Jump to content
JUANN

Disfunctionalitati grave cu site-urile RDS

Recommended Posts

Vreau sa va intreb ce se intimpla cu linkmania care e din ce in ce mai des cazuta, stie cineva daca acest site este atacat?

Mai noi am observat la pagina de trafic ca nu mai exista nici o informatie e in ea, e sters tot. Vreua sa intreb daca si voi aveti aceeasi problema, am auzit ca nici nu se mai contorizeaza traficul, aveti ideie despre asa ceva??

Acesta este noul site RCS&RDS

Link to comment
Share on other sites

Au fost niste probleme zilele trecute, stiu ca lucra vRazvan sa le rezolve... acum se pare ca s-au rezolvat. Nu stiu exact care e cauza, pt ca nu e treaba mea oricum, dar stiu ca de cate ori e o problema cu Linkmania (site cazut, sau alte chestii) se lucreaza rapid la solutie... personal mereu l-am vazut pe Razvan raspunzand promt sa o rezolve de cate ori i-am semnalat ceva.

Nu te astepta sa-ti raspunda cineva cu detalii sau alte chestii de genul, nu e treaba noastra oricum.

Link to comment
Share on other sites

Nu te astepta sa-ti raspunda cineva cu detalii sau alte chestii de genul, nu e treaba noastra oricum.

Corect. Ce trebuie sa faci tu JUANN este sa platesti factura la timp, fara alte intrebari incomodante. Esti chiar nesimtit de acum.

Link to comment
Share on other sites

Corect. Ce trebuie sa faci tu JUANN este sa platesti factura la timp, fara alte intrebari incomodante. Esti chiar nesimtit de acum.

BangHead.gif Exagerezi, nu crezi? Probabil ca nu ne pot spune din ce cauza mai pica serverele din motive de securitate. Ce-ar fi sa shtie totzi userii Linkmania ca serverul ar avea o problema sau ceva pe protocolul X de la adresa Y. In clipa urmatoare realizezi ca scrie Hack pe site, nu?

icon_thumright.gif

Link to comment
Share on other sites

Acesta este noul site RCS&RDS

33.gif hmmm seamana cu site-ul romtelecomului.sper sa nu ajunga si serviciile rds"puscate",asa ca si serviciile romtelecom (la internet ma refer)

Mai noi am observat la pagina de trafic ca nu mai exista nici o informatie e in ea, e sters tot. Vreua sa intreb daca si voi aveti aceeasi problema, am auzit ca nici nu se mai contorizeaza traficul, aveti ideie despre asa ceva??

Si apoi ce mai conteaza traficul daca ai nelimitat? indiferent de abonament (am prieteni si cu abonamentele minime si cu medii) viteza e cam la fel.E praf in ochi chestia(reclama) cu 768 kbps...

qleft1.gif

Link to comment
Share on other sites

Corect. Ce trebuie sa faci tu JUANN este sa platesti factura la timp, fara alte intrebari incomodante. Esti chiar nesimtit de acum.

Drace!!!!!!!! de unde p__a mea stii tu ca nu platesc factura? Nu vrei sa-mi tii evidenta si de cite ori ma f_t? hai sa ne-ntilnim fata in fata daca ai c___e iti dau doua directe in cap si-ai sa realizezi ca nu esti decit un r___t.

Pentru cei care ma sustin

renegadealive1

DarkBringer

Manticore_LightSide

Respect

Daca vreti sa vedeti adevarata fata rds aici.

Observati si voi cenzura; faza ca rds-ul asta cam scirtie iar oficialii rds vazind ca se fac de ris chiar pe forumul lor in urma discutiilor noastre la obiect le-am impus moderatorilor sa nu mai permita acest gen de discutii. Avantaje materiale nu au iau vrajit cu citeva facilitati de acces in plus pe site.

Special pentru nwradu inainte sa te grabesti sa inchizi citeste cu atentie la ceti voi spune si mediteaza profund

-iti aduci aminte cum ai inceput pe linkmania? dadeai niste raspunsuri stupide si mai faceai si tu un topic nou, cu timpul a inceput sa-ti placa si ai inceput sa te visezi moderator, reusind pina la urma chiar cind ai ajuns pe la 1000 de mesaje. Si stii ce scriai in aceste mesaje? scriai despre rds in rubrica diverse 80% dintre mesajele tale aici erau, iti aduci aminte cu cita ardoare scriai prin ianuarie despre rata de transfer?

