Jump to content
IceMan

Plusurile si minusurile comunitatii in care activam

Recommended Posts

well am stat si am citit..parerile voastre..unii mai ipocriti .altii mai putini :)

Plusuri? Inca se mai simte izul de comunitate pe forum..inca mai exista oameni cu care e o placere sa ai o discutie intr-un topic sau pe care sa-i citesti cu placere...

Minusuri? As putea sa incep sau dau cu Quote chiar de aici din acest topic..dar nu are rost :) exemplele sunt evidente. Probleme incepand cu atitudinea si terminand cu incoerenta acuta.

Ca sa aduc un pic in discutie subiectul fanatical / logs...sunt 2 persoane cu potential care pot sa aduca un plus sectiunii acesteia si formului in general ( desigur alese pe pile pls HH etc etc)

Cert e ca pe una din ele ati reusit sa o faceti sa renunte prin atitudine/ mijloace de care mie imi e si rusine sa mai aduc aminte aici ( da ma adresez celor 20 + de useri enumerati de cineva mai sus care acum o contesta si pe logs)

Stiti de fapt de unde rezida problema? Frustrarea unora de pe aici ca nu se regasesc cu user bar sub avatar..bine o frustrare imbracata frumos in cuvinte de genul "nu face bine comunitatii un user cu 20 de posturi " sau " are o atitudine tiranica de cand a devenit moderator" etc .

Link to comment
Share on other sites

Guest Blaidy

Daca "acei useri" si-au propus s-o denigreze in asa fel incat s-o faca sa renunte la functie, bravo lor, si-au atins scopul, ea n-a mai rezistat sau n-a mai vrut sa reziste, poveste incheiata.

In legatura cu logs pot sa spun ca sunt chiar de acord, are o atitudine matura, bine temperata, iar asta o face numai potrivita pentru functia de moderator, insa ar trebui s-o lase putin mai moale cu posturile "pompoase". N-o spun din invidie, o spun doar din simplul fapt ca n-are ce demonstra intr-o comunitate de gaming, unde cei mai multi nu-s in stare sa poarte o conversatie civilizata nici macar 5 minute (cand o sa citeasca postul asta, daca il va citi, sunt sigur ca va spune ca o face din placere, nu din dorinta de a demonstra cuiva ceva).

Cat despre blk ... n-as putea spune ca-i persoana potrivita pentru "pozitia" de moderator, doar un user mai "important" al comunitatii si-atat. Nu sunt deloc impotriva ironiilor si-a caracterului flegmatic, dar 'calitatile" astea nu-i vor aduce prea mult respect in randul "nostru" (si ma repet, spun lucrurile astea legate de el ca o critica adusa unui MODERATOR, nu unui simplu user). Pe langa asta, e mult mai "stabil" decat fanatical, n-ar renunta doar pentru ca niste nemultumiti de pe forum nu-l agreeaza, in cel mai rau caz ar renunta datorita faptului ca s-ar satura de toata tampenia din jur si i-ar provoca prea multa scarba.

(Myeah, n-am prea fost on-topic, dar simteam nevoia sa-mi exprim opinia in legatura cu ei.)

Link to comment
Share on other sites

Stiti de fapt de unde rezida problema? Frustrarea unora de pe aici ca nu se regasesc cu user bar sub avatar..bine o frustrare imbracata frumos in cuvinte de genul "nu face bine comunitatii un user cu 20 de posturi " sau " are o atitudine tiranica de cand a devenit moderator" etc .

Vrei sa iti dau un exemplu clar? Uita-te putin la blk. Nu il cunosc, nu imi e prieten nici dusman, nici macar nu am avut tangente cu el, dar fii atent putin la posturile lui. Fa diferenta intre posturile lui ca simplu utilizator si posturile lui ca si moderator. Cum vine ca atunci cand era simplu utilizator in acelasi topic ataca atitudinea moderatorilor si usurinta cu care se ia moderator, iar acum ca moderator da explicatii la posturi care ataca acelasi subiect explus de el in alte posturi, doar ca intr-o maniera mai musamalizata ca sa ii spunem asa.

Repet, nu am nimic cu nimeni, si nici nu vreau sa ramana blk fara moderator, dar ipocrizia de care unii dau dovada e fara limite. Iceman spunea ca nu da functii pe forum si nici in joc celor care le vanzeaza, dar uite ca totusi isi incalca spusele.

Va rog sa nu ma intelegeti gresit, eu nu vreau moderator, vreau doar sa "arat cu degetu".

