Jump to content
logs

Octavian Paler - o voce a adevarului si azi

Recommended Posts

Se implinesc azi 3 ani de cand Octavian Paler nu mai este printre noi. Unul dintre ultimii mari oameni de cultura ai romanilor. Un exemplu de moralitate si de gandire ascutita. Un model de filosofie de viata, de patriotism si de cultura. Si mai ales de coloana vertebrala .

Poate pentru multi dintre voi acest om nu a insemnat nimic. Dar sunt sigura ca il veti descoperi mai devreme sau mai tarziu daca veti incerca sa nu mai traiti un nivel zero al existentei bazata exclusiv pe nevoi materiale, consum si spalarea creierului.

Octavian Paler ramane un reper - unul dintre ultimele - peste care trecerea timpului va asterne valoare. Autentica. Valabila chiar si azi.

Priviti:

Octavian Paler despre Boc - aprilie 2007

Link to comment
Share on other sites

Guest dnd, la munte cu doua minore

Il urmaream tot timpul la sinteza zilei... si tot timpul parea ca e pe moarte, dar in acelasi "tot timp" avea extrem de multa dreptate...din pacate a murit si el, cum o sa moara si restul ganditorilor din tara asta prafuita...

Poate pentru multi dintre voi acest om nu a insemnat nimic. Dar sunt sigura ca il veti descoperi mai devreme sau mai tarziu daca veti incerca sa nu mai traiti un nivel zero al existentei bazata exclusiv pe nevoi materiale, consum si spalarea creierului.

Call me crazy, dar mi se pare mie sau doar ce ai etichetat toti utilizatorii forumului drept oameni care traiesc la "un nivel zero al existentei bazate exclusiv pe nevoi materiale" ?! ha ?! Stii cum se numeste asta? o jignire inteligenta !

Link to comment
Share on other sites

Rugam seriozitate.. Asta se da la stirile protv aka Stiri si Informatii LM :-j

Nu. Octavian Paler nu este o stire. Despre scrierile lui si prezenta in viata publica a Romaniei am putea discuta si invata cate ceva. Dar pentru asta mai trebuie sa folosim si activitate neuronala. A, pardon, probabil ca nu aici. Da.

Il urmaream tot timpul la sinteza zilei... si tot timpul parea ca e pe moarte, dar in acelasi "tot timp" avea extrem de multa dreptate...din pacate a murit si el, cum o sa moara si restul ganditorilor din tara asta prafuita...

Call me crazy, dar mi se pare mie sau doar ce ai etichetat toti utilizatorii forumului drept oameni care traiesc la "un nivel zero al existentei bazate exclusiv pe nevoi materiale" ?! ha ?! Stii cum se numeste asta? o jignire inteligenta !

Da. Am etichetat toti utilizatorii forumului... Esti de o eleganta si o profunzime deosebita sa vii intr-un topic despre Paler si sa cauti flame-ul in felul in care mi-am construit fraza.

Dar nu, greseala este a mea. Uneori ma apuca iluzii din astea prostesti si cred mult mai mult decat ar trebui in potentiale. Nicio grija, stiu sa mai iau o pauza.

Closed aici, e un topic ... utopic :|.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...