Jump to content
bunny

Rolul de parinte

Recommended Posts

Eh, daca Lance a dat startul, why not make a normal topic (not like his, lol) :D

Va vedeti cat de curand in rolul de parinte? Eu am ceva pentru copii, imi plac foarte mult, sunt scumpi cand sunt mici, fara griji, tipete, rasete, plansete, manutzele alea mici si fel si fel de cuvinte ce le scoate din gura si te-apuca rasul numai cand auzi. :wub: Copiii sunt de-a dreptul un motiv de a te face sa zambesti. Cum v-ati educa viitorul copil? L-ati lasa pe mana parintilor vostri? (mai degraba mamele, in general) Ati angaja o bona? Ati putea chiar voi insati sa purtati "povara" pe umeri? :P Pana la urma asta e riscul.

Cunosc cateva fete care s-au maritat si nu doresc sa se mute la "el", asta pentru ca le este mai usor, avand pe mama ei acolo, si stie cum s-o "instruiasca", deci intr-un final ajunge el la ea. (sau mai bine zis, uraste sa schimbe scutece :))) Ce fel de parinte ati fi pentru copilul vostru? Unul sever care stie ce sa-i impuna copilului sau si ce viitor trebuie sa-si aleaga, unul apropiat de copilul sau si sa-l inteleaga atunci cand trebuie/are nevoie, unul care...hmm, nu stiu, completati si voi. Cu alte cuvinte, cum va vedeti voi in postura de parinte?

Link to comment
Share on other sites

Guest slabaNu'

Imi plac copii mici pana la varsta de 4-5 ani, dupa deja is naspa. Nu ma vad inca in postura de parinte :-?? in legatura cu educatie, nu e bine sa fortezi pe cineva sa faca ceva, tu-i explici ce-i bine si ce nu-i bine, restu ramane la atitudinea lui .

Link to comment
Share on other sites

L-ati lasa pe mana parintilor vostri? (mai degraba mamele, in general) Ati angaja o bona? Ati putea chiar voi insati sa purtati "povara" pe umeri? :P Pana la urma asta e riscul.

in primul rand n-as face copil decat in momentul in care as fi sigura de faptul ca m-as drscurca si ca n-ar fi o "povara" pentru mine. nu e niciun risc. te simti pregatit sau nu. esti un om responsabil sau nu. si da, l-as lasa pe mana parintilor mei. imi place ce treaba au facut :lol:

Link to comment
Share on other sites

Eh, daca Lance a dat startul, why not make a normal topic (not like his, lol) :D

Va vedeti cat de curand in rolul de parinte? Eu am ceva pentru copii, imi plac foarte mult, sunt scumpi cand sunt mici, fara griji, tipete, rasete, plansete, manutzele alea mici si fel si fel de cuvinte ce le scoate din gura si te-apuca rasul numai cand auzi. :wub: Copiii sunt de-a dreptul un motiv de a te face sa zambesti. Cum v-ati educa viitorul copil? L-ati lasa pe mana parintilor vostri? (mai degraba mamele, in general) Ati angaja o bona? Ati putea chiar voi insati sa purtati "povara" pe umeri? :P Pana la urma asta e riscul.

Cunosc cateva fete care s-au maritat si nu doresc sa se mute la "el", asta pentru ca le este mai usor, avand pe mama ei acolo, si stie cum s-o "instruiasca", deci intr-un final ajunge el la ea. (sau mai bine zis, uraste sa schimbe scutece :))) Ce fel de parinte ati fi pentru copilul vostru? Unul sever care stie ce sa-i impuna copilului sau si ce viitor trebuie sa-si aleaga, unul apropiat de copilul sau si sa-l inteleaga atunci cand trebuie/are nevoie, unul care...hmm, nu stiu, completati si voi. Cu alte cuvinte, cum va vedeti voi in postura de parinte?

Sincer...nu ma vad in rolul de parinte cat de curand.

Prima data trebuie sa`mi termin facultatea, apoi sa`mi gasesc un serviciu stabil si banos si abia apoi pot sa ma gandesc la un copil.