PS: Rog pe cei care citesc acest post sa il ia ca ce e scris si ca nu pe orice altceva ce va vine in cap. Ce am scris, asta am vrut sa si spun.

Link to comment
Share on other sites

Ai aratat gresit.

Nu stii motivele pt care are blk moderator, sau esti atotstiutor ?

Si normal ca nu se mai comporta ca inainte de moderator, doar ce ai vrea ? Cand faci parte dintr-o echipa automat iti schimbi si atitudinea fata de ea, nu e logic ? Credeam ca poti mai mult de atat.

Link to comment
Share on other sites

Linky erai mai prietenos cand jucam mafia, acum de-odata nu ai tangente cu mine :P

Faptul ca a trebuit sa imi schimb modul de postare este si motivul pentru care am ezitat sa accept postul de moderator dar am considerat ca as putea sa ajut mai mult prin simplul fapt ca am foarte mult timp liber la serviciu momentan si imi place sa fie forumul curat in singura sectiune in care mi-a facut placere sa postez.

Intr-un fel inteleg ce zici dar pana la urma, acum nu mai pot sa fac galagie ca moderatorii nu fac treaba. Daca e ceva de facut, fac eu, e si normal ca acum sunt mai "linistit".

p.s. ma amuza ca din nou sunt unul din personajele care "trage in jos LM"

Link to comment
Share on other sites

Din nefericire cel mai mare minus e adus in fata chiar de topicul asta. Eternul razboi dintre userii normali si cei care fac parte din staff. In loc sa avem parte de cooperare, avem la fiecare pas parte de vendete si de atacuri cu totul si cu totul gratuite. Se poate observa ca si topicul asta a devenit unul de analiza la adresa activitatii moderatorilor. Blk saracu` nici nu a primit bine functia ca deja alearga lumea cu "tortele" dupa el. Prea multe preconceptii si prea multa invidie. Lasati moderatorii sa isi faca treaba, caci puteti fi siguri ca atunci cand nu si-o fac sunt penalizati. Incetati cu teoriile conspiratiei si incetati cu critica gratuita. Nimeni nu zice ca a critica nu e constructiv dar exista granite. Inca mai sunt oameni dedicati unei anumite activitati pe acest forum, oameni care in loc de macar o vorba buna, au parte zilnic de atacuri si de acuze total deplasate. E chiar frustrant si asta o zic eu care fata de Iceman ( unul dintre cei mai criticati/atacati oameni ) am un nivel de implicare apropiat de zero. Poate ar fi mai bine sa ne uitam fiecare la ceea ce aducem noi bun in aceasta comunitate si doar dupa aceea sa incepem sa atacam "vecinii".

Link to comment
Share on other sites

Sau pur si simplu sunteti suparati ca nu sunteti voi moderatori.

Bingo

Cum a venit lgos pe linkmania , toata lumea ii zicea ca topicele ei sucks si alte insulte .

A luat moderator , toata lumea a comentat .

Fanaticadoll la fel .

Vai ce fitze are nustiu ce , cand de fapt nici macar 2% din cei care ziceau asta nu o cunosteau .

La fel si cu blk acum .

Nici nu are de 2 zile moderator ca imediat au inceput sa sara lumea pe el ca nu e moderator bun etc .

Totusi , cine ar fi moderator bun ? Un tip de 13 ani care are 1000000 de posturi ? Cine ?

Raspunsul la 90% din linkmania ar fi ' eu ' .

Fa diferenta intre posturile lui ca simplu utilizator si posturile lui ca si moderator

Unii ar zice ca sunt la fel . Altii care nu il cunosc dar se grabesc sa sara pe el ar zice ca sunt diferite .

Link to comment
Share on other sites

Ai aratat gresit.

Nu stii motivele pt care are blk moderator, sau esti atotstiutor ?

Si normal ca nu se mai comporta ca inainte de moderator, doar ce ai vrea ? Cand faci parte dintr-o echipa automat iti schimbi si atitudinea fata de ea, nu e logic ? Credeam ca poti mai mult de atat.

Pot mai mult, nu iti fa griji, ca nu vreau sa arat ce pot pe forum, asta e partea a doua, si nu e logic , nici macar moral sa te intorci la 180 de grade fata de atitudinea care o aveai inainte.

Din nou (se pare ca ajunge sa fie distinctiv pentru acest forum) fiecare a inteles ce a vrut. Am spus destul de clar in postul meu, ca eu nu intentionez sa atac pe nimeni, am mai spus, prea putin ma intereseaza cine e moderator aici, la MU la CS sau mai stiu eu ce subforum. Ceea ce voiam eu sa scot in evidenta e felul in care se schimba oamenii, ca raspuns la postul lui Lancelot (nici cu el nu am nimic, ca sa evitam alte disctuii).

