Jump to content
Dani

Minge de fotbal hibrid

Recommended Posts

Daca nu se pun senzori pe jucatori, ma gandesc doar la niste camere de filmat puse la inaltime pe laturile terenului, poate si deasupra. E o intrebare buna :-?

Probabil asa o sa se procedeze insa ,eu pun iar problema,in cat timp o sa se realizeze asa ceva?

Planul acestei mingi probabil a fost conceput de mult timp,sa nu credeti ca le`au venit ideeile astea in minte tocmai acum...dar....

Link to comment

Probabil asa o sa se procedeze insa ,eu pun iar problema,in cat timp o sa se realizeze asa ceva?

Planul acestei mingi probabil a fost conceput de mult timp,sa nu credeti ca le`au venit ideeile astea in minte tocmai acum...dar....

Din cate stiu eu , mingea are vreo 4-5 ani, de cand tot e in lucru, la CM 2010 am auzit ca se va folosi pentru prima data, deci mai sunt ~4 luni :)

Link to comment

Iau din fotbal ce-i mai important .. in rugby e important sa ai o reluare a fazei deoarece din 30 de jucatori cati sunt pe teren, vreo 20 sunt in ingramadeala, iar un singur arbitru nu poate vedea tot ce s-a intamplat. Dupa, in tenis: Standardul ITF pentru mingile de tenis de camp: -Tip: presurizate (aprox. 2 atm) -Diametru: 65.41 - 68.58 mm -Greutate: 56,0 - 59,4 g , uitati-va voi la o minge ca asta care 'zboara' cu viteze mari si va dati seama cat de greu e. La hockey, iar se cere ca si la rubgy, reluarea fazei doarece pucul este mic.

Dar in fotbal, sa bage o minge cu GPS, senzori si nu mai stiu eu ce alte nebunii le mai trece la astia prin cap, mi se pare o porcarie totala, se pierde valoarea jocului (bine, nu ca s-ar fi pierdut de cand jucatorii joaca pt bani, nu de placere). In alte tari se poate juca fotbal, indiferent ca arbitrii mai gresesc pe ici-colo, dar daca in Romania nu se poate din cauza arbitrilor, nu vad o cauza de a implementa aceste mingi.

Link to comment
Guest Vlad_Adrian

Mda....deci mingea este foarte buna.....poate intra si singura in poarta si nu mai e nevoie ca jucatorul sa suteze........Asa si eu pot spune ca am o minge care daca o pierd se reintoarce la mine pentru ca pot comunica cu ea prin wirless......Nu prea cred ca e posibila o astfel de minge ( Inca )

Link to comment

Cred ca la chestia asta s`a gandit un om care avea mult timp liber. Pentru ce sa faci o minge cu wireless si alte chestii. In primul rand cati bani cred ca o sa faca din vanzarea a astfel de mingi si in al doilea rand credeti ca o sa renunte Jiji la valiza cu bani ? :)) .

Link to comment

' date='Feb 24 2010, 09:47' post='4805734']

Cat tot se apropie Campionatul Mondial de Fotbal din Africa de Sud, va voi arata prima minge de fotbal hibrid din lume, prin care puteti vedea. Designerii de la AGENT, au creat o minge dintr-un material special, binenteles elastic ca sa se asemene cu mingile de fotbal obisnuite. Si design-ul este unul special pentru ca ii puteti vedea scheletul din interior. Si asta nu e tot. Mingea se va putea colora in diferite culori (rosu, albastru, verde) pentru a ajuta arbitrii sa vada daca a fost offsaid, aut, gol s.a.m.d. Ea va comunica prin wireless cu arbitrii si cu centrul de tehnologie al stadionului pentru a semnala orice fel de greseala. Asa macar vom putea scapa de problemele din Liga 1.

Imagine IPB

Toate pozele

sigur asa scapam de problemele din liga intai :/

oricum nu cred ca ajunge la noi mingea asta...asta daca AJUNGE undeva...

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...