Jump to content
Guest HateLord

V-ar conveni ca Romania sa fie un depozit de deseuri nucleare? Este posibil

Recommended Posts

Guest HateLord

Imagine IPB

Ziaristii cotidianului britanic The Times scriu ca oficialii europeni incearca sa gaseasca o solutie pentru depozitarea en-gros a deseurilor nucleare. Si unde pot occidentalii sa arunce gunoaiele, daca nu in estul Europei..

Deocamdata, totul este in stadiul de negocieri, principalul obiectiv al Comisiei Europene fiind acela de a gasi un loc unde sa fie depozitata o cantitate cat mai mare de deseuri nucleare.

Cele mai multe tari pastreaza aceste gunoaie in constructii provizorii, pentru ca aproape nimeni nu isi permite financiar sa construiasca un depozit permanent.

Conform sursei citate, in Olanda, spre exemplu, construirea unui astfel de depozit propriu ar costa o avere: aproape doua miliarde de euro. La fel ca multe alte tari, Romania si Bulgaria au doar doua reactoare de capacitate redusa, in vreme ce Slovenia dispune doar de un reactor, pe care-l imparte cu Croatia.

In aceste conditii, cea mai buna solutie este ca unul dintre state sa accepte construirea unui depozit mare, care sa primeasca deseuri nucleare si de la celalalte state. In acest sens, se poarta acum discutii intre opt state, printre care si tara noastra: Olanda, Italia, Polonia, Romania, Slovacia, Lituania, Slovenia si Bulgaria. Oficialii acestor tari se vor intalni in luna mai pentru a pune la punct detaliile acestui proiect.

Tot jurnalistii de la The Times scriu ca Slovenia, spre exemplu, a fost de acord cu constructia unui reactor pentru deseuri nucleare, cu un nivel scazut de radioactivitate. Dar nu pe degeaba! Comunitatea locala a cerut in schimb despagubiri anuale de cinci milioane de euro.

Sursa

Sper sa nu....

Link to comment

Pune sursa te rog.

/edit: scuze, nu vazusem.

Si on topic: daca Romania va fi "aleasa" sa colecteze aceste deseuri, sper ca guvernantii sa aiba bunul simt sa anunte cat mai amanuntit riscurile populatiei la distanta de x kilometri de respectiva locatie.

Eu, unul, sunt cam papagal in acest domeniu si e posibil sa scriu o mare tampenie: deseurile respective nu pot fi depozitate intr-o locatie nepopulata, cum ar fi un desert (Sahara spre exemplu) sau in Siberia?

Link to comment

Pune sursa te rog.

/edit: scuze, nu vazusem.

Si on topic: daca Romania va fi "aleasa" sa colecteze aceste deseuri, sper ca guvernantii sa aiba bunul simt sa anunte cat mai amanuntit riscurile populatiei la distanta de x kilometri de respectiva locatie.

Eu, unul, sunt cam papagal in acest domeniu si e posibil sa scriu o mare tampenie: deseurile respective nu pot fi depozitate intr-o locatie nepopulata, cum ar fi un desert (Sahara spre exemplu) sau in Siberia?

nup , s-ar strica fauna si mai tare..

Cea mai simpla metoda este sa le trimita in spatiu , problema este ca nicioadata nu e sigur daca iese racheta din atmosfera...

Link to comment

traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul......

si postu tau inteligent ce legatura are cu tot ce se discuta aici ?

Nimeni nu va accepta sa se depoziteze la noi deseuri radioactive, voi pe ce lumea p*** traiti ? Ca si cum ai zice la ratonii aia de americani " ba hai arunca'ti gunoiu la mine in vana..."

Nu prea are rost sa cenzurezi, toti stim la ce cuvant referi

Warn Up!

Edited by Tybork
Link to comment

Si uite asa ajunge Romania un depozit mare de gunoaie ...

suntem demult un depozit mare de gunoaie

cat despre astia care vor sa depoziteze deseurile nucleare la noi nu avem decat sa asteptam sa vedem ce vor zice dobitocii care ne conduc.

Link to comment

Sper ca nu se va ajunge in situatia in care vom deveni groapa de gunoi radioactiv a Europei. O oarecare intrebare: cine ar suporta costurile constructiei depozitului, in cazul in care s-ar aproba decizia (desi sper sa nu)?

Cea mai simpla metoda este sa le trimita in spatiu , problema este ca nicioadata nu e sigur daca iese racheta din atmosfera...

Si daca nu ajunge, ar fi un adevarat dezastru.

Link to comment

nup , s-ar strica fauna si mai tare..

Cea mai simpla metoda este sa le trimita in spatiu , problema este ca nicioadata nu e sigur daca iese racheta din atmosfera...

Pai in locatiile respective nu (prea) exista fauna. Imi pare bine ca nu a fost luat la misto postul meu anterior (chiar nu am habar despre efectele nocive ale respectivelor substante).

P.S.: Sunt fan Tybork pentru modul de a aplica regulamentul, chiar daca este posibil sa ma trozneasca si pe mine cu warn pentru acest text :D

Link to comment

Pune sursa te rog.

/edit: scuze, nu vazusem.

Si on topic: daca Romania va fi "aleasa" sa colecteze aceste deseuri, sper ca guvernantii sa aiba bunul simt sa anunte cat mai amanuntit riscurile populatiei la distanta de x kilometri de respectiva locatie.

Eu, unul, sunt cam papagal in acest domeniu si e posibil sa scriu o mare tampenie: deseurile respective nu pot fi depozitate intr-o locatie nepopulata, cum ar fi un desert (Sahara spre exemplu) sau in Siberia?

Siberia?Cine ar depune deseuri nucleare intrun cufar cu comori ?:D

Cat despre Sahara nu stiu exact...dar nu cred ca soarele + containerele alea sunt o combinatie f buna .

Sunt fan Tybork

You must be insane -_- .

Link to comment

suntem demult un depozit mare de gunoaie

cat despre astia care vor sa depoziteze deseurile nucleare la noi nu avem decat sa asteptam sa vedem ce vor zice dobitocii care ne conduc.

Da , nimic de zis suntem ... dar macar sa nu ajungem groapa de gunoi a altora ... E gunoiul nostru ... traim in el ... dar sa traiesti in gunoiul altcuiva e prea ... nici nu stiu cum sa ma exprim ...

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...