Jump to content
TenshiTNQ

Tot mai multe cutremure

Recommended Posts

Este socant, iar un cutremuri in Haiti! Dar altceva mi'o atras atentia mult mai tare, in ultima luna peste tot pe pamant au avut loc cutremure de intensitate medie sau mare. Apar cutremure odata pe saptamana. In decembrie, daca nu ma insel la noi in Romania au avut loc doua cutremure de intensitate medie, a urmat nenorocirea din Haiti, dupa care au urmat de'alungul lunii cutremure in mai mutle locuri ale planetei, mai ales in zona oceanelor. Stau cu groaza si ma gandesc cum ziceau cei de la institutul romanesc care se ocupa de cutremure (imi scapa numele) cum ca in 2009 ar fi trebuit sa aiba loc un cutremur mare, ca odata la nu stiu cati ani are loc unul, etc. De s'ar intampla in 2010 la noi in tara un cutremur mare... nici nu vreau sa ma gandesc ce ar insemna asta la ce infrastructura avem. Un alt lucru foarte important de precizat este faptul ca observatorul Yellowstone a raportat o activitate seismica destul de activa in ultima vreme, activitati care tin de la zile pana la saptamani. Tot mai mutle curtemure in zona respectiva, iar mare problema, pe langa faptul ca isi maresteactivitatea seismica este faptul ca creste in intensitate, fiind deja al 5'lea cutremure de peste 3 grade in zona. Anul asta pare ca va fi mai monotorizat ca niciodata. Clima se schimba, au loc tot mai multe cutremure... ce urmeaza? Stai si te gandesti (dupa ce ai avzut filmul 2012) ca lucrurile care s'au intamplat in acel film, parca incep sa prinda contur in realitate :| S'a prezis cu 2 zile in urma ca mai urmeaza un cutremur mare in Haiti... azi s'a intamplat. Si totusi ce provoaca seria asta de cutremure pe tot globul? Schimbarea climei?

Link to comment
Share on other sites

Miscari tectonice sunt de cand lumea. Insa, nu exista oameni de cand lumea care sa se panicheze la fiecare cutremur.

O viziune mai apocaliptica ar fi ca planeta se vindeca singura, scapand de noi... dar asta deja tine de basme :-j , cine a vazut o planeta care gandeste ha ha !

Link to comment
Share on other sites

Guest MaGic_MaStEr

2012 - O minciuna mare .

Si daca e sa murim ce ? Tot murim odata :))

Totusi eu vreau sa mai traiesc mai mult de 2 ani daca e pan' acol' deci lasa asta cu ''tot murim odata''...

Link to comment
Share on other sites

Guest MaGic_MaStEr

Andree@' date='Jan 20 2010, 15:25' post='4665327']

Daca n-am murit in 2000 cu siguranta nu o sa o facem nici in 2012 .. S-a saturat si Pamantul de noi . :box:

Mda,cam asa e...

Link to comment
Share on other sites

iti dai seama ca nimic facut de om nu poate influenta miscarile tectonice, nu?

Gresit !

Cauzele producerii cutremurelor pot fi cauzate si din cauza noastra prin mijloacele de transport (acestea produc minicutremure) , producerea de explozii subterane sau din cauza unor mine abandonate .

Tot ce se intampla , se intampla cu un scop .. care e ala ? O sa aflam mai devreme sau mai tarziu .. #-o

Link to comment
Share on other sites

Andree@' date='Jan 20 2010, 16:07' post='4665478']

Gresit !

Cauzele producerii cutremurelor pot fi cauzate si din cauza noastra prin mijloacele de transport (acestea produc minicutremure) , producerea de explozii subterane sau din cauza unor mine abandonate .

Tot ce se intampla , se intampla cu un scop .. care e ala ? O sa aflam mai devreme sau mai tarziu .. #-o

epic fail, sau nu stii ce-s alea placi tectonice 1 din 2

Link to comment
Share on other sites

Guest stefteo21

schimbarea climei poate influenta?

Nu prea poate influenta schimbarea climei miscarea placilor tectonice... totusi nu vorbim aici de niste pietre care la primul vant mai puternic o iau razna prin aer... sunt jumatati de continente totusi...-_-

Link to comment
Share on other sites

Acceleratorul de particule.. "raza" aia albastra de pe cerul norvegiei... schimbari climatice... cutremure... hmm ce urmeaza... sa vezi ca desi toata luema rade.. sau mare parte nu cred ca va fi ceva in 2012... cand o sa ajungem acolo mai toata luema o sa fie panicata... fie si din cauza unui film. La noi in Romania stie careva cu cat timp inainte de producerea unui eventual cutremur mediu spre mare poate fi detectat? O ora, doua?

Link to comment
Share on other sites

Se vede ca a murit Herbert Mullin (Herbert Mullin: schizophrenic in Santa Cruz, California who killed people to prevent earthquakes; convicted of 10 murders and confessed to three others) din cauza ca nu mai omoara el oameni sunt asa de multe cutremure :lol:

Yet another topic about the end of the world , booooring .

Link to comment
Share on other sites

Vom muri cu totii nu conteaza cine-i primul -_-.

se apropie 2012...la ce va asteptati? o sa crapati si gata pa cuu voi...iar eu voi fi printre singurii supravietuitori. :tiphat:

Nu prea cred ca se va intampla ceva in 2012,asta e doar parerea mea,nu spun ca nu se poate :P.Dar nu are nimeni de unde sa stie asta...

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...