Jump to content
IceMan

Plusurile si minusurile comunitatii in care activam

Recommended Posts

poate nu are asa mult timp pt un forum mai vast si se multumeste cu asta. este problema ei, eu personal ma bucur ca a ales sa ramana. si tu ar trebui sa te bucuri, asta daca nu-ti place sa vorbesti cu peretii. daca n-ar fi cele cam 20 de persoane care mai posteaza cat de cat lucruri inteligente, nici n-as citi alta sectiune decat cea de CS. lasand-o pe logs la o parte, ca nu despre ea in particular era vorba, ce calitati consideri ca ar trebui sa aiba un moderator? si ce ar trebui sa faca, in fond, un moderator? ca vad ca majoritatea se plang de calitatea moderatorilor. poate raspund mai multi la intrebarile astea.

cred nu vezi din punctul meu de vedere.

La un moment dat Logs a sustinut ca chiar daca doar 1 la suta (nu am retinut exact procentul) dintre utilizatori inteleg posturile ei, ea va continua sa posteze...

Asta nu e o atitudine de moderator! Discutiile initate trebuie sa fie accesibile unui numar cat mai mare de utilizatori si nu doar unei elite. Ea ca si cum ai preda lectia unui singur individ dintr-o clasa de 30.

Ce-i trebuie unui moderator? Ce te atrage la o reclama vazuta la TV?

Inteligenta, imaginatie si umor. Destul de simplu.

Link to comment
Share on other sites

cred nu vezi din punctul meu de vedere.

La un moment dat Logs a sustinut ca chiar daca doar 1 la suta (nu am retinut exact procentul) dintre utilizatori inteleg posturile ei, ea va continua sa posteze...

Asta nu e o atitudine de moderator! Discutiile initate trebuie sa fie accesibile unui numar cat mai mare de utilizatori si nu doar unei elite. Ea ca si cum ai preda lectia unui singur individ dintr-o clasa de 30.

Ce-i trebuie unui moderator? Ce te atrage la o reclama vazuta la TV?

Inteligenta, imaginatie si umor. Destul de simplu.

Sa inteleg ca tu esti fericit ca la televizor e leana si costel, trazniti in NATO, la bloc si alte aberatii?

logs face treaba buna, exista destui oameni care pot deschide topicuri despre teme de consum larg pentru tot prostu`, ea face un topic mai serios din cand in cand. Nu e treaba moderatorilor sa faca toate subiectele de discutie de pe un forum.

Link to comment
Share on other sites

Sa inteleg ca tu esti fericit ca la televizor e leana si costel, trazniti in NATO, la bloc si alte aberatii?

logs face treaba buna, exista destui oameni care pot deschide topicuri despre teme de consum larg pentru tot prostu`, ea face un topic mai serios din cand in cand. Nu e treaba moderatorilor sa faca toate subiectele de discutie de pe un forum.

Leana si costel? trazinti in nato? tu acolo vezi imaginatie, inteligenta si umor? foarte naspa.

http://www.youtube.com/watch?v=vVUsAXo615c

nu trebuie sa initieze moderatorul diverse subiecte, dar poate indica directia corecta intr-o discutie, prin posturi de bun-simt si pe intelesul majoritatii. prostu' de care vorbesti e la fel de mai important ca si ceilalti.

Link to comment
Share on other sites

Leana si costel? trazinti in nato? tu acolo vezi imaginatie, inteligenta si umor? foarte naspa.

http://www.youtube.com/watch?v=vVUsAXo615c

nu trebuie sa initieze moderatorul diverse subiecte, dar poate indica directia corecta intr-o discutie, prin posturi de bun-simt si pe intelesul majoritatii. prostu' de care vorbesti e la fel de mai important ca si ceilalti.

Pai asta e mentalitatea ta. Ca logs ar trebui sa nu mai posteze niste lucruri daca le posteaza doar pentru 1% din populatie. Deci ar trebui sa posteze poze cu pitzi / coca sau ce anume ai vrea tu sa posteze? Te plangi de ceva tu dar nu prea iti argumentezi cazul cum trebuie.

