Jump to content
Dani

Minge de fotbal hibrid

Recommended Posts

Cat tot se apropie Campionatul Mondial de Fotbal din Africa de Sud, va voi arata prima minge de fotbal hibrid din lume, prin care puteti vedea. Designerii de la AGENT, au creat o minge dintr-un material special, binenteles elastic ca sa se asemene cu mingile de fotbal obisnuite. Si design-ul este unul special pentru ca ii puteti vedea scheletul din interior. Si asta nu e tot. Mingea se va putea colora in diferite culori (rosu, albastru, verde) pentru a ajuta arbitrii sa vada daca a fost offsaid, aut, gol s.a.m.d. Ea va comunica prin wireless cu arbitrii si cu centrul de tehnologie al stadionului pentru a semnala orice fel de greseala. Asa macar vom putea scapa de problemele din Liga 1.

Imagine IPB

Toate pozele

Link to comment

hai frate ... asa oricine poate fi arbitru nu ? ce rost mai are fotbalu ..

hai sa se inlocuiasca si jucatorii cu niste roboti .. si cu cat sunt dati mai la "hard" sa coste mai mult nu ? aiurea rau ...

tot mai bine se ramane la mingea obijnuita :) strica fotbalu astia ..

Cool. Ce se intampla daca se sparge?

prea mult sf , fotbalul e un sport natural , mai bine ar face ceva sa scapam de blaturi , greselile arbitrilor fac parte din joc...

E un joc, dar ca orice joc trebuie sa fie corect. In tenis de exemplu ai proba video :), aici au bagat mingea asta , o sa scapam de erori de arbitraj. E aceeasi minge, daca o vezi nu iti dai seama ce minge e.. nu prea e diferenta intre o minge de asta si una "normala"

Link to comment

Geniala aceasta inventie.Daca va putea intradevar sa comunice wirless cu arbitrul este chiar incredibila.Dar,ar trebui sa ne punem intrebare:"Cand va fi introdusa?In cati ani?".Nu prea cred eu ca au facut acest proiect "azi" si deodata este introdus.O sa asteptam mult si bine pana o sa bage aceasta minge.Poate copiii nostri o sa o prinda :))

Link to comment

E un joc, dar ca orice joc trebuie sa fie corect. In tenis de exemplu ai proba video :), aici au bagat mingea asta , o sa scapam de erori de arbitraj. E aceeasi minge, daca o vezi nu iti dai seama ce minge e.. nu prea e diferenta intre o minge de asta si una "normala"

atunci de ce mai exista arbitrii tusieri observatori .. "le ia painea de la gura" prin inventia asta .. si nu numai lor ci si posturilor de televiziune sportive ( sport.ro gsp tv ) care din asta traiesc :)) ce ar fi fara DNA fara altele ..

erorile sunt umane ...

@ eu unul sper sa nu se bage asa ceva

Link to comment

atunci de ce mai exista arbitrii tusieri observatori .. "le ia painea de la gura" prin inventia asta .. si nu numai lor ci si posturilor de televiziune sportive ( sport.ro gsp tv ) care din asta traiesc :)) ce ar fi fara DNA fara altele ..

erorile sunt umane ...

@ eu unul sper sa nu se bage asa ceva

Daca s-a inventat.. e logic ca va fi si folosita :).

Nu-ti fa tu griji ca astia de pe la sport.ro/gsp il cheama pe B3c@ly si gata si-au facut emisiunea :> + vor fi mai mediatizate si alte sporturim, gen hochei, handbal.. :)

Link to comment

Stati calmi, mingea trebuie sa fie aprobata de FIFA mai intai ... multe chestii pentru a fi pusa in "functiune"

corect ,oricum super tare designul si toata ideea aceasta. Bravo lor

Link to comment

totusi cum isi da seama o minge daca e offside ? :lol:

mingea transmite momentul in care pleaca din piciorul celui ce paseaza, dar si asa nu stiu cum se prinde unde era cel ce primeste pasa(rica?). urmatorul pas cred ca ar fi sa bage ceva si in ghetele fiecarui jucator, atunci clar nu mai poate nimeni sa greseasca

Link to comment

televiziune sportive ( sport.ro gsp tv ) care din asta traiesc :)) ce ar fi fara DNA fara altele ..

N-ar strica o gama mai larga de sporturi difuzate. Prefer EuroSport in privinta asta.

mingea transmite momentul in care pleaca din piciorul celui ce paseaza, dar si asa nu stiu cum se prinde unde era cel ce primeste pasa(rica?). urmatorul pas cred ca ar fi sa bage ceva si in ghetele fiecarui jucator, atunci clar nu mai poate nimeni sa greseasca

Cred ca e un sistem de localizare prin GPS instalat pe teren, sau ceva, care sa inregistreze exact cand pleaca si cand se opreste mingea.

Link to comment

N-ar strica o gama mai larga de sporturi difuzate. Prefer EuroSport in privinta asta.

Cred ca e un sistem de localizare prin GPS instalat pe teren, sau ceva, care sa inregistreze exact cand pleaca si cand se opreste mingea.

bine bine, dar cum isi da seama unde era cel ce urmeaza sa primeasca pasa in momentul in care pleaca mingea? asta-i important

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...