Jump to content
logs

Cei care mergem unul langa altul pe strada

Recommended Posts

Societatea urbana, etena sursa de stres si implinire...

Citesc la gazeta ca ar fi aparut prin urbe panouri care ne indeamna sa ingrijim cainii vagabonzi si panouri care indeamna sa nu ajutam cersetorii. Stiu, exista o mafie a cersetoriei, tiganii sunt insuportabili, totul a devenit o industrie a comertului de sentimente (vezi Filantropica lui Caranfil) insa refuz sa cred ca am ajuns atat de alien(ati) incat sa acordam o importanta mai mare unui patruped decat unui om.

De-a lungul anilor am dezvoltat chiar si eu masuri de precautie: incerc sa nu dau bani ci sa cumpar direct ceva de mancare, pe tigani ii refuz chiar daca uneori mi-e tare mila de copii, deseori nu am nici chef nici timp sa vad fiintele astea in jurul meu pe strazi...

Cu toate astea, e normal sa consideram ca un om e mai dispensabil decat un caine?

Link to comment
Share on other sites

hell no ...pei daca stau sa ma gandesc nu patrupedele se duc la munca , nu fac ele mancare , nu fac ele nevoile altor oameni , ci noi oameni le facem nevoile lor , si cu cersetori...sincer nici nu ma sinchisesc sa ma uit la ei da sa le mai dau bani ...de ce? ii vad dupaia cum coboara din tramvai/metrou/troleibuz se duc la primul chiosc si ce fac? isi iau si ei saraci un pachet de tigari si o cutie de bere ca au si ei vicii ce vrei...

Link to comment
Share on other sites

hell no ...pei daca stau sa ma gandesc nu patrupedele se duc la munca , nu fac ele mancare , nu fac ele nevoile altor oameni , ci noi oameni le facem nevoile lor , si cu cersetori...sincer nici nu ma sinchisesc sa ma uit la ei da sa le mai dau bani ...de ce? ii vad dupaia cum coboara din tramvai/metrou/troleibuz se duc la primul chiosc si ce fac? isi iau si ei saraci un pachet de tigari si o cutie de bere ca au si ei vicii ce vrei...

cata dreptate ai...

sunt unii excroci (cum a spus si TwentySix) si altii care chiar au nevoie dar sunt considerati excroci

Link to comment
Share on other sites

Societatea urbana, etena sursa de stres si implinire...

Citesc la gazeta ca ar fi aparut prin urbe panouri care ne indeamna sa ingrijim cainii vagabonzi si panouri care indeamna sa nu ajutam cersetorii. Stiu, exista o mafie a cersetoriei, tiganii sunt insuportabili, totul a devenit o industrie a comertului de sentimente (vezi Filantropica lui Caranfil) insa refuz sa cred ca am ajuns atat de alien(ati) incat sa acordam o importanta mai mare unui patruped decat unui om.

De-a lungul anilor am dezvoltat chiar si eu masuri de precautie: incerc sa nu dau bani ci sa cumpar direct ceva de mancare, pe tigani ii refuz chiar daca uneori mi-e tare mila de copii, deseori nu am nici chef nici timp sa vad fiintele astea in jurul meu pe strazi...

Cu toate astea, e normal sa consideram ca un om e mai dispensabil decat un caine?

Un maidanez merita mai multa atentie de cat un tigan! PUNCT!

Link to comment
Share on other sites

Societatea urbana, etena sursa de stres si implinire...

Citesc la gazeta ca ar fi aparut prin urbe panouri care ne indeamna sa ingrijim cainii vagabonzi si panouri care indeamna sa nu ajutam cersetorii. Stiu, exista o mafie a cersetoriei, tiganii sunt insuportabili, totul a devenit o industrie a comertului de sentimente (vezi Filantropica lui Caranfil) insa refuz sa cred ca am ajuns atat de alien(ati) incat sa acordam o importanta mai mare unui patruped decat unui om.

