Jump to content
Dirlewanger

UDMR: Limba maghiară să fie oficială nu numai în secuime, ci în toată Transilvania

Recommended Posts

secuime

Intact Images

Limba maghiară este oficială de facto în secuime, dar UDMR vrea ca aceasta să fie şi de iure oficială în toată Transilvania, a afirmat joi, preşedintele UDMR Sfântu Gheorghe, Antal Arpad. El a declarat că nu este o noutate ceea ce solicită Consiliul Naţional Secuiesc (CNS), şi anume declararea limbii maghiare ca limbă oficială în Ţinutul Secuiesc.

Antal a amintit că şi reprezentanţii UDMR "au spus, au scris, au vorbit de foarte multe ori despre necesitate legalizării limbii maghiare în Transilvania", iar Uniunea nu s-a referit doar la secuime, unde "de facto limba maghiară oarecum este o limbă oficială".

"La anumite instituţii militarizate acest lucru încă nu se aplică, ceea ce este o problemă

, dar de facto în secuime limba maghiară este limbă oficială", a spus Antal.

"Asta a spus întotdeauna UDMR, ca pe lângă limba română, şi limba maghiară să fie limbă oficială în Transilvania", a afirmat liderul UDMR Sfântu Gheorghe.

Comisia Permanentă a Adunării Aleşilor Locali din Ţinutul Secuiesc a făcut public un proiect de hotărâre privind oficializarea limbii maghiare în regiune şi, potrivit documentului, autorităţile publice vor trebui să asigure condiţiile care oferă deplina egalitate a limbilor maghiară şi română.

Proiectul are patru puncte, dintre care primul prevede că "limba maghiară este limbă oficială în Ţinutul Secuiesc, având un statut identic cu limba oficială a statului".

Sursa: Antena3.ro

Astia din UDMR ii au la mana pe sclavii de la pdl si prin santaj ungurii vor obtine tot ce le bese capu!

Acum sa nu sariti la gatul ungurilor din Romania pentru ca sunt cativa idioti care zbiara in stanga si-n dreapta pentru autonomie samd!

Tinta este udmrul! Ei profita de sclavii de la pdl ! I-ar fi macelarit ca pe porci Maresalul Antonescu!

Edited by Tybork
Link to comment

n-am nimic cu ungurii din transilvania, chiar cunosc cativa si sunt toti oameni de treaba, dar totusi e vorba de romania. astfel de cereri mi se par absurde. ca si cum le-am cere italienilor sa fie romana oficiala in bergamo. trebuie sa fim rezonabili, daca vrei sa traiesti in alta tara, atunci trebuie sa-i inveti limba si sa-i accepti regulile.

Link to comment

ma excrementez pe udmr si tot neamu lor. Dracu a mai vazut sa vina alte natii sa faca guvernare in tara altora .. si dupa sa le zica sa le invete limba .. 'tule muma'n fund de loviti in cap ..

Naiba stie cum sunt ungurii astia din romania asa de idioti si ipocriti, cand mergi in Ungaria ai impresia ca esti in rai .. , sunt niste oameni foarte civilizati si te trateaza cu respect indiferent ce limba vorbesti, astia de la noi is corcituri dalea "failed"

Link to comment

Cat de penal am putut sa ajungem ... cum ar fi ca fiecare minoritate din America sa ceara dreptul ca limba lor sa fie oficiala in zonele in care traiesc ... sau cum ar fi ca in Italia sau Spania unde sunt sate de romani sa le cerem lor ca limba oficiala sa fie romana ...

ASTA CHIAR NUMAI LA NOI SE POATE INTAMPLA ... penibil

Link to comment

Limba maghiara nu va fi niciodata o limba oficiala in nici un judet din Transilvania!

Si stiti de ce? Pentru ca ungurii din romania nu-si doresc asa ceva! La ora actuala am impresia ca si reprezentantii UDMR sunt platiti sa faca astfel de afirmatii. Ne-au demonstrat deja ca sunt lipstiti de coloana vertebrala!

Naiba stie cum sunt ungurii astia din romania asa de idioti si ipocriti, cand mergi in Ungaria ai impresia ca esti in rai .. , sunt niste oameni foarte civilizati si te trateaza cu respect indiferent ce limba vorbesti, astia de la noi is corcituri dalea "failed"

De ce trebuie sa generalizezi? Ungurii astea din Romania (cum sunt si eu de altfel) nu sunt toti idioti si ipocriti. Sunt cativa limitati la cerebel, cum sunt de altfel si in randul romanilor, care saracii, n-au nici o vina, asa s-or nascut :).

