Jump to content
Guest gill

Inceputul unei noi ere glaciare in 2014?

Recommended Posts

Guest gill

A inceput numaratoarea inversa. Ceasul indica "mai putin de 42 de luni" pana cand umanitatea se va confrunta cu inceputul unei noi ere glaciare, sustine astrofizicianul rus de origine uzbeca Habibullo Abdussamatov , intr-un articol publicat in editia electronica a cotidianului italian, La Stampa.

In 2014 va incepe o noua epoca de gheata si disputele despre incalzirea globala se vor incheia, a sustinut Abdussamatov in fata celor mai buni oameni stiinta specializati in domeniul schimbarilor climatice reuniti la Chicago.

Dar, omenirea nu are niciun motiv sa se bucure, avertizeaza Abdussamatov, pentru ca daca planeta se raceşte, dezastrele sunt mai mari decat atunci cand se incalzeste.

Sursa: Hotnews.ro

Link to comment
Guest renegadealive

Pentru mine-i credibil, mi se pare o prostie incalzirea globala.Toata lumea se plange de ea si iarna trecuta erau temperaturi de pana la -25 de grade C.

Link to comment

Pentru mine-i credibil, mi se pare o prostie incalzirea globala.Toata lumea se plange de ea si iarna trecuta erau temperaturi de pana la -25 de grade C.

incalzirea globala nu inseamna ca tot timpul va fii cald, va fii odata foarte cald dupa care va urma un val de aer rece, de exemplu in luna ianuarie au fost zile cand am umblat in bluza prin oras la ora 11 noaptea si zile in care degeram de frig. La fel cum acum primavara au fost zile cand era foarte frig si trebuia sa fie foarte cald. Ideea e ca e destabilizat ciclul asta de primavara-vara-toamna-iarna

Link to comment

@ ch1ll : Nu, prin asta isi fac ei bani, cei de catre care sunt platiti cred ca savantii astia "fac treaba", cand de fapt inventeaza tot felul de chestii (macar de erau adevarate partial sa zicem).

Si si daca vine o noua era glaciara, no problem, mai bine frig decat cald. Si acu o sa ziceti ca intr-o era glaciara e foarte frig, da, asa este, dar ne adaptam, asa cum ne-am mai adaptat la multe alte chestii pana acum. Oricum, cum zicea Wizard, pana in 2014 e 2012 (bine, si asa nu cred), dar cred in 2012 o sa fie ceva haos :)).

Link to comment
Guest Alex.R

numai prostii tot indruga oamenii de stiinta. nush cum le mai dati atata credibilitate. de ceva timp numai dezastre naturale se abat asupra noastra dupa spusele lor, insa nu se intampla nimic.

Nu imi spune ca ti-a spus dumnezeu ca zic astia numai prostii?Stii tu ca nu se intampla nimic?Inainte sa zici ca toti oamenii de stiinta sunt prosti si ca tu stii mai bine,termina naiba liceul.

Link to comment

daca e sa vina era glaciara o sa vina brusc si o sa ne ia prin surprindere mai rau decat ia iarna autoritatile romane prin surprindere in fiecare an.

nu o sa se mai poata cultiva nimic si multi oameni or sa moara de foame sau de frig.

nu zic ca se va intampla sigur.. dar sunt sanse.

Link to comment

Voua toate teoriile oamenilor de stiinta vi se par prostii: cand s-a facut topic despre incalzirea globala ati sarit ca "domnule, e minciuna asa ceva, nu se intampla" - cand se face topic despre era glaciara veniti iar: "n-are cum, e o prostie, +1." Credeti ca totul e perfect pe lumea asta si se intampla dupa cum vreti credeti voi ca e bine? Ei bine, nu. Mai ales schimbarile ce tin de natura ne sunt inca misterioase, nu avem suficiente cunostinte experimentate ca sa vorbim sigur despre ceva anume, cum e in cazul de fata. Nu stim ce s-a intamplat concret in ultima era glaciara asa ca nu putem spune ceva cu certitudine.

"Ce daca vine era glaciara? Cat de frig sa fie?" - Va fi suficient de frig si suficient de multa gheata incat oamenii din nordul emisferei nordice vor fi nevoiti sa migreze spre sud daca nu vor sa sfarseasca sub gheturi. Dar naaaaah, cand e ceva ce omul nu pricepe chiar daca citeste de 3 ori, inseamna ca e o scorneala si o prostie pe care sa isi faca savantii bani (orly?), dar daca e vorba de ultima crima sau ultima vedeta surprinsa facand nu stiu ce: "OMGZZ! OMGZZ! Incredibil"

Link to comment
Guest NightWishMaster
Va dati seama ca face economie Britney Spears? Nu va mai fi nevoita sa isi plateasca criogenia corpului, va beneficia de una naturala. Aaa, si inca ceva, daca tot vine era glaciara cred ca nu-mi mai tund cainele, sa nu-i fie frig atunci, mica de ea...
Link to comment

Nu imi spune ca ti-a spus dumnezeu ca zic astia numai prostii?Stii tu ca nu se intampla nimic?Inainte sa zici ca toti oamenii de stiinta sunt prosti si ca tu stii mai bine,termina naiba liceul.

nush ce legatura are Dumnezeu cu ce am scris eu mai sus :D. o fi posibil sa se intample ceva din ce au zis. spun si eu:

-in 2013 o sa fie 1 cutremur f. mare

-in 2013 o sa cada un meteorit peste noi

-in 2013 o sa .......

-in 2013 alcteva o sa.....

-etc.

ceva tot o sa se intample din toate astea :D, fara ca eu sa fiu un om de stiinta.

ps: liceul e terminat, am trecut la un alt nivel de ceva vreme :D, spre deosebire de altii!

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...