Link to comment
Share on other sites

Pai asta e mentalitatea ta. Ca logs ar trebui sa nu mai posteze niste lucruri daca le posteaza doar pentru 1% din populatie. Deci ar trebui sa posteze poze cu pitzi / coca sau ce anume ai vrea tu sa posteze? Te plangi de ceva tu dar nu prea iti argumentezi cazul cum trebuie.

nu intelegi ce spun. cred ca am explicat destul de clar ca poate sa deschida ce topicuri vrea dar sa le 'traduca' pe intelesul tuturor folosind cuvinte uzuale si explicatii suplimentare.

ma plictisesti. fa-mi o favoare si ignora posturile mele. tx

Link to comment
Share on other sites

:wub:

Sunt destui care sunt dispusi sa te ajute,dar nu sunt bagati in seama.

Un minus foarte mare e personalitatea unor moderatori cu 2 sau mai multe fete.Altceva ar fi pumnul bagat pe gura.

Topicul "Idei pt linkmania",cate idei prezentate de useri au fost puse in aplicatie? De cate ori au fost ascultati?

Sunt moderatori care merita tot respectul(quantum,lenor,ice,mehi,snakey,radu,mani etc) dar sunt uniiii frateeeeeeee,plini de ei,aroganti...

Sau faptul ca se schimba imediat ce au primit moderator,uita ca odata erati prieteni si ca glumeati unul cu altul,e un caz foarte pur pe forum din specia asta.

Ice intrebi de ce mai sta lumea pe forumul asta. Ei bine,forumul asta nu e facut numai din moderatori,e facut din useri...poate ca acesti useri se inteleg bine,poate ca de asta inca sunt useri pe forum.

Ice,luam un exemplu sectiunea asta,discutii generale(legat de moderator acordat pe nepotism).

Moderatori? Lance si logs

Logs cand a primit moderator avea undeva pe la 300 de posturi...cum sa primeasca moderator cand ea nu stia cum era treaba pe aici? Acum poate ca o sa imi zici ca nu trebuie neaparat sa ai posturi ca sa fi moderator,da...intr-un fel e adevarat(poti sa ai 1200123123 de posturi,din spam si sa nu stii cum sta treaba in sectiunea asta) dar daca intri si postezi de 2-3 ori aici e de ajuns sa primesti moderator?

Nu vreau sa se inteleaga gresit,nu am nimic cu nimeni(eh,nici chiar cu nimeni),pt logs am respect ca persoana si ca user dar cand te trezesti cu un moderator nou,care nu l-ai vazut pe forum deloc si bagat pe gat useriilor,nu e bine,nu?

Ideile care au fost aplicabile, s-au aplicat in mare parte sau urmeaza (cele pe care am promis ca vi le fac).

Legat de logs, este moderator poate nu pt faptul ca are cine stie ce experienta in moderare (asta se invata, nimeni nu s-a nascut invatat, nu ?), ci mai degraba pentru persoana ei. Am fost surprins placut de posturile ei pe forum, de CV-ul ce mi l-a trimis atunci cand am cautat moderatori si altele.

Poate "comunitatea" ar vrea sa ajute la testarea noului forum? Un fel de open beta sa ne apucam sa stresam toate noile functii de pe forumul nou poate ajuta cu ceva.

Depinde in ce stare e forumul totusi si daca are cine sa repare eventualele buguri. Poate ne da Ice niste detalii.

Exista deja, din cate am vazut chiar ai si postat acolo, ti-a dat Sensini link. Am facut topicuri la anunturi importante special ca sa va sara in ochi si eventual sa oferiti un ajutor care vreti. V-am oferit acolo si informatii suficiente. Mai mult de atat nu va pot oferi.

Pai vezi, probabil ca daca ati face putin mai multe eforturi, am sta si noi mai cu drag pe-aici. Ori le schimbati pentru toti, ori pentru nimeni.

De ce? Unde ai mai vazut tu o comunitate in care utilizatorii cer sa li se schimbe userele ? Te-ai inregistrat cu un nume, ramai cu ala. Sa inteleg ca de asta stai aici, ca se schimbau userele candva ?

