's fake, lol" 8-|

cum fumeaza pustiu, imi da clasa, eu nici nu trag bine ca ma inec zici ca imi ies plamanii :lol:

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...