Jump to content
Guest maddie

Viata la tara, secretul longevitatii?

Recommended Posts

Guest maddie

V-ati muta intr-o zona limitrofa Bucurestiului sau orasului in care locuiti doar pentru a fi mai aproape de natura si aerul curat de la tara?

Cine trăiește la țară, trăiește mai mult?

Vrei să trăiești mai mult? Mută-te la țară. O spune Biroul Național de Statistică din Marea Britanie (ONS), citat de The Guardian. Studiul ONS, care a vizat o perioadă de 7 ani, până în 2007, a examinat posibilitatea ca ?idilicul rural” să aibă un efect benefic asupra sănătății.

Bărbații din zonele rurale se pot aștepta la o durată de viață de 78 de ani, cu doi ani mai mult decât cei din zonele urbane. Femeile, în schimb, au o speranță de viață de 82 de ani, cu aproape un an și jumătate mai mult decât femeile de la oraș.

Deși s-ar putea crede că viața la țară în Anglia diferă fundamental de viața la țară în România, studiul aduce vești încurajatoare: ?chiar și cei mai săraci oameni de la țară trăiesc mult mai bine decât cei care locuiesc la oraș.” Dacă bogații de la oraș trăiesc cu 8 ani mai mult decât oamenii cu o situație materială precară, la țară, diferența se diminuează la cinci ani.

Sursa: Semnele Timpului

Link to comment
Guest spanky

Nu stiu daca traiesti mai mult daca locuiesti la tara ....nu e asa mare diferenta de 1 an din punctul meu de vedere. Oricum, e mai sanatos acolo normal, nu e asa multa poluare, si cam toti oamenii (sunt si unele exceptii) mananca produse naturale, din propria curte. Si eu stiu exemple, oameni la 50 ani care arata ca la 35 (mama mea, nu vreau sa ma laud totusi :lol: ). Totusi eu nu as renunta la viata de oras, am 17 ani, aici e toata distractia, la tara nu mi-ar placea, aici am prietenii, liceul aproape, mall, parc etc. . Poate cand imi voi intemeia propria-mi familie atunci ma voi gandi sa ma mut altundeva.

Link to comment

depinde , daca traiesti la tara din nevoie (mai putine facturi alea alea ) si esti nevoit sa iti lucrezi pamantul din greu pentru a avea ce manca atunci nu , daca ai bani sa traiesti linistit iti mai faci o gradina de care te ocupi ca o pasiune si nu esti dependent de ea atunci DA !

Link to comment

Poate ca este secretul longevitatii, dar n-as vrea sa traiesc in satul specific romanesc, poate intr-o zona rurala dintr-o alta tara, unde nu as robi spatii vaste de pamant ca un nebun.

nu te obliga nimeni sa te muti in satul din morometii 1 :)))

acum in mediul rural exista magazine unde te duci si iti cumperi ce trebuie sa mananci.. nu te obliga nimeni sa cultivi x hectare si sa ai y vaci/porci/cai/random animal

on: da si chiar intentionez sa fac asta. din pacate viata la tara are si un dezavantaj.. oamenii.. cu minte ingusta si mentalitate.. eh well.. rurala..

le. se presupune ca faci asta cand iesi la pensie.. mai devreme de atat inseamna in principiu sinucidere pe plan profesional. ma rog.. poti sa faci naveta dar asta inseamna sa consumi mult combustibil.. bad for the environment.. dar poti sa plantezi 1-2 copacei sa te ierte mama natura :)

Link to comment

eu as fugi oricand de aglomeratia oraselor, de mic visez o casa undeva in prin natura, sa mananc ce-mi cultiv si cresc eu, fara chimicale... aer curat, liniste si pace... si da, viata la tara e oarecum secretul longevitatii...mancare sanatoasa si putina poluare.

Link to comment

nu te obliga nimeni sa te muti in satul din morometii 1 :)))

Satul ilustrat in volumul I din Morometii inca e prezent in 2010, asa ca n-am foarte multe alternative. Magazinele din mediul rural sunt cele unde nea Costica si nea Nelu savureaza o bere Azuga si discuta despre politica, recolta sau mai stiu eu ce.

Mai nou, au aparut si "smecherii de la tara" - aia care iau Dacia lu' tata (aia din 1984), ii lipesc un Mike pe luneta, ii pun neonul din bucatarie dedesubt si apoi merg pana la butic sa-si ia un pachet de guma ca sa nu trimita damfuri de ceapa si branza, mai departe mergand spre oras.