Si mie imi plac foarte mult copiii. Mai ales cei mici :wub:

L`as lasa pe mana mamei mele, pentru ca zic eu m`a educat destul de bine. Nu as angaja niciodata o bona, ori mama mea, ori nimeni altcineva (nici macar soacra).

"Ce fel de parinte ati fi pentru copilul vostru? Unul sever care stie ce sa-i impuna copilului sau si ce viitor trebuie sa-si aleaga, unul apropiat de copilul sau si sa-l inteleaga atunci cand trebuie". In nici un caz nu as fi severa cu el. As fi pentru el (defapt vreau sa fie o ea) ca o prietena, nu ca o mama.

Link to comment
Share on other sites

bebe mic? :)

de ce nu? la momentul potrivit..

femeia modernă vede din statutul de părinte un sacrificiu al carierei, al timpului şi al altor lucruri care se cuvin doar femeilor "libere", de asta un copil e văzut de cele mai multe ori o povară, sau ceva ce trebuie amânat; mulţi cred că ar fi mulţumiţi să aibă copilul după vârsta pensionării şi dacă s-ar putea să se nască direct de 25 de ani :P

eu nu văd lucrurile aşa, cred că un copil e completarea, e o piesă importantă, o componentă de bază a familiei.

nu e imposibil să fii mamă şi să ai o carieră, multe femei au demonstrat că se poate, poate că nu le poţi face pe amândouă perfect, dar cred că poţi fi femeie casnică şi să ratezi educaţia copilului tău mai mult decât dacă ai fost femeie cu job şi nu ai putut să-i oferi suficient timp copilului tău.

bonă sau mama? hmmmmmmm...... grădiniţă privată sau eu. depinde, deşi mi-aş dori să fiu eu.

nu mi-aş lovi niciodată copilul, nici nu aş recurge la metode "eficiente" dar care implică un anumit grad de violenţă sau agresivitate (fizică sau psihică), cred că îţi poţi impune respectul altfel, e o provocare indeed..

cred că înainte de a avea un copil am să citesc multe cărţi de psihologia copilului :P

Link to comment
Share on other sites

in primul rand n-as face copil decat in momentul in care as fi sigura de faptul ca m-as drscurca si ca n-ar fi o "povara" pentru mine. nu e niciun risc. te simti pregatit sau nu. esti un om responsabil sau nu. si da, l-as lasa pe mana parintilor mei. imi place ce treaba au facut :lol:

mai vorghim intr-un an or so ;)

nu trebuie sa fi tu pregatita...i was born ready

Link to comment
Share on other sites

Si mie imi plac copilasii mici,dar oricum sunt mic sa ma gandesc la dastea :))..Cred ca nu voi fi sever cu copilul meu niciodata..si il voi lasa sa faca ce vrea,in limita bunului simt...

Daca o sa fumeze, o sa ma gandesc cand am facut eu asta prima data si daca e odata cu mine nu am ce sa ii fac..

Daca ..daca..sunt multe de spus si in primu rand ma voi gandi la mine cum eram si eu la varsta lui

Link to comment
Share on other sites

bonă sau mama? hmmmmmmm...... grădiniţă privată sau eu. depinde, deşi mi-aş dori să fiu eu.

cred că înainte de a avea un copil am să citesc multe cărţi de psihologia copilului :P

exact asa sa faci, sa aiba si copiii mei de cine sa faca misto.

sper ca-ti dai seama ce copil pampalau, bolnavicios, sensibil, batranicios si "baiatul mamei" o sa cresti, nu?

mai vorghim intr-un an or so ;)

nu trebuie sa fi tu pregatita...i was born ready

nu te mai da mare

Link to comment
Share on other sites

Guest erifeek

Well , eu am deja o fetita de un an . Prima oara , ma gandeam ca am dat de "dracu impielitat" :)) . Ma gandeam , nopti nedormite , nervi , tipete , plansete and shits . La inceput asa a si fost , dar dupa un timp ... cel mai frumos lucru din viata ta :D . Nu o sa o cresc cu fite , cu gradinite particulare and others . Vreau sa fie un copil "normal" sa spun asa . De rasfatat , normal ca o sa o rasfat cat pot eu , doar e fata lu' tata , nu ? :P

De bona , nici gand ! Se va ocupa sotia mea de ea tot timpul , bineinteles , si eu . In caz ca nu putem , nu degeaba exista mamele (:rofl2:) .

