Jump to content
super_master

Top 10 : Fenomene misterioase neelucidate de oamenii de stinta

Recommended Posts

Legatura dintre trup si minte

Cercetatorii au facut primii pasi in incercarea de a intelege maniera in care mintea influenteaza trupul si s-au oprit asupra "Efectului Placebo" . Acesta este atributul acordat oricarui medicament prescris unui bolnav in scopul de a se linisti mai degraba decat a-i fi util. Unii pacienti se vindeca dupa ce isi administreaza un "placebo".

Puterile paranormale si Puteri Extra-Senzoriale (PES)

Premonitiile reprezinta viziunile unor oameni referitoare la evenimente din viitor. Acestea sunt percepute fulgerator sau in viziuni "lungi". Napoleon ar fi avut in ajunul bataliei de la Waterloo (1815), o premonitie, in care o pisica neagra, dupa ce daduse tarcoale ambelor tabere, s-a asezat, in cele din urma, in fata armatei napoleoniene.

Experiente la granita dintre viata si moarte si viata dupa moarte

Persoanele care au fost in moarte clinica au declarat ca au avut diverse experiente mistice, (mersul intr-un tunel, reintalnirea cu cei dragi) care sugereaza ca exista viata dupa moarte. Unii sceptici sustin ca este vorba despre halucinatii din cauza creierului afectat, dar nu putem afla cu certitudine care este adevarul.

OZN-uri

Denumirea de farfurie zburatoare a aparut pe 24 iunie 1947, atunci cand omul de afaceri Kenneth Arnold, zburand singur cu avionul personal peste muntii din nord-vestul Statelor Unite, a vazut trecand pe langa el niste ?obiecte" care aratau precum o farfurie pe care o arunci pe suprafaţa unei ape. A doua zi ziarele scriau despre "farfurii zburatoare". OZN-urile pot fi lumini nocturne, obiecte diurne sau radar. De atunci si pana in prezent, mii de oameni au fotografiat sau filmat astfel de OZN-uri. Nimeni nu a putut demonstra daca acestea exista cu adevarat.

Deja vu

Deja vu-ul reprezinta sentimentul/iluzia ca am vazut sau trait deja o experienta cu care ne intalnim pentru prima data. Termenul a fost pentru prima data de Emile Boirac (1851-1917) care era interesat de studierea fenomenelor psihice. De atunci si pana in prezent, nimeni nu a putut explica cu adevarat ce se petrece in mintea umana cand se produce un d?jà vu.

Fantome

De la celebra piesa "MacBeth" a lui Shakespeare si pana la serialul american "Medium," spiritele celor morti sunt prezente in culturile din intreaga lume. Vanatorii de fantome continua sa cerceteze aceste fantome, cu speranta ca intr-o zi vor demonstra ca mortii pot lua legatura cu persoanele vii.

Disparitii misterioase

De la Jimmy Hoffa, la Amelia Earhart sau Natalee Holloway, unele persoane au disparut de-a dreptul. Nu se stie exact unde. FBI-ul, CIA, parapsihologi si oameni cu puteri paranormal incearca sa dea de urma celor disparuti. Rareori se intampla insa ca acestia sa fie gasiti.

Intuitie

Ti s-a intamplat sa ghicesti dintr-o pura intamplare cine te suna inainte sa te uiti pe afisajul telefonului? Ai renuntat sa mergi cu avionul fiindca ai presimtit ca ceva rau se intampla? Atunci poti spune ca ai intuitie. Dar ce este intuitia la urma urmei? In afara unor explicatii psihologice incomplete, nimeni nu poate spune cu adevarat.

Bigfoot

De ani buni, celebra creatura Bigfoot a fost vazuta de-a lungul intregii Americi, ba chiar in toata lumea. Dar niciun Bigfoot (caci americanii pretind ca sunt mai multi) nu a fost ucis de vreun vanator si nici n-a murit din cauze naturale, ca sa poata fi examinat mai de aproape. In absenta unor probe solide, oamenii de stiinta nu pot spune cu siguranta daca acesta exista sau nu.

Bazaitul enervant

Unii locuitori din oraselul mexican Taos, New Mexico, sunt deranjati de ani buni de un misterios bazait. Curios, numai 2% dintre rezidentii din Taos il percep. Unii sunt de parere ca este cauzat de o acustica ciudata, altii cred ca un secret bine pazit se afla la originea bazaitului.

Sursa

Link to comment

Legatura dintre trup si minte

Cercetatorii au facut primii pasi in incercarea de a intelege maniera in care mintea influenteaza trupul si s-au oprit asupra "Efectului Placebo" . Acesta este atributul acordat oricarui medicament prescris unui bolnav in scopul de a se linisti mai degraba decat a-i fi util. Unii pacienti se vindeca dupa ce isi administreaza un "placebo".

