Jump to content
Tybork

20 de lucruri interesante despre animale

Recommended Posts

  • simtul de miros al unei furnici este la fel de puternic ca al unui caine
  • o furnica poate supravietui pana la 2 saptamani sub apa
  • animalul cu cel mai mare creier in proportie cu corpul este furnica
  • cucuveaua este singura pasare din lume care vede culoarea albastra
  • singura felina care nu-si poate retrage ghearele este ghepardul
  • albinele, broastele testoase si termitele sunt complet surde
  • sobolanii rezista mai mult fara apa decat camilele
  • panza de paianjen are o rezistenta remarcabila. Firul de grosimea unui creion ar putea opri un Boeing 747 din mers
  • exista doua animale care pot vedea spatiul din spatele lor fara sa-si intoarca capul: iepurele si papagalul
  • delfinii dorm cu un ochii deschisi
  • inima unei balene albastre este la fel de mare ca o masina
  • limba unei balene albastre este la fel de lunga cat un elefant
  • fluturii percep gustul cu picioarele
  • bufnita este singura pasare care poate deosebi culoarea albastra
  • peste 10.000 de pasari mor anual din cauza coliziunilor cu ferestrele
  • pasarile nu transpira
  • pisicile au cate 32 de muschi in fiecare ureche
Sursa: Ancutza' Blog

Link to comment

[*]panza de paianjen are o rezistenta remarcabila. Firul de grosimea unui creion ar putea opri un Boeing 747 din mers

am mai auzit'o si tot nu o sa o cred niciodata , adica un avion cu reactie cu 900 km/h intra in panza aia si nu o rupe ? :rofl1:

saracele pasari , pwnd by the window =))

Link to comment

  • cucuveaua este singura pasare din lume care vede culoarea albastra

  • sobolanii rezista mai mult fara apa decat camilele
  • panza de paianjen are o rezistenta remarcabila. Firul de grosimea unui creion ar putea opri un Boeing 747 din mers
  • exista doua animale care pot vedea spatiul din spatele lor fara sa-si intoarca capul: iepurele si papagalul
Sursa: Ancutza' Blog

cele mai interesante

Link to comment

[*]singura felina care nu-si poate retrage ghearele este ghepardul

Interesant, dar cum functioneaza mecanismul de retragere a ghearelor? Imi place sa privesc pisica atunci cand le scoate :D

sobolanii rezista mai mult fara apa decat camilele

asta chiar nu o stiam, eram convins ca cele mai rezistente animale fara apa sunt camilele

Dar tot gandacii vor conduce lumea in urma unui eventual cataclism de proportii epice. :>

Link to comment

Interesant, dar cum functioneaza mecanismul de retragere a ghearelor? Imi place sa privesc pisica atunci cand le scoate :D

felinele ( pisica mea ) au un sistem la gheare ca un .. tirbuson ca sa zic asa .. cand apesi pe pernitele de langa gheara ele ies .. pernitele se apasa inspre interior ... ma rog nu stiu sa iti explic mai corect

Foarte interesant tybork :) iar treaba cu panza de paianjen e clara .. dar ce paianjen are panza de diametrul unui creion ?

Link to comment

Panza de paianjen are o rezistenta remarcabila. Firul de grosimea unui creion ar putea opri un Boeing 747 din mers.

Exista doua animale care pot vedea spatiul din spatele lor fara sa-si intoarca capul: iepurele si papagalul.

Peste 10.000 de pasari mor anual din cauza coliziunilor cu ferestrele.

Astea sunt top3 :))

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...