Link to comment
Share on other sites

nu intelegi ce spun. cred ca am explicat destul de clar ca poate sa deschida ce topicuri vrea dar sa le 'traduca' pe intelesul tuturor folosind cuvinte uzuale si explicatii suplimentare.

ma plictisesti. fa-mi o favoare si ignora posturile mele. tx

Adica,mai pe scurt,nu intelegi o iota din ceea ce scrie in acele topicuri facute de ea si de asta nu are ce cauta ca moderator. :lol:

Pe mine ma deranjeaza ca inchide mereu topicurile relativ bune din cauza unora,in loc sa dea cu suspend in stanga si in dreapta si sa "curete" topicul de posturi inutile.

Link to comment
Share on other sites

De ce? Unde ai mai vazut tu o comunitate in care utilizatorii cer sa li se schimbe userele ? Te-ai inregistrat cu un nume, ramai cu ala. Sa inteleg ca de asta stai aici, ca se schimbau userele candva ?

Ma refeream la modul tau de a raspunde.

Cat despre nume, am mai spus, nu mi se pare corect ca moderatorilor/asistentilor sa se schimbe, iar userilor simpli nu, dar, in fine..

Link to comment
Share on other sites

Ma refeream la modul tau de a raspunde.

Cat despre nume, am mai spus, nu mi se pare corect ca moderatorilor/asistentilor sa se schimbe, iar userilor simpli nu, dar, in fine..

De ce nu ? Tu nu faci ce fac ei pe forum/servere. Cand o sa faci atunci o sa ti se schimbe si tie, e un fel de recompensa pt cei care isi pierd timpul pt comunitate. Ca exemplu, nu vad de ce sa ai tu aceleasi privilegii ce le are Sensini, care face destule pe aici (mai exact pe la CS). Tu ce anume faci ?

Plus de asta, nu e frumos sa fi ciudos. :P

Link to comment
Share on other sites

De ce? Unde ai mai vazut tu o comunitate in care utilizatorii cer sa li se schimbe userele ? Te-ai inregistrat cu un nume, ramai cu ala. Sa inteleg ca de asta stai aici, ca se schimbau userele candva ?

Eu am văzut mi şi mii de comunităţi în care nickname-urile se schimbă.

Sunt de aceaşi părere cu pitikoo, e necinstit (nu că aş vrea sa schimb nickname-ul, nici nu vreau, dar dacă este să o luăm aşa.. Moderatori/Asistenţii sau mai ştiu eu ce titluri, tot nişte useri simpli au fost, nu zic că n-ar merita, dar tot aceaşi oameni sunt, şi în realitate, cât şi în virtualitate).

LE: Acum am văzut ca ai postat.

De ce nu ? Tu nu faci ce fac ei pe forum/servere. Cand o sa faci atunci o sa ti se schimbe si tie, e un fel de recompensa pt cei care isi pierd timpul pt comunitate. Ca exemplu, nu vad de ce sa ai tu aceleasi privilegii ce le are Sensini, care face destule pe aici (mai exact pe la CS). Tu ce anume faci ?

Doar moderatori stau non-stop pe forum? Sau ştiu eu ce lucruri speciale fac?

Link to comment
Share on other sites

Da. Intr-un fel ai dreptate, dar poti ajuta comunitatea si daca nu esti admin/mod.. De exemplu, eu stau aici de aproape 2 ani. Am facut multe sugestii la GTA, destul de multe s-au si pus in practica. Pot sa spun ca intotdeauna am avut cele mai bune intentii, nu am cautat cearta sau alte lucruri.. Am vreo 5 topicuri la plangeri (la gta). Am avut un avertisment pentru limbaj, in 2008. Deci, in concluzie pot sa spun ca atat as merita si eu, parerea mea.

