Jump to content
Godless1859

Efectul undelor electromagnetice, pe intelesul tuturor

Recommended Posts

Ideea e cam asta:

infrarosu, vizibil, ultraviolet - electronii pot fi "saltati" pe nivele superioare.

ultraviolet, X - ionizant, naspa

gamma - poate afecta nucleul, supernaspa

infrarosu - nivele de vibratie moleculara

infrarosu indepartat, microunde, nivele de rotatie moleculara, cam pe-aici s-ar incadra antenuta aia. La intensitati scazute inseamna o eventuala incalzire gratuita si insesizabila.

Intensitati scazute - soarele "baga" cam 1000W/m^2, intr-o zi de-aia buna (frecventele sunt mult mai naspa decat microundele - a se vedea ca e vorba de infrarosu - vizibil - ultraviolet, tipic lungimi de unda de sute de nanometri, a se compara cu lungimi de unda de zeci de centimetri, sau in cel mai rau caz centimetri, pe unde sunt GSM-urile alea - mi-e lene sa calculez la ora asta).

Un bec ordinar "baga" 100 W pe toti metrii patrati.

O antenuta de-aia nu stiu cat are, dar nu cred ca are mai mult de cateva sute de W - considerand distanta la care trebuie sa bata, cateva zeci ar ajunge).

Faza e ca nu-i incaseaza copilul gravidei pe toti, ca doar n-au predilectie undele alea pentru nou nascuti. Antenele alea sunt concepute sa radieze mai mult in plan orizontal, si mai putin spre cer si spre pamant, aiurea.

Ca urmare marea majoritate a undelor nu sunt incasate de elucubranti.

Daca cineva se apuca si calculeaza intensitatea incasata de un asemenea individ, vede ca e de fapt infima.

Ar trebui sa stie ca un nou nascut a fost introdus intr-un cuptor cu microunde, pentru cateva (zeci?) secunde. E vorba de ceva in jur de 1000W, cam tot fiind incasat de continut, ca asa merge pe acolo. Si totusi, copilul a scapat cu arsuri superficiale.

Am gasit si info:

In May 2007, a baby in Texas was placed in a microwave oven for between 10 and 20 seconds. The baby survived with only burns to the skin. It did not have any internal injuries

http://en.wikipedia.org/wiki/Microwave-related_injury

Long-term rodent studies to assess cancer risk have so far failed to clearly identify any carcinogenicity from 2.45 GHz microwave radiation at chronic (large fraction of life span) exposure levels, far larger than humans are likely to encounter even from leaking ovens

http://en.wikipedia.org/wiki/Microwave_oven

Link to comment
Share on other sites

Undele electromagnetice.

Nu stiu de ce aveam impresia ca undele electromagnetice de la telefoanele mobile faceau legatura intrele ele fara a 'emana radiatiile'( ca un cablu ) si ziceam ca sunt inofensive.

Dar in realitate stau altfel lucrurile... de exemplu eu ascultam muzica la PC si telefonul era in camera cealalta cca 6 m ( cred ) si inainte sa primesc beep-ul in boxe se auzea ca un semanl cod morse imediat dupa asta a inceput sa sune si telefonul. De atunci mi-am dat seama ca nu e musai sa stai la o anumita distanta de telefon si scapi de radiatie.

Deci practic cand suna telefonul radiatia se imprastie cam cu cca 10-20 m. Nu e cine stie ce periculos dar e periculos sa porti telefonul mobil la inima ( in buzunarul de la camasa , geaca etc ) daca nu ai o husa protectoare.

Sigurul element de care nu trece radiata este Plumbul.

Cat despre:

In May 2007, a baby in Texas was placed in a microwave oven for between 10 and 20 seconds. The baby survived with only burns to the skin. It did not have any internal injuries

what in the hell :mellow:

Link to comment
Share on other sites

Citeste ce am scris mai sus si nu mai abera.Sunt inofensive,asta este ideea.

Undele electromagnetice ?

Aberez , atunci de ce doctori nu recomanda telefoane mobile copiilor sub 16 ani ? sau persoanelor in varsta sa poarte telefoane.

Poti face si tumoare la cap :| sau atac de cord

Link to comment
Share on other sites

Undele electromagnetice.

Nu stiu de ce aveam impresia ca undele electromagnetice de la telefoanele mobile faceau legatura intrele ele fara a 'emana radiatiile'( ca un cablu ) si ziceam ca sunt inofensive.

Dar in realitate stau altfel lucrurile... de exemplu eu ascultam muzica la PC si telefonul era in camera cealalta cca 6 m ( cred ) si inainte sa primesc beep-ul in boxe se auzea ca un semanl cod morse imediat dupa asta a inceput sa sune si telefonul. De atunci mi-am dat seama ca nu e musai sa stai la o anumita distanta de telefon si scapi de radiatie.

Deci practic cand suna telefonul radiatia se imprastie cam cu cca 10-20 m. Nu e cine stie ce periculos dar e periculos sa porti telefonul mobil la inima ( in buzunarul de la camasa , geaca etc ) daca nu ai o husa protectoare.