Fiii BARBAT si ai demnitate si recunoaste ca ti-au zis cei de la rds sa renunti la acest gen de discutii. EU IN LOCUL TAU STIIND CA PE ASTA AM AJUNS MODERATOR as renunta la acest statut daca-s primi o asemenea cerere. Mai dao in p__a mea de treaba tu nu vezi ce topicuri stupide faci "Ce trupe preferati" HA HA-->PARCA AI AVEA 2 ANI; GINDESTETE CA PESTE PUTIN TIMP termini facultate si te ia in armata; fati o PRIETENA, nu e bine pentru tine ca om sa stai singur si sa faci l__a si sa-ti ineci amarul intr-un forum pentru copii, nu-ti mai pierde vreme aici pe forum nu ai nimic de demonstrat nimanui.

Cit despre Razvanel pe carel tot ridici in slavi il doare in p__a de site, site-ul a cazut mai multe zile si stii ce s-a intimplat DEFECTIUNE HARDWARE a picat serverul. Si vezi cit a durat pina au rezolvat SI NESIMTITII DACA AVEAU RESPECT PENTRU CLIENTI IS CEREAU SCUZE.

nwradu incaodata iti spun; nu judeca cu patima si gindestete profund la ce ti-am spus.

Link to comment
Share on other sites

Drace!!!!!!!! de unde p__a mea stii tu ca nu platesc factura? Nu vrei sa-mi tii evidenta si de cite ori ma f_t? hai sa ne-ntilnim fata in fata daca ai c___e iti dau doua directe in cap si-ai sa realizezi ca nu esti decit un r___t.

Pentru cei care ma sustin

renegadealive1

DarkBringer

Manticore_LightSide

Respect

Daca vreti sa vedeti adevarata fata rds aici.

Observati si voi cenzura; faza ca rds-ul asta cam scirtie iar oficialii rds vazind ca se fac de ris chiar pe forumul lor in urma discutiilor noastre la obiect le-am impus moderatorilor sa nu mai permita acest gen de discutii. Avantaje materiale nu au iau vrajit cu citeva facilitati de acces in plus pe site.

Special pentru nwradu inainte sa te grabesti sa inchizi citeste cu atentie la ceti voi spune si mediteaza profund

-iti aduci aminte cum ai inceput pe linkmania? dadeai niste raspunsuri stupide si mai faceai si tu un topic nou, cu timpul a inceput sa-ti placa si ai inceput sa te visezi moderator, reusind pina la urma chiar cind ai ajuns pe la 1000 de mesaje. Si stii ce scriai in aceste mesaje? scriai despre rds in rubrica diverse 80% dintre mesajele tale aici erau, iti aduci aminte cu cita ardoare scriai prin ianuarie despre rata de transfer?

Fiii BARBAT si ai demnitate si recunoaste ca ti-au zis cei de la rds sa renunti la acest gen de discutii. EU IN LOCUL TAU STIIND CA PE ASTA AM AJUNS MODERATOR as renunta la acest statut daca-s primi o asemenea cerere. Mai dao in p__a mea de treaba tu nu vezi ce topicuri stupide faci "Ce trupe preferati" HA HA-->PARCA AI AVEA 2 ANI; GINDESTETE CA PESTE PUTIN TIMP termini facultate si te ia in armata; fati o PRIETENA, nu e bine pentru tine ca om sa stai singur si sa faci l__a si sa-ti ineci amarul intr-un forum pentru copii, nu-ti mai pierde vreme aici pe forum nu ai nimic de demonstrat nimanui.

Cit despre Razvanel pe carel tot ridici in slavi il doare in p__a de site, site-ul a cazut mai multe zile si stii ce s-a intimplat DEFECTIUNE HARDWARE a picat serverul. Si vezi cit a durat pina au rezolvat SI NESIMTITII DACA AVEAU RESPECT PENTRU CLIENTI IS CEREAU SCUZE.

nwradu incaodata iti spun; nu judeca cu patima si gindestete profund la ce ti-am spus.

Regulamentu Linkmania

Citeste

Si nu mai insulta lumea

Sigur iti iei un warn pt ce ai zis de Vrazvan

Sau poate ban

smile.gif

PS : esti un nesimtit

Link to comment
Share on other sites

Drace!!!!!!!! de unde p__a mea stii tu ca nu platesc factura? Nu vrei sa-mi tii evidenta si de cite ori ma f_t? hai sa ne-ntilnim fata in fata daca ai c___e iti dau doua directe in cap si-ai sa realizezi ca nu esti decit un r___t.

Raspunsul meu este clar o ironie la replica lui nwradu. In traducere, ai dreptul si sa te plangi nu doar sa platesti factura RDS. Daca ti se pare ca aici este razboi te inseli. Cuvintele obscene partial cenzurate din discursul tau nu fac decat sa dezvaluie adevarata ta fata de incult.

