Jump to content
Guest Global Experience

Extraterestrii

Recommended Posts

prietene, crede'ma ca stiu dimensiunea spatiului. mai bine decat tine probabil. probabilitatea asta mare de a exista viata trebuie sa se bazeze pe ceva. voi o bazati pe numarul mare de corpuri ceresti existente. Daca incepeti sa ganditi asa e clar...

Ce stii tu mai bine ca mine ma? Cum poti sa zici dimensiunea infinitului?

Ah, si probabilitatea nu este "mare", este infinita la fel ca si spatiul. Habar nu ai despre ce vorbesti.

Ok, eu nu neg existenta altor forme de viata mai mult sau mai putin evoluate, dar explica-mi asta :

Stim ca universul a fost creat prin big-bang si ca e foarte mare sau infinit. Big-Bangul sau chestia aia care a fost nu poate fi NIMIC si nu poate fi creata din NIMIC.

Wiki ne zice asa

 Termenul de Big Bang, în general, se referă la ideea că Universul s-a extins de la o singularitate primordială fierbinte şi densă acum aproximativ 13.3 la 13.9 miliarde de ani .

Ei acea singularitate primordială fierbinte şi densă a fost ceva care a existat. Cum a luat nastere ? Din nimic ?

Am mai explicat asta.

In primul rand, dpdv stiintific, nu se poate explica INCA. Urmeaza credinta, ce crezi ca s-a intamplat. Materia nu poate fi creata din nimic. Poate materia nu are nevoie sa fie creata, poate a existat dintotdeauna.

Poti sa distrugi materia? Nu. Poate nici nu poate fi creata, in acelasi mod in care nu putem sa o distrugem.

Suntem niste maimute norocoase care incercam sa dezlegam misterele universului printr-un limbaj care a fost dezvoltat pentru a ne spune unu-altuia unde sunt fructele coapte. Pur si simplu ne lovim de lexic si de preconceptii precum "totul trebuie sa fie creat la un moment dat". Nu putem accepta infinitul.

Uite o intrebare: accepti infinitul spatiului? Daca da, de ce nu poti sa accepti infinitul timpului si infinitatea existentei materiei?

hint: timpul este o dimensiune

Link to comment
Share on other sites

Guest pupu92

Universul a fost un mic punct acum aprx, 14 miliarde de ani. Punctul repectiv a explodat( probabil din cauza energiei negre care este opusul gravitatiei ) iar cand a explodat s-a format universul care nu era chiar foarte mare. Univerul se mareste deoarece si energia neagra se mareste ( la momentul actual doar 5-6% este gravitatie, 0.4 stele, planete etc. , 24% materie neagra si restu energie neagra)

Oricat de mare ar fi universul el nu este infinit.

Oricum extraterestrii exista si eu m-am plictisit de aia care zic ca nu exista. Uite si motivele de ce exista extraterestri:

1. Universul e mare sunt milioane chiar miliarde si planete capabile sa sustina viata.

2. Foarte multe dovezi de gen Rosswel si Celebrul Fiu al stelelor.

3. Ozn-uri vizibile, soldatii care leau urmarit unii inca mai sunt dati disparuti.

Link to comment
Share on other sites

Universul in mod sigur n-a fost creat de big bang..

Extraterestrii exista..nu degeaba s-au mai ostenit astia sa creeze un cuvant,au fost destule cazuri,si unu stiut de toti este cazul roswell,care a fost adevarat..extraterestrii exista,oamenii de stiinta care nu cred nu sunt oameni de stiinta cu adevarat ci oameni care incearca sa ne bage tampenii ca universul a fost creat de renumitul ,,Big Shit(Big Bang)"

Link to comment
Share on other sites

Universul in mod sigur n-a fost creat de big bang..

Extraterestrii exista..nu degeaba s-au mai ostenit astia sa creeze un cuvant,au fost destule cazuri,si unu stiut de toti este cazul roswell,care a fost adevarat..extraterestrii exista,oamenii de stiinta care nu cred nu sunt oameni de stiinta cu adevarat ci oameni care incearca sa ne bage tampenii ca universul a fost creat de renumitul ,,Big Shit(Big Bang)"

ce legatura are big bang-ul cu extraterestrii ?

on: ar fii stupid si foarte ilogic sa credem ca suntem singuri in univers, e imens, poate infinit .. cum sa nu mai existe si alte forme de viata

Link to comment
Share on other sites

Oricat de mare ar fi universul el nu este infinit.

Si asta (din pacate) e o alta intrebare la care nu avem un raspuns 100% sigur. Inca nu stim daca Universul este finit sau infinit. Am gasit un interviu cu Joseph Silk (link aici) in care se pune problema asta. Silk spune ca s-ar putea sa nu stim niciodata daca Universul este infinit sau nu. Tot el afirma ca daca universul ar fi finit, ar putea ajunge la o dimensiune maxima de 300.000.000.000 de ani lumina, asta in conditiile in care acum are o dimensiune de ~93.000.000.000 ani lumina (cel putin Universul observabil).