Sigurul element de care nu trece radiata este Plumbul.

Cat despre:

what in the hell :mellow:

Asta e regula la mine :D intai se aude boxa pe urma telefonul

Brainless, nu mai fi atat de ignorant si destept. Daca te intreb in ce s-a nascut Nietzsche nu stii, dar ai poza cu el si semnatura. Incerci sa-ti insusesti un caracter fiindca esti incapabil sa ai unu... Te rog din inima sa nu-mi dai reply ca n-am chef sa ma enervez. Daca totusi dai reply inseamna ca recunosti oficial ca esti cam prost si te cobori la nivelul meu... si n-ai vrea sa recunosti in fata forumului intreg ca esti prost dandu-mi reply, nu ?

Link to comment
Share on other sites

Guest NightWishMaster

Citeste ce am scris mai sus si nu mai abera.Sunt inofensive,asta este ideea.

Spune-i asta unui mecanic de locomotiva electrica.

Link to comment
Share on other sites

Theodorescu esti neinformat si faci si pe desteptul.Eu am incercat sa explica pe intelesul tuturor(aproape) ca sunt inofensive.Nu mai intreba tu medicii,intreaba electricienii,fizicienii.Daca ti se pare ca vreau sa il imit pe Nietzsche atunci ai o mare problema.Oricum rameti pe ideea voastra,folosit telefonul si faceti cancer,chiar daca am explicat mai sus de ce nu este posibil.

Link to comment
Share on other sites

Theodorescu esti neinformat si faci si pe desteptul.Eu am incercat sa explica pe intelesul tuturor(aproape) ca sunt inofensive.Nu mai intreba tu medicii,intreaba electricienii,fizicienii.Daca ti se pare ca vreau sa il imit pe Nietzsche atunci ai o mare problema.

Care fizician da' chiar vrei sa rada lumea de mine :|

Cum sa nu fie undele electromagnetice periculoase. Dar LHC de ce este imbracat in plumb?

De ce se fac maxim 2 radiografii la plamani pe an.

Dar macar ai citit ce ne-ai dat noua ?! :

In May 2007, a baby in Texas was placed in a microwave oven for between 10 and 20 seconds. The baby survived with only burns to the skin. It did not have any internal injuries

In mai 2007 ..... un copil a fost pus intr-un cuptor cu microunde pt 10-20 secunde. Bebelusul a scapat cu doar arsuri pe piele. Un fleac.

E ca si cum ai zice ... nu ma un copil nou nascut l-o pus oleaca in cuptor pt scrubie si are oleaca piele arsa.

Ma n-auzi dar care-i omul ala de-o facut lucru asta ? Cum sa-i arzi piele la bebelus poate sa moara , apar complicatii in timp ... full of jerks <_<

@night.. s-a referit si la radiatiile gamma... ce sa ne ferim toate radiatiile is periculoase ;)

Link to comment
Share on other sites

Voi ati facut macar efortul mental sa cititi ce am scris mai sus?Ma refeream la unele elctromagnetice de la telefoanele mobile si de la antene(nu radar).

E foarte grav daca tu compari un telefon mobil cu LHC-ul....Iar aberati,la radiografiile se folosesc radiatii x si radiatii gamma.

Link to comment
Share on other sites

Guest NightWishMaster

Care fizician da' chiar vrei sa rada lumea de mine :|

Cum sa nu fie undele electromagnetice periculoase. Dar LHC de ce este imbracat in plumb?

De ce se fac maxim 2 radiografii la plamani pe an.

A se face diferenta intre radiatiile electromagnetice din domeniul telecomnunicatiilor si radiatiile nucleare (gamma).

Link to comment
Share on other sites

Pai este normal ca nu face diferenta,ci face pe desteptul.Mai repet odata pentru persoanele care nu au facut efortul mental sa citeasca ce am scris.Ma refer stric la radiatiile electromagnetice care provin de la antene de comunicatii,telefonie mobila,etc.Asa ca nu mai comparati LHC-ul cu telefonul mobil.

ULISE MAI SI MINTI ACUM?DESCHIDE MA OCHII SI CITESTE CE AM SCRIS:

infrarosu, vizibil, ultraviolet - electronii pot fi "saltati" pe nivele superioare.

ultraviolet, X - ionizant, naspa

gamma - poate afecta nucleul, supernaspa

infrarosu - nivele de vibratie moleculara

infrarosu indepartat, microunde, nivele de rotatie moleculara, cam pe-aici s-ar incadra antenuta aia. La intensitati scazute inseamna o eventuala incalzire gratuita si insesizabila.

Link to comment
Share on other sites

Ma fizicianule... nah ca ma refer strict la radiatiile electromagnetice care provin de la antene de comunicatii telefonie mobila IS PERICULOASE GOGULE.

Nu m-am referit ca daca vorbesti odata la telefon gata esti mort.

Daca tot esti asa sigur pe tine fa un experiment na...

Stii de ce ma iau de tine ? ca vorbesti prostii si mai ai si impresii ai zis-o in asa fel...

