Jump to content
eugen88

Rusia sărbătoreşte 65 de ani de la victoria asupra nazismului. Regele Mihai, invitatul oficial al României

Recommended Posts

Rusia sărbătoreşte duminică, printr-o amplă paradă militară, victoria aliaţilor asupra Germaniei naziste. Peste 10.000 de soldaţi ruşi defileaza astazi în piaţa Roşie alături de trupe NATO, prezente în premieră la Ziua victoriei. Mai mulţi şefi de stat şi de guvern asistă la ceremonie. Din partea României, a fost invitat oficial numai regele Mihai.

Parada a fost deschisă de soldaţi care au defilat cu drapelul rus şi un steag sovietic, cu secera, ciocanul şi steaua comunistă.Şi nu au lipsit nici tancurile şi transportoarele blindate. Întreaga zonă a fost, pe timpul ceremoniei, survolata de avioane, în cea mai amplă paradă militară organizată în Rusia de la destrămarea URSS.

25 de lideri din intreaga lume participă la a 65-a aniversare a victoriei aliate asupra Germaniei lui Hitler. România, aliata Rusiei din august 1944 nu a fost invitată la nivel oficial. Kremlinul a ales să-l invite numai pe Regele Mihai, liderul loviturii de stat care a pus capăt regimului

pronazist al lui Antonescu.

Printre liderii care şi-au anulat vizita, din cauza crizei cu care se confruntă zona euro, se numără preşedintele francez, Nicolas Sarkozy, şi premierul italian, Silvio Berlusconi. Totuşi, la manifestările de la Moscova sunt prezenţi cancelarul german Angela Merkel şi liderul chinez Hu Jintao.

Pentru prima dată, la parada din Piaţa Roşie au participat şi militari din state membre NATO, câte 70 din Marea

Britanie, Statele Unite, Franţa şi Polonia.

Video mai jos :

http://www.antena3.ro/stiri/externe/rusia-...niei_98763.html

:angry1:

Link to comment

foarte bine au facut rusii ca nu au invitat romania oficial, pentru ca romania a fost defapt doar inamicul rusiei.

Romania la inceput a tinut cu germania

cand am vazut ca luam bataie... ne-am bagat cu rusii sa nu ne extermine pe toti, de frica. dap, suntem o tara de fricosi cu gura mare ;-).

Bafta, este adevarul

Link to comment

foarte bine au facut rusii ca nu au invitat romania oficial, pentru ca romania a fost defapt doar inamicul rusiei.

Romania la inceput a tinut cu germania

cand am vazut ca luam bataie... ne-am bagat cu rusii sa nu ne extermine pe toti, de frica. dap, suntem o tara de fricosi cu gura mare ;-).

Bafta, este adevarul

Da, probabil ca tu daca erai acolo ai fi pus mana pe arma si i-ai fi ucis pe nenorocitii aia betivi care veneau cu miile in tancuri si unde daca omorai unu veneau 10 in loc.

Vezi ? Istoria a fost nedrepata ca nu l-a plasat pe Tomberon in acea vreme in mijlocul campului de lupta cu spada in soare, armura pe piept si epoletii pe umar, unde ii este locul de altfel... acum poate eram si noi altfel :dontknow:

---

Nu mai fi tu asa interesant ca daca veneau rusii peste tine si ti-o trageau tie si familiei tale fara resentimente sa vezi ce repede iti schimbai opinia despre tot..

3 zile pauza pentru limbaj + jigniri

Edited by Tybork
Link to comment

Războiul a izbucnit în Polonia la 1 septembrie 1939. Franţa şi Anglia şi-au onorat obligaţiile ce le aveau faţă de aliatul polonez, declarând război Germaniei două zile mai târziu (3 septembrie). Şi Australia şi Noua Zeelandă au declarat război în aceeaşi zi, dar datorită diferenţelor de fus orar, ele au fost primele care au intrat în război, nu britanicii. Canada a urmat o săptămână mai târziu (pe 10 septembrie).

