Jump to content
eugen66

Tiganii despre romani: niste gagii nesimtiti albinosi

Recommended Posts

Presedintele Asociatiei Crestin Democrate a Tiganilor din Romania a lansat un atac dur la adresa romanilor pe care ii numeste niste “gagii nesimtiti” si “albinosi”. Intr-un comunicat intitulat “Ce vrem noi Tiganii, vrem Respect”, Edu Adrian sustine ca discriminarea trebuie sa inceteze si le cere romanilor sa faca un efort pentru a demonstra ca nu sunt xenofobi. Prezentam in continuare mesajul presedintelui Asociatiei Crestin Democrate a Tiganilor. Ortografia, ortoepia si punctuatia ii apartin.

“Nu cerem sa ni se acorde un tratament preferential. Ne dorim doar acelasi respect ca toti ceilalti ? SI NOI ROMI VREM RESPECT. Ma numesc Edu Adrian si sunt presedinte al Asociatiei Crestin Democrate a Tiganilor din Romania, expert pe probleme de tigani in Primaria Municipiului Bucuresti, voluntar la Directia Generala de Asistenta Sociala a Municipiului Bucuresti, membru al ANOFM.

PREJUDECATILE, STIGMATIZAREA SI DISCRIMINAREA NOASTRA A TIGANILOR

Un mare numar de tigaani se confrunta cu obstacole semnificative in accesul la resurse si servicii de baza, care pentru majoritatea populatiei rome sunt un lucru de la sine inteles. Tiganii sunt una din minoritatile europene cele mai afectate de respingere si valorizare negativa, ceea ce duce la crearea unor bariere in calea incluziunii sociale, de la obtinerea unui loc de munca, educatie, servicii, sanatate si servicii sociale. DISCRIMINAREA GAGIILOR

Discriminarea poate sa fie un factor agravant al unor probleme de atitudine care ii doare in cur de situatia Tiganilor, sanatate mentala, cum ar fi stresul, depresiile, pesimismul. Discriminarea tacita din partea gagiilor nesimtiti, pentru ca sunteti niste gagii nesimtiti voi romanii si toti albinosii, poate sa joace un rol si in ce priveste traiul in zone segregate si defavorizate unde romii sau tiganii, cum va place sa ii numiti sau ii strigati, cred ca trebuie sa faceti un efort pentru a inceta cu jignirea tuturor Tiganilor si sa demonstrati ca nu sunteti nesimtiti si xenofobi. Sa nu credeti ca am jignit pe cineva intentionat, dar asta este realitatea. Nu cred ca trebuie sa va suparati, dar asta sunteti cativa dintre voi GAGII sunteti suparati pe TIGANI.

DE CE OARE? Voi majoritari aveti raspunsul corect, FITI MAI BUNI FRATI ROMANI.

sursa

Link to comment

Nu am o problema cu tiganii daca nu miros urat, nu vorbesc urat pe strada, nu se ia de lume pe strada, nu umbla in satra ca indienii, nu fura din buzunare, etc.

Exista caini de rasa si caini maidanezi/ sobolanii fura dar cu bun simt.etc

Nenea asta nu intelege ca nu e vina noastra ca asa sunt ei, nu este vorba de culoare ci de felul imputit de a fii.

Link to comment

daca vor respect sa plece dracu din romania tigani borati ce sunt

Pai ei pleaca din tara si fac tampenii si ne fac de ras.Mai bine strain decat sa fiu aratat cu degetul si numit tigan atunci cand ies din tara.Din partea mea lasa-i sa stea.Vina nu e a lor , e a noastra.E a mea , a ta , a lu tactu si toti care le-am facut viata mai grea.De ce sa condamni un tigan si nu un roman.Un tigan fura ca sa puna pe masa, un roman fura sa isi ia masini , ceasuri , haine. Acum sa nu credeti ca sunt pro Tigani , nu are rost sa condamnam o intreaga natie pentru niste grupuri , desi in proportie de 90% sunt toti cu capu.De ce e vina noastra ? Pentru ca nu am facut nimic pentru ei bun . Acum ca suntem in UE putem primi fonduri ca sa schimbam situatia . Incepi de jos - Cauti un sat de rromi , le construiesti o scoala si in 20 de ani o sa fie altfel.

Link to comment

Ba nu mai fiti rasisti.Eu umblu mai mult cu tiganii si mi se par foarte de treaba.Nu au teama cand sar la bataie si sunt uniti la bine si la greu.Bineinteles ca sunt unii si mai rai.Dar ce?Romanii nu sunt si ei rai?Defapt sunt mai rai decat tiganii.Asta e,nu putem sa judecam o rasa daca un individ din rasa respectiva e rau.

Link to comment

Pai ei pleaca din tara si fac tampenii si ne fac de ras.Mai bine strain decat sa fiu aratat cu degetul si numit tigan atunci cand ies din tara.Din partea mea lasa-i sa stea.Vina nu e a lor , e a noastra.E a mea , a ta , a lu tactu si toti care le-am facut viata mai grea.De ce sa condamni un tigan si nu un roman.Un tigan fura ca sa puna pe masa, un roman fura sa isi ia masini , ceasuri , haine. Acum sa nu credeti ca sunt pro Tigani , nu are rost sa condamnam o intreaga natie pentru niste grupuri , desi in proportie de 90% sunt toti cu capu.De ce e vina noastra ? Pentru ca nu am facut nimic pentru ei bun . Acum ca suntem in UE putem primi fonduri ca sa schimbam situatia . Incepi de jos - Cauti un sat de rromi , le construiesti o scoala si in 20 de ani o sa fie altfel.