Experiente la granita dintre viata si moarte si viata dupa moarte

Persoanele care au fost in moarte clinica au declarat ca au avut diverse experiente mistice, (mersul intr-un tunel, reintalnirea cu cei dragi) care sugereaza ca exista viata dupa moarte. Unii sceptici sustin ca este vorba despre halucinatii din cauza creierului afectat, dar nu putem afla cu certitudine care este adevarul.

astea sunt sigur ca sunt adevarate,au fost "n" cazuri..

despre celelalte nu sunt sigur totusi :D

Link to comment

Despre OZN-uri n-as spune ca sunt un fenomen neelucidat. Mai degraba adevarul este cunoscut de ceva timp dar se tine departe de ochii publicului curios. Pe Jimmy Hoffa nu-l vor mai gasi niciodata, a disparut de 35 de ani, a fost declarat mort in 1982, din moment ce ultimele persoane cu care se crede ca ar fi fost erau 2 mafioti, probabil ca l-au aranjat bine.

Link to comment

Sunt unele mistere care nu trebuie rezolvate.Cum ar fi de ce murim la 100 de ani?(cei mai multi dintre noi) De ce gandim? De ce ne opunem unei vointe? Cum a fost creat universul(ia mai lasa-ma cu big bangul tau pt ca nu e vazut nu e dovedit la fel cum ziceti si la dumnezeu,dal incolo de big bang ca totul e fals)..toate astea sunt mistere..unele au fost rezolvate dar sunt ascunsi de curiosi

Link to comment
Guest spanky

Despre OZN-uri n-as spune ca sunt un fenomen neelucidat. Mai degraba adevarul este cunoscut de ceva timp dar se tine departe de ochii publicului curios. Pe Jimmy Hoffa nu-l vor mai gasi niciodata, a disparut de 35 de ani, a fost declarat mort in 1982, din moment ce ultimele persoane cu care se crede ca ar fi fost erau 2 mafioti, probabil ca l-au aranjat bine.

OZN-urile au aparut odata cu venirea savantilor nemti in state care au scapat din Germania dupa ce HItler a fost invins , s'au gasit pe acolo multe laboratoare subterane cu diverse avioane ciudate , "fafurii zburatoare" si prototipuri ....am vazut documentar :D deci posibil ca acele OZN-uri erau proiectate de nemti si ei le testau pe acolo ....oricum greu de crezut sau ...nu stiu ce sa zic ; de fapt prima farfurie zburatoare a fost facuta de Henry Coanda :D la nemti nu stiu cum au ajuns

aia cu deja vu' si mie mi se pare cea mai tare si mi se intampla de multe ori

Link to comment

OZN-urile au aparut odata cu venirea savantilor nemti in state care au scapat din Germania dupa ce HItler a fost invins , s'au gasit pe acolo multe laboratoare subterane cu diverse avioane ciudate , "fafurii zburatoare" si prototipuri ....am vazut documentar :D deci posibil ca acele OZN-uri erau proiectate de nemti si ei le testau pe acolo ....oricum greu de crezut sau ...nu stiu ce sa zic ; de fapt prima farfurie zburatoare a fost facuta de Henry Coanda :D la nemti nu stiu cum au ajuns

aia cu deja vu' si mie mi se pare cea mai tare si mi se intampla de multe ori

De acele avioane am auzit si eu diverse. Pacat ca majoritatea sunt clasificate "secrete" si cred ca asa o sa fie pana n-or mai avea la ce sa le foloseasca (daca intr-adevar le folosesc). Dar eu ma refeream si la obiectele zburatoare ce nu provin de pe Pamant si despre care cred ca anumiti oameni stiu cum sta treaba, dar masele sunt tinute departe. Pana cand?

Ceva de genul cum ar fi efectul Placebo am si eu.Daca ma doare capul/maseaua cv si iau orice pastila nu mai simt nicio durere :)).

Vezi ce pastile iei.

Link to comment

OZN-uri

Inca din 1920 au fost oameni care au declarat ca au vazut un obiect neidentificat pe cer, parerea mea este ca nu suntem singuri, ar fi si culmea intr-un univers atat de expandat sa fim noi miezul si atat.

Deja vu

De multe ori cand ai dejavu, se intampla pentru ca situatia iti este cunoscuta, ai mai trecut odata prin ea, ai visat ( nu neaparat constient ) si ce ai visat s-a expus in viata de zi cu si sau poate fi o creatie de a ta pe care ai format-o tu intr-un timp in capul tau.

Fantome

Disparitii misterioase

Va recomand filmul : The Forth Kind, cred ca este destul de real si poate ilucidati cateva probleme.