Polonia, care reuşise doar o mobilizare parţială, având militarii echipaţi cu arme depăşite moral, bazându-se încă pe o cavalerie numeroasă, fără să se bucure de un sprijin activ din partea englezilor şi francezilor, a fost rapid înfrântă de Wehrmachtul' superior la toate capitolele: din punct de vedere numeric, al armamentului şi tacticilor (vezi "Blitzkrieg"). Polonia a fost atacată din trei părţi, din Germania şi din Cehoslovacia ocupată. În conformitate cu înţelegerile secrete din Pactul Molotov-Ribbentrop, Armata Roşie sovietică a invadat Polonia dispre răsărit la 17 septembrie,iar la 22 septembrie Polonia capitulează teritoriul său fiind împărţit între Germania şi URSS

desigur ei nu au nicio vina :)) .sa nu mai zic ca noi ia`m atacat primi ca suntem ai dracu nu ei luand basarabia..desi se stiu toate lucrurile astea ei na`u fost trasi la raspundere.invingatori scriu istoria

Link to comment

Războiul a izbucnit în Polonia la 1 septembrie 1939. Franţa şi Anglia şi-au onorat obligaţiile ce le aveau faţă de aliatul polonez, declarând război Germaniei două zile mai târziu (3 septembrie). Şi Australia şi Noua Zeelandă au declarat război în aceeaşi zi, dar datorită diferenţelor de fus orar, ele au fost primele care au intrat în război, nu britanicii. Canada a urmat o săptămână mai târziu (pe 10 septembrie).

Polonia, care reuşise doar o mobilizare parţială, având militarii echipaţi cu arme depăşite moral, bazându-se încă pe o cavalerie numeroasă, fără să se bucure de un sprijin activ din partea englezilor şi francezilor, a fost rapid înfrântă de Wehrmachtul' superior la toate capitolele: din punct de vedere numeric, al armamentului şi tacticilor (vezi "Blitzkrieg"). Polonia a fost atacată din trei părţi, din Germania şi din Cehoslovacia ocupată. În conformitate cu înţelegerile secrete din Pactul Molotov-Ribbentrop, Armata Roşie sovietică a invadat Polonia dispre răsărit la 17 septembrie,iar la 22 septembrie Polonia capitulează teritoriul său fiind împărţit între Germania şi URSS

desigur ei nu au nicio vina :)) .sa nu mai zic ca noi ia`m atacat primi ca suntem ai dracu nu ei luand basarabia..desi se stiu toate lucrurile astea ei na`u fost trasi la raspundere.invingatori scriu istoria

Eu nu tin cu Rusii deloc.Numai ca din cate am facut eu la istorie nu ei au inceput razboiul.

Link to comment

practic la inceput germania dar cu acordul rusilor daca nu era acel pact nu cred ca aveau atat tupeu..ei au fost cu germani si cand ia`u atacat au schimbat tabara..a fost cva normal ca noi sa ne dam cu germania pentru a ne lua inapoi basarabia dupa mine nu mi sa parut normal se ne dam iar cu rusi..au mai crapat cativa romani dgb daune tot am platit am fost numiti si tradatori mai pe scurt teapa..

eu nu inteleg ce cauta mihai acolo a uitat ce sa intamplat dupa ce sa terminat razboiul?

Link to comment

practic la inceput germania dar cu acordul rusilor daca nu era acel pact nu cred ca aveau atat tupeu..ei au fost cu germani si cand ia`u atacat au schimbat tabara..a fost cva normal ca noi sa ne dam cu germania pentru a ne lua inapoi basarabia dupa mine nu mi sa parut normal se ne dam iar cu rusi..au mai crapat cativa romani dgb daune tot am platit am fost numiti si tradatori mai pe scurt teapa..

eu nu inteleg ce cauta mihai acolo a uitat ce sa intamplat dupa ce sa terminat razboiul?

[....]Cel mai adesea, este menţionată data de 1 septembrie 1939, dată care marchează invadarea Poloniei de către Germania,[...]

Nu mai bate apropouri si veziti de treaba ta :) .

Link to comment

Da, probabil ca tu daca erai acolo ai fi pus mana pe arma si i-ai fi ucis pe nenorocitii aia betivi care veneau cu miile in tancuri si unde daca omorai unu veneau 10 in loc.

Vezi ? Istoria a fost nedrepata ca nu l-a plasat pe Tomberon in acea vreme in mijlocul campului de lupta cu spada in soare, armura pe piept si epoletii pe umar, unde ii este locul de altfel... acum poate eram si noi altfel :dontknow:

---

Nu mai fi tu asa interesant ca daca veneau rusii peste tine si ti-o trageau tie si familiei tale fara resentimente sa vezi ce repede iti schimbai opinia despre tot..

3 zile pauza pentru limbaj + jigniri

Si daca au intrat ca aliati care a fost diferenta? Au violat,jefuit si batut tot in calea lor. Barbati isi ascundeau femeile si fetele prin paduri de frica rusilor. Pacat ca n-au castigat germanii,mare pacat...Din '42 Hitler si-a pierdut simtul razboiului, nu a avut taria sa accepte faptul ca nu e un bun strateg si a stricat totul.

Mihai este si va ramane un sclav!

Defapt Europa este de vina pentru razboi.Pentru ca l-au lasat pe Hitler sa faca ce vrea.

:|

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...