Jump to content
eugen66

Un ungur la cultura

Recommended Posts

Nu,eu ma m-am referit la adevaratii romani,acei romani care nu au uitat pentru ce au luptat stramosii nostri , ma refeream la romanii care chiar vor o schimbare pentru tara asta,una in bine...

Din afirmatia ta "adevaratii romani"pot interpreta un singur lucru: ca eu care posed acelasi carnetel de identitate ca si tine nu sunt un roman adevarat, deoarece parintii mei, care la randul lor poseda si ei cate un carnet de identitate de cetatenie romana ca si tine, au nume de unguri...interesanta gandire :)...si treaba asta miraculos ramane neobservata de catre toti globalii acestui forum.

Legat de afirmatia ta "romanii care chiar vor o schimbare in bine pentru tara asta", sa-mi enumeri te rog nu 10, ci doar 5 romani, care la ora actuala sunt sau ar fi putut sa fie in functie de conducere, si s-ar fi luptat pentru tara noasta...astept cu nerabdare numele marilor tai romani :)

tu nu esti in stare sa judeci ba boule , vorba' lu' loyd pentru ce au luptat stramosii nostri ? sa vina la conducerea tarii strainii? my last reply aici , fa un poll si intreaba cine crede de vreo schimbare in bine cu saraciile astea la conducere , si numai imi spune tu mie ca nu scriu corect ca tu esti prea ingamfat...

De la tine doar un singur lucru as dori sa aflu...Cati ani ai?

Link to comment

voi uitati cam repede :)

nah poate ca sunt ok ei ungurii la guvernare, pt ca au si ei minoritatile lor

da UDMR sunt niste lingai ratati ca base

ei mereu au trecut pe partea invingatoare, la fiecare mandat

ei sunt acolo unde le e bine

si acum au primit si ei asa cateva posturi ca au format majoritate

nu ca au ei un merit

Dani, poate esti tu zana ungurilor, da astia de la UDMR sunt niste retati, care se duc si ei acolo unde e cascavalu'

cat despre ungurii de la noi....pe ei ii doare in pix de romania, ca doar voteaza la toate alegerile doar cu ai lor, nu conetaza care sunt aia, atat timp cat sunt unguri

Link to comment

voi uitati cam repede :)

nah poate ca sunt ok ei ungurii la guvernare, pt ca au si ei minoritatile lor

da UDMR sunt niste lingai ratati ca base

ei mereu au trecut pe partea invingatoare, la fiecare mandat

ei sunt acolo unde le e bine

si acum au primit si ei asa cateva posturi ca au format majoritate

nu ca au ei un merit

Dani, poate esti tu zana ungurilor, da astia de la UDMR sunt niste retati, care se duc si ei acolo unde e cascavalu'

cat despre ungurii de la noi....pe ei ii doare in pix de romania, ca doar voteaza la toate alegerile doar cu ai lor, nu conetaza care sunt aia, atat timp cat sunt unguri

voi nu intelegeti ceva.. eu nu-i apar pe cei din UDMR ci pe oamenii de rand.. voi generalizati si ii bagati pe toti in aceeasi oala.. daca ziceati de Kelemen chiar nu ma interesa.. dar "un ungur la putere" suna altfel.. nu credeti?

tu gresesti.. multi unguri nu mai voteaza UDMR de cativa ani buni.. daca ungurii ar fi votat UDMR, ei ar fi luat cel putin 10-15%.. documentati-va inainte sa declarati ceva..

EDIT: cum zicea si Potyike mai jos, voi abia ati implinit 17-18 ani si deja sunteti mari analisti si istorici.. dar n-ati facut nimic in viata pana acum..

Link to comment

da da o fi el nascut in romania , totusi , masa tasu e roman vreunu ? eu nu cred... si daca tu accepti sa te conduca altii in tara ta cred ca nu iti pasa , sincer mie imi pasa , dai dreacu cum sa conduca unguri in tara la noi ? deja se fura destul , cine stie acum cat o sa fure si lesinatii astia... oricum nu cred ca mai e mult pana la urmatoarea revolutie , sincer zic :| :|

daca tie ti-ar pasa de Romania nu ai sta pe un forum de gaming si ai scrie prostii in sus si in jos.

Iesi in strada!!!

Nu,eu ma m-am referit la adevaratii romani,acei romani care nu au uitat pentru ce au luptat stramosii nostri , ma refeream la romanii care chiar vor o schimbare pentru tara asta,una in bine...

lasa ca esti tu roman adverat.

