Jump to content
Guest stefteo21

Primesti ceea ce dai?

Recommended Posts

Guest stefteo21

Credeti ca de obicei primesti inapoi ceea ce oferi ? Sa fiu mai explicit :

Daca faci rau este posibil sa gasesti doar bine ? sau dimpotriva atunci cand faci bine numai lucruri bune ti se intampla, sau ma rog... majoritatea lucrurilor care ti se intampla sunt bune ? Sau credeti ca nu au nici o legatura una cu alta?

Credeti ca raul facut se intoarce pe urmele voastre? Si ca fiecare palma data o primesti inapoi inzecit ?

Fara implicatii cu privire la Dumnezeu si la nivel spiritual...

O fi asta o lege a naturii ?

Link to comment
Share on other sites

Guest stefteo21

se numeste karma. si da, eu unul cred in karma.

Explica-mi si mie putin care e treaba cu karma, fa un rezumat. Daca crezi in ea cred ca stii ceva despre dansa si nu vreau sa citesc de pe google tot felul de chestii pana ma plictisesc sa ajung la esential :P

Link to comment
Share on other sites

As zice ca existenta noastra nu este un targ perpetuu (ofer ca sa primesc, negociez mereu, ma gandesc tot timpul la ceea ce voi castiga sau voi pierde).

E o regula simpla... a naturii (umane) ca sa folosesc termenul tau: in masura in care un om isi asuma responsabilitatea pentru actiunile sale, pentru ceea ce este si pentru ceea ce isi doreste sa fie, atunci ceea ce primeste de la ceilalti sau de la viata este doar un raspuns, un feed-back, o oglindire si nu o consecinta a faptelor sale.

Important este confortul psihic al individului. Cat de bine sa simte pus fata in fata cu propriile sale actiuni si decizii. Cat de bine se simte cu felul in care a ales sa isi traiasca existenta. Cu valorile pe care le are, cu respectul fata de el insusi si fata de ceilalti, cu viitorul pe care si-l doreste.

Orice fapta este buna, daca la nivelul constiintei tale o consideri asa, daca nu ai remuscari sau procese de constiinta, daca ai confort psihic.

Sa traiesti facand bine ca sa primesti bine sau asteptand mereu o terta parte care sa iti rezolve dilemele existentiale e o ingustare periculoasa a campului constiintei. Aluneci usor in fatalism sau in dogma religioasa.

Link to comment
Share on other sites

karma nu exista, dreptatea suprema nu exista, judecata de apoi nu exista. sunt doar povesti spuse de oameni buni/cinstiti atunci cand se va neputinciosi de a-si depasi situatia.

cu totii trebuie sa calcam pe mormintele altora, iar asta nu trebuie sa ne afecteze deciziile. cu cat te obisnuiesti mai repede cu atat traiesti mai linistit. ignoranta e cea mai simpla si eficienta cale. desigur daca ai putina decenta e si mai bine.

toate reactiunile sunt bazate pe modelul unei rulete rusesti. poti sa cauti sa corelezi cate exemple vrei, dar intr-un final ajungi la concluzia ca tot exceptii sunt. nimic nu e scriptat de nici o forta sau entitate suprema. lucrurile se intampla pentru ca se intampla. mai simplu de atat nu poate sa fie.

Link to comment
Share on other sites

Daca faci rau este posibil sa gasesti doar bine ? sau dimpotriva atunci cand faci bine numai lucruri bune ti se intampla, sau ma rog... majoritatea lucrurilor care ti se intampla sunt bune ?

nu. de asta eu dau doar ceea ce primesc

Link to comment
Share on other sites

Faci odata un rau si dupa aceea poate se intampla 100 de lucruri bune cu tine, dar cand ti se va intampla primul lucru rau, gandul te duce ca poate asta e rasplata pentru acel rau care l-ai facut initial, sau tot asa si invers; faci un lucru bun, ti se intampla 100 de lucruri rele, dar la sfarsit cand ti se va intampla un lucru bun vei crede ca e rasplata pentru acel bine ce ai facut. Nu cred ca exista o anumita armonie intre aceste lucruri, mai mult este legat de mitea si gandirea umana.

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca exista o regula in legaturile dintre "a da" si a "primi". In general e ceva aleatoriu. Incerc sa nu plec de la premiza ca daca fac ceva bun sau rau primesc ceva asemanator, probabil ca as fi dezamagit daca lucrurile nu s-ar intampla asa cum vreau eu.

Link to comment
Share on other sites

Important este confortul psihic al individului. Cat de bine sa simte pus fata in fata cu propriile sale actiuni si decizii. Cat de bine se simte cu felul in care a ales sa isi traiasca existenta. Cu valorile pe care le are, cu respectul fata de el insusi si fata de ceilalti, cu viitorul pe care si-l doreste.

^ si cu replica asta a zis tot .

Pentru un puscarias poate parea ok ca l-a ucis pe asasinul fratelui sau ...insa judecatorul nu cred ca o sa creada la fel :) .

Depinde de psihicul oricui , de educatia data si in mare parte de societate .

