Jump to content
blk

Ora pamantului

Recommended Posts

' date='Mar 27 2010, 17:53' post='4917576']

Uita-te tu in gradina vecinului pentru ca pe mine nu ma intereseaza :P . Pe mine ma intereseaza doar de gradina mea. Cine vrea sa faca ceva bine, o va face, cine nu, va cauta scuze.

Tocmai asta e... Daca vrei sa faci ceva pentru planeta trebuie sa opresti orice sursa de produs energie (exceptie fac spitalele si ce mai e important). Din moment ce , cei de sus nu fac nimic , slabe sanse tati :(

Link to comment
Share on other sites

' date='Mar 27 2010, 17:53' post='4917576']

Asta se numeste spam, stiai? :P Daca tot vrei sa ma contrazici, adu-mi un argument solid.

Spam pentru ca mi-am exprimat dezaprobarea fata de ideea asta intr-un mod ironic? Ca sa sintetizez inutilitatea, precum si ipocrizia acestui gen de campanii: e o dovada de aroganta sa crezi ca esti atat de important pentru o planeta care a supravietuit miliarde de ani, incat sa o poti distruge. Cand se va umple paharul vom disparea noi, nu Pamantul. Apoi, exista multe alte probleme mai importante si mai urgente decat ecologia si care ne privesc pe noi direct, nu planeta.

Link to comment
Share on other sites

Sunt curios cati dintre voi care ati postat aici o sa stingeti ceva , parca vad ca toti o sa fiti online. Eu unul nu sting nimic pentru ca nu imi pasa si nu cred in asa ceva.

E 20:26, este ora Pamantului si eu postez, ar trebui sa-mi fie rusine...

Link to comment
Share on other sites

asta e un eveniment pentru nesimtitii care cred ca fac asta din "respect pentru Terra", sau pentru naivii care cred ca o ora din 8500 chiar poate salva ceva? doar sunt curios

Da, ne salveaza facturile cu cativa lei (asta in cel mai rau caz) :).

Ma uit pe geam si vad lumini aprinse cam peste tot, deci degeaba, lumea nu stie despre aceasta ora a pamantului.

Link to comment
Share on other sites

Da, ne salveaza facturile cu cativa lei (asta in cel mai rau caz) :).

Ma uit pe geam si vad lumini aprinse cam peste tot, deci degeaba, lumea nu stie despre aceasta ora a pamantului.

Du-te ma si fa-ti temele. Se vede ca la cei 12 ani ai tai faci doar ce fac cei din jurul tau. Sper ca anturajul tau sa se decida ca e cool sa te arunci in rau.

Pentru cei care zic ca nimeni nu face asta:

FclcMfzjwug

Link to comment
Share on other sites

asta e un eveniment pentru nesimtitii care cred ca fac asta din "respect pentru Terra", sau pentru naivii care cred ca o ora din 8500 chiar poate salva ceva? doar sunt curios

esti u naiv... ora pamantului este ceva simbolic.

Link to comment
Share on other sites

de ce as fi eu naiv? .. si un simbol pentru ce? sincer nu am inteles ce rost are aceasta activitate..

sa ne demonstram noua insine ca suntem capabili sa economisim energie. si erau pe un site mai multe metode... nush ce tipuri de becuri care consuma mult mai putin.. si chestii de genu.

Link to comment
Share on other sites

de ce as fi eu naiv? .. si un simbol pentru ce? sincer nu am inteles ce rost are aceasta activitate..

Doar daca tu nu intelegi ceva nu inseamna ca sutele de milioane de oameni care participa la evenimentul asta nu inteleg.

Uite aici pentru mai mult info http://en.wikipedia.org/wiki/Earth_Hour

Un mic exemplu (pentru un singur oras)

According to WWF Thailand, Bangkok decreased electricity usage by 73.34 megawatts, which, over one hour, is equivalent to 41.6 tonnes of carbon dioxide.[34] The Bangkok Post gave different figures of 165 megawatt-hours and 102 tonnes of carbon dioxide.

Putin cat este, simbolic, tot te invata (sau ma rog, ii invata pe oamenii care au un creier uzabil) ca daca faci un mic efort si toti oamenii fac un mic efort, schimbarile sunt foarte mari. Nu trebuie sa faci asta o data pe an, poti sa o faci in fiecare zi, sa nu lasi lumina aprinsa degeaba, sa nu mergi cu masina cand poti sa mergi la fel de bine pe jos sau cu metroul etc.

Din pacate in Romania.. oamenii au probleme cu a intelege conceptul, ce sa mai zic de a pune in aplicare. Se vede cati terminati cu masini sunt in bucuresti ca sa iti dai seama de ce le pasa romanilor.

Link to comment
Share on other sites

Du-te ma si fa-ti temele. Se vede ca la cei 12 ani ai tai faci doar ce fac cei din jurul tau. Sper ca anturajul tau sa se decida ca e cool sa te arunci in rau.