Si ar mai fi o chestie de dezbatut.. Treaba cu varsta. De ce nu acceptati in staff si useri cu varste 'fragede', daca dovedesc ca ar merita locul respectiv ? :)

Link to comment
Share on other sites

Da. Intr-un fel ai dreptate, dar poti ajuta comunitatea si daca nu esti admin/mod.. De exemplu, eu stau aici de aproape 2 ani. Am facut multe sugestii la GTA, destul de multe s-au si pus in practica. Pot sa spun ca intotdeauna am avut cele mai bune intentii, nu am cautat cearta sau alte lucruri.. Am vreo 5 topicuri la plangeri (la gta). Am avut un avertisment pentru limbaj, in 2008. Deci, in concluzie pot sa spun ca atat as merita si eu, parerea mea.

Si ar mai fi o chestie de dezbatut.. Treaba cu varsta. De ce nu acceptati in staff si useri cu varste 'fragede', daca dovedesc ca ar merita locul respectiv ? :)

Pentru ca e nevoie de persoane mature si etc, sunt mai multe motive. Am incercat si alternativa asta si m-am convins (da , e vorba chiar de tine). Nu vreau sa discut pe tema asta, pt ca nu e nimic de discutat. Sunt lucruri clare, evidente ce nu merita rasdezbatute. Plus de asta, cred ca e problema administratorilor ce persoane isi aleg in staff, nu ?

Link to comment
Share on other sites

Adica,mai pe scurt,nu intelegi o iota din ceea ce scrie in acele topicuri facute de ea si de asta nu are ce cauta ca moderator. :lol:

Asta e modul tau elegant de a ma face prost? Felicitari pentru subtilitatea.

Numeroasele pareri exprimate de simpli utilizatori despre persoana ta ma opresc in a mai adauga ceva. Profil complet.

Faceti ce topicuri vreti ca nu ma deranjaza daca geme de prosti sau daca sufla vantul printre cativa destepti.

Nu vad de ce lucrurile simple trebuie complicate cu expresii gen "mai mult sau mai putin", dar daca va ajuta sa pareti inteligenti n-aveti decat.

Link to comment
Share on other sites

Asta e modul tau elegant de a ma face prost? Felicitari pentru subtilitatea.

Numeroasele pareri exprimate de simpli utilizatori despre persoana ta ma opresc in a mai adauga ceva. Profil complet.

Faceti ce topicuri vreti ca nu ma deranjaza daca geme de prosti sau daca sufla vantul printre cativa destepti.

Nu vad de ce lucrurile simple trebuie complicate cu expresii gen "mai mult sau mai putin", dar daca va ajuta sa pareti inteligenti n-aveti decat.

Nici macar nu am incercat,daca tu crezi asta,e problema ta.

Link to comment
Share on other sites

Pentru ca e nevoie de persoane mature si etc, sunt mai multe motive. Am incercat si alternativa asta si m-am convins (da , e vorba chiar de tine). Nu vreau sa discut pe tema asta, pt ca nu e nimic de discutat. Sunt lucruri clare, evidente ce nu merita rasdezbatute. Plus de asta, cred ca e problema administratorilor ce persoane isi aleg in staff, nu ?

Nu cred ca oamenii maturi sunt aia cu 10 ani mai mari decat altii care petrec 24/24 pe un forum... Maturitatea nu consta in varsta, ci in ceea ce faci... Asta cu varsta o spuneai cu mult inainte sa ai de-a face cu mine in staff (desi era un staff mai mic, mai neimportant), deci practic ai plecat cu o idee preconceputa si nu ai putut fi schimbat... Si cred ca m-am descurcat bine, doar faptul ca am renuntat la un moment dat din anumite motive te face sa zici asta... Altii cu 5 ani mai mare au dat-o rau de tot in bara... Si oricum, nu ma refeream doar la mine, sunt copii pe server/forum care se descurca si gandesc foarte bine, asa ca e absurd sa dai vina pe lipsa de gandire a unei categorii de varsta cand alegi oamenii din staff pentru un joc unde media de varsta chiar e mica.