Dar daca este finit, ce se va intampla cand ar ajunge la dimensiunea maxima? Va incepe un proces de contractare?

@eseeet: Daca spui ca o teorie e o prostie, prezinta alta teorie care sa fie mai credibila.

Link to comment
Share on other sites

Oricat de mare ar fi universul el nu este infinit.

Nu prea are nicio logica ce zici.

Universul in mod sigur n-a fost creat de big bang..

Extraterestrii exista..nu degeaba s-au mai ostenit astia sa creeze un cuvant,au fost destule cazuri,si unu stiut de toti este cazul roswell,care a fost adevarat..extraterestrii exista,oamenii de stiinta care nu cred nu sunt oameni de stiinta cu adevarat ci oameni care incearca sa ne bage tampenii ca universul a fost creat de renumitul ,,Big Shit(Big Bang)"

HAHAHHAHAHAHAHAHAAHAHAH tu nu crezi in big bang dar crezi in teoriile despre extraterestrii?

gg

Link to comment
Share on other sites

Atata timp cat lumea vb majoritatea incerca sa creada , dar nu exista asa cva , si dak tot se posteaza aici si ziceti k exista veniti cu argumente cva , i`ati vazut ? i`ati fotografiat , atunci poti pune k da intradevar exxista si k poate ar trebuii sa ne temem sau nu . Dar sa nu uitam o vorba : Niciodata sa nu spui Niciodata nu se stie ce ne va astepta in viitor :) ... deci parerea mea este k nu exista ! (e doar opinia mea)

Link to comment
Share on other sites

Guest pupu92

Si asta (din pacate) e o alta intrebare la care nu avem un raspuns 100% sigur. Inca nu stim daca Universul este finit sau infinit. Am gasit un interviu cu Joseph Silk (link aici) in care se pune problema asta. Silk spune ca s-ar putea sa nu stim niciodata daca Universul este infinit sau nu. Tot el afirma ca daca universul ar fi finit, ar putea ajunge la o dimensiune maxima de 300.000.000.000 de ani lumina, asta in conditiile in care acum are o dimensiune de ~93.000.000.000 ani lumina (cel putin Universul observabil).

Dar daca este finit, ce se va intampla cand ar ajunge la dimensiunea maxima? Va incepe un proces de contractare?

@eseeet: Daca spui ca o teorie e o prostie, prezinta alta teorie care sa fie mai credibila.

Cand va ajunge la dimensiunea maxima va exploda. Se zice ca universul poate disparea in 2 feluri.

Daca energia neagra va duce universul pana la dimensiunea maxima va exploda.

Daca gravitatia l-ar atrage l-ar face foarte mic si nu stiu ce se va intampla cu noi.(Probabil ne vom inghesui si ne vom cioci si vom muri)

Link to comment
Share on other sites

Cand va ajunge la dimensiunea maxima va exploda. Se zice ca universul poate disparea in 2 feluri.

Daca energia neagra va duce universul pana la dimensiunea maxima va exploda.

Daca gravitatia l-ar atrage l-ar face foarte mic si nu stiu ce se va intampla cu noi.(Probabil ne vom inghesui si ne vom cioci si vom muri)

De fapt, stiu ca sunt mai multe teorii care privesc sfarsitul Universului, printre care Big Freeze, Big Rip, Big Crunch sau Big Bounce.

Faptul ca gravitatia sa il faca sa se micsoreze cred ca este exclusa pentru moment, pentru ca viteza de expansiune a crescut, dar daca intr-adevar s-ar intampla asta (Big Crunch) am ajunge intr-un punct de singularitate unde am fi distrusi. (Daca teoria este adevarata, ar aparea o bucla continua intre Big Bang si Big Crunch.)

Cred ca explozia de care vorbesti ar fi Big Rip. Daca accelerarea in expansiunea Universului ar creste prea mult (se pare ca densitatea materiei intunecate creste odata cu timpul), totul s-ar "rupe" in particulele elementare.

Link to comment
Share on other sites

Guest pupu92

De fapt, stiu ca sunt mai multe teorii care privesc sfarsitul Universului, printre care Big Freeze, Big Rip, Big Crunch sau Big Bounce.

Faptul ca gravitatia sa il faca sa se micsoreze cred ca este exclusa pentru moment, pentru ca viteza de expansiune a crescut, dar daca intr-adevar s-ar intampla asta (Big Crunch) am ajunge intr-un punct de singularitate unde am fi distrusi. (Daca teoria este adevarata, ar aparea o bucla continua intre Big Bang si Big Crunch.)

Cred ca explozia de care vorbesti ar fi Big Rip. Daca accelerarea in expansiunea Universului ar creste prea mult (se pare ca densitatea materiei intunecate creste odata cu timpul), totul s-ar "rupe" in particulele elementare.

Big Rip are sanse de 99.9% mai mult decat Big Crunch din moment ce 24% e materie neagra, 0.4% stele,planete,etc. , 4% gravitatie, iar restul energie neagra.

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...