Jump to content
Random Hero

Luna are suficienta gheata pentru a sustine viata

Recommended Posts

Radarul misiunii spatiale indiene Chandrayaan-1, un satelit de observatie care survoleaza Luna, a identificat un nou depozit de gheata intr-un crater aflat in apropierea Polului Nord al Selenei.

Pana in prezent, NASA a descoperit, pe Luna, peste 40 de cratere de mici dimensiuni care contin si apa inghetata. Craterele au diametre cuprinse intre 2 si 15 km, iar apa inghetata are o grosime de cativa metri - asa cum a confirmat si radarul de pe Chandrayaan-1.

Cercetatorul Paul Spundis de la Institutul Lunar si Planetar din Houston, S.U.A., estimeaza ca aceste cratere ascund in jur de 600 de milioane de tone de gheata. Daca am echivala aceasta cantitate in combustibil pentru navete spatiale, gheata identificata pana acum pe Luna ne-ar fi suficienta pentru a lansa cate o nava pe zi vreme de 2.200 de ani, a declarat cercetatorul.

Elementul comun al craterelor care au depozite de gheata este faptul ca lumina Soarelui nu a mai patruns in ele de cateva milioane de ani, temperatura de aici fiind de -248 de grade Celsius (mai scazuta chiar decat aceea de pe suprafata lui Pluto), fenomen care a conservat gheata vreme de milenii. « Este apa inghetata in stare pura », a mai declarat Dr. Spundis.

In luna februarie a acestui an, presedintele american Barack Obama a oprit programul Constelation prin care NASA planuia sa trimita un nou echipaj uman pe Luna, pana in 2020. Spundis considera insa ca in lumina noilor descoperiri din ultimele luni, descoperiri care au revolutionat modul in care cercetatorii vad Luna, prezenta umana pe Luna este posibila intrucat satelitul ne ofera resursele necesare pentru a supravietui o vreme acolo

sursa : descopera

______________

Si totusi, ne vom mai intoarce pe Luna? De la ultimul program spatial ce a avut in vedere un echipaj pe Luna, nimeni n-a mai vrut sa se apropie de ea. :-?

Link to comment
Guest relife

in loc sa ne gandim cum sa facem sa ne fie bine aici pe pamant , sa avem grija de el sa nu il mai poluam, ne gandim sa ne mutam pe luna :| , pana sa facem pasul asta mai trebuie sa treaca cel putin 100-200 de ani.

Link to comment
Guest MaGic_MaStEr

Pai si noua cu ce ne e de folos apa de pe Luna? ca doar nu ne mutam pe ea,sau cel putin nu prea devreme,cum a zis si relife,in loc sa vedem cum sa oprim incalzirea globala si celelalte amenintari,noua ne trebuie apa de pe Luna :|.

Link to comment

Noah ... d-apoi acolo n-avem ce taia ...

Oricum ... e o prostie si plecatul pe Luna ca si cu Neil Armstrong. Atatea comentarii si dovezi care ingroapa expeditia pe Luna ... pana una alta sa ne vedem noi de Terra ... ca e din ce in ce mai sifonat climatul ... si poate chiar isi face Terra singura bine prin ... "renasterea" care da semne tot mai multe ... [Haiti, Chile ...] ...

Pana una alta ... fiecare crede ce vrea ... nu poti baga-n mintea cuiva o chestie pe care el nu o crede. [un exemplu: Stiinta vs. Religia]

Toate cele bune tuturor ... si iubiti natura ;) .

Link to comment

eu nu cred ca gheata dupa de pe luna e atat de curata. cine stie ce prafuri mai are in ea

De filtrarea apei ai auzit?

In cateva sute de ani mai mult ca sigur omul isi va pune "tabara" pe Luna,mai ales pentru faptul ca Pamantul se distruge din ce in ce mai mult(defapt noi il distrugem).Aceste descoperii nu fac decat sa ne confirme asta.

Nu avem cum sa locuim acolo pentru o perioada lunga de timp, decat daca asa cum Pamantul isi pierde, incet-incet, din caracteristicile sale unice, ideale pentru a ne permite sa traim, asa va dobandi si Luna aceste caracteristici, precum aparitia gravitatiei, a oxigenului, etc. (si asta nu prea are cum sa se intample :blink:) Nu este de ajuns sa avem apa, desi intr-adevar ar fi folositoare pentru traiul nostru de pe Pamant.

ON: Mi s-ar parea normal sa mai existe o aterizare pe Luna, mai ales ca de ultima data cand s-a intamplat asta si pana in prezent s-au inventat o multime de tehnologii, menite sa ajute cercetatorii sa avanseze in studiile lor.