Va rog eu, cautati posturile lui blk aflate in acest thread prin care spunea ca moderatorul logs a primit functia prea devreme si ca si-a schimbat atitudinea fata de useri, si uitati-va la postul lui cand da explicatii unui user care a spus acelasi lucru (nu despre un moderator anume ci despre moderatori in general).

blk te rog sa nu te superi pe mine, nu am nimic personal cu tine ci doar te-am dat drept exemplu. Cat despre faptul ca am fost prietenos in jocul mafia, aia era cu totul alta problema, era in cadrul unui joc, iar asta nu inseamna ca eu eram prietenos, inseamna ca imi vedeam interesele ;) Si sa stii ca nu am zis ca tragi linkmania in jos, moderatori au fost si vor mai fi, care mai buni care mai rai, Linkmania va merge inainte, cat va merge, cand nu va mai merge, atunci ne reprofilam.

LE: Probabil in urma acestor posturi multi ma vor dispretui si ati vrea sa nu ma mai vedeti, dar nu e problema stiti cu totii citatul urmator "Daca voi nu ma vreti, eu va vreu"

Link to comment
Share on other sites

ba mai lasati tampenia cu invidia. cum poate cineva sa fie invidios pe un parlit de post de moderator. sa fiti invidios pe aia de au inventat google, youtube, facebook nu pe nimicuri.

vendetta dintre useri si moderatori e destul de normala, dar dupa cum se vede nu exista dialog intre tabere pentru ca nu se vrea. fiecare cu durerea lui.

era bine daca exista o concurenta deschisa intre cei care doresc sa fie moderator, dar o concurenta de care sa se tina cont.

daca nu recompensezi un user coerent , inteligent si linistit nu cred ca trebuie sa faci pe miratul daca dupa 3 ani de LM intreaba : DE CE E ALA MODERATOR?

Din fericire nu conteaza cati ani 'pierzi' pe LM pentru nimeni.

Link to comment
Share on other sites

Din fericire nu conteaza cati ani 'pierzi' pe LM pentru nimeni.

De ce ar conta? Tu cand te inscrii pe un forum, te inscrii cu gandul ca odata, dupa cativa ani/luni/zile de activitate sa primesti o functie? Daca e asa, atunci imi pare rau pentru cei care fac acest lucru. Da, poate pe unii ar fi avantajat mai mult aceasta functie, avand la dispozitie mai mult timp decat ceilalti ca sa se ocupe de un subforum.

Dar eu zic ca e de ajuns cat s-a discutat legat de moderatori, hai sa ii lasam in pace, si ce va fi va fi, nu a murit nimeni daca a primit X moderator. Sunt destule minusuri care trebuie rezolvate pe acest forum, iar moderatorii nu prea intra in aceasta problema. In loc sa ne batem capul ca de ce X a luat si Y nu, hai sa vedem poate reusim ca simpli useri sa gasim acele rezolvari, daca ne este permis bineinteles.

LE : Un mare minus, ar fi lipsa de moderator la sectiunea web games. Chiar daca unii spun ca nu are ce cauta, ar trebui facut ceva, fie desfiintata fie pus iar un moderator acolo care sa faca putina curatenie. Si sa nu imi spuneti ca se ocupa moderatorii globali ca nu va cred!!!

Link to comment
Share on other sites

LE : Un mare minus, ar fi lipsa de moderator la sectiunea web games. Chiar daca unii spun ca nu are ce cauta, ar trebui facut ceva, fie desfiintata fie pus iar un moderator acolo care sa faca putina curatenie. Si sa nu imi spuneti ca se ocupa moderatorii globali ca nu va cred!!!

Nu s-a spus că moderatorii globali se ocupă atât de mult de secțiunea Web Games și nici că nu e nevoie de un moderator acolo :)

Link to comment
Share on other sites

Nu s-a spus că moderatorii globali se ocupă atât de mult de secțiunea Web Games și nici că nu e nevoie de un moderator acolo :)

Eu zic ca ar cam fi nevoie. Fiecare pune linkuri catre siteuri care le dau lor un avantaj, nimeni nu le zice nimic, n topicuri deschise pentru acelasi joc, insulte/jigniri, dar nah....nu e nevoie :-j

Nu văd unde am scris eu că nu ar fi nevoie de un moderator :-?

Edited by Mehico
Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...