Link to comment
Share on other sites

Well , eu am deja o fetita de un an . Prima oara , ma gandeam ca am dat de "dracu impielitat" :)) . Ma gandeam , nopti nedormite , nervi , tipete , plansete and shits . La inceput asa a si fost , dar dupa un timp ... cel mai frumos lucru din viata ta :D . Nu o sa o cresc cu fite , cu gradinite particulare and others . Vreau sa fie un copil "normal" sa spun asa . De rasfatat , normal ca o sa o rasfat cat pot eu , doar e fata lu' tata , nu ? :P

De bona , nici gand ! Se va ocupa sotia mea de ea tot timpul , bineinteles , si eu . In caz ca nu putem , nu degeaba exista mamele (:rofl2:) .

Uoa`da ...

rene, tu esti bo$$?!

Copilasii is faini pana pe la 6-7ani cand deja incep sa aibe majoritatea caracteristicilor umane si isi pierd farmecul.

Ca parinte ... cine stie ...?!

Sper ca voi putea sa-i ofer tot ce-si doreste si ca voi fi un bun confident pt a-i castiga increderea.

Link to comment
Share on other sites

Guest SherkaN

De ce nu ?

Prietena ... o sa`mi fuga cu primu` venit, la Counter Strike il bat de se ... satura, maica-mea e o batrana bolnava cu nervii ( asta in cazul in care nu pot fi eu langa el, E PE MAINI PUNE) , o sa`mi fie mai greu sa`l mint cu cola in biberon si sa`l invat sa fumeze, si trebuie sa ma mai interesez daca poate asculta muzica prin cluburi, sa nu-l deranjeze la ureche :)) ... Pfoaa .. ce viata ar duce :X , ce si`ar mai putea dori de la viata?

Link to comment
Share on other sites

Eu daca sunt deja parinte (de 2 ori :))) am voie sa raspund?

Mai pe scurt, ca si asa ma tot acuza lumea ca scriu prea mult si sun greu de citit asa de multe randuri ...

Nu exista sa fii 'pregatit' sa ai un copil. Trebuie sa il doresti si asta e suficient. Toate celelate detalii - sa le zic organizatorice - se vor rezolva pe parcurs (cariera, serviciu, casa)... Am avut copil si fara cariera (studenta fiind) si am avut al doilea copil cu cariera si cu plecari din tara. Nu e nicio diferenta :)), un copil dorit e un copil dorit in orice context. Desigur, resursele materiale sunt importante, dar si aici se gasesc solutii pentru orice situatie.

Sa fii sigur ca te descurci? :) hmm, e o exagerare. Nu poti fi sigur niciodata ca te descurci mai mult decat esti traind in mod normal viata de zi cu zi.

Oricum, indiferent de sfaturi, carti, experienta, sa ai un copil e o aventura in care nimic nu e sigur (in afara de iubirea absolut neconditionata si unica pentru copil), in care vor fi inevitabil momente de criza si de panica, in care vei regreta unele lucruri si te vei felicita pentru altele. E pur si simplu viata. :)

Bunici, mame, bone ... pentru perioade scurte, da. Dar o influenta zilnica va aduce unele sincope pe care nu le doriti... in sensul in care ideile 'alor nostri' nu sunt 100% ideile noastre. Cand regasesti in copil mici idei sau obiceiuri care nu sunt de la voi ci de la altii (oricine ar fi ei) nu e prea comoda situatia ... Personal, mi-am dorit copiii mei, nu alor mei :).

Si eu declaram ca nu imi voi lovi niciodata copilul :)). Si totusi intr-o situatia limita cand a zbughit-o din mana mea drept in mijlocul strazii in fata camionului, singura modalitate prin care am fost sigura ca asa ceva nu se va mai repeta a fost corectia cu palma zdravana la fund. A avut efect. Uneori, atentionarea fizica ii da celui mic informatia corecta despre gravitatea greselii. Folosita de la foarte rar in sus, are efecte pozitive. Acum dati cu rosii si acuzati-ma de violenta domestica :)).