Ziua de nastere 31 August 1991
- cred ca zice multe despre tine. ia dute la un fotbal cu prietenii frate si numai incerca sa dezbati subiecte la care habar nu ai. Noi astia de 17-20 de ani(si eu la fel) vorbim de revolutie de parca am stii despre ce e vorba. hai sa stam in banca noastra si sa gandim putin inainte de a posta ceva.

asa ca o intrebare: tu stii pt ce au luptat stramosii tai? :)

Link to comment

Dani, poate esti tu zana ungurilor, da astia de la UDMR sunt niste retati, care se duc si ei acolo unde e cascavalu'

cat despre ungurii de la noi....pe ei ii doare in pix de romania, ca doar voteaza la toate alegerile doar cu ai lor, nu conetaza care sunt aia, atat timp cat sunt unguri

In ceea ce priveste partea cu UDMR-ul sunt total de acord cu tine. Intotdeauna s-au aliat cu partidele care sunt la putere, ceea ce intr-adevar denota faptul, ca sunt lipsiti de "coloana vertebrala".

Cat despre ungurii din Romania(cum sunt si eu de altfel), eu in 2004 l-am votat pe Basescu, si dupa 5 ani de mascarada in parlament am zis ca in acest an nu are nici un rost sa ma duc la vot.

Iata un ungur care nu a votat pe candidatul de la UDMR :)

Link to comment

' date='Dec 26 2009, 18:49' post='4568151']

tu gresesti.. multi unguri nu mai voteaza UDMR de cativa ani buni.. daca ungurii ar fi votat UDMR, ei ar fi luat cel putin 10-15%.. documentati-va inainte sa declarati ceva..

EDIT: cum zicea si Potyike mai jos, voi abia ati implinit 17-18 ani si deja sunteti mari analisti si istorici.. dar n-ati facut nimic in viata pana acum..

asta pt ca nu voteza toti

si 10-15% din c? din voturile totale? =)))

si estimativ asa, cam cati unguri sunt in romania de se ajunge la 10-15%?

sa ne documentam in legatura cu c? e la mintea prostului, nu iti trebuie documentatie sa vezi ca UDMR are posturile alea doar ca il pupa in cur pe base, ca daor despre aparitit unui ungur la ministeru' culturii vorbim

si cum ala ala a ajuns acolo doar ca UDMR a facut alianta cu base, c m***** m**** merit are ala pt o pozitie atat de importanta?

si defapt cui ii pasa cine e la cuvernare atata timp cat e bun si isi face treaba?

da ungurii astia sunt doar niste cosmopoliti, au dovedit ca nu sunt buni de nimic, si doar ca se muta de la o tabara la alta, arata ca ii doare in cur de romani

sau nu asta ne intereseaza pe noi?

vrem putere 100% romaneasca, ca doar ai nostrii sunt mai capabili

am cam trecut de 18-19 ani, si nu ma bucur

@Tybork nu o lua in nume de rau, da ungurii din UDMR sunt doar o adunatura de ratati

nu ma mira daca ungurii incep sa voteze cu altcineva, da pana acum, ei votau doar cu UDMR

Edit: daca stau sa ma gandesc bine...pana la urma, am avut ministrii romani pana acum, si au facut nimic

ungurii au alt caracter, ca doar din cauza asta sunt cu cateva decenii in fata romaniei

poate ca o sa fie seriosi si o sa faca ceva

da base, poate sa moara in chinuri

Link to comment

Nicolas Paul St?phane S?rk?zy Nagy B?csai, în franceză de Nagy B?csa[1], cunoscut ca Nicolas Sarkozy, (n. 28 ianuarie 1955, Paris) este un politician francez, preşedinte al Franţei şi coprinţ al Andorei din 16 mai 2007.

Sarkozy a fost anterior de două ori ministru de interne al Franţei, din 2002 până în 2004 în cabinetul Raffarin, şi din 2005 până la 27 martie 2007 în cabinetul de Villepin. Din 28 noiembrie 2004 este preşedintele partidului neogaullist (de orientare conservatoare) UMP, formaţiunea succesoare a partidului RPR, înfiinţat în 1974 de Jacques Chirac.