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce sa zic , probabil ca inca nu am realizat. De multe ori am ajutat lumea iar apoi mi se intorcea favoarea , dar favoarea aia la mine insemnand lucruri care sa-mi fie de ajutor , bani si altele. E ca si cand ma citeste cineva , stie exact ce-mi doresc si exact aia primesc. Nu conteaza cand si unde si asa de multe ori nu ma astept sa fiu rasplatit , las ca totul sa vina de la sine

Link to comment
Share on other sites

Daca mergi alaturi de un om bun, s-ar putea sa devii si tu mai bun ori mai rau... sau mai prost, depinde

dealtfel daca intelegi limba celui care iti vorbeste se creaza o armonie, el poate sa-ti vorbeasca in mai multe feluri... de exemplu, sa fie amuzant. iubaret

de obicei imi imaginez ca este ca un carlig de care te poti prinde si te va duce pe calea mai putin aleatorie ...

Ati vazut, oameni care se iubesc vorbesc pe un ton mai calm si mai lent. asta pentru ca s-a creat "armonia"

asa cum nu poti sa razi la o inmormantare si atunci te conformezi.. daca vrei :bananadance2:

Link to comment
Share on other sites

Daca mergi alaturi de un om bun, s-ar putea sa devii si tu mai bun ori mai rau... sau mai prost, depinde

dealtfel daca intelegi limba celui care iti vorbeste se creaza o armonie, el poate sa-ti vorbeasca in mai multe feluri... de exemplu, sa fie amuzant. iubaret

de obicei imi imaginez ca este ca un carlig de care te poti prinde si te va duce pe calea mai putin aleatorie ...

Ati vazut, oameni care se iubesc vorbesc pe un ton mai calm si mai lent. asta pentru ca s-a creat "armonia"

asa cum nu poti sa razi la o inmormantare si atunci te conformezi.. daca vrei :bananadance2:

simpatic şi sincer ai fost :)

şi eu cred că în mare măsură suntem sau tindem să devenim asemănători celor apropiaţi nouă

Link to comment
Share on other sites

Daca mergi alaturi de un om bun, s-ar putea sa devii si tu mai bun ori mai rau... sau mai prost, depinde

dealtfel daca intelegi limba celui care iti vorbeste se creaza o armonie, el poate sa-ti vorbeasca in mai multe feluri... de exemplu, sa fie amuzant. iubaret

de obicei imi imaginez ca este ca un carlig de care te poti prinde si te va duce pe calea mai putin aleatorie ...

Foarte neadevarat in toate ipotezele incercate de tine .

Un exemplu foarte usor . Daca teoria ta ar fi fost adevarata atunci nu ar mai exista crestinismul sau ar fi practicat la o scala foarte mica . Orice om are dreptul de a-si alege calea in viata . Nu cred in Dumnezeu , in karma sau are orice prostie care imi restrictioneaza viata . Omul este liber sa faca ce doreste , asta nu inseamna insa ca trebuie sa le si faci .

Viata e un sir de coincidente iar atunci cand traiesti intr-o societate orice se poate intampla . Nu suntem niste masinarii care au un "filter" care sa ne spuna ce putem sa facem si ce nu putem . Nimic nu se intampla asa din senin , cu puterea "divina" ci totul poate fi explicat . Daca nu acum cu siguranta mai tarziu vor fi deslusite toate misterele .

Ati vazut, oameni care se iubesc vorbesc pe un ton mai calm si mai lent. asta pentru ca s-a creat "armonia"

asa cum nu poti sa razi la o inmormantare si atunci te conformezi.. daca vrei :bananadance2:

De ras poti sa razi la o inmormantare insa societatea a hotarat ca nu se cuvine asta si s-a creat o regula nescrisa . In alte civilizatii se obisnuia sa se dea petreceri cand murea cineva .

Daca ar fi adevarat conceptul acela de "karma" atunci rata criminalitatii ar fi considerabil mai mica . Daca orice om ar fi tras la raspundere in orice modalitate depinzand de gravitatea faptelor sale atunci ar aparea un sens al responsabilitatii mult mai mare fiindca sunt putini oameni , cred eu , care nu se tem de consecintele faptelor lor cu adevarat .

Din punctul meu de vedere si conceptul de karma si religiile in general si dictaturile sunt pe aceeasi lungime de unda . Toate doresc sa tina sub control cu ajutorul fricii populatia .

Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca este o legatura destul de stransa intre "a da" si "a primi". Nu exista o regula, dar lucrurile stau cam asa:

- dai un pumn cuiva sau faci un rau ... este foarte posibil ca in viitor persoana respectiva sa-ti raspunda cu aceeasi moneda. stim cu totii ca oamenii sunt niste fiinte foarte razbunatoare.

- Faci un bine, cu riscul de a fi luat de "fraier" il faci pt tine, pentru moralul tau, pentru starea ta de spirit... chiar ajuta ... pe langa asta se poate ca intr-un viitor persoana pe care o ajuti sa iti intoarca favoarea.

@religia, este buna la moral, de obicei oamenii la ananghie spera sa fie cineva acolo sus care sa le asculte rugile si sa-i ajute. Aici ramane de vazut daca totusi este cineva.

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...