Link to comment
Share on other sites

seamana cu site-ul romtelecomului.sper sa nu ajunga si serviciile rds"puscate",asa ca si serviciile romtelecom (la internet ma refer)

de parca poate mai fi mai rau ca acum.... serviciile pe care le ofera providerii din romania really sux n-ai ce sa le ceri ... si platesti si mult pt o banda de zici ca merge ca melcul, dar asta e se poate mai rau (ca in tarile mai putin dezvoltate ca noi -care ar fi putine si acelea in africa unde nu stiu aia cu ce se mananca calculatorul) sad.gif

Link to comment
Share on other sites

Lol Juann, shdhat a zis clar la misto faza cu factura si "crede si nu cerceta", mai citeste tu o data inainte sa te ataci asa...

Cat priveste evolutia mea pe forum, ma bucur ca ai urmarit-o cu atata interes, dar o sa te dezamagesc spunandu-ti ca niciodata un coordonator nu mi-a zis ce am si ce nu am voie sa scriu despre RDS. De fapt chiar le-am si zis intr-un thread ca ma asteptam cand am devenit moderator sa-mi zica niste instructiuni, directii, etc... dar asta nu s-a intamplat si tot ce am postat a fost ideea mea proprie, niciodata fortata de altcineva. Discutiile mele cu coordonatorii s-au limitat la "ar fi bun un forum de Sport, activeaza Fast Reply acolo ca nu e, baga un forum de fotografie, serverul ala nu mai merge" si din astea, dar oricum nu m-ai crede si oricum nu ma intereseaza asa tare ce crezi tu. Atata doar ca de cand sunt moderator am inteles si am vazut exact ca Linkmania nu are nici o legatura cu RDS-ul ca servicii de net, uptime, conexiune etc. Asa ca evident ca in loc sa citesc o mie de threaduri in care toti se plang ca nu le merge bine netul sau nu stiu ce site, prefer sa le inchid direct pt ca nu isi au locul aici, si sa-mi usurez si mie treaba in modul asta... Poate candva o sa am timp sa vad si o femeie, daca n-ar fi atatea threaduri de moderat...

Inca sunt bagat si prin hubul de RDS Cablelink Bucuresti si alte chestii, asa ca nu cred ca se poate zice ca ii ajut cumva, si oricum m-ar durea undeva daca cei de la RDS mi-ar zice sa postez numai de bine. Chiar as renunta atunci la moderator daca asta ar fi o conditie, pt ca in fond fac asta din placere, nu pe bani ca sa pot zice "da domle, e ala de ma plateste, fac ce vrea". Pana una alta, threadurile mele despre RDS, multe la numar intr-adevar, nu cred ca au fost vreodata critice (in afara de ala cu trecerea la DHCP eventual), de fapt pe unde s-a vorbit despre RDS am zis ca sunt multumit pt ca foarte rar imi pica, merge mereu la maxim, telefonia e buna si alte din astea, ca echipa a venit la 3 ore dupa ce am sunat (fara sa stie ca sunt moderator icon_thumright.gif ), lucruri reale, si pe care le-am zis si inainte si dupa ce am fost moderator. Asta-i adevarul, te oftici ca-mi merge mie bine si tie nu?

Problema care a fost cu forumul si site-ul am discutat-o si cu Razvan si cu Miri. N-am cerut detalii pt ca nu ma interesau, mi-au zis ca se lucreaza si atunci de ce sa-i mai bat si eu la cap. Totusi, stiu ca n-a fost de hardware chestia, dar explicatia necesita 3 ani de CISCO si cum ziceam, nu m-a preocupat sa o aflu. Pana una alta, vad ca tu esti tare suparat rau pt ca n-a mers un "forum pentru copii" (sau poate vroiai sa mai citesti site-ul rdslink in weekend si ti-au stricat planurile?).

Nu stiu daca l-ai observat pe alexdanx ca este si el moderator global. Cablelink-ul merge nasol de tot in Craiova, au lag mare si pe serverul din orasul lor... cred ca lui a uitat RDS-ul sa-i dea ordine ce are si ce nu are voie sa posteze, pt ca omul a aratat pe aici petitii impotriva RDS-ului, a indemnat lumea sa scrie la OPC, la serviciul tehnic, la toate cele... si ca sa vezi nu i-a dat nimeni doua palme peste ceafa ca a indraznit asta...