De-a lungul anilor am dezvoltat chiar si eu masuri de precautie: incerc sa nu dau bani ci sa cumpar direct ceva de mancare, pe tigani ii refuz chiar daca uneori mi-e tare mila de copii, deseori nu am nici chef nici timp sa vad fiintele astea in jurul meu pe strazi...

Cu toate astea, e normal sa consideram ca un om e mai dispensabil decat un caine?

Daca ar fi sa aleg intre a da bani unui cersetor si a da de mancare unui caine maidanez, as alege varianta a doua.

Banii cersetorilor ajung la "pesti".

Chiar ieri eram in Valcea, intr`un restaurant si a intrat un copil, un cersetor. Mi`a cerut bani pt "paine" si i`am spus ca`i cumpar eu o paine. S`a uitat la mine si a spus "Nu. Imi cumpar eu". Si i`am spus sa mearga mai departe.

Link to comment
Share on other sites

Nu trebuie ingrijiti niciunii.

Cainii vagabonzi trebuie dusi undeva in creieru muntilor sa traiasca in natura asa cum ar trebui sa traiasca un animal.

Cersetorii.. nu stiu ce solutie ar exista. Acei oameni nu sunt saraci, sunt oameni fara optiuni. Vietile lor sunt cumparate si sunt obligati sa cerseasca. Ei nu tin nici 10% din ce "castiga". Chestia cu a nu mai da bani la cersetori e o metoda buna. E acelasi lucru cu a nu mai da atentie cocalarilor si pitipoancelor cu jumatate de neuron (vezi la Poze cu tine); nu le mai dai bani / atentie, nu mai au niciun motiv sa faca ceea ce fac. Daca oamenii nu mai dau bani cersetorilor, nici ei nu vor mai fi obligati de cei care i-au cumparat sa faca asta pentru ca nu are rost.

Link to comment
Share on other sites

de vina suntem toti. daca am invata sa fim mai mult oameni unul cu altul si sa ne comportam cum trebuie si toti sa respectam legea nu am avea asemenea probleme. exista destule exemple in tarile bune. eradicarea saraciei incepe de la educarea populatiei. degaba il ridici pe cersetor de pe strada atat timpcat ma-sa mai fata inca 5 ca el.

educatia, informarea si civilizarea sunt singurele solutii.

referitor la caini, am avut o discutie cu cumnatu si cu soramea, care e asistent social(nu in romania) si ma intreba ce as face eu sa scap de cainii vagabonzi de la noi din tara. si i-am spus ca cea mai eficienta si rapida solutie , un glonte in cap sau otrava in mancare si gata, am scapat de ei. in acel moment s-au uitat la mine ca la dracu.

ei au incercat sa-mi explice cum ca exista metode alternative, cu hingheri, cu locuri in afara orasului unde sa fie tinuti.

da, hai sa dam bani pe medicamente si ingrijire pentru maidanezi in timp ce batranii mor de frig si de foame.

iar cainii maidanezi nu pot traii in natura. sunt domesticiti, adica sunt total dependenti de prezenta umana(directa/indirecta) pentru a supravietuii. peste 3/4 din ei mor pentru ca nu sunt in stare sa-si gaseasca ceva de mancat. ei nu stiu sa vaneze prada vie.

mie imi plac in mod special cainii(e caine doar daca depaseste 10Kg), dar sa fie crescuti cum trebuie. ce e atata de uman in a-i creste intre niste garduri unde stau inchisi 3/4 din timp si nu au parte de un tratament decent. decat sa ii vad la pro tv cum un mucos cu 8 clase angajat pe postu lde hingher il bate cu ranga peste cap ? care e scopul ? mai bine il scoti din orice suferinta si ai scapat de o grija.

Link to comment
Share on other sites

Guest M*A*S*H

Nu trebuie ingrijiti niciunii.

Cainii vagabonzi trebuie dusi undeva in creieru muntilor sa traiasca in natura asa cum ar trebui sa traiasca un animal.