Link to comment
Share on other sites

simpla prezenta pe forum e suficienta pentru schimbarea numelui.

tin minte cand m-am inregistrat pe forumul de la amxmodx prin 2006 imi pusesem nick The_Wizard si vad pe la altii ca avea nickuri cu spatiu intre cuvinte nu _ si ii dau un mesaj privat administratorului si imi schimba nickul in The Wizard (eu neavand nici macar 1 post pe forum).

plus ca in 10 minute schimbi 100 de nume (chiar daca trebuie schimbate din baza de date direct)

Link to comment
Share on other sites

Nici nu stiu cu ce sa incep, pentru ca sunt si plusuri si minusuri in aceeasi masuri. Pot sa ii dau dreptate eleodor in ceea ce spune si anume ca au primit moderator utilizatori care nu au destula vechime in comunitate, cand altii pe langa faptul ca au un comportament de om matur (asa cum tot ceri) au si destula vechime incat sa stie ce si cum se mananca. Mi se pare absurd ca se tin sectiuni deschise la jocuri desi acele servere fie nu mai exista, fie nu mai sunt populate dar totusi sunt moderatori in acele sectiuni, iar in sectiuni mai vizitate fie nu exista moderatori deloc, fie e unul singur. Si ar mai fi destule, cum ca unii moderatori de pe forum se cred prea mareti pentru ceea ce sunt, si iti baga pumnul in gura. La urma urmei suntem o comunitate si nu un S.c. ca sa existe persoane in functia de "director" si sa aibe intotdeauna dreptate. De ce nu se asculta parerile utilizatorilo fara functie speciala? De ce cand se da cu parerea undeva, vine un moderator si iti zice ca "Problema asta nu e de competenta ta, stai in banca ta sau iei warn", de ce cand un moderator jigneste (chiar daca o face subtil) nu i se acorda nici macar un warn, iar cand un user foloseste un cuvant putin mai deochiat deja se sare cu warn si suspend?

Ar mai fi destule de spus, dar nu are rost, pentru ca orice lucru in Romania este dominat mai mult de lipsuri decat de beneficii.

Desi am spus atatea pe acilea, eu nu as pleca de pe acest forum chiar daca as fi silit (ordin judecatoresc de restrictie sau mai stiu eu ce), pentru ca am aproape 5 ani de cand activez si pot sa spun ca desi au fost cateva mici discutii/incidente, in mare m-am simtit bine alaturi de alti utilizatori, si imi face intotdeauna placere sa imi pierd parte din timpul liber pe aici sau pe serverele oferite.

Link to comment
Share on other sites

cred nu vezi din punctul meu de vedere.

La un moment dat Logs a sustinut ca chiar daca doar 1 la suta (nu am retinut exact procentul) dintre utilizatori inteleg posturile ei, ea va continua sa posteze...

Asta nu e o atitudine de moderator! Discutiile initate trebuie sa fie accesibile unui numar cat mai mare de utilizatori si nu doar unei elite. Ea ca si cum ai preda lectia unui singur individ dintr-o clasa de 30.

Pe langa moderatorul logs (mult mai putin important din punctul meu de vedere) exista si userul logs. Care a postat intotdeauna numai atunci cand a simtit nevoia sa o faca. Care evita sa faca 2 posturi mai scurte si prefera sa posteze o singura data si sa spuna tot ce are de spus. Care e elitist si pedant si putin ingamfat si are aerul ca le stie pe toate. Userul logs este cel care vorbeste procentului de 1% din linkmaniacii care au rabdare sa-i citeasca (si sa-i priceapa) posturile alea lungi si plicticoase.

Atitudinea de moderator nu are legatura cu ceea ce posteaza userul logs. Sa nu amestecam lucrurile...

Reprosati-mi ce vreti legat de competenta mea de moderare dar nu imi impuneti sa ma transform in ceea ce nu sunt, ca user (spamer, superficial, vanator de numar de posturi, bagator in seama, trepanat si decerebrat).

Oricat de greu de crezut vi se pare, eu sunt totusi pe Link din 2005, de cand vedeti ca imi dateaza contul. Am prins toate epocile de 'glorie' si am si eu nostalgii cu privire la diferiti useri care activau candva si acum nu mai sunt. Faptul ca sunt aici si nu pe vreun alt forum de 'telectuali nu arata altceva decat ca nu am renuntat sa cred in resursele comunitatii Link.