Am citit threadul ala despre RDS de pe Chip, am vazut sute din astea, din pacate nu pot fi de acord pt ca mie imi merge foarte bine. Stiu ca si pe vremea cand era banda de doar 16 kB/s erau unii care nici atat nu prindeau, dar asta e... acum la 15$ trag oricand cu 64 kB/s de pe intern, contorizarea am zis in atatea threaduri cum sta pt abonatii din Bucuresti, vad destui oameni pe hub plangandu-se de conexiune proasta... Am vazut acolo doar multi frustrati ca lor nu le merge bine sau se simt inselati de contract... ce ma doare pe mine si ce legatura are cu treaba mea de moderator? Daca e careva incapabil sa citeasca un contract inainte sa-l semneze, asta e... daca cineva vede o cifra si nu observa "the fine print" asta e... nu e treaba mea, eu doar mi-o usurez pe a mea de aici. Si cum scrie mare pe forumul asta ca nu e loc de bocit conexiunea, le inchid threadurile... scrie la OPC, la serviciul tehnic, la petition online... Nu mi-a zis nimeni sa fac asta, o fac pt ca este logic si ma deranjeaza threadurile in plus care sunt absolut degeaba. Scrie pe forum ca nu e loc de plangeri de genul "nu-mi merge netul cu cat scrie in contract, ce ma fac, ce ma faaaac?"? asta e... astea-s regulile, le aplic si gata. Cine nu le intelege de la inceput e problema lui/ei. I-am zis si lui Seba18 cand i-am inchis alea trei threaduri, am fost mereu cel care a initiat discutii despre RDS si serviciile lor, dar cate vreme nu se transforma in "nu prind mai multe de 15 kB ziua" pt ca nu aia ma intereseaza. Nu pot sa-ti zic unde ma doare de cat prinzi tu sau cum iti merge pt ca n-ar fi frumos, eu prefer sa aud ce zic oamenii despre DHCP, despre contorizare, huburi, trafic... nu plansete pt ca alea nu ma ajuta cu nimic. Din pacate vad ca multi sunt prea batuti in cap sa inteleaga diferenta dintre Linkmania ca hub de gaming, si RDS ca firma care ofera servicii de ISP... probabil tot aia de se simt inselati de un contract, de nu pot vorbi cum trebuie la serviciul tehnic ca sa le vina o echipa acasa sa le masoare semnalul si se multumesc cu un "reseteaza modelul" ca dupa aia sa scrie pe N forumuri ca serviciul tehnic e de kkt. Suna dracu la aia si spune-le fata in fata ce problema ai, nu te lasa dus cu presul, mergi la sediu daca ai "c___e" nu dupa shdhat, dar e mai usor sa faci pe victima pe forumuri decat sa te zbati un pic...

Nu-mi aduc aminte sa fi facut threaduri despre care trupa e mai buna. Dar orice e posibil. Pana una alta ai grija ce ton folosesti si cum, ca nu suntem amici sau ceva ca sa-mi vorbesti asa, mai ales ca nu eu sunt cauza problemelor tale. Faci ceva urat pe forum, te ard cum pot, nu pt ca mi-ar zice cineva, ci pt ca ma deranjeaza sa citesc acelasi discutii fara rost in fiecare zi. Si nu-mi da sfaturi despre viata mea pt ca din nou e inutil, nu ma cunosti, ma doare undeva de parerea ta, nu-ti place forumul pleaca sanatos ca nu te tinem aici cu copiii, treci prin 10 alti provideri ca sa vezi ce ofera fiecare (am net din 97 si am vazut multi ce ofera in contracte si ce vine pe teava), si nu te mai da mare erou ca expresii de genul "hai sa ne-ntilnim fata in fata daca ai c___e iti dau doua directe in cap si-ai sa realizezi ca nu esti decit un r___t" fac lumea sa-si piarda si putinul respect pe care poate il aveau unii. Daca erai BARBAT cu caps cum imi recomanzi mie, scriai cuvintele alea intregi, fara liniute de cenzura, si suportai consecintele, sau le evitai complet, ca se poate transmite un mesaj sau spune o opinie si fara injuraturi si amenintari. E drept ca nu toti reusesc...

Link to comment
Share on other sites

Bravo nwradu eusa_clap.gif interesant raspuns, dar tot nu mai convins ca moderatorii de pe forum nu au primit indicatii pretioase de la cei de la RDS.

Observ ca de mult timp se afirma sus si tare pe aici ca linkmania nu are nici o legatura cu rds etc etc....

