Jump to content
Random Hero

Somajul a ajuns la maximul ultimilor 6 ani

Recommended Posts

Peste 265.000 de someri au intrat pe piata in 2009, iar rata somajului a atins in decembrie nivelul inregistrat in primele luni ale anului 2004.

In prezent sunt aproape 710.000 de someri, iar rata somajului a atins 7,8% in ultima luna a anului trecut, potrivit datelor de la Agentia Nationala pentru Ocuparea Fortei de Munca (ANOFM).

Daca in proiectul de buget pe 2010 se prognozeaza o rata a somajului de 7,3%, cu un numar total de 645.000 de someri pentru sfarsitul acestui an, mediul privat nu prevede o revigorare prea mare a pietei.

Si statul va contribui anul acesta la cresterea numarului de someri, prin cele maximum 100.000 de restructurari prognozate. Somerii care nu au reusit sa se mai angajeze anul trecut au avut dificultati cu plata ratelor la banci si au cheltuit mai putin, ceea ce a contribuit la scaderea consumului.

sursa: stirileprotv

Link to comment

si o sa fie si mai rau..asta din cauzai ca mergem pe un drum gresit..iar coruptia e la nivel inalt..incepand de la conducerea tarii pana la ultimul om din aceata tara. pacat.. -_-

Bai in pula mea dar tu nu incetezi niciodata sa te plangi, sa te plangi, sa te plangi ? Crezi ca rezolvi ceva...

cont suspendat 7 zile

Edited by IceMan
Link to comment

Bai in pula mea dar tu nu incetezi niciodata sa te plangi, sa te plangi, sa te plangi ? Crezi ca rezolvi ceva...

Sper sa-ti primesti banul cuvenit pt vocabularul tau frumos..

Nu inteleg care este problema ta?Parazitu si-a dat parerea lui, nu se plangea. Si eu sunt de o parere cu Parazitul pt ca tzara merge in directie gresita.

app:daca nu ai un reply la subiectul initiat mai bine taci

Link to comment

Bai in pula mea dar tu nu incetezi niciodata sa te plangi, sa te plangi, sa te plangi ? Crezi ca rezolvi ceva...

# consulta un doctor tinere.

# In ultimii ani...au inceput sa se vanda de catre guvern toate firmele mari...tarilor sau firmelor straine..asta pentru o asa zisa imbunatatire a acestora si pentru investitii...iata ca aceste investitii care nu au existat au dus multe companii la faliment ceea ce aduce o multime de oameni fara loc de munca.

# de deschis noi firme si companii nu s-au gandit..dar de vandut am vandut cam tot ce a fost pe bani grei pentru ca oamenii din fruntea tarii sa isi umple buzunarele.

# e posibil sa ma insel ? eu zic ca nu.

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...