Daca voi ati ajuns la concluzia ca cel mai mare minus al comunitatii este nenorocita de moderatoare logs, atunci lucrurile sunt usor de rezolvat. Nu mi-am dorit niciodata functii pe-aici pentru a imi gadila orgoliile sau a ma da mare in grupul de prieteni (:)) asta e chiar amuzant). Am crezut si cred tot timpul ca pot sa ajut efectiv comunitatea sa devina mai valoroasa si mai stabila.

Daca m-am inselat, locul meu este liber imediat!

Link to comment
Share on other sites

Oricat de greu de crezut vi se pare, eu sunt totusi pe Link din 2005, de cand vedeti ca imi dateaza contul. Am prins toate epocile de 'glorie' si am si eu nostalgii cu privire la diferiti useri care activau candva si acum nu mai sunt. Faptul ca sunt aici si nu pe vreun alt forum de 'telectuali nu arata altceva decat ca nu am renuntat sa cred in resursele comunitatii Link.

Iar totul e o coincidenta ca ai fost in HH,nu ?:)

Iar cat despre activitate,e uimitor cum poti sa activezi 2 ani sa sa nu ai nici macar un post :

Daca voi ati ajuns la concluzia ca cel mai mare minus al comunitatii este nenorocita de moderatoare logs, atunci lucrurile sunt usor de rezolvat. Nu mi-am dorit niciodata functii pe-aici pentru a imi gadila orgoliile sau a ma da mare in grupul de prieteni ( :)) asta e chiar amuzant). Am crezut si cred tot timpul ca pot sa ajut efectiv comunitatea sa devina mai valoroasa si mai stabila.

Din partea pot sa mai vina vreo 5 ca tine sa modereze acest forum(aici pot spune ca-mi pare rau ca, Catalina a renuntat la moderator),ca-i chiar placut sa mai vezi uneori si urme de inteligenta ,dar totusi,cum am zis mai sus,nu-i mai pedepsiti pe cei care nu trebuie si stii foarte bine la ce ma refer.Ai o varsta la care ar trebui sa-ti plimbi copilu prin parc si respect asta,dar daca tu inchizi cam orice topic deschis ca nu ti se pare "kewl" sau ca nu-l poti tine deschis,e alceva.

Link to comment
Share on other sites

Postez si eu aici, chiar daca vechimea mea pe Linkmania nu este atat de mare ca a altora, 5 ani sau mai stiu eu cat... In curand o sa fac doi ani de cand m-am inregistrat pentru prima oara pe acest forum, asa ca pot spune ca am vazut, am citit si am comentat multe lucruri urate, altele hilare, altele inteligente, care-au avut loc pe Linkmania. Chiar daca sunt mai cunoscut celor de la sectiunea MTA, unde am "facut cariera" pe forum, ca sa zic asa, am citit in permanenta tot ce s-a discutat prin toate sectiunile, uneori am mai intervenit si cu anumite comentarii, unde mi s-a parut ca ar fi nevoie de parerea mea.

N-o sa vorbesc acum despre plusurile si minusurile comunitatii noastre virtuale, ca in orice comunitate, de orice natura, vor fi mereu atat lucruri bune cat si lucruri mai putin bune de spus despre forum, despre useri. Totusi, pentru ca apar in permanenta "clinch-uri" intre moderatori si useri, unii se simt mai puternici decat sunt cu adevarat, unii se simt nedreptatiti si mai stiu eu ce (asta o spun si din experientele mele anterioare pe Linkmania), nu trebuie sa uitam originea comunitatilor virtuale, faptul ca ele au fost create pentru divertisment, pentru a uni oameni diferiti care nu se pot intalni in viata de zi cu zi, oameni de o mare diversitate. Acum o sa postez un "decalog" al forumurilor, 10 reguli care daca ar fi respectate atat de moderatori cat si de ceilalti useri, cred eu ca ar face viata pe forumul Linkmania mai frumoasa pentru toti userii.