Link to comment

pai si dupacea o sa ne facem lunatisti,oricum ar fi eu nu m-as muta si cred ca toti pamantenii sunt deacord cu mine,dar mai avem 200 de ani pana ajungem martieni,si chiar daca ar avea apa si alte prostii..la ce ne-ar folosi,e cam mica,n-are continente,e gravitatie 0,nare atmosfera propie

Link to comment

In loc sa ne vedem de Terra noastra care incet incet isi da "duhul", ne tenteaza Luna. Pai daca vor atatea studii, duca-se pe Luna, ca si asa tehnologia a avansat mult fata de 1968 sau 1969 cand a fost prima aselenizare pe Luna, si deci de data asta ar fi mult mai usor. A da, si sa caute si steagul Americii, ca tot se zicea mai demult ca-i vrajala ca a fost Neil Armstrong si ceilalti, pe Luna.

Link to comment

De filtrarea apei ai auzit?

Nu avem cum sa locuim acolo pentru o perioada lunga de timp, decat daca asa cum Pamantul isi pierde, incet-incet, din caracteristicile sale unice, ideale pentru a ne permite sa traim, asa va dobandi si Luna aceste caracteristici, precum aparitia gravitatiei, a oxigenului, etc. (si asta nu prea are cum sa se intample :blink:) Nu este de ajuns sa avem apa, desi intr-adevar ar fi folositoare pentru traiul nostru de pe Pamant.

ON: Mi s-ar parea normal sa mai existe o aterizare pe Luna, mai ales ca de ultima data cand s-a intamplat asta si pana in prezent s-au inventat o multime de tehnologii, menite sa ajute cercetatorii sa avanseze in studiile lor.

Ba da, are cum sa se intample. printr-un proces de terraformare. Vazusem mai demult ca pe viitor este posibil sa se incerce asta in cazul planetei Marte. Nu cred ca avem tehnologia necesara pentru un asemenea proces si daca o avem, eu prefer Marte in detrimentul Lunii pentru terraformare.

ON: Mi s-ar parea normal sa mai existe o aterizare pe Luna, mai ales ca de ultima data cand s-a intamplat asta si pana in prezent s-au inventat o multime de tehnologii, menite sa ajute cercetatorii sa avanseze in studiile lor.

Nu vor sa se duca acolo. E o conspiratie. :-?

Link to comment

bai da ce enervanti sunt astia .. tot cauta alte locuri sa locuim , pe pamant sunt zone intregi nelocuite si foarte frumoase si tot cauta locuri in care sa lucuim .. sau cauta extraterestrii ..

la ce ne ajuta asta ? :(

In termen de zeci de mii de ani o sa secam planeta de resurse si o sa fim nevoiti sa plecam daca nu gasim noi metode de a produce energie. In termen de mii de ani, daca ritmul de crestere al populatiei ramane acelasi, n-o sa mai avem ce manca (ma rog, o sa fim doar prea multi, mancarea e alta poveste). In termen de milioane de ani poate ne loveste vreo cometa, poate se apropie Pamantul prea mult de Soare, poate se departeaza si viata ia sfarsit. Or fi pe Pamant zone nelocuite, dar de ce sunt nelocuite? Poate pentru ca nu asigura un trai prielnic?

Cauta extraterestri pentru ca trebuie sa se deschida mintile tuturor si sa realizam ca nu suntem singuri in Univers (prea putin probabil sa fie asa). De ce au cautat in trecut oamenii sa demonstreze ca Pamantul nu e plat sau ca nu e centrul Universului? Ca sa nu ramanem cu o gandire plata. La fel si cu alte civilizatii - dincolo de filme, am putea beneficia de ajutor de la altii.

A, da. Ne mai ajuta sa evoluam, sa dezvoltam noi tehnologii.

Link to comment

foarte ciudat cum gasesc astia apa peste tot, unde cica au pasit si oameni, iar dupa ce s-au holbat de milioane de ori la luna, acu le.a venit ideea k sub tone de piatra si praf ar putea fi gheata. Iar ca americanii au cam renuntat la urmatoarea calatorie cu oameni pe luna pare destul de normala k reactie, pai sa se faca de ras si sa dovedeasca ca nu se poate ajunge cu adevarat? :-? sau banii mai degraba sunt folositi pt prinderea lu' Bin Laden? :blink:

Iar un set de informatii care nu pot fi verificate :dooh:

Link to comment

agree cu ce s-a zis mai sus. mai bine am fi preocupati sa protejam Pamantul si sa nu il mai infectam si sa il distrugem.. :-j cautam viata in alta parte? eu raman la parerea ca pe Pamant e destul de bine.. whatever..nu depinde asta de noi..astia "micii"