Imi spui mie de teme, tu care nu stii sa scrii corect un cuvant folosit foarte des. Si spre uimirea ta, nu mai am 12 ani de ceva vreme :o. A da, nu fac parte din anturajul spargatorilor de samanta in fata blocului :).

Link to comment
Share on other sites

sa ne demonstram noua insine ca suntem capabili sa economisim energie. si erau pe un site mai multe metode... nush ce tipuri de becuri care consuma mult mai putin.. si chestii de genu.

asta e doar asa de umplutura sau ce?

Doar daca tu nu intelegi ceva nu inseamna ca sutele de milioane de oameni care participa la evenimentul asta nu inteleg.

Uite aici pentru mai mult info http://en.wikipedia.org/wiki/Earth_Hour

Un mic exemplu (pentru un singur oras)

Putin cat este, simbolic, tot te invata (sau ma rog, ii invata pe oamenii care au un creier uzabil) ca daca faci un mic efort si toti oamenii fac un mic efort, schimbarile sunt foarte mari. Nu trebuie sa faci asta o data pe an, poti sa o faci in fiecare zi, sa nu lasi lumina aprinsa degeaba, sa nu mergi cu masina cand poti sa mergi la fel de bine pe jos sau cu metroul etc.

Din pacate in Romania.. oamenii au probleme cu a intelege conceptul, ce sa mai zic de a pune in aplicare. Se vede cati terminati cu masini sunt in bucuresti ca sa iti dai seama de ce le pasa romanilor.

A trait un "bou" prin 1927 care zicea ca peste 120j` de ani va avea loc o usoara variatie de temperatura, insa media temperaturii globale nu se va schimba. Cu vreo 12 ani inainte a mai fost un "bou" care a descoperit gaurile negru prin calcule matematice. Acum vin niste "cercetatori" americani care ne zic ei ca acum are loc un "efect de sera", ca peste nu-stiu-cati ani o sa ne loveasca nu-stiu-ce corp intergalactic samd, dar fara sa-ti arate asta pe niste calcule, pe o baza palpabila. In plus pe pamant au loc reactii mult mai violente si cu degajare mult mai mare decat becurile+masinile+frigiderele+cele doua bombe nucleare de la hiroshima si nagasaki si tu zici ca factorul uman e asa de influent si ca distruge planeta, pe calculul alora - calcul inexistent... O adevarata problema ar putea fi suprapopularea, insa degeaba stingi tu becurile daca nu le dai prezervative nehalitilor alora de musulmani si chinezoi. Nu de alta, dar 1mld de oameni ar fi arhisuficienti :D

cat despre puterea de intelegere: uita-te omule la tine cat de naiv esti si apoi vorbeste. oricum ai da-o, "sarbatoarea" asta nu-si are rostul..

ps: cand o sa vorbeasca unul macar cat stephen hawking despre tampenii de astea, atunci sa le crezi ;)

Link to comment
Share on other sites

SilenR... n-are rost, nu ai prins ideea. Deasta nu tine cont aproape nimeni de aceasta ora a pamantului. Cel putin in Romania.

cred ca tu nu ai prins ideea: da-mi un motiv valid pentru care aceasta zi ar trebui respectata. Fara aberatii gen cele enuntate mai inainte de voi, si anume:

- din respect pentru planeta.. o ora din 8500 inseamna mai mult bataie de joc decat respect

- ca sa economisim energie.. cata energie poti economisi intr-o ora? ..

- ca sa stopam excesul de CO2 .. am vorbit despre asta intr-un post anterior

Link to comment
Share on other sites

Tocmai asta e... Daca vrei sa faci ceva pentru planeta trebuie sa opresti orice sursa de produs energie (exceptie fac spitalele si ce mai e important). Din moment ce , cei de sus nu fac nimic , slabe sanse tati :(

Nu e adevarat. Daca toti sau cel putin majoritatea oamenilor ar intelege asta si ar pune-o in aplicare crede-ma ca si cei de sus ar face-o.

p.s. Foarte multe companii au stins luminile

http://www.daylife.com/search/photos/1/grid?q=earth+hour

Spam pentru ca mi-am exprimat dezaprobarea fata de ideea asta intr-un mod ironic? Ca sa sintetizez inutilitatea, precum si ipocrizia acestui gen de campanii: e o dovada de aroganta sa crezi ca esti atat de important pentru o planeta care a supravietuit miliarde de ani, incat sa o poti distruge. Cand se va umple paharul vom disparea noi, nu Pamantul. Apoi, exista multe alte probleme mai importante si mai urgente decat ecologia si care ne privesc pe noi direct, nu planeta.

Eu cred ca si ecologia ne priveste pe noi direct. Mai ales cand o persoana cu un cos de gunoi la 1 metru de el arunca pachetul de chips pe jos. Sau oamenii isi plimba cainii prin parcuri si nu strang rahatul dupa ei. Si multe altele.

asta e un eveniment pentru nesimtitii care cred ca fac asta din "respect pentru Terra", sau pentru naivii care cred ca o ora din 8500 chiar poate salva ceva? doar sunt curios

Fara jigniri in primul rand.