Intuitie

Noi facem intuitia sa existe .... atata timp cat gandesti.

Bazaitul enervant

Exista frecvente foarte joase pe care nu toata lumea le prinde, bazaitul poate fi un white noise, de unde este... asta nu stiu :)

Link to comment

Intuitie

Ti s-a intamplat sa ghicesti dintr-o pura intamplare cine te suna inainte sa te uiti pe afisajul telefonului? Ai renuntat sa mergi cu avionul fiindca ai presimtit ca ceva rau se intampla? Atunci poti spune ca ai intuitie. Dar ce este intuitia la urma urmei? In afara unor explicatii psihologice incomplete, nimeni nu poate spune cu adevarat.

Mai degraba cred ca am mai trecut prin situatii de genul aceasta si stim (dar nu constientizam) care sunt urmarile unor fapte (de aceea le evitam). Conform spuselor Directorul departamentului de psihologie al Universitatii din Amsterdam, Dick Bierman : ?Experimentele ne demonstreaza ca spiritul nostru este capabil sa anticipeze si sa faca un mic salt in viitor, pentru a ne preveni asupra unui pericol”, putem accesa informatii in legatura cu viitorul. Daca aceasta teorie ar fi adevarata, cu un efort suplimentar am putea sa ne organizam toate actiunile pentru a ne face viata mai buna, apeland la viitor.

algocalmin si paracetamol 21.gif

Algocalmin si Paracetamol (ambele sunt analgezice, alaturi de Nurofen, si contin substante asemanatoare). E normal ca orice medicament sa te scape de durere, pentru ca toate au in compozitie substante calmante, indiferent pentru ce diagnostic sunt destinate.

Link to comment
Guest smiley_real92

Deja vu

Deja vu-ul reprezinta sentimentul/iluzia ca am vazut sau trait deja o experienta cu care ne intalnim pentru prima data. Termenul a fost pentru prima data de Emile Boirac (1851-1917) care era interesat de studierea fenomenelor psihice. De atunci si pana in prezent, nimeni nu a putut explica cu adevarat ce se petrece in mintea umana cand se produce un d?jà vu.

Am patit odata asa ceva..doar ca a durat in jur de 5 minute in continuu,orice faceam mi se parea ca s-a mai intamplat..nu va doresc :) ,prima reactie e panica..cu toate ca ,cand mi-am revenit prietenii care erau cu mine mi-ai spus ca nu ma comportam anormal... eu ma simteam tulburat din cap pana in picioare si din cauza panicii nu mai puteam sa-mi controlez mainile.. #-o ciudat..

ps: sunt mai multe care nu pot fi explicate...

Link to comment

Legatura dintre trup si minte

Cercetatorii au facut primii pasi in incercarea de a intelege maniera in care mintea influenteaza trupul si s-au oprit asupra "Efectului Placebo" . Acesta este atributul acordat oricarui medicament prescris unui bolnav in scopul de a se linisti mai degraba decat a-i fi util. Unii pacienti se vindeca dupa ce isi administreaza un "placebo".

Omul ar putea face mult mai multe daca si-ar putea folosi intreaga capacitate a creierului sau . E ca si cum ai face un upgrade de la un 486 la un Pentium 5 . Cat despre acele "boli" vindecate prin administrarea unui placebo pot doar sa presupun ca au aparut din cauza unei dereglari a sistemului nervos .

Puterile paranormale si Puteri Extra-Senzoriale (PES)

Premonitiile reprezinta viziunile unor oameni referitoare la evenimente din viitor. Acestea sunt percepute fulgerator sau in viziuni "lungi". Napoleon ar fi avut in ajunul bataliei de la Waterloo (1815), o premonitie, in care o pisica neagra, dupa ce daduse tarcoale ambelor tabere, s-a asezat, in cele din urma, in fata armatei napoleoniene.

Clarvazatori , telekinezie , pirokinezie , etc toate sunt numele unor astfel de puteri paranormale . La fel cum am spus si mai sus abia zgariem suprafata propriului nostru corp . Cine stie ce am putea descoperi daca am cerceta mai in amanunt "din ce suntem facuti" .

Experiente la granita dintre viata si moarte si viata dupa moarte

Persoanele care au fost in moarte clinica au declarat ca au avut diverse experiente mistice, (mersul intr-un tunel, reintalnirea cu cei dragi) care sugereaza ca exista viata dupa moarte. Unii sceptici sustin ca este vorba despre halucinatii din cauza creierului afectat, dar nu putem afla cu certitudine care este adevarul.

N-am fost intr-o astfel de stare si nici nu vreau sa fiu insa cu ce difera o astfel de experienta cu un simplu vis? Si cu ce e mai speciala?