Hai sa fim seriosi te comporti ca si cum linkmania ar fi de pe alta planeta si nu are nici o legatura cu rds, linkmania apartine rds iar ca sa fiu mai convingator v-am postat mai jos si mai multe detalii despre detinatorul acestui site:

domain-name: linkmania.ro
description: Romania Data Systems
description: Str. Sf. Vineri nr. 25, Bl. 105C
description: Bucharest, Romania
description: PHONE:  +40-21-301 08 xx
description: FAX:    +40-21-301 08 xx
description: J40/10287/97
&
person:      Andrei Stirbu
address:     Romania Data Systems
address:     Str. Sf. Vineri nr. 25
address:     Bl. 105C sector 3
address:     Bucharest, Romania
phone:       +40-21 301 08 xx
fax-no:      +40-21 301 08 xx
|
|
|
||

Acum va-ti lamurit cu totii pe numele carei firme e inregistrat site-ul?

Sa nu mai spui niciodata "Suna la tehnic....." pentru ca stim cu totii cum stau lucrurile pe acolo. Linkmania prin forumul sau de discutii da posibilitatea celor care participa la forum sa-si prezinte liber orice problema tehnica sau sa-si exprime parerea despre calitatea serviciilor oferite de rds. Atit timp cind acest site o hostat pe serverele rds, ai obligatia morala sa lasi sa se discute pe formu in rubrica DIVERSE numai probleme tehnice legate serviciile oferite de rds, cit priveste jocurile este sectiune speciala si numai acolo poti inchide un topic despre probleme tehnice. Nu poti sa ma contrazici pentru ca acest lucru nu este specificat ca a NU fi permis in regulamentul vostru.

Ok nu-ti place sa citesti atitea topicuri despre problemele rds, fa un thread special pentru asa ceva in care sa posteze fiecare ce si cum in doare. Trebuia sa te gindesti de mult sau poate te-ai gindit si nu ti-a fost permis sa faci un astfel de topic.

Lasati vrajeala ca linkmania nu are treaba cu rds ca nu aveti dreptate.

Link to comment
Share on other sites

JUANN daca intreadevar la orice problema care apare la serverele ce gazduiesc Linkmania, Razvan sau Miri ar veni si ar da o explicatie pe care ar intelege-o 5% din membrii acestui forum ar fi mai bine?

In loc sa deschizi un topic pe forum, si sa te plangi catorva moderatori ca nu iti merge tie netul, pana acuma erai deja lamurit daca ai fi trimis un mail cui trebuie (vraz sau miri) in care cereai explicatii concrete.

Totusi...ai deschis un topic in care cereai informatii si ai ajuns sa jignesti aiurea in stanga si in dreapta.

Si inca...nu am inteles cu ce ar rezolva problemele rds posturile din trecut ale lui nwradu? Toata lumea s-a nascut geniu pe forumul asta? Nu din cate stiu eu.

Link to comment
Share on other sites

Sa nu mai spui niciodata "Suna la tehnic....." pentru ca stim cu totii cum stau lucrurile pe acolo. Linkmania prin forumul sau de discutii da posibilitatea celor care participa la forum sa-si prezinte liber orice problema tehnica sau sa-si exprime parerea despre calitatea serviciilor oferite de rds. Atit timp cind acest site o hostat pe serverele rds, ai obligatia morala sa lasi sa se discute pe  formu in rubrica DIVERSE numai probleme tehnice legate serviciile oferite de rds, cit priveste jocurile este sectiune speciala si numai acolo poti inchide un topic despre probleme tehnice.  Nu poti sa ma contrazici pentru ca acest lucru nu este specificat ca a NU fi permis in regulamentul vostru. 

Ok nu-ti place sa citesti atitea topicuri despre problemele rds, fa un thread special pentru asa ceva in care sa posteze fiecare ce si cum in doare. Trebuia sa te gindesti de mult  sau poate te-ai gindit si nu ti-a fost permis sa faci un astfel de topic.

Referitor la tehnic, hai sa amintim ultima oara capitolul asta pt ca aia chiar nu au absolut nici o treaba cu Linkmania: de cate ori am sunat la ei m-au rezolvat. Mi-a mers netul cateva zile prost, le-am zis ca am pierderi de semnal, le-am explicat cum am ajuns la concluzia asta, mi-au zis ca pana seara vine o echipa si dupa 3 ore era la usa echipa. M-a surprins si pe mine. De cate ori am sunat, au raspuns rapid oamenii, chiar si sunand de pe RTC... Zilele trecute facusera nu stiu ce lucrare in zona si cred ca au uitat sa bage in priza netul, ca iar nu mergea, am sunat la ei, s-a rezolvat... Alta daca aveam probleme cu netul, le-am dat un mail la 11 noaptea, dupa 5 minute m-au sunat pe telefon sa discutam asa. Au si aia multe probleme, aia e clar, e mereu subiect de ras cand vorbesti cu ei la telefon, ca nu stiau nici care e viteza in abonamente, credeau ca e in functie de abonament (anul trecut, abia de vara asta s-a bagat asa), dar m-am convins ca trebuie sa stii si cum sa vorbesti la telefon cu ei, ca altfel te iau cu "reseteaza modemul si asteapta 15 minute". Stiu oameni care au avut niste probleme mai complexe si au venit la ei cam toate echipele RDS care tin de zona aia, deci oamenii se ocupa daca stii sa-i chemi, cel putin in orasul asta.