Cum sa fie destul de bine pe Pamant? Ai ignorat toate aspectele privind distrugerea lui (poluare, distrugerea stratului de ozon, incalzire globala, etc) in ultimii ani? Si care astia micii? :blink: Oamenii nu sunt neinsemnati, sunt tot ce e mai pretios pe Pamant. Gandeste-te cum ar arata lumea fara oameni. Mai curata si mai linistita, intr-adevar, dar nu ar avea nimic in plus fata de alte locuri nepopulate. Noi suntem esenta care o face diferita de alte planete si de asta trebuie sa ne comportam ca atare. Viitorul Planetei chiar depinde de noi, si nu doar de noi care vorbim acum sau de noi din Romania. De toti oamenii din lumea asta, care daca ar face fiecare eforturi, Pamantul ar deveni locul care a fost odata. Nu s-ar produce schimbari majore intr-un timp scurt, insa am putea stopa macar toate schimbarile negative la care este suspusa planeta noastra. Pana la urma, tot noi avem de pierdut, o data cu distrugerea ei.

Link to comment

dar cum o fi ajuns apa pe Luna ?

Asta este intrebarea pe care mi`o pun si eu de cand am citit acest topic.Mai mult de atat discutam azi cu cineva pe aceasta tema si credea ca nu am citit eu bine sau era vorba despre alta planeta dar oricum nu despre Luna.

Cum a ajuns apa pe Luna? :-? Din cate vad inafara de Durgango nimeni nu si`a pus aceasta intrebare.In caz ca nu am fost eu atent va rog sa ma corectati si sa`mi spuneti cum. :)

Link to comment

Asta este intrebarea pe care mi`o pun si eu de cand am citit acest topic.Mai mult de atat discutam azi cu cineva pe aceasta tema si credea ca nu am citit eu bine sau era vorba despre alta planeta dar oricum nu despre Luna.

Cum a ajuns apa pe Luna? :-? Din cate vad inafara de Durgango nimeni nu si`a pus aceasta intrebare.In caz ca nu am fost eu atent va rog sa ma corectati si sa`mi spuneti cum. :)

Luna e bombardata de meteoriti, o mare parte din acestia contin gheata. O parte din gheata continuta de ei ar fi putut supravietui impactului si a ramas ascunsa. Asta e singura explicatie pe care o gasesc.

Link to comment

Luna e bombardata de meteoriti, o mare parte din acestia contin gheata. O parte din gheata continuta de ei ar fi putut supravietui impactului si a ramas ascunsa. Asta e singura explicatie pe care o gasesc.

Ascunsa da,dar cat de mult va rezista acel depozit,aceasta intrebare nu si`a pus`o nimeni.Oamenii doar au estimat cat o sa supravietuiasca pe luna cu acel depozit dar nu s`au intrebat cat timp o sa mai fie acolo gheata.

Link to comment

Dar cum a ajuns apa pe Pamant ? e la fel, se spune ca, cometele contin apa iar aceastea au izbit Pamantul cat si Luna

Probabil. Dar se poate ca apa de pe Pamant sa fi aparut in timpul formarii atmosferei, in urma unor reactii chimice dintre gazele aruncate de vulcani.

Ascunsa da,dar cat de mult va rezista acel depozit,aceasta intrebare nu si`a pus`o nimeni.Oamenii doar au estimat cat o sa supravietuiasca pe luna cu acel depozit dar nu s`au intrebat cat timp o sa mai fie acolo gheata.

Cat timp se afla pe partea intunecata, mult si bine. Ne-ar ajuta daca am avea idee cat de veche este gheata de acolo.

Link to comment

Probabil. Dar se poate ca apa de pe Pamant sa fi aparut in timpul formarii atmosferei, in urma unor reactii chimice dintre gazele aruncate de vulcani.

Ne-ar ajuta daca am avea idee cat de veche este gheata de acolo.

Probabil au descoperit si vechimea ei daca au estimat cat timp o sa supravietuim cu ea .Probabil nu ar fii facut cunoscute aceste date inainte sa fie siguri pe ei.

Link to comment

in loc sa ne gandim cum sa facem sa ne fie bine aici pe pamant , sa avem grija de el sa nu il mai poluam, ne gandim sa ne mutam pe luna :| , pana sa facem pasul asta mai trebuie sa treaca cel putin 100-200 de ani.

pe tine nu te ajuta cu nimic..

dar apa e cea care a dus la formarea vietatilor de pe pamant...deci s-ar putea ca in viitorul indepartat sa fie posobila existenta vietii pe luna datorita acelei ape inghetate.

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...