Spatiul virtual, la fel ca si viata in comunitati reale, impune participantilor o serie de reguli de comportament civilizat. Faptul ca actorii spatiului virtual interactioneaza prin intermediul unor masini, fara sa se afle in contact direct, face ca de multe ori sa se uite ca in spatele acestor calculatoare sunt persoane reale, cu care trebuie sa se interactioneze urmand aceleasi reguli, invatate inca din copilarie, ale comportamentului in societate. O purtare civilizata in mediul virtual se poate obtine conformandu-ne la un set de 10 reguli de baza.

Regula 1 - nu uita ca interactionezi cu fiinte umane, care au sentimente ca si tine. Faptul ca esti in contact cu persoane pe care probabil nu le vei intalni niciodata, nu sunt o scuza pentru a-i jigni, transmite expresii sau gesturi obscene, pe care probabil in viata de zi cu zi nu iti trece prin minte sa le folosesti. Un alt motiv de a nu fi agresiv sau obscen este si posibilitatea ca inregistrarea pe suport magnetic a acestor mesaje sa fie utilizata impotriva ta candva.

Regula 2 - comporta-te la nivelul standardului de comportament pe care il folosesti in viata de zi cu zi. In viata reala, oamenii in general se supun legilor, inclusiv celor morale, fie pentru ca asa au fost educati, fie pentru ca se tem ca vor fi decoperiti si vor suporta consecintele. Pentru ca anonimatul spatiului virtual creeaza iluzia ca nu vor fi niciodata prinse, unele persoane coboara nivelul etic al comportamentului lor sau chiar incalca legile. O comportare civilizata in spatiul virtual cere sa fim consecventi cu noi insine, aceeasi persoana in viata reala cat si in cyber-space.

Regula 3 - sa stii totdeauna cu ce comunitate te afli in contact! O persoana prezenta in spatiul virtual trebuie sa stie intotdeauna cu ce comunitate se afla in contact pentru a se manifesta adecvat mediului. Standardul de comportare civilizata depinde mult de cultura si particularitatile comunitatilor virtuale si este imperios necesara adaptarea la aceste cerinte.

Regula 4 - respecta timpul si capacitatea limitata de transfer a canalelor de comunicatie a altor persoane din spatiul virtual! Aceasta regula se refera atat la continutul mesajelor noastre, la interesul pe care il prezinta pentru destinatar, cat si la eventualele mesaje repetitive. Intr-o societate in care timpul este un bun pretios, este nepoliticos sa transmiti mesaje care nu prezinta interes, sa le transmiti in mod repetat. Un caz mai grav, care este de altfel si incriminat de lege, este cazul de spam al e-mail-ului.

Regula 5 - demonstreaza ca esti o persoana placuta! Faptul ca nu vei fi judecat in spatiul virtual dupa modul cum arati ca aparitie fizica este o buna ocazie sa faci o impresie pozitiva prin alte calitati de esenta: inteligenta, spirit, simt al umorului, capacitate de comunicare etc.

Regula 6 - impartaseste si altora cunostintele tale! Este un gest de altruism sa inveti si pe altii, cu atat mai mult cu cat numarul mare de participanti in spatiul virtual reuneste un numar mare de excelente si cunostinte din cele mai diverse domenii.

Regula 7 - pastreaza-ti calmul si nu aprinde faclia razboiului! In lumea virtuala au loc dispute, polemici, ca si in viata reala. O comportare civilizata cere ca acestea sa se desfasoare cu fair-play, sa fie limitate la chestiuni de principiu si sa nu dureze prea mult. Altfel, riscam sa plictisim pe ceilalti participanti, de exemplu la un grup de discutii.

Regula 8 - respecta dreptul la intimitate al celorlalti! A nu respecta dreptul la intimitate nu este numai un fapt negativ din punct de vedere moral dar este si periculos pentru ca legile apara dreptul la intimitate al cetatenilor.

Regula 9 - nu abuza de puterea pe care o ai! Regula se refera la persoanele care fie au mai multa expertiza in domeniul ITC , fie au si expertiza si drepturi de administrare, si care ar putea face abuzuri fie afectand sistemele altor participanti sau violand dreptul la intimitate al utilizatorilor retelelor.

Regula 10 - fii tolerant! Regula sa refera la faptul ca in spatiul virtual ca si in cel real, trebuie sa dam dovada de toleranta fata de incepatori, fata de cei mai putin instruiti, mai putin dotati.

