Jump to content
Guest mada_madalin5

Ce va fi 21.12.2012 ?

Recommended Posts

Guest Andrey32

Nu are rost sa va faceti griji si sa stati cu gandul ca murim ! Daca trebuia sa murim cum se spune muream pana acum de sute de ori!

Link to comment
Share on other sites

Oh god, iar a revenit mada_madalin.. de-abia astept sa ia iarasi un suspend si sa ne lase.

Cat despre 21.12... cred ca voi munci in ziua aia. De ce va intereseaza? Vrea careva sa-mi faca cinste cu o bere?

Link to comment
Share on other sites

O sa se sinucida multi emo ->

N-as zice. Mai degraba o sa vedem sinucideri in masa ale diverselor grupuri de sectanti. Si la alte "sfarsituri ale lumii" s-a intamplat asta, acum e ceva mai mediatizat, cred ca o sa fie mai multi.

Vrea careva sa-mi faca cinste cu o bere?

O sa iti trimit una prin curier rapid. :D

Link to comment
Share on other sites

In ultimii ani, lumea este din ce in ce mai agitata din cauza apropierii anului 2012. Mai sunt deja 2 ani. Pe mine, sincer nu ma intereseaza ce o sa se intample. Dar cred ca ceva ce nu tine de omenire, se va intampla.

Maya a fost una dintre cele mai cunoscute civilizatii din Mezoamerica.

Desi nu mayasii au fost cei care au pus bazele astrologiei, epigrafiei, scrisului sau sistemelor calendaristice, ci le-au preluat de la o puternica civilizatie antecesoare, olmecii, aceste stiinte au fost desavarsite de catre mayasi.

Mayasii erau arhitecti si ingineri foarte buni, dovezile fiind constructiile care au supravietuit atat timp: piramide care serveau drept temple, palate si observatoare astronomice, rezervoare subterane in care colectau si pastrau apa de ploaie, toate construite fara ajutorul uneltelor de metal. Si nici in zilele de azi nu se stie cum au facut aceste constructii. Cred ca oamenii din ziua de astazi, nu stiu nici 3% din ce stiau mayasii.

Calendarul mayas, nu este chiar unul, ci trei calendare:

1. calendarul religios, care are nevoie de 260 de zile pentru a completa un ciclu religios.

2. calendarul solar, care are 365 de zile, numit Haab. (echivalentul unui an pamantean).

3. marele Ciclu de 1 872 000 zile, adica 5 125 de ani.

Inceputul Marelui Ciclu sau ziua 0.0.0.0.0. ii corespunde datei de 11 august 3114 I.Hr. si se termina in 13.0.0.0.0 sau 21 decembrie 2012. Majoritatea cercetatorilor din domeniu sunt de acord insa ca aceasta echivalare este cat se poate de exacta, ceea ce inseamna ca intr-adevar, sfarsitul calendarului mayas corespunde datei de 21 decembrie 2012.

In 21 decembrie, in timpul solstitiului de iarna, o conjunctura planetara mai putin obisnuita va avea loc: Pamantul se va alinia cu Soarele, care se va afla in mijlocul ecuatorului galaxiei Caii Lactee, alcatuind ceea ce vechii maya numeau Copacul sfant. Ciudata aliniere nu va fi brusca, ci este pregatita de cateva mii de ani, pentru a avea loc in data de 21 decembrie 2012, la ora 11:11 a.m. GMT. Conform credintei mayase, centrul galaxiei este uterul cosmic: loc al mortii, al transformarii, al regenerarii si al renasterii. Acest moment marcheaza finalul calendarului.

Astronomii din ziua de azi, sustin calculele mayasilor, spunand ca e adevarat ca in 2012 Pamantul se va alinia cu Soarele si cu centrul Caii Lactee, eveniment care are loc o data la 25 800 ani.

Geofizicienii au o teorie, cum ca se vor inversa polii, acest lucru, cauzand catastrofe naturale in lant care vor zgudui lumea intreaga: cutremure, tsunami, incendii care vor avea ca rezultat pagube materiale si pierderi importante de vieti omenesti.

Un nou studiu al Universitatii Princeton dezvaluie faptul ca Pamantul nu se confrunta cu aceasta schimbare dramatica pentru prima data. In urma cu 800 de milioane de ani, Polul Nord se afla in mijlocul Pacificului, iar Alaska se afla la ecuator. Miscarea nu s-a petrecut brusc, ci de-a lungul unei lungi perioade de timp.

Unii oameni sustin ca mayasii au cam gresit calculele, deoarece anumite ramasite ale culturii mayase vorbesc si despre alte evenimente care au loc dupa 2012. Intr-una dintre tablitele inscriptionate de la Palenque, apare o alta data a calendarului, 1.0.0.00.8, echivalentul datei de 21 octombrie 4772.

Oamenii de stiinta sunt constienti ca in ciuda faptului ca detin aparaturi sofisticate, nu pot afla cand este sfarsitul lumii. Pentru acesta, mesajul profetilor este ca trebuie sa ne pastram o atitudine optimista in ceea ce priveste viitorul. Tot timpul oamenii s-au gandit ca sfarsitul lor este aproape, l-au anticipat si l-au asteptat. Pana in prezent, insa, s-au inselat de fiecare data

Link to comment
Share on other sites

' date='Apr 8 2010, 23:18' post='4961001']

Pe 21.12.2012 va fii ziua celui mai bun prieten, asa ca probabil "Apocalipsa" o sa ma prinda deja "mort". Si nu glumesc :D

Tu toata ziua te lauzi ma mortule si spartule :))

Chestia asta a fost inventata sa mai scoata si oamenii niste bani de pe urma prostilor :D ( filmul cu 2012 , audienta, etc :>)

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...