OZN-uri

Denumirea de farfurie zburatoare a aparut pe 24 iunie 1947, atunci cand omul de afaceri Kenneth Arnold, zburand singur cu avionul personal peste muntii din nord-vestul Statelor Unite, a vazut trecand pe langa el niste ?obiecte" care aratau precum o farfurie pe care o arunci pe suprafaţa unei ape. A doua zi ziarele scriau despre "farfurii zburatoare". OZN-urile pot fi lumini nocturne, obiecte diurne sau radar. De atunci si pana in prezent, mii de oameni au fotografiat sau filmat astfel de OZN-uri. Nimeni nu a putut demonstra daca acestea exista cu adevarat.

Cum am spus mai sus intai sa terminam de elucidat misterele care exista pe planeta noastra , noi nici nu ne stim originile sau ceea ce suntem si avem astfel de pretenii ...

Deja vu

Deja vu-ul reprezinta sentimentul/iluzia ca am vazut sau trait deja o experienta cu care ne intalnim pentru prima data. Termenul a fost pentru prima data de Emile Boirac (1851-1917) care era interesat de studierea fenomenelor psihice. De atunci si pana in prezent, nimeni nu a putut explica cu adevarat ce se petrece in mintea umana cand se produce un d?jà vu.

Mi s-a intamplat , nu odata sau de doua ori ci de foarte multe ori . Nu stiu ce sa zic . Ori deja vu-ul e rezultatul intalnirii a doua sau mai multe lumi paralele , ori exista o viata viitoare si trecuta ori unii oameni au creierul mai dezvoltat sau pot sa "ghiceasca" unele coincidente ale vietii . La urma urmei viata e o insiruire de astfel de coincidente daca ai putea calcula probabilitatea ca un astfel de eveniment sa se intample probabil ai fi milionar si urat de foarte multi , urat de ce? Uita-te la Gattaca . Stiu ca e SF insa tema apartine acestei arii neexplorate a stiintei .

Fantome

De la celebra piesa "MacBeth" a lui Shakespeare si pana la serialul american "Medium," spiritele celor morti sunt prezente in culturile din intreaga lume. Vanatorii de fantome continua sa cerceteze aceste fantome, cu speranta ca intr-o zi vor demonstra ca mortii pot lua legatura cu persoanele vii.

Who's smoking my crack?

Disparitii misterioase

De la Jimmy Hoffa, la Amelia Earhart sau Natalee Holloway, unele persoane au disparut de-a dreptul. Nu se stie exact unde. FBI-ul, CIA, parapsihologi si oameni cu puteri paranormal incearca sa dea de urma celor disparuti. Rareori se intampla insa ca acestia sa fie gasiti.

Si Elodia a disparut asta nu inseamna ca e ceva fenomenal . Sunt 1 milion de cai de a face un trup sa dispara de pe fata planetei .

Intuitie

Ti s-a intamplat sa ghicesti dintr-o pura intamplare cine te suna inainte sa te uiti pe afisajul telefonului? Ai renuntat sa mergi cu avionul fiindca ai presimtit ca ceva rau se intampla? Atunci poti spune ca ai intuitie. Dar ce este intuitia la urma urmei? In afara unor explicatii psihologice incomplete, nimeni nu poate spune cu adevarat.

^^ la deja vu .

Bigfoot

De ani buni, celebra creatura Bigfoot a fost vazuta de-a lungul intregii Americi, ba chiar in toata lumea. Dar niciun Bigfoot (caci americanii pretind ca sunt mai multi) nu a fost ucis de vreun vanator si nici n-a murit din cauze naturale, ca sa poata fi examinat mai de aproape. In absenta unor probe solide, oamenii de stiinta nu pot spune cu siguranta daca acesta exista sau nu.

Un Ghita Muresan al Americanilor . Sasquatch? Bigfoot? Yeti? Abominable Snowman? Or justa really tall hairy guy carrying breakfast?

Bazaitul enervant

Unii locuitori din oraselul mexican Taos, New Mexico, sunt deranjati de ani buni de un misterios bazait. Curios, numai 2% dintre rezidentii din Taos il percep. Unii sunt de parere ca este cauzat de o acustica ciudata, altii cred ca un secret bine pazit se afla la originea bazaitului.

Poate au probleme cu urechile?

Link to comment

Puterile paranormale si Puteri Extra-Senzoriale (PES)

Premonitiile reprezinta viziunile unor oameni referitoare la evenimente din viitor. Acestea sunt percepute fulgerator sau in viziuni "lungi". Napoleon ar fi avut in ajunul bataliei de la Waterloo (1815), o premonitie, in care o pisica neagra, dupa ce daduse tarcoale ambelor tabere, s-a asezat, in cele din urma, in fata armatei napoleoniene.

Aceasta mi s-a parut cea mai interesanta !

:readthis:

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...