Tatăl său este Nagyb?csai S?rk?zy P?l, provenind dintr-o familie aristocrată ungară din regiunea Szeged, născut în 1928 la Budapesta, refugiat în 1944 în Franţa. Mama sa este Andr?e S?rk?zy, născută Mallah, fiica unui medic evreu sefard originar din Salonic, convertit la catolicism în 1917 cu ocazia căsătoriei cu Ad?le Bouvier (1891-1956). Andr?e S?rk?zy este de profesie jurist şi a lucrat vreme îndelungată ca avocat, înscrisă fiind în baroul Nanterre. Soţii S?rk?zy au împreună trei copii: Guillaume (n. 1952), Nicolas (n. 1955) şi Fran?ois (n. 1957), pe care i-au botezat în religia catolică. În anul 1959 soţii S?rk?zy au divorţat.

Francezi accepta si aleg un presedinte UNGUR si voi aici dramatizati ca au ajuns la putere niste romani de nationalitate maghiara,la care si strabunici lor s-au nascut in romania?

Link to comment

un mesaj pentru ungur :magyar fa*z s**pas :right:

nu trebuie bagati toti intr-o oala normal ca nu trebuie :))MA LASI!!! de ce cand sunt 6 persoane printre care un ungur vine a saptea persoana tot un ungur, ei doi incep sa vorbeasca pe ungureste ignorand 5 persoane? de ce cand auzi in jurul tau lumea vorbind pe ungureste tu intrebi despre ce este vorba si ti se raspunde simplu: invata ungureste? de ce sub numele orasului meu sta scris Szatmarnemeti? si multe altele de care te lovesti zi de zi... is cam satul de argumente si povesti de la toti papagalii pe bune, separatii voi si faceti cate categorii de unguri vreti.

L.E. UNDE ESTI TU TEPES DOAMNE!!!

Link to comment

Deci avem un vicepremier Ungur si la cultura tot un ungur

hai sa aruncam un ochi

Premier - Emil Boc

Vicepremier - Marko Bela

Ministerul Energiei - Adriean Videanu

Ministerul Apărării Naţionale - Gabriel Oprea

Ministerul Administraţiei şi Internelor - Vasile Blaga

Ministerul Afacerilor Externe - Teodor Baconschi

Ministerul Finanţelor Publice - Sebastian Vlădescu

Ministerul Sănătăţii - Cseke Attila

Ministerul Transporturilor şi Infrastructurii - Radu Berceanu

Ministerul Justiţiei - Cătălin Marian Predoiu

Ministerul Educaţiei, Cercetării, Tineretului şi Sportului - Daniel Funeriu

Ministerul Muncii, Familiei şi Protecţiei Sociale - Mihai Şeitan

Ministerul Dezvoltării Regionale şi Turismului - Elena Udrea

Ministerul Comunicaţiilor - Gabriel Sandu

Ministerul Culturii, Cultelor şi Patrimoniului Naţional - Kelemen Hunor

Ministerul Agriculturii şi Dezvoltării Rurale - Mihail Dumitru

Ministerul Mediului şi Pădurii - Laszlo Borbely

UDMRUL se ocupa cu defrisarea padurilor din Romania. Hai sa ne mai uitam la ministerul mediului :))

Imi vine sa vars.Tara asta e blestemata sa moara, dar usor incat sa inebunim cu toti

edit: Ce mai doreste parlitul asta de FLOC

Programul de guvernare al viitorului Executiv are la bază câteva principii:

1.Continuarea procesului de modernizare a statului şi punerea în aplicare a rezultatelor referendumului naţional dn noiembrie 2009: restructurarea aparatului administraţiei publice, pe principii de eficienţă şi performanţă;

2.Elaborarea unui set de măsuri care să asigure relansarea economiei şi consolidarea creşterii economice.

a. Guvernul îşi afirmă intenţia de a menţine, pe întreaga perioadă de guvernare, acelaşi nivel al cotei unice şi TVA-ului;

b. respectarea angajamentelor internaţionale ale României cu Fondul Monetar Internaţional, Comisia Europeană şi Banca Mondială

c. adoptarea de urgenţă, în prima jumătate a lunii ianuarie, a proiectului Legii bugetului de stat

3.Susţinerea mediului de afaceri şi a întreprinderilor mici şi mijlocii

4.Protejarea prin măsuri de solidaritate activă a categoriilor sociale afectate de condiţiile dificile din ţară

5.Promovarea şi adoptarea Legii reformei sistemului de pensii şi a Legii responsabilităţii fiscale