Evident ca Linkmania tine de RDS, asta n-am zis niciodata ca n-ar fi asa, am zis doar ca nu are legatura cu serviciile de ISP oferite de RDS. Da, este hostata de RDS, coordonatorii lucreaza la RDS, dar Linkmania prin forumul sau de discutii nu da ocazia sa se vorbeasca despre partea de ISP a RDS. De ce? Pt ca apar din aia care sa zica "imi merge netul de kkt, faceti ceva" si aia e tot, in loc sa sune si sa vorbeasca unde trebuie. Tu habar n-ai cate threaduri din astea apar, dar eu unul m-am saturat de ele. De obicei copii de 12 ani carora le e frica sa dea un telefon si atunci posteaza nervosi pe ce forum gasesc, in loc sa se preocupe activ de rezolvarea problemelor. RDS a dat niste servere, o anumita banda, Razvan si Miri se ocupa de astea ca sa se joace lumea pe ele, sa fie stiri pe site, etc... dar cand lui X ii merge netul prost, nu e treaba sau problema lor, sau a site-ului pe care il coordoneaza. Unii pur si simplu nu pot sa inteleaga asta, chit ca-i bati in cap o zi intreaga si nu le dai mancare... E ca si cum mobilul meu Samsung n-ar merge bine, dar eu m-as plange despre asta la divizia care face televizoarele Samsung... Serios n-am ce exemple bune sa dau ca sa intelegeti, ar trebui sa intelegeti din regulament si ce-a zis Miri intr-un post pe aici pe care nu-l mai stiu unde era... Mie nu mi-a explicat nici un coordonator exact cum sta situatia, ce sefi au si ei si cum e organizat RDS-ul in divizii si ce-o fi, dar cata vreme scrie in dreptul forumului de Probleme ca se refera la probleme cu site-ul, nu cu netul ca serviciu, si mai scrie si in regulament, nu accept threaduri de genul "rds e varza, imi merge la 15 kB/s si pe extern ma limiteaza". Da, si pe mine ma limiteaza, dar eu am inteles ca daca zic asta aici nu se schimba nimic situatia. Pana una alta chiar nu ai unde zice, normal ar fi un forum pe rdslink.ro, dar n-ai sa vezi probabil (normal, stiu si ei ce-i asteapta), scrie mailuri pe unde poti. Sau posteaza pe acele forumuri unde acest lucru nu e interzis, de ex Chip, ComputerGames, CityEdge si care mai sunt, nu prea le stiu ca nu citesc altele...

Poate ar trebui o sectiune speciala de vorbit despre RDS aici, dar pana nu exista nu voi accepta threaduri din alea. Voi accepta in schimb si am acceptat mereu, si au acceptat si altii pe vremea cand le deschideam eu fara sa fiu moderator, threaduri normale, in care sa zica fiecare cum ii merge lui netul, cum se comporta DHCP in orasul ala, ce banda au intre 19 si 23, etc... Dar cand se ajunge la partea "imi merge prost, sunteti varza" deja e inutil pt degeaba o zici aici. Nu chiar degeaba, doar sunt eu fortat, si alti useri la fel, sa citeasca injuraturile unor copii care nu inteleg ca nu pe forumul asta trebuie facuta o plangere, si nici habar n-au cum sa o faca. Exemplul cel mai bun e seba18 care a venit cu 3 threaduri ca lui nu-i merge ca in Timisoara, si de ce il cenzurez eu... nu-l cenzuram, i-am aratat chiar si threaduri pornite de mine in care poate continua discutia pe alt ton decat "rds si deci implicit si voi linkmania ma furati la contract si net". Sa fac eu un thread special pt discutii despre RDS in Diverse? Pai am facut deja, mai multe chiar, le gasesti in Intrebari puse frecvent la sectiunea RDSlink parca, multe sunt pornite de mine. Toate au acumulat un numar mare de pagini, pt ca a inteles lumea ce vroiam sa aflu de la altii si a postat cum trebuie. Si poate au inteles ca daca posteaza acolo (aici in general) ca le merge netul prost, nu se uita nimeni de la RDS ca sa le schimbe ceva la net.

