Jump to content
Sensini

Concurs foto - CERUL

Recommended Posts

Sensini, cred ca ti-am reperat poza....si sa te intreb ceva... E modificata in Photoshop sau din functiile aparatului?

da, am facut cateva poze azi cu cerul, dar cand le-am pus pe calculator nu mi-a placut incadrarea la niciuna asa ca am ales prima poza din arhiva pe care am gasit-o si am inscris-o...

m-am jucat cu levels in photoshop. sa-mi amintesti maine sa-ti trimit originalul

Link to comment
Share on other sites

Poza 15 contine ceva mai mult decat "minimul de photoshop" in sensul ca deja devine nerealista.

La o tema de genul ma asteptam sa vad ceva mai multa naturalete ca si-asa e destul de simpla.

corect. poza nr 15 e chiar batatoare la ochi. ;)

Link to comment
Share on other sites

Poza 15 contine ceva mai mult decat "minimul de photoshop" in sensul ca deja devine nerealista.

corect. poza nr 15 e chiar batatoare la ochi. ;)

poza 15 da e "minimul de photoshop" si nu e corect deloc

Mie sincer poza 16 mi-a atras atentia cum ca ar fi prea mult editata. Nu ai cum sa obtii acele culori fara un edit. Mai ales contrastele acelea. Uitati-va la acel negru al pamantului si culoarea apei. Este imposibil, indiferent cum ar fi pozitionat soarele.

Pararea mea :D

Link to comment
Share on other sites

Guest stefteo21

Mie sincer poza 16 mi-a atras atentia cum ca ar fi prea mult editata. Nu ai cum sa obtii acele culori fara un edit. Mai ales contrastele acelea. Uitati-va la acel negru al pamantului si culoarea apei. Este imposibil, indiferent cum ar fi pozitionat soarele.

Pararea mea :D

Ei, nu mai fi tu asa sigur ca n-ai cum sa obtii culorile alea decat cu edit. Ma bucur insa ca stii destula fizica si desen + photoshop ca sa calculezi tu raza solara cum bate, din ce unghi vine si ce contraste ar trebui sa faca. Valabil si pentru poza 15, mai bine va uitati, votati si cam asta e... probabil ca vreti descalificare acum.

PS: nu e poza mea nici una din alea 2

Link to comment
Share on other sites

nici una dintre cele 2 nu sunt cu "minimul de photoshop" si nu e corect. asa puteam pune si eu poza editata in photomatix si iesea altceva ;) Dar asa e romanul, nici macar intrun concurs unde nu castigi nimic nu joaca curat.

Link to comment
Share on other sites

Ei, nu mai fi tu asa sigur ca n-ai cum sa obtii culorile alea decat cu edit. Ma bucur insa ca stii destula fizica si desen + photoshop ca sa calculezi tu raza solara cum bate, din ce unghi vine si ce contraste ar trebui sa faca. Valabil si pentru poza 15, mai bine va uitati, votati si cam asta e... probabil ca vreti descalificare acum.

PS: nu e poza mea nici una din alea 2

Dupa ce se termina concursul ar fi bine sa fie pus originalul de la poza 16. Sa vedem toti diferenta, sau ma rog, doar tu, care nu crezi ca e editata. Crede-ma, nu fac poze de 3 zile ca sa nu stiu cum arata niste culori originale date de razele soarelui. Si pentru asta nu trebuie sa stii fizica, trebuie sa ai ochiul format pentru poze.

PS: credeam ca poza 16 este a ta, dar daca spui ca nu... :-??

PS2: Daca vreti sa continuam discutia, sa o facem pe PM, sa nu stricam topicul cu votarea. Sa asteptam sa se aleaga Top3 si abia apoi putem purta discutia despre Edit.

Link to comment
Share on other sites

Chiar vreti sa stau sa studiez fiecare fotografie cat photoshop si cat de mult e prelucrata?

http://www.linkmania.ro/forums/index.php?s...43234&st=15 - nu are minimul de photoshop in ea fotografia. E chiar mai mult

http://www.linkmania.ro/forums/index.php?s...35520&st=30 -

Alta cu minimul de photoshop

Caut si restul?

Comentariile pe marginea acestei reguli, nu isi au rostul, o sa discut despre ea cu Sensini si ne hotaram ce facem. O sa va anuntam la urmatorul concurs. Acuma votati ce va place :)

Link to comment
Share on other sites

Guest stefteo21

mitza, gata frate, termina. Nici nu s-a anuntat castigatorul da va ofticati pe aici... serios hai sa lasam votarea sa curga si o sa vedem la final cine si cum. Daca o sa castige poza aia o sa va ofticati atunci.

Link to comment
Share on other sites

serios acum, ti se pare normal ca poza asta sa concureze cu celelalte ?

setarile facute sunt dintre cele pe care le-am pus in paranteza, de asta am permis inscrierea fotografiei.

momentan asa ramane, o sa mai vb cu florin sa vedem pe viitor.

nu o votati daca nu va place :)

Link to comment
Share on other sites

Gata ? V-ati plictisit deja? Nu mai voteaza nimeni?

Sensini / Florin, vedeti cum stam cu voturile, cine a votat si cine trebuie sa mai voteze. Daca au abandonat, numarati fara votul lor.

Unde te grabesti? Moare forumul cumva? Nu mai puteti astepta 1 zi in plus? Stiu ca voi pustii aveti prea mult timp liber, dar trebuie sa va ganditi ca sunt Pastile si nu toata lumea sta in fiecare zi la calculator. Incearca sa fii mai rabdator.

1. 16

2. 15

3. 18

@Mitza acea poza cred ca arata bine si fara photoshop, dupa cum vad eu!

Link to comment
Share on other sites

' date='Apr 5 2010, 11:46' post='4947069']

Unde te grabesti? Moare forumul cumva? Nu mai puteti astepta 1 zi in plus? Stiu ca voi pustii aveti prea mult timp liber, dar trebuie sa va ganditi ca sunt Pastile si nu toata lumea sta in fiecare zi la calculator. Incearca sa fii mai rabdator.

Bine ca noi "pustii" avem prea mult timp liber si voi "mosii" nu va vedeti capul de treaba, astfel incat in 5 zile nu aveti timp sa spuneti 3 numere. Interesant este faptul ca de alte topicuri aveti timp, in special cele noi.

Sa dau si exemple?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...