6.Sprijinirea prin măsuri concrete a agriculturii

7.Lărgirea sferei drepturilor minorităţilor naţionale pentru păstrarea identităţii culturale şi etnice ale comunităţilor minoritare

8.fructificarea avantajelor competitive ale României în domenii precum agricultura, energia sau turismul

9.Continuarea procesului de reforma a justiţiei, sănătăţii şi educaţiei

10.Accelerarea sistemului de absorbţie a fondurilor europene şi asigurarea resurselor financiare necesare pentru cofinanţarea proiectelor realizate

Un lagar de exterminare pentru minoritatile nationale nu facem? Pentru tigani nu pentru altcineva.Iti dai seama ce mare cacat...largirea sferei drepturilor minoritatilor....Ce jegosi . Eu dau banu ca sa aiba tiganii mai multe drepturi ca mine...

stramosii nostri au luptat sa scapam de sub asuprirea vecinilor (in special ungurii) si acum...guvernul boBoc le da la unguri functii in guvern, DC?, pt k fara udmr nu puteau face guvernul

La urma urmei vor avea ungurii din Romania mai multe drepturi decat au cei din ungaria RUSINE

Link to comment

un mesaj pentru ungur :magyar fa*z s**pas :right:

nu trebuie bagati toti intr-o oala normal ca nu trebuie :))MA LASI!!! de ce cand sunt 6 persoane printre care un ungur vine a saptea persoana tot un ungur, ei doi incep sa vorbeasca pe ungureste ignorand 5 persoane? de ce cand auzi in jurul tau lumea vorbind pe ungureste tu intrebi despre ce este vorba si ti se raspunde simplu: invata ungureste? de ce sub numele orasului meu sta scris Szatmarnemeti? si multe altele de care te lovesti zi de zi... is cam satul de argumente si povesti de la toti papagalii pe bune, separatii voi si faceti cate categorii de unguri vreti.

L.E. UNDE ESTI TU TEPES DOAMNE!!!

aia de care zici tu sunt putini..

exact asa pot zice si eu despre bucuresteni.. ma duc pe strada si intreb "stiti unde e aia" si din 5 imi raspunde 1..

normal ca sunt specimene pierdute peste tot asa ca nu generalizati..

p.s. vezi ca Tepes nu omorea unguri ci talhari si turci..

stramosii nostri au luptat sa scapam de sub asuprirea vecinilor (in special ungurii) si acum...guvernul boBoc le da la unguri functii in guvern, DC?, pt k fara udmr nu puteau face guvernul

La urma urmei vor avea ungurii din Romania mai multe drepturi decat au cei din ungaria RUSINE

altu care se da mare analist politic la 18 ani =))

Link to comment

un mesaj pentru ungur :magyar fa*z s**pas :right:

nu trebuie bagati toti intr-o oala normal ca nu trebuie :))MA LASI!!! de ce cand sunt 6 persoane printre care un ungur vine a saptea persoana tot un ungur, ei doi incep sa vorbeasca pe ungureste ignorand 5 persoane? de ce cand auzi in jurul tau lumea vorbind pe ungureste tu intrebi despre ce este vorba si ti se raspunde simplu: invata ungureste? de ce sub numele orasului meu sta scris Szatmarnemeti? si multe altele de care te lovesti zi de zi... is cam satul de argumente si povesti de la toti papagalii pe bune, separatii voi si faceti cate categorii de unguri vreti.

L.E. UNDE ESTI TU TEPES DOAMNE!!!

Acelasi mesaj ti-l doresc si eu, numai la puterea a 2-a :right: .

Oare de ce cand un roman ca tine care are indeplineste si o functie are posibilitatea sa ne injure? Oare un roman ca tine de ce nu a invatat prima data sa scrie corect pe limba lui MATERNA, inainte sa injure?

Daca n-ai avea supa in cap in loc de cerebel, ai stii si tu ca in acele localitati unde minoritatea depaseste 10% din totatul populatiei, localitatea respectiva primeste un nume si in limba minoritatii...din aceasta cauza are si Cluj-Napoca numele de Kolozsvar, percum si Sibiu numele de Hermannstadt...ai mai invatat si tu ceva de la unguru' din Romania :)

L.E. Separati-va si voi cum vreti intre voi, si sa faceti cate categorii de romani vreti(de parca noi n-am fi romani), insa eu pe tine doar cu un singur cuvant te pot caracteriza = prost!