Obligatia morala sa las sa se discute probleme legate de serviciile RDS doar pt ca Linkmania e hostat de RDS? Pai poate si site-ul ministerului finantelor e hostat de RDS, de ce nu le discuti acolo? Obligatia asta chiar nu o am (morala cu atat mai putin, eu discut despre RDS oricand cu un hub de 200 de oameni asa ca n-am nevoie personal de alte opinii) dar uite ca se discuta... vezi threadurile de care vorbeam, vezi si pe alea "ce parere aveti de cablelink" si "cum merge cablelink la voi in oras" unde a zis fiecare cum ii merge lui si ce parere are... din partea mea la cat mai multe threaduri din alea, unde sa se exprime fiecare frumos. Daca apare un copil care nu-si poate spune problema decat ascunzandu-se in spatele unui nickname si al unui forum, si se apuca sa injure degeaba tot RDS-ul (degeaba nu pt ca nu ar merita, ci pt ca oricum nu se schimba nimic injurand aici, doar stau eu sa citesc injuraturile unuia care nu stie pe ce lume e) se strica deja threadul. 10 copii pe saptamana, care posteaza din astea, deja le inchid direct si la revedere. Daca apare un thread normal, unde vrea omul sa discute cu alti abonati si sa le vada parerea, dar nu acuza linkmania sau vreo persoana invizibila ca nu-i merge netul bine... excelent din partea mea, eu nu voi inchide acel thread.

Link to comment
Share on other sites

linkmania apartine rds

Linkmania a fost conceput ca un serviciu care sa ofere abonatilor de CableLink posibilitatea de a juca online sau a face download in mod gratuit, pe atunci existand limita de trafic. Mi se pare normal ca domeniul sa apartina RDS din moment ce este achizitionat pe viata. Teoretic Linkmania apartine de RDS dar practic acest lucru este din ce in ce mai putin vizibil .

JUANN daca intreadevar la orice problema care apare la serverele ce gazduiesc Linkmania, Razvan sau Miri ar veni si ar da o explicatie pe care ar intelege-o 5% din membrii acestui forum ar fi mai bine?

Da, ar fi mai bine. Orice explicatie poate fi simplificata astfel incat 95% din cei de pe Linkmania sigur o vor intelege.

In loc sa deschizi un topic pe forum, si sa te plangi catorva moderatori ca nu iti merge tie netul, pana acuma erai deja lamurit daca ai fi trimis un mail cui trebuie (vraz sau miri) in care cereai explicatii concrete.

Initial se vorbea despre Linkmania.

Link to comment
Share on other sites

Mah voi cred ca nu ati inteles un lucru:SUNTETI IN ROMANIA,o tara depasita ca technologie si ca gandire asa ca nu mai faceti comparatii cu Suedia,Norvegia etc pt ca nu poti compara o Dacie cu un Mercedes.Tot vad ca pe mai toate forum-urile zice cate unu domne eu sunt din tara x si acolo am 2mb/s la 25 euro>pai bine mah dar prin Ro de cand nu ai mai trecut ,sau cum statea treaba ultima oara cand ai plecat,ca banuiesc ca de aia ai plecat in alta tara BangHead.gif

A da si nici Rds-ul nici Astral-ul nu le ridic in slavi pt ca sunt una mai "buna"ca cealalta insa intr-o tara depasita din toate punctele de vedere nu poti avea pretentii.

Si Juan pt stiinta ta,vrazvan nu a zis nimanui ce sa zica>fiecare si-a spus propria parere.

Link to comment
Share on other sites

A da si nici Rds-ul nici Astral-ul nu le ridic in slavi pt ca sunt una mai "buna"ca cealalta insa intr-o tara depasita din toate punctele de vedere nu poti avea pretentii.

se pare ca si tu esti depasit de informatii in unele domenii...gunoiu nostru de tara are una dintre cele mai bune retele de telecomunicatie si stam foarte bine la capitolu asta, dar din pacate pe martalogii care au firmele de net sau ce naiba or fi nu ii intereseaza sa mearga normal....pt ei conteaza sa fie cat mai multi si sa mearga mai slab...vechea conceptie cantitatea in detrimentul cantitatii....cum naiba sa iti mearga netu cand ei au facut magariile pe care le-au facut