1. Aceasta initiativa nu este doar pentru A ECONOMISI energie pentru o ora ci pentru a ne invata pe noi ca nu trebuie sa nu mai lasam toate becurile si aparatele aprinse prin casa de obicei. Crede-ma ca am vazut o droaie de persoane care isi aprind calculatorul, televizorul si alte minunatii, dar ei nu au treaba decat la un aparat. Treaba? Multi le aprind doar ca n-au ce face. Doi la mana, o sa ai factura mai mica.

2. Ne demonstram noua ca daca economisim o ora, putem economisi in GENERAL.

sa ne demonstram noua insine ca suntem capabili sa economisim energie. si erau pe un site mai multe metode... nush ce tipuri de becuri care consuma mult mai putin.. si chestii de genu.

corect

asta e doar asa de umplutura sau ce?

A trait un "bou" prin 1927 care zicea ca peste 120j` de ani va avea loc o usoara variatie de temperatura, insa media temperaturii globale nu se va schimba. Cu vreo 12 ani inainte a mai fost un "bou" care a descoperit gaurile negru prin calcule matematice. Acum vin niste "cercetatori" americani care ne zic ei ca acum are loc un "efect de sera", ca peste nu-stiu-cati ani o sa ne loveasca nu-stiu-ce corp intergalactic samd, dar fara sa-ti arate asta pe niste calcule, pe o baza palpabila. In plus pe pamant au loc reactii mult mai violente si cu degajare mult mai mare decat becurile+masinile+frigiderele+cele doua bombe nucleare de la hiroshima si nagasaki si tu zici ca factorul uman e asa de influent si ca distruge planeta, pe calculul alora - calcul inexistent... O adevarata problema ar putea fi suprapopularea, insa degeaba stingi tu becurile daca nu le dai prezervative nehalitilor alora de musulmani si chinezoi. Nu de alta, dar 1mld de oameni ar fi arhisuficienti :D

cat despre puterea de intelegere: uita-te omule la tine cat de naiv esti si apoi vorbeste. oricum ai da-o, "sarbatoarea" asta nu-si are rostul..

ps: cand o sa vorbeasca unul macar cat stephen hawking despre tampenii de astea, atunci sa le crezi ;)

Cred ca aici esti tu ala naiv. In primul rand ce legatura au cei 1 mld jumate de chinezi cu ce vorbim noi aici? Te afecteaza cu ceva ca ei sunt atatia? Daca da, spune-mi cu ce. In al doilea rand, chinezii asa cum sunt ei multi, sunt destul de ecologici (majoritatea). Sa-i lasam in pace pe asiatici ca nu ne putem compara cu ei la absolut nimic.

De ce sa-ti arate ceva palpabil la ceea ce ai enumerat mai sus? Nu exista interes ca lucrurile importante sa fie stiute de oamenii simpli. Nu ti-ai dat seama pana acum? De ce? Ca sa creeze panica in lume.

Din 2007 incoace, de cand exista Earth Hour, eu aproape in fiecare zi incerc sa economisesc destul de multa energie. Nu o fac doar cand sunt aceste "evenimente" ca altii. Iar in al doilea rand, o fac pentru mine, pentru linistea si pentru factura mea. Dar din pacate multi dintre voi nu va ganditi la banii aia pentru ca nu voi ii platiti ci parintii vostri. Asta mie imi arata ca nu va respectati parintii, care lucreaza ca voi sa scrieti pe acest forum. Macar pentru ei sa fi facut aceasta economie.

Oricum si daca ar face-o toti doar in acea ora s-ar simti destul de bine.

cred ca tu nu ai prins ideea: da-mi un motiv valid pentru care aceasta zi ar trebui respectata. Fara aberatii gen cele enuntate mai inainte de voi, si anume:

- din respect pentru planeta.. o ora din 8500 inseamna mai mult bataie de joc decat respect

- ca sa economisim energie.. cata energie poti economisi intr-o ora? ..

- ca sa stopam excesul de CO2 .. am vorbit despre asta intr-un post anterior

http://www.daylife.com/search/photos/1/grid?q=earth+hour

Va rog nu mai veniti cu explicatii penibile. Daca nu aveti ce face decat sa ne contraziceti, fara nici un argument sold va sugerez sa mergeti sa va plimbati cu bicicleta sau cu prietena.

Link to comment
Share on other sites

am stins si m-am dus in centru unde nu era bec mai deloc ... insa Satu Mare e un oras mai " inapoiat " si multe cluburi/localuri aveau luminile larg aprinse, pe langa asta niciun om in centru cu vreo lumanare ceva :)

Link to comment
Share on other sites

Eu m-am dus afara :D,sa stiti ca e ceva simbolic cum zicea cineva mai sus,si o ora nu cred ca e mult sa stingeti tot in special pc-u.

Oricum avusem curent si afara ca m-am dus cu laptopul,bateria e in floare :D.

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...