Cersetorii.. nu stiu ce solutie ar exista. Acei oameni nu sunt saraci, sunt oameni fara optiuni. Vietile lor sunt cumparate si sunt obligati sa cerseasca. Ei nu tin nici 10% din ce "castiga". Chestia cu a nu mai da bani la cersetori e o metoda buna. E acelasi lucru cu a nu mai da atentie cocalarilor si pitipoancelor cu jumatate de neuron (vezi la Poze cu tine); nu le mai dai bani / atentie, nu mai au niciun motiv sa faca ceea ce fac. Daca oamenii nu mai dau bani cersetorilor, nici ei nu vor mai fi obligati de cei care i-au cumparat sa faca asta pentru ca nu are rost.

de vina suntem toti. daca am invata sa fim mai mult oameni unul cu altul si sa ne comportam cum trebuie si toti sa respectam legea nu am avea asemenea probleme. exista destule exemple in tarile bune. eradicarea saraciei incepe de la educarea populatiei. degaba il ridici pe cersetor de pe strada atat timpcat ma-sa mai fata inca 5 ca el.

educatia, informarea si civilizarea sunt singurele solutii.

referitor la caini, am avut o discutie cu cumnatu si cu soramea, care e asistent social(nu in romania) si ma intreba ce as face eu sa scap de cainii vagabonzi de la noi din tara. si i-am spus ca cea mai eficienta si rapida solutie , un glonte in cap sau otrava in mancare si gata, am scapat de ei. in acel moment s-au uitat la mine ca la dracu.

ei au incercat sa-mi explice cum ca exista metode alternative, cu hingheri, cu locuri in afara orasului unde sa fie tinuti.

da, hai sa dam bani pe medicamente si ingrijire pentru maidanezi in timp ce batranii mor de frig si de foame.

iar cainii maidanezi nu pot traii in natura. sunt domesticiti, adica sunt total dependenti de prezenta umana(directa/indirecta) pentru a supravietuii. peste 3/4 din ei mor pentru ca nu sunt in stare sa-si gaseasca ceva de mancat. ei nu stiu sa vaneze prada vie.

mie imi plac in mod special cainii(e caine doar daca depaseste 10Kg), dar sa fie crescuti cum trebuie. ce e atata de uman in a-i creste intre niste garduri unde stau inchisi 3/4 din timp si nu au parte de un tratament decent. decat sa ii vad la pro tv cum un mucos cu 8 clase angajat pe postu lde hingher il bate cu ranga peste cap ? care e scopul ? mai bine il scoti din orice suferinta si ai scapat de o grija.

eu cred ca nici in 2010 nu ati reusit sa coborati de printre crengi , de aveti astfel de comentarii de neanderthalieni fata de niste animale care ar trebui sa le ocrotim.

Zilele astea am vazut la televizor cum un grup mai mare de ciobani cu furci , topoare etc, care alergau un pui de mistret pt ca a avut ghinionu sa aterizeze in curtea unuia dintre ciobani.Iar in final puiu de mistret a fost incoltit si macelarit! ca doar atat ia dus capu !

logs, nu ti-ai spart capul cand ai facut acest topic?!! #-o

Link to comment
Share on other sites

MASH warn up pentru felul in care ai inteles tu acest topic

@ dar cine suntem noi sa facem diferentierea intre patrupede si cersetori? Care dintre ei e mai prejos? Sau care are mai multa nevoie de noi? Ori niciunul..ori aceste categorii de marginalizati (sic) ai societatii trebuie sa dispara..iar pentru asta trebuie ca romanul sa fie mai rau/mai indiferent

PS eu unul prefer pisicile maidaneze :D

Link to comment
Share on other sites

la caini eu nu as da sa manance... pentru ca un caine unde este invatat cu mancare pe acolo sta... in Craiova sunt total scapati de sub control cainii maidanezi pe care ii hranesc obsedatii de animale .