Efectul undelor electromagnetice, pe intelesul tuturor

de parca noi am fi discutat pe forum de undele magnetice si tu ne-ai luminat :lol: , nici n-o fost in discutie pe forum dar ce-ai zis sa pari destept...

Link to comment
Share on other sites

Tu mai sus vorbeai de radiografii si de LHC.Faceai pe desteptul si inca mai faci chiar daca esti neinformat.

Mai citeste ce am scris initial si poate intelegi ceva.

Esti in postura sa imi zici ca zic prostii tu ala care credeai ca la radiografii se folosesc unde electromagnetice?

E simplu,te "iei de mine"deoarece nu intelegi si vrei sa pari smecher.

Link to comment
Share on other sites

Intensitati scazute - soarele "baga" cam 1000W/m^2, intr-o zi de-aia buna (frecventele sunt mult mai naspa decat microundele - a se vedea ca e vorba de infrarosu - vizibil - ultraviolet, tipic lungimi de unda de sute de nanometri, a se compara cu lungimi de unda de zeci de centimetri, sau in cel mai rau caz centimetri, pe u

I-a mai explica odata asta fara sa dai copy-paste si 'pe romaneste'

Dar la radiografii ce se foloseste ma ? nu-s tot raze X ?

Link to comment
Share on other sites

Guest NightWishMaster

Cum poti dovedi faptul ca sunt periculoase? Bazandu-te pe concluziile coercetatorilor? Pai tot pe concluzii ale cercetatorilor se poate afirma ca ele nu sunt periculoase. Atat timp cant va exista un interes material sa se constate ca sunt sa nu daunatoare aceste unde adevarul va ramane undeva la mijloc, nestabilit de ambele "tabere".

Dar la radiografii ce se foloseste ma ?

Unde electromagnetice de frecventa foarte inalta produse de interactiunea unor particule subatomice. Deci tot unde electromagnetice

Link to comment
Share on other sites

Zicea profa noastra de Educatie Tehnologica (cica, noi in general ne jucam pe pc-uri, sau bagam parodii de la Truda :)) ), ca daca porti mult telefonul mobil in buzunarul de la pantaloni, poate exista riscul sa ramai ipotent. Nu stiu cat e de adevarat sau cat e de fals, dar toata lumea stie si a patit faza (presupun) cu undele telefonice, cand telefonul este in apropierea unor difuzoare, si inainte de a suna telefonul, se aud niste sunete destul de puternice (aici contribuie si distanta telefon-difuzoare), dar tot nu stiu daca sunt periculoase acele unde sau nu.

Cat despre antenele despre care se vorbea in topic, nici despre alea nu stiu daca afecteaza sau nu viata persoanelor din jur, dar daca as sta la casa, nu as fi de acord sa fie amplasata o antena in apropierea locuintei mele. Eu unul m-as simti mai in siguranta fara o antena dinaia.

Link to comment
Share on other sites

Ulise,cum am zis mai sus folosesc radiatii gamma si radiatii x(radiatii electromagnetice).Daca citeai mai atent am detaliat la inceput,fiecare tip si cat de "letal"este.Tu ai zis "s-a referit si la radiatiile gamma" cu intentia de a preciza ca eu am zis ca radiatiile gamma sunt inofensive, ,cand defapt chiar ma "referisem" si zisesem ca sunt letale deoarece pot afecta nucleul.Singurele radiatii electromagnetice care am zis ca sunt inofensive,folosite in comunicatii sunt cele radio ,microunde si infrarosii.Asta folosite in comunicatii.

Link to comment
Share on other sites

Ulise,cum am zis mai sus folosesc radiatii gamma si radiatii x(radiatii electromagnetice).Daca citeai mai atent am detaliat la inceput,fiecare tip si cat de "letal"este.Tu ai zis "s-a referit si la radiatiile gamma" cu intentia de a preciza ca eu am zis ca radiatiile gamma sunt inofensive, ,cand defapt chiar ma "referisem" si zisesem ca sunt letale deoarece pot afecta nucleul.

ma boss ai zis ca is inofensive acuma sunt letale hotaraste-te cat si astea folosite in telecomunicatii is periculoase , dar nu are efectul imediat :|

Link to comment
Share on other sites

Eu am zis ca radiatiile gamma sunt inofensive? #-o

gamma - poate afecta nucleul, supernaspa

Tu nu intelegi ca au cateva zeci/sute de W?Soarele are 1000W/m^2, intr-o zi de-aia buna (frecventele sunt mult mai naspa decat microundele)

Antenele alea sunt concepute sa radieze mai mult in plan orizontal, si mai putin spre cer si spre pamant, aiurea.Adica?Adica trec pe deasupra oamenilor.

Link to comment
Share on other sites

Guest NightWishMaster

Eu tot la parerea mea raman,eu cred ca sunt cauzatoare de cancer :D sunt periculoase.

Omul este vulnerabil mai ales atunci cand frecventa nu este stabila ci este oscilanta.

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...