Link to comment
Share on other sites

Dark... scuze ca te contrazic dar problema nu se pune "cat mai multzi shi cat mai slab"... problema se pune in felul urmator: Majoritatea Net providerilor au o banda pe care sunt nevoitzi sa o imparta la X clientzi. Motivul pentru care la un moment dat scade viteza este impartzirea bandei la prea multzi clientzi. Mai exista shi asha numitul efect de shantz care apara datorita unor useri care stau toata ziua pe DC sau ODC sau orice altceva de genu asta shi fac Download-uri, ocupand toata banda (asta dak nu e gestionata corect limitarea de viteza de pe server). Shi sa shtii shi tu ca nu e vorba de rea vointza din partea providerilor ci mai degraba lipsa de bani, deoarece High Bandwith costa mult (mai ales cand vrei sa ai un minim de 100KB minim garantat).

Shi apropo de cei care zic ca au retzea shi au fibra... tot la fel de prost le merge dak sunt 100 de inshi... pey un calcul simplu arata ca 2MB (caz ideal) pe local impartzit la 100 de oameni (in mod egal ca sa nu fie discutzii) => o viteza de cam 20KB. Cam asa se fac calculele, shtiu ca e nasol dar nu prea ai ce-i face... sad.gif

Edit: Keeekeeess vorbeshti prostii... shtii foarte bine ca orice reclamatzie e bine venita atata timp cat are argumente, iar probleme deobicei se rezolva, dar tre sa ai rabdare. Oricum de cate ori a picat Linkmania anul asta? eu zic ca e destul de stabil serveru, mai ales la catzi useri are de gestionat. icon_thumright.gif

Link to comment
Share on other sites

@DarkBringer tu ai spus mai in detaliu ceea ce eu am zis prin"una mai buna ca alta".

@Manticore la asta ma refeream cand am zis depasiti.

Oricum pe mai toate forum-urile sunt sute de discutii care se poarta de ani buni iar situatia a ramas aceeasi>totusi vedeti ca rds-ul macar a impartit viteza in functie de abonament nu zic ca daca ai abonament de 15 $ ai viteza reala de 512kbs dar fata de un abonament de 9$ unde down cu max 30 kb la cel de 15 ai 60kb(fara extern ca ala merge ca draqu ...).

Link to comment
Share on other sites

Va contraziceti singuri cind spuneti ca linkmania nu are treaba cu cablelink. Linkmania este un serviciu complementar pentru cablelink fiind obsolut necesar sa se discute probleme legate de serviciul cablelink pe acest forum. Si nu uitati chiar aici pe site scrie mare LINKMANIA ESTE UN SERVICIU RDSLINK si atit timp cit pe rdslink nu exista un forum este clar ca aici se discuta despre cablelink.

nwradu trebuie sa accepti ca este obsolut necesar sa se discute si aspectele negative, chestia cu "Mentineti o atitudine pozitiva......." e VRAJEALA iar atit timp cite este o critica CONSTRUCTIVA avem cu totii de invatat.

Daca ne dorim sa avem servicii de calitate trebuie sa luati cu totii atitudine si nu trebuie sa ne multumim cu putin ca traim in ROMANIA, va spun un lucru: se poate si in Romania, trebuie doar sa existe VOINTA. De exemplu rds ar putea da lejer pe metropolitan 1MB/S atit timp cit reteaua este pe fibra optica iar webstarul suporta rate de transfer destul de mari. Mai multe detalii despre performantele modemului aici.

Link to comment
Share on other sites

So nu am chef sa citesc tot dar sa vorbit de niste chestii.

1. Linkmania este serviciu RDS dar nu are treaba cu celelalte servicii ale RDS.

2. Moderatorilor de care zici tu ca li sa impus sa nu se critice RDS-ul nu li sa zis nimic deoarece acum nu se mai da nici o indicatie ... probabil razvan e "prea ocupat" eusa_whistle.gif si nu are timp ... cei care sunt cand de cand am fost eu pus moderator au primit niste indicatii ...

3. Nimeni din RDS(ma refer la cineva care poate schimba ceva) nu citeste pe aici ...

4. Cand nu merge linkmania nu incercati sa vb cu razvan ca nu are timp de voi [ yeah right]

De exemplu rds ar putea da lejer pe metropolitan 1MB/S atit timp cit reteaua este pe fibra optica iar webstarul suporta rate de transfer destul de mari. Mai multe detalii despre performantele modemului aici.

intradevar se poate da si mai mult ... dar de ce sa iasa mult in fata altor provideri cand au clienti si asa(intrebare retorica)

personal sunt destul de multumit de rds ..

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...