Cersetorii... hmmm eu cand eream mai mic a venit un om mai batran si mi-a cerut 10 mii de lei spunandumi o poveste cum ca are copilu in spital la reanimare si nu are bani sa ii ia o paine... naiv i-am dat pentru ca mama m-a invatat sa am suflet bun si sa ajut ... apoi peste cateva luni ce sa vezi ,in apropierea unui alt spital din craiova acelasi om a mi-a cerut dinnou ban cu aceeasi poveste ... si de atunci nu mai ajut pe nimeni care imi cere pentru ca nu se merita sa dai bani la cersetor si apoi sa pleci impacat cu gandul ca ai facut o fapta buna si spunanduti tot in gand ,, Ajutal Doamne ! " si el sa se duca se duca sa isi ia tigari,sa bea bere si sa manance mici

Link to comment
Share on other sites

el sa se duca se duca sa isi ia tigari,sa bea bere si sa manance mici

tu ce ai face daca nu ai avea absolut nimica ?

nu ei sunt problema. putem sa aratam cu degetul spre ei si de acuma inca 100 de ani inainte, si tot nu vor disparea. chiar daca cu totii inclinam spre aceeasi opinie, discutia asta nu poate duce la nici o solutie umana, deoarece traim in romania, stim cu totii cum merg lucrurile la noi in tara.

intai sa ne facem griji de datoriile inimaginabil de mari datorate FNI-ului. nu va plac oamenii strazilor ? pai obisnuiti-va cu ei, pentru ca din ce in ce mai multi vor aparea.

Link to comment
Share on other sites

eu unu nu as da bani la nimeni si nici mancare la animale, am cainele meu de care trebuie sa am grija, si la cersetori nu dau , pt ca nu vrea sa incurajez cersetoria, bine totusi ca au bagat metrourile noi cu bodyguarzi in ele , asa nu mai pot cersi la metrou, ca se urca cate una la fiecare statie si te inebunea de cap , cu vreo melodie sau rugaciune pe care oricum nu le intelegeai pt ca era prea mult zgomot.

P.S. cred ca am dat mai multa mancare la maidanezi decat bani la cersetori de lungul anilor

Link to comment
Share on other sites

maidanezii merita .... nu au alternative , pe cand un cersetor , cersetorul "modern" al zilelor noastre pe care il vezi de la 6 dimineata pana la 9 seara prin tramvai ca baga cu cerseala ..nu merita , in loc sa arda gazu 15 ore prin RATB sa se duca dracu la munca :whistle:

Link to comment
Share on other sites

pe mine nu ma intereseaza , de fiecare data cand vad vreun "cersetor" , hop ii dau un leu , indiferent daca are mai multi bani in cealalta mana sau in buzunar.

iar la caini , la unii nu prea vor ce le dai , daca nu vor , le las frumos acolo o bucata de paine cand ma mai duc sa cumpar ,

la aia care latra , le arunc , doar nu stau sa le intind mana :)) , ca aia musca mana care "i-a hranit" .

Link to comment
Share on other sites

La caini daca am ce sa le dau in momentul ala le dau,sunt niste suflete si nu e vina lor ca au ajuns pe acolo,ei nu pot munci ei nu pot face mancare...Dar la tigani nu prea le dau pentru ca ei deja vad din asta o afacere,la batrani sau la copii romani le mai dau

Rasist ? Copii de tigani sunt copii care au cu adevarat nevoie ... dar nu de bani ,dale mancare

Link to comment
Share on other sites

Nu as da bani la cei care sunt in putere sa munceasca. Chiar ma enerveaza cand vad tigancile la colt si dupa cateva secunde ma trezesc inconjurata de copii care se tin dupa tine si trag cu nesimtire de geanta sau de hainele mele! :angry1: Am mai dat bani, recunosc, la oamenii in varsta, care nu sunt tigani, pentru ca mi-e mila de batranii care se vede ca au muncit toata viata, iar acum, din pricina a diverse cauze, fie au fost dati afara de proprii copii din cauza ca nu-i mai puteau intretine, fie pensia nu le ajunge. (Si nu sunt rasista, in legatura cu tiganii, doar ca am impresia ca noi ii invatam sa cerseasca, atunci cand ii alimentam cu bani. Si ce fac ei in schimb? Ne fura la colt de strada. ;))

Tin minte ca mai demult am vazut un mos care era imbracat modest, avea palmele batatorite si o problema la ochi... si am zis sa-i dau cativa bani. Cand m-am dus la el i-au dat lacrimile si se vedea ca ii e rusine sa ceara, cu atat mai mult sa primesca.