Nu imi place organizarea rurala de tipul asta si m-as simti nevoit sa plec spre Occident pentru a trai intr-un sat civilizat, unde nu se uita tanti Lenuta si nea Gica, barba-su ce fac eu in curte, ca mai apoi sa stea pe banca de la poarta si sa spuna mai departe. Dar o fi impresia mea gresita din satele prin care am avut ocazia sa merg (ultimul vizitat: Golestiul de langa Pitesti, unde se afla casa memoriala a familiei Golestilor - tigania s-a dezvoltat unde e si nodul de cale ferata, 90% din cei pe care i-am vazut erau mai maronii decat... ciocolata cu lapte -> asta e una din alternativele limitate pe care le am la dispozitie, deocamdata am de ales intre satul taranului roman si satul tiganului romanizat...).

Link to comment

eh.. in satul respectiv asa cum a fost ilustrat in morometii 1.. intelegi tu ce am vrut sa spun.. daca ma refeream strict geografic ziceam "nu te obliga nimeni sa te muti in silistea-gumesti". procesez mai greu la ora asta.. long story..

ce ai zis tu e exact mentalitatea.. rurala de care am spus si eu care te face sa iti cam piara cheful de a te muta la tara.. dar oricum aceleasi specimene le gasesti si la oras: vecina enervanta si barfitoare, carciumile cu terasa unde muncitorii fac "ore suplimentare" la halbere, daciile tunate.. etc.

tiganie nu e chiar peste tot.. mai sunt si locuri fara :))

Link to comment

eh.. in satul respectiv asa cum a fost ilustrat in morometii 1.. intelegi tu ce am vrut sa spun.. daca ma refeream strict geografic ziceam "nu te obliga nimeni sa te muti in silistea-gumesti". procesez mai greu la ora asta.. long story..

ce ai zis tu e exact mentalitatea.. rurala de care am spus si eu care te face sa iti cam piara cheful de a te muta la tara.. dar oricum aceleasi specimene le gasesti si la oras: vecina enervanta si barfitoare, carciumile cu terasa unde muncitorii fac "ore suplimentare" la halbere, daciile tunate.. etc.

Alta problema, taranii ceva mai mari ca mine (deci tot pustani) vin cu un aer de superioritate la oras (probabil dat de ceapa de care vorbeam mai devreme) si sunt mai enervanti decat orasenii.

Ca sa evit totul, m-as muta undeva DEPARTE de "civilizatie."

Link to comment

oricat de tentant ar fi nu poti sa te izolezi de societate.. cred ca ajungi sa o iei razna.. ne enerveaza ei uneori (mai tot timpul) dar asta ne impiedica sa "deraiam" :))

le. normal ca sunt superiori.. ei sunt bo$$i de bo$$i au bani masini femei etc etc etc si mor dusmanii (adica tu) de ciuda.:))

Link to comment

Eu cred ca munca si greutatile de la tara dauneaza cam tot atat cat poluarea si stresul de la oras.

te inseli ... problema e pana te acomodezi cu mediul acela ... dupa aia vezi ce linistit te vei simti

app bunica mea are mai mult stres decat am eu la oras... cand e primavara si toamna (cu semanatul si adunatul de pe camp )

Link to comment

te inseli ... problema e pana te acomodezi cu mediul acela ... dupa aia vezi ce linistit te vei simti

app bunica mea are mai mult stres decat am eu la oras... cand e primavara si toamna (cu semanatul si adunatul de pe camp )

da este adevarat ... dar in mediul urban este mai mult stres..nu poti trai bine cu pensile in ziua de azi .. la tara ai gradina..mai te descurci pe cand in bucuresti..totul depinde de bani..

Link to comment

^Fleosc , avem multe locatii la tara care au un trai mai sanatos decat la oras de nspe mii de ori....munca ca munca ..., da cat sa traiesti ...in Bucuresti ..pai in Bucuresti respiri plumb .. ;) poti sa o freci pe duda toata viata ...tot acelasi aer poluat si jegos il respiri ...

Link to comment
Guest Bogdanzor

Secretul longevitatii poate pentru cei care au bani , si vor sa traiasca linisit la tara .

Dar majoritatea nu au bani , si conditiile de viata scad .

Link to comment

pentru 2 ani nu se merita sa te muti la tara.

pai asta o spui acum ca esti tanar, in floarea varstei, eu unul cred ca odata ce ai inaintat in varsta ( undeva pe la 50-60 de ani, daca ii mai apuci :)) ) iti doresti sa fi intr'un loc mai retras si cred ca cel mai potrivit loc este undeva la tara, unde sa nu fi stresat de zgomotul si agitatia din oras :D

Link to comment

In unele cazuri este chiar adevarat. De exemplu se simte diferenta si cand bei o cana de lapte (TNUVA spre ex. care are si apa in el) si cnad bei o cana de lapte de vaca, asa ca un mic exemplu, + multe alte obiceiuri care sunt la tara, poate fi adevarata aceasta chestie..

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...