Jump to content
Tybork

Marea Britanie va crea cea mai mare rezervatie marina din lume

Recommended Posts

Autoritatile din Marea Britanie a declarat joi ca vor crea cea mai mare rezervatie marina din lume prin interzicerea pescuitului in jurul insulelor Chagos din Oceanul Indian.

Secretarul de Externe, David Miliband, a declarat ca pescuitul comercial va interzis in jurul insulelor pentru a permite cercetarea stiintifica, conservarea recifelor de corali si a celor aproximativ 60 de specii aflate pe care de disparitie, noteaza New York Times.

Locuitorii originari au parasit aceste insule in urma cu mai bine de 40 de ani, fiind deportati pentru a face loc construirii unei baze aeriene care este in prezent folosita de armata Statelor Unite. Fostii locuitori ai Insulelor Chagos isi cauta si in prezent dreptatea in instante si au declarat ca daca pescuitul comercial va fi interzis, in caz ca vor castiga in instanta si se vor intoarce acasa, nu vor avea din ce trai.

Grupurile de conservare si oamenii de stiinta au salutat initiativa de a proteja zonele din jurul insulelor si sustin ca aceasta rezervatie marina ar putea deveni la fel de importanta pentru cercetatori precum Marea Bariera de Corali sau Insulele Galapagos.

"Aceasta zona ofera mari sperante cercetarilor din toate domeniile oceanografiei, biodiversitatii si a schimbarilor climatice, unele din cele mai importante domenii de cercetare ale Marii Britanii", a declarat joi Miliband.

Zona protejata ar putea acoperi o suprafata de 544.000 de kilometri patrati de ocean ce gazduieste peste 220 de tipuri de corali, 1.000 de specii de pesti si 33 de specii de pasari marine.

sursa: hotnews.ro

Link to comment

ms Tybork

mi se pare interesant faptul ca postul meu care corecta o greseala gramaticala l-ai sters.

Rezultate pentru cuvantul "crea": link

Rezultate pentru cuvantul inventat de tine "creea": link

Mie iar mi se pare interesant faptul, ca dupa ce esti varza din punct de vedere gramatical, mai ai si tupeul sa postezi. Nu este nici o greseala gramaticala, asa se scrie corect...in loc sa te bucuri ca nu ai luat warn pentru un post inutil, tu preferi sa fii "destept" si sa continui postarea in afara subiectului.

probabil ca daca mai scriam si ceva de genul "wow ce stire misto, mi se pare chiar interesanta si placuta" nu mi-l stergeai :)

Probabil ca da...dar dupa cum te cunosc esti prea ironic, si nu cred ca ai fi in stare sa ramai on-topic. Preferi sa te legi de niste detalii total inutile si in cazul de fata sa te si faci de ras :)

Disable Posting 3 zile + In timp ce nu poti posta, iti recomand urmatorul thread: link (vei gasi multe lucruri misto care mi se pare chiar interesante)

Link to comment

Bolovane, singurul lucru de care ma simt vinovat este ca m-am grabit sa postez si nu am verificat timpul si persoana... (in caz ca nu stiai verbul "a crea" se scrie si cu doi de "e" la prezent de ex, sau la conjunctiv - asta e ala cu "sa" in fata).

In al doilea rand, bolovane, eu nu am zis nicaieri ca verbul este "a creea", ceea ce ai cautat tu ca o sfecla in ajutorul tau fara de care nu puteai sa vezi ca am gresit (DEX ONLINE), eu am spus ca forma este "creea". Spre deosebire de tine, altii ca mine gandesc si fara "www.ajuta-madexonlineptcasingurnupotsaconjug.ro". Asa ca nu mai face pe desteptul cu posturi de genul asta, daca-mi ziceai frumos ca n-am dreptate taceam din gura, da' cand vad cainele cum se bucura la un covrig (si asta e o metafora... :o sau poate nu e)

Link to comment
Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...