Despre cainii de pe strada, ce sa zic? Le mai dau mancare celor de la bloc (desi nu e foarte bine sa-i incurajam sa se stranga in haite) pentru ca de multe ori latra si ii alunga pe betivii care mai vor sa doarma prin scari de bloc :D

Link to comment
Share on other sites

Nu dau de mancare cainilor fara stapan, nu dau bani puradeilor si nici celor maturi care stau si cersesc. Am aceeasi doza de mila si pentru caini si pentru cersetori, aceasta penduleaza in jurul valorii de 0. Nu creste nicio samanta de bunavointa in mine daca dau de pomana cuiva.

Link to comment
Share on other sites

Daca poti ajuta pe cineva de ce sa nu o faci?

Acum ceva timp, prin toamna, stateam pe balcon. Am vazut cum un porumbel a fost muscat de o pisica, chiar de capul pieptului. Nu a murit pe loc, asa cum eera de asteptat. Am luat porumbelul, i-am oferit primul ajutor apoi l-am dus la proprietar, niste vecini din blocul de vis-a-vis. Nu a fost mare lucru, dar am salvat un suflet.

Link to comment
Share on other sites

Daca poti ajuta pe cineva de ce sa nu o faci?

Acum ceva timp, prin toamna, stateam pe balcon. Am vazut cum un porumbel a fost muscat de o pisica, chiar de capul pieptului. Nu a murit pe loc, asa cum eera de asteptat. Am luat porumbelul, i-am oferit primul ajutor apoi l-am dus la proprietar, niste vecini din blocul de vis-a-vis. Nu a fost mare lucru, dar am salvat un suflet.

foarte frumos din partea ta :) :)

Link to comment
Share on other sites

Un picior in cap la amandoi . Cainii exportati in Coreea pentru mancaruri iar cersetorii daca sunt batrani trimisi la azil iar daca sunt tineri jet la munca . Stau toti betivii si lichele si traiesc din ajutoare sociale in loc sa munceasca corect ca vai draga sunt bolnavi insa cate 3 litri de vin pe ora stiu sa debiteze .

De caini mi-e mila mai mult insa avem destui . Am si eu acasa ce vrei sa facem cu ei sa-i crestem? Cu pusca si vanati pe strazi ca pe negri in SUA secolului 18 . Sunt efectiv o puzderie de maidanezi . Si nu numai am si vecini cretini care isi lasa cainii pe strada , de notat stau la casa . Primul lucru care il fac cand imi iau permis e sa le calc toate javrele care si le mai lasa aiurea .

Cersetorii sunt 80% tigani . Deci nu e dimineata fara un borac sau tiganca in autobuz fara sa-mi cante ultimul hit in materie de muzica "cersetoreasca" . In al doilea rand mai au si mirosul ala specific pe care-l recunosti imediat mai ceva ca ursul mancarea . L A M U N C A .

Link to comment
Share on other sites

Chiar azi mi s-a intamplat sa dau de un cersetor. Eram la cumparaturi si cand am iesit din magazin, venise un batran cu o privire ciudata in fata mea si spunea "Ma baiatu, ai si tu 1 leu sa-mi dai ?" si eu i-am zis ca nu am nici un ban si mi-am vazut de drum. Eram si un pic nelinistit ca avea si o privire de parca era baut si erau si altii care-l evitau. Eu le dau bani celor care NU imi cer si nu fac scena asa cum fac aia din tramvai cu "ajutati-ma si pe mine cu ceva" sau celor care vin in tramvai cu un acordeon. Spre exemplu, odata i-am dat unei batrane langa Universitate 1 leu, care era vai de capul ei si nici nu mi-a cerut, doar statea cu privirea in pamant si mi se facuse mila de ea. Si in legatura cu maidenizii, mi se rupe inima cand ii vad in ce conditii locuiesc, in ce stare sunt si mai ales cand se uita la mine cu privirea aia plina de tristete. Sunt si ei suflete si merita o viata mai buna, dupa parerea mea.

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...