Cartile de psiho? ... folosesc si nu. Rau nu fac. Doar ca nu vor explica niciodata exact ceea ce vrei sa afli :)). Dar per ansamblu, pot oferi o alta atitudine a ta ca parinte - ceea ce uneori nu e deloc de neglijat.

exact asa sa faci, sa aiba si copiii mei de cine sa faca misto.

sper ca-ti dai seama ce copil pampalau, bolnavicios, sensibil, batranicios si "baiatul mamei" o sa cresti, nu?

Off topic: Lucky, eu chiar nu inteleg de unde atata agresivitate gratuita... Tu intelegi? Nu ai vrea sa te gandesti la asta ca un om mare si sa incerci sa lucrezi asupra adevaratelor tale probleme? ...

Rautatea ta absolut fara sens merita warn.

Link to comment
Share on other sites

Off topic: Lucky, eu chiar nu inteleg de unde atata agresivitate gratuita... Tu intelegi? Nu ai vrea sa te gandesti la asta ca un om mare si sa incerci sa lucrezi asupra adevaratelor tale probleme? ...

Rautatea ta absolut fara sens merita warn.

nu e deloc rautate, doar ca astfel de conceptii imi fac greata, mai ales cand ma gandesc la faptul ca acel copil probail o sa aiba de suferit din cauza genului astuia de educatie. nu inteleg de ce mi-ai dat warn, nu e ca si cum am insultat pe cineva, doar ca mi-am exprimat opinia cu privire la parerea ei. ca am facut-o mai agresiv, asta nu e problema nimanui. eu inteleg ca vrei sa-ti aperi colega, dar chiar exagerezi cu warnul.

eu nu vad aici decat rautate din partea ta.

Link to comment
Share on other sites

e bine ca te ajuta experienta de forumista cand ne dai sfaturi de cum se creste un copil.

daca ai greata fa un control ca cine stie, poate e MacGyver pe teava.

HAHA NEVERMIND THAT, I SUCK!

Amice sper ca realizezi ca expresia "HAHA NEVERMIND THAT, I SUCK!" il priveste exclusiv pe cel care o scrie.

Nu inteleg de ce nu folosesti userul tau daca tot recunosti.

Link to comment
Share on other sites

e bine ca te ajuta experienta de forumista cand ne dai sfaturi de cum se creste un copil.

daca ai greata fa un control ca cine stie, poate e MacGyver pe teava.

HAHA NEVERMIND THAT, I SUCK!

Amice sper ca realizezi ca expresia "HAHA NEVERMIND THAT, I SUCK!" il priveste exclusiv pe cel care o scrie.

Nu inteleg de ce nu folosesti userul tau daca tot recunosti.

Uhm, putin confuz. Eu credeam ca sunteti unul si aceeasi persoana. oO =)) Sorry about the offtopic, made me laugh a bit. :D

Link to comment
Share on other sites

e bine ca te ajuta experienta de forumista cand ne dai sfaturi de cum se creste un copil.

daca ai greata fa un control ca cine stie, poate e MacGyver pe teava.

HAHA NEVERMIND THAT, I SUCK!

Amice sper ca realizezi ca expresia "HAHA NEVERMIND THAT, I SUCK!" il priveste exclusiv pe cel care o scrie.

Nu inteleg de ce nu folosesti userul tau daca tot recunosti.

si te mai miri de ce primesti warn up dupa reprezentatii de genul nu? si mai faci un post de ala de victima a abuzurilor pe la plangeri..si tot asa...un perpetum mobile

On T ...ca parinte? rol? Pozitie?Functie? Probabil aici isi spune cuvantul experienta de viata..si ce-ti doresti tu de la copilul tau :) probabil ca trebuie intai sa constientizezi faptul ca urmeaza sa ai in grija inca un suflet..cu toate problemele care se deduc din asta..si apoi sa te gandesti la rolul de parinte

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...