Nota: La "mai putin dotati" se refera la oamenii mai putin inzestrati intelectual, nu va ganditi la prostii. :)

Asadar, sper ca prin acest post n-am adus mai multe tensiuni in comunitate, sper ca cineva sa fi inteles ceva... Viata-i scurta, ar fi pacat sa o facem urata in unele zile din cauza unui forum... Daca unii aleg sa petreaca o parte insemnata a tineretii lor aici, ar trebui ca mediul sa fie propice, cand inchid browserul sa fie mai binedispusi, nu mai incordati decat inainte. :)

Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

Sensini ai inteles exact ce am vrut sa nu se inteleaga.Chiar daca face ea posturi foarte interesante (recunosc asta),le face degeaba intr-un fel...e putin cunoscuta si in plus de asta un moderator bun mi se par cei ca mayhem,lucian,k1ll etc...De ce? Pentru ca sunt cunoscuti si cei care ii cunosc nu ajung acolo sa le faca probleme si in plus asculta de ei.

Logs,nu vreau sa te simti atacata de mine sau sa incepi sa spui ca renunti,e doar o parere.(a cel putin 20 de persoane :P)

Link to comment
Share on other sites

Adica doar cei "cunoscuti" (adica spammeri pe la flmc) pot fi buni moderatori ? Foarte gresit.

Dar nici cei ce vin si ei de cateva zile\saptamani\luni .. fie. ., nu cred ca au experienta si cunostintele unuia care e aici de mai mult timp. Eu spre exemplu sunt aici din 2004 - aprilie/mai. Am cerut acu-s 2 ani sau un an jumate un post de moderator la o sectiune anume (care imi placea si activam\activez) si mii s-a raspuns sa demonstrez ca activez acolo, sa se vada ca "muncesc" pe acolo etc, foarte corect.. , zis a fost .. am trecut la treaba .. and still doing it :)) .. si nu se vede vre-o luminita la capatu tunelului.

Sunt in schimb moderatori care activeaza pe acolo pe unde activez si eu .. si inchid topicuri alela saracii crezand ca tipul .. nou venit .. posteaza gresit, dar de altfel el posteaza unde trebuie. Cred ca stii despre cine vorbesc Ice. Anyways, eu cand am cerut acel post am vrut sa ajut, nu sa cer un statut cu care sa ma dau "shaf" p'aici .. , cred ca asta era factorul cel mai important pentru o aplicare, urmat de timpul petrecut pe aici .. la care sigur nu as\am fii avut probleme

Deci pe scurt eu tot nu inteleg dupa ce criterii selectati voi moderatorii :tiphat:

Link to comment
Share on other sites

Sensini ai inteles exact ce am vrut sa nu se inteleaga.Chiar daca face ea posturi foarte interesante (recunosc asta),le face degeaba intr-un fel...e putin cunoscuta si in plus de asta un moderator bun mi se par cei ca mayhem,lucian,k1ll etc...De ce? Pentru ca sunt cunoscuti si cei care ii cunosc nu ajung acolo sa le faca probleme si in plus asculta de ei.

Logs,nu vreau sa te simti atacata de mine sau sa incepi sa spui ca renunti,e doar o parere.(a cel putin 20 de persoane :P)

Asta e cam BS.

Un moderator care are 1223124 amici va fi subiectiv, partial etc. In afara faptului ca e din HH (*cough*) nu am absolut nimic cu logs si consider ca a fost o alegere foarte buna. Aproape oricine altcineva ar fi fost mult prea subiectiv si ori ar fi facut abuzuri subtile fata de unii oameni ori ar fi trecut cu vederea posturi din partea "amicilor".

edit: A nu se intelege gresit. Si cei vechi care s-au dovedit a fi oameni maturi merita in cazul in care isi doresc asta, dar nu cred ca ar trebui ca experienta pe ACEST forum sa fie definitiva in a alege un moderator. Poti sa-ti dai seama de un om care e moderator bun in 2-3 saptamani, nu iti trebuie experienta de 5 ani.

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...