Jump to content
Random Hero

Desene preistorice cu OZN-uri si extraterestri

Recommended Posts

Daca intradevar desenele alea sunt din perioada preistorica atuncichiar au valoare si sunt importante pentru ca cei din vremea aia chiar nu aveau de unde sa aiba idee despre asa ceva.. si singuru motiv pentru care le-ar fi putut desena era sa vada ceea ce au desenat!

Partea proasta e ca la cat de mult se vor stiri "incredibile" multe siteuri sunt dispuse sa modifice niste poze si sa bage o mica poveste in spatele lor..ca sa ia ochii la lume si sa fie siguri ca alte siteuri o sa ii citeze pentru a imprastia zvonuri si automat sa aduca trafic. Daca vedeam cu ochii mei pestera aia si cineva de incredere imi confirma ca desenele erau din perioada respectiva era chiar o descoperire importanta.

Link to comment

Sunt convins ca exista si extraterestrii, deoarece e imposibil intr-un univers infinit, sa fim noi singur pustnici, poate in sistemul asta solar suntem intr-adevar singuri, dar sunt alte mii si mii de stele.

Daca e sa ne luam dupa estimarile actuale ale termenilor din ecuatia lui Drake, ar trebui sa fie vreo 2 civilizatii in galaxia noastra, daca se inclocuiesc valorile ajungem de la 0,05 (suntem probabil singuri) la chiar 5000 de civilizatii. Dar sunt intre 100 si 200 de miliarde de galaxii (un simulator german a ajuns la cifra de 500 de miliarde), asa ca n-ar trebui sa ne punem problema de singuratate.

Link to comment

Daca e sa ne luam dupa estimarile actuale ale termenilor din ecuatia lui Drake, ar trebui sa fie vreo 2 civilizatii in galaxia noastra, daca se inclocuiesc valorile ajungem de la 0,05 (suntem probabil singuri) la chiar 5000 de civilizatii. Dar sunt intre 100 si 200 de miliarde de galaxii (un simulator german a ajuns la cifra de 500 de miliarde), asa ca n-ar trebui sa ne punem problema de singuratate.

Exista un astfel de documentar ?

Link to comment

Exista un astfel de documentar ?

Hmm, se aminteste in unele documentare de aceasta ecuatie, dar nu am vazut unul dedicat in totalitate pentru explicarea ei.

Imagine IPB

N = Numarul de civilizatii din galaxie cu care am putea comunica.

R* = Rata medie de formare a noilor stele in galaxie

f(p) = Numarul de stele care pot avea planete

n(e) = Numarul de planete care pot sustine viata

f(l) = Un procent din numarul n(e) unde viata poate aparea la un moment dat

f(i) = Un procent din numarul f(l) pe care pot aparea forme de viata inteligente

f(c ) = Numarul de civilizatii ce se pot dezvolta pentru a putea trimite semnale ale existentei in spatiu

L = Perioada de viata a unei astfel de civilizatii dezvoltate

S-ar putea sa nu fi tradus foarte corect definitiile termenilor. Mai multe detalii aici.

Link to comment

Bullshit !

Alte zvonuri cum ca ar exista extrateresti, ori ca au aterizat OZN-uri pe campuri,etc.

Astia chiar nu se satura? NU exista asa ceva :|

Chiar asa de ignorant esti incat sa crezi ca noi suntem singura forma de viata inteligenta din univers ?!

Link to comment

Hmm, se aminteste in unele documentare de aceasta ecuatie, dar nu am vazut unul dedicat in totalitate pentru explicarea ei.

Imagine IPB

N = Numarul de civilizatii din galaxie cu care am putea comunica.

R* = Rata medie de formare a noilor stele in galaxie

f(p) = Numarul de stele care pot avea planete

n(e) = Numarul de planete care pot sustine viata

f(l) = Un procent din numarul n(e) unde viata poate aparea la un moment dat

f(i) = Un procent din numarul f(l) pe care pot aparea forme de viata inteligente

f(c ) = Numarul de civilizatii ce se pot dezvolta pentru a putea trimite semnale ale existentei in spatiu

L = Perioada de viata a unei astfel de civilizatii dezvoltate

S-ar putea sa nu fi tradus foarte corect definitiile termenilor. Mai multe detalii aici.

Ecuatii and shit astea sunt doar PRESUPUNERI, nimic concret, dar intradevar trebuie sa fii ignorant ca sa crezi ca suntem singuri in univers:P

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...