No shit!

Uite un comentariu frumos

E clar; ai fost ales in fruntea asociatiei pentru ca esti mai "haladit". Dar, ma-ntreb - cate clase ai? Ai fost vreodata la o olimpiada de limba romana? Cand eram scolar, acum mai bine de patruzeci de ani nu era nici picior de copil de tigan in scolile romanesti. Asta in conditiile in care Ceausescu lua aproape cu japca copiii ca sa invete carte. Astazi, situatia este aceeasi. Si, ca si atunci, nu va interzice nici o lege accesul la invatatura. Concluzia este ca ati fugit intotdeauna de carte, de cultura si de munca; ati ramas ceea ce orice om de cultura stie ca sunteti: o etnie fara cultura si fara civilizatie. Integrarea voastra in civilizatia europeana nu se poate face doar cu afisarea acelor "gunoaie ale muzicii", cunoscute sub numele de manele...

Nu a reusit Ceausescu sa-i integreze Fortat, nu o sa reusim noi de buna voie! Iar declaratie jegului ala, ar trebui pedepsita si trimis la parnaie!Atata timp cat Nelson Mandela canta despre exterminarea albilor din africa de sud, de ce sa nu jigneasca si tiganu romanul?

Ar fi fost ucis in Ungaria sau Serbia!

Link to comment

Pai ei pleaca din tara si fac tampenii si ne fac de ras.Mai bine strain decat sa fiu aratat cu degetul si numit tigan atunci cand ies din tara.Din partea mea lasa-i sa stea.Vina nu e a lor , e a noastra.E a mea , a ta , a lu tactu si toti care le-am facut viata mai grea.De ce sa condamni un tigan si nu un roman.Un tigan fura ca sa puna pe masa, un roman fura sa isi ia masini , ceasuri , haine. Acum sa nu credeti ca sunt pro Tigani , nu are rost sa condamnam o intreaga natie pentru niste grupuri , desi in proportie de 90% sunt toti cu capu.De ce e vina noastra ? Pentru ca nu am facut nimic pentru ei bun . Acum ca suntem in UE putem primi fonduri ca sa schimbam situatia . Incepi de jos - Cauti un sat de rromi , le construiesti o scoala si in 20 de ani o sa fie altfel.

in 20 de ani termina de furat scoala caramida cu caramida stai tu linistit..

fura sa puna pe masa dar ideea e ca munca ii doare si stiu doar sa fure. ideea de furt in general mie imi repugna pentru ca traiesc din bunurile pentru care altii si-au petrecut o viata intreaga muncind deci sunt doar niste paraziti ordinari. bineinteles ca nu putem generaliza.. nu toti fac asa.. doar 99% din ei.

imi place ca ei pot sa arunce cuvinte dure la adresa noastra dar noi nu putem sa zicem nici "pas" ca gata suntem rasisti si xenofobi..

Link to comment

"Asociatiei Crestin Democrate a Tiganilor din Romania"

Ce asociatie ma?Cand ati vazut voi tigani la biserica?In afara de cei care stau afara si cersesc.Daca porti o cruce de aur de 1kg la gat inseamna ca esti crestin?

"angelthegood:Romanii nu sunt si ei rai?Defapt sunt mai rai decat tiganii." Cum ai ajuns la concluzia asta?

Tiganii nu stiu ce e aia munca,doar furatul.Ne-au facut destul de rusine.Mai vor si respect?Sa se bucure ca mai traiesc in Romania in mortii lor.

Link to comment

Eu am zis mereu sa facem o sectiune cu manele ca poate vin mai multi rromi pe forum si ajungem si noi sa intelegem cum gandesc. Ar fi frumos din partea noastra sa facem cunoscuta si accesibila comunitate LM si rromilor. Sunt convins ca sunt destui si pe aici, dar din cauza discriminarii stau ascunsi. Eu le recomand sa nu-si ascunda etnia. Sau poate sa le facem o sectiuna in limba lor...

Link to comment

Ba nu mai fiti rasisti.Eu umblu mai mult cu tiganii si mi se par foarte de treaba.Nu au teama cand sar la bataie si sunt uniti la bine si la greu.Bineinteles ca sunt unii si mai rai.Dar ce?Romanii nu sunt si ei rai?Defapt sunt mai rai decat tiganii.Asta e,nu putem sa judecam o rasa daca un individ din rasa respectiva e rau.

Ba prietene daca tie iti place ca un tigan sa te faca in felu asta e problema ta , dar nu ne baga pe toti in aceeasi oala cu tine

Link to comment
Guest Bogdanzor

Nu stiu de ce , ar am un feeling ca o sa patin cu tiganii cum au patit americanii cu negrii , oricum vor fii zeci de ani pana cand tiganii vor ajunge ca negrii din america , sau cel putin la un nivel apropiat de inteligenta .

Link to comment

Sincer.. asa sunt ei , azi un deget maine altul si tot asa.... si acuma se dau ei mari. Daca ei cer respect noi ce sa cerem?? Sa fim miliardari nu??

Romii ne fac tara de rusine in loc sa munceasca ca tot omul merg la jonglat (furat). Daca ar fi dupa mine leas da foc.

Link to comment

Sincer.. asa sunt ei , azi un deget maine altul si tot asa.... si acuma se dau ei mari. Daca ei cer respect noi ce sa cerem?? Sa fim miliardari nu??

Romii ne fac tara de rusine in loc sa munceasca ca tot omul merg la jonglat (furat). Daca ar fi dupa mine leas da foc.

Le-aş da foc oricând, dar sunt prea tânăr să merg la puşcărie :D.

Link to comment
Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...