Jump to content
Random Hero

30 de lucruri neobisnuite pe care nu le stiai despre pisici

Recommended Posts

Folosindu-se de vazul remarcabil, de auzul ascutit si de celelalte inzestrari incredibile de pradator fara de seama, o (aparent banala) pisica poate vana peste 1.000 de specii pentru a supravietui. In ciuda acestui fapt, felinele din specia Felis silvestris catus, asa cum le-au numit oamenii de stiinta, au ales sa traiasca alaturi de oameni de peste 9.500 de ani, iar in prezent, la nivel mondial, sunt cele mai populare animale de companie din lume. Iata 30 de lucruri mai putin cunoscute despre pisici.

Imagine IPB

Imagine IPB

Imagine IPB

Imagine IPB

Imagine IPB

Imagine IPB

Imagine IPB

Imagine IPB

Imagine IPB

Imagine IPB

Imagine IPB

Imagine IPB

Imagine IPB

Imagine IPB

Imagine IPB

Imagine IPB

Imagine IPB

Imagine IPB

Imagine IPB

Imagine IPB

Imagine IPB

Imagine IPB

Imagine IPB

Imagine IPB

Imagine IPB

Imagine IPB

Imagine IPB

Imagine IPB

Imagine IPB

Imagine IPB

sursa: descopera

__________

Un articol interesant pentru posesorii de pisici, dar si pentru curiosi. Enjoy. :)

Link to comment

Chiar mi-a facut placere sa citesc asta, pentru ca imi plac pisicile si nu cred ca ar trebui sa le tratam la adevarata lor valoare. ^_^ In legatura cu miscarile corpului lor, mi se pare uimitor cum se strcoara prin cele mai inguste locuri sau cum reusesc sa-si tina echilibrul. :|

Link to comment
Guest relife

ce mare e pisica aia :)), unele chestii chiar nu le stiam, eu credeam ca o pisica se freaca de tine ca sa iti arate afectiunea nu sa te " marcheze"

Link to comment
Guest spanky

pisica nu e trista cand ii moare stapanul, cel putin eu n-am auzit. o doare in mustati daca are farfurioara plina.

da si eu am auzit chestii de genul , sau ca ii mananca nasul si urechile stapanului cand moare :blink:

oricum de multe nu auzisem , aia cand se freaca de tine credeam ca are chef sa o mangai =)) dar ea crede ca sunt acum in posesia ei :lol:

Link to comment

Interesante informatiile. Eu am acasa o pisica si la fel ca si spanky, credeam ca vrea s`o mangai ... #-o

Multe din acestea nu le stiam. Ma intreb daca chiar sunt cele mai lenese animale din lume. Stiam ca dorm circa 15 ore pe zi, 3 isi curata blana iar restul mananca dar nici chiar cele mai lenese. :D

Link to comment

Chiar mi-a facut placere sa citesc asta, pentru ca imi plac pisicile si nu cred ca ar trebui sa le tratam la adevarata lor valoare. ^_^ In legatura cu miscarile corpului lor, mi se pare uimitor cum se strcoara prin cele mai inguste locuri sau cum reusesc sa-si tina echilibrul. :|

O pisica poate sa se strecoare prin orice loc in care ii incape capul.

Chestia cu mustatile e in plus ca sa aiba ce sa scrie in articol...

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...