Jump to content
Random Hero

Pe ce a dat bani statul in 2009?

Recommended Posts

Institutii si companii de stat au cumparat anul trecut masini, aparate de aer conditionat, laptopuri, TV in suma echivalenta de aproape 140 de milioane de euro, de trei ori peste nivelul din 2007 si sub achizitiile din 2008.

Sume de pana la 10.000 de euro fiind platite si pentru telefoane mobile, pixuri, agrafe de birou. Din totalul sumei pentru achizitii, 121,6 de milioane de euro au fost cheltuite pentru cumpararea de mobilier, aparate de aer conditionat, imprimante, computere, sisteme de supraveghere video, servere si alte echipamente de comunicatii, iar cu 15,3 milioane de euro au fost achizitionate autoturisme si alte mijloace de transport.

In 2007 suma achizitiilor de masini si calculatoare in sistemul public s-a ridicat la 50 de milioane de euro, iar in 2008 au fost efectuate achizitii de peste 500 de milioane de euro.

Vezi AICI lista completa de achizitii.

_________

#-o

Link to comment

Da :)) L-as vota (cand as avea dreptul) cu placere pe ala care recunoaste.

si eu l`as vota pe unu care ar recunoaste ca fura

parca a facut un primar asta prin nuj ce tara...a zis ca daca poate sa fure, o sa o faca, dar o sa le fie si lor bine si l`au ales

Indiferent de cine e la conducerea tarii (prostanaci, marinari), toti vor fura iar noi nu vom trai bine :)

edit :

“Alegeţi-mă! Mie îmi va merge sigur bine, vouă vă va fi ca acum!”. Acesta a fost mesajul campaniei lui Josko Kraljevic Risa, un candidat pentru postul de primar al oraşului croat Prolozac. Şi pentru sinceritatea lui, alegătorii l-au votat.

Croatul Josko Kraljevic Risa le-a promis cetăţenilor din oraşul Prolozac că, atunci când va ajunge primar, va avea grijă de el. Mai mult decât atât, el a garantat că va fura cât va putea, dar că viaţa de acum a alegătorilor nu se va schimba.

Rezultatul alegerilor nu a surprins pe nimeni. Josko Risa a fost votat ca primar în oraşul Prolozac, câştigând detaşat alegerile, cu sloganul: “Totul pentru mine, nimic pentru voi”.

“Le-am spus adevărul. Acest oraş va fi ca afacerea mea de familie. Dacă îmi vor ieşi bani din ea, voi face treabă. Dacă nu îmi ies, nu fac nimic”, a explicat croatul. Localnicii care l-au votat au declarat că l-au susţinut pentru că a fost sincer cu ei.

“Ştim în ce ne-am băgat. Am fi fost furaţi indiferent cine ar fi preluat postul. Cel puţin el e sincer. În plus, ne-a spus că, dacă treburile vor merge bine pentru el, vor merge şi pentru noi”, a explicat un alegător de 57 de ani.

Link to comment
Guest smiley_real92

Au luat un camion de agrafe,2000 de duzine de pixuri si au mobilat un oras intreg...cu atatia bani.

Cand vad ca unii mor de foame (la propriu) si altii f** milioanele de euro parca ar creste prin nu stiu ce copaci din nu stiu ce planatie proprie...imi vine sa'i strang de gat :sef:

Link to comment

si eu l`as vota pe unu care ar recunoaste ca fura

parca a facut un primar asta prin nuj ce tara...a zis ca daca poate sa fure, o sa o faca, dar o sa le fie si lor bine si l`au ales

Indiferent de cine e la conducerea tarii (prostanaci, marinari), toti vor fura iar noi nu vom trai bine :)

edit :

tare cu croatul ala , la noi cu base era "mai bine pentru mine , si mai de cacat decat acum pentru voi" :cool2:

Link to comment

“Alegeţi-mă! Mie îmi va merge sigur bine, vouă vă va fi ca acum!”. Acesta a fost mesajul campaniei lui Josko Kraljevic Risa, un candidat pentru postul de primar al oraşului croat Prolozac. Şi pentru sinceritatea lui, alegătorii l-au votat.

Croatul Josko Kraljevic Risa le-a promis cetăţenilor din oraşul Prolozac că, atunci când va ajunge primar, va avea grijă de el. Mai mult decât atât, el a garantat că va fura cât va putea, dar că viaţa de acum a alegătorilor nu se va schimba.

Rezultatul alegerilor nu a surprins pe nimeni. Josko Risa a fost votat ca primar în oraşul Prolozac, câştigând detaşat alegerile, cu sloganul: “Totul pentru mine, nimic pentru voi”.

“Le-am spus adevărul. Acest oraş va fi ca afacerea mea de familie. Dacă îmi vor ieşi bani din ea, voi face treabă. Dacă nu îmi ies, nu fac nimic”, a explicat croatul. Localnicii care l-au votat au declarat că l-au susţinut pentru că a fost sincer cu ei.

“Ştim în ce ne-am băgat. Am fi fost furaţi indiferent cine ar fi preluat postul. Cel puţin el e sincer. În plus, ne-a spus că, dacă treburile vor merge bine pentru el, vor merge şi pentru noi”, a explicat un alegător de 57 de ani.

Daca este adevarat... este genial .

Daca ar iesii un presedinte si ar spune asta ar avea votul meu .

M-am saturat de toate "curvele" care ne conduc tara ... dar si de toti prostii care voteaza aceleasi curve.

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...