Link to comment

Nu prea cred ca o sa fie niciodata limba maghiara in Transilvania, cum zicea si Tybork, "Pentru ca ungurii din romania nu-si doresc asa ceva! La ora actuala am impresia ca si reprezentantii UDMR sunt platiti sa faca astfel de afirmatii. Ne-au demonstrat deja ca sunt lipstiti de coloana vertebrala!"

Link to comment
Guest MaGic_MaStEr

Ba,nu pot sa cred ce-am ajuns ma...in tara noastra sa ceara ei asa ceva,PENIBIL,nu cred ca pot sa ceara asa ceva =)),noi ne-am dus in tara lor sa cerem asa ceva? daca eram eu presedinte ii dadeam pe toti afar' si asa nu-i suport :|...

Link to comment

al naibii bozgori... :| ..da altceva nu mai vor?

Le dam noi daca vor."...."

La faza asta chiar au intrecut masura.Pe langa faptul ca sunt in parlament si chiar cu majoritatea,mai vor si asta.Le dam prea multe drepturi.

Scoateti cuvintele astea jignitoare, daca nu vrei sa iei suspend!

Edited by Tybork
Link to comment

secuime

Intact Images

Limba maghiară este oficială de facto în secuime, dar UDMR vrea ca aceasta să fie şi de iure oficială în toată Transilvania, a afirmat joi, preşedintele UDMR Sfântu Gheorghe, Antal Arpad. El a declarat că nu este o noutate ceea ce solicită Consiliul Naţional Secuiesc (CNS), şi anume declararea limbii maghiare ca limbă oficială în Ţinutul Secuiesc.

Antal a amintit că şi reprezentanţii UDMR "au spus, au scris, au vorbit de foarte multe ori despre necesitate legalizării limbii maghiare în Transilvania", iar Uniunea nu s-a referit doar la secuime, unde "de facto limba maghiară oarecum este o limbă oficială".

"La anumite instituţii militarizate acest lucru încă nu se aplică, ceea ce este o problemă

, dar de facto în secuime limba maghiară este limbă oficială", a spus Antal.

"Asta a spus întotdeauna UDMR, ca pe lângă limba română, şi limba maghiară să fie limbă oficială în Transilvania", a afirmat liderul UDMR Sfântu Gheorghe.

Comisia Permanentă a Adunării Aleşilor Locali din Ţinutul Secuiesc a făcut public un proiect de hotărâre privind oficializarea limbii maghiare în regiune şi, potrivit documentului, autorităţile publice vor trebui să asigure condiţiile care oferă deplina egalitate a limbilor maghiară şi română.

Proiectul are patru puncte, dintre care primul prevede că "limba maghiară este limbă oficială în Ţinutul Secuiesc, având un statut identic cu limba oficială a statului".

Sursa: Antena3.ro

Astia din UDMR ii au la mana pe sclavii de la pdl si prin santaj ungurii vor obtine tot ce le bese capu!

Acum sa nu sariti la gatul ungurilor din Romania pentru ca sunt cativa idioti care zbiara in stanga si-n dreapta pentru autonomie samd!

Tinta este udmrul! Ei profita de sclavii de la pdl ! I-ar fi macelarit ca pe porci Maresalul Antonescu!

trasi in tzeapa k pe vremea lui Tzepes

Link to comment

Nu inteleg cu ce va dereanjeaza pe voi daca in Romania o sa fie si limba maghiara o limba nationala?In Elvetia sunt 3 limbi nationale germana-fraceza si italiana si pe nimeni nu o deranjeaza.

Indiferent al cui a fost Transilvania,ca a fost o perioada cand a facut parte si de Ungaria,acuma in Transilvania traiesc aproximativ 40-50% romani de nationalitate maghiara si traiesc in pace cu romani,voi astia din sudul tari care nu aveti nici cea mai mica ideeie despre unguri din romania si faceti afirmati rasiste.

Voi traiti intro tara democrata si nici nu stiti ce inseamna democratia.

Creator tu vrei revolutie?nu ti-a fost destul asa zis revolutie din 89 cand soldatul impusca pe fratele lui care a iesit in piata? :gun:

Link to comment

Nu ma mira deloc acest lucru, a ajuns UDMR-ul la putere,azi vor in Transilvania si maine in toata tara.

Unii dintre voi inca va mirati de ce suntem rasisti,uite de asta. :)

Link to comment

cred ca au zis ori la misto .. ori cu un interes politic ori pentru ca sunt prosti ...

cum sa faci pui in tara ta alta limba oficiala ? defapt eu as propune sa li se interzica sa vorbeasca ungureasca la aia .. si sa invete romana .. cand ii vad la tv cum vorbesc imi vine sa le dau cu ceva in cap

HAI ROMANIA !

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...