L.E. Vezi ca Tepes cu turcii a avut probleme, si nu cu ungurii. Omul pe care-l cauti tu il cheama Avram Iancu :)

Link to comment

Tybork tare as vrea eu sa te vad in viata reala daca esti chiar asa de zmeu de ma faci pe mine prost, pe viitor deschide bine ochii ungure si fi atent cui era adresata "urarea", imi spui mie ca nu stiu scrie in limba matera dar tu la lecvarul care il ai in cap nu mai poti face deosebirea intre tine si un ministru. asa iubesc eu ungurii ca tine care sar in apararea altor unguri cum sa iti explic! :wub: din patea mea subiect incheiat si mai mult ca sigur ca voi primi warn si nu il contest.

L.E. cum dracu sa ajungi acasa de la munca si sa vezi la televizor oare ce a mai facut un ungur la ministerul culturii in Romania? noi nu avem unu capabil sa conduca acest minister sau chiar asa de slabi am ajuns incat ne conduc altii?

Link to comment

Ok domnul greenN..hai sa descifram putin postul tau anterior, si sa vedem daca n-am inteles eu ceva bine:

Prima propozitie:

un mesaj pentru ungur :magyar fa*z s**pas

Sa presupunem ca ai dreptate, si intr-adevar te-ai referit doar la ministerul culturii, si nu la toti ungurii

A 2-a propozitie:

nu trebuie bagati toti intr-o oala normal ca nu trebuie MA LASI!!!

Deci, ajuta-ma te rog sa interpretez, in aceasta propozitie nu ne bagi cumva pe toti intr-o oala cu acel ungur caruia i-ai trimis mesajul tau dragut?

Nu stiu restul persoanelor ce inteleg prin acele propozitii, dar eu cu lecvarul pe care-l am in cap inteleg doar un singur lucru:

- Ne-ai bagat pe toti in acelasi oala cu ministerul culturii...in concluzie, ne-ai injurat pe toti!

Ca un sfat, in viitor daca vrei sa-mi dai mie lectii de interpretare, fa posturi mai interpretabile...nu de alta... doar ca sa intelegi si tu ce ai scris, deoarece te-ai cam contrazis rau de tot :)

Link to comment

un mesaj pentru ungur :magyar fa*z s**pas :right:

nu trebuie bagati toti intr-o oala normal ca nu trebuie :))MA LASI!!! de ce cand sunt 6 persoane printre care un ungur vine a saptea persoana tot un ungur, ei doi incep sa vorbeasca pe ungureste ignorand 5 persoane? de ce cand auzi in jurul tau lumea vorbind pe ungureste tu intrebi despre ce este vorba si ti se raspunde simplu: invata ungureste? de ce sub numele orasului meu sta scris Szatmarnemeti? si multe altele de care te lovesti zi de zi... is cam satul de argumente si povesti de la toti papagalii pe bune, separatii voi si faceti cate categorii de unguri vreti.

L.E. UNDE ESTI TU TEPES DOAMNE!!!

Pe ce server esti tu admin la counterstrike sa stiu sa nu intru? :)

Link to comment

' date='Dec 26 2009, 16:33' post='4567688']

din stramosii nostri fac parte si secuii, iar daca nu stii asta te rog sa iei cartea de istorie si sa o recitesti..

Tu ce carte de istorie ai citit,aia scrisa de unguri?

Link to comment

Ba tu nu intelegi ca ungurii si cu secuii nu prea au nimic in comun?Doar limba,dar asta e alta treaba. Sclavul boc a propus un presedinte UNGUR,nu SECUI!!!!!!!!

poti dovedi ca e ungur din Ungaria? si voi v-ati referit la ungurii din Romania nu la ungurii din Ungaria.. ati generalizat.. (de aia m-am si bagat).. n-o intoarceti ca la Ploiesti..

p.s. si fara ba te rog ca nu am baut la aceeasi masa..

Link to comment

' date='Dec 30 2009, 13:40' post='4584573']

http://ro.wikipedia.org/wiki/Secui si http://ro.wikipedia.org/wiki/Mihai_Viteazul

citeste cu atentie.. poate inveti ceva :)

owned :))

Ba tu nu intelegi ca ungurii si cu secuii nu prea au nimic in comun?Doar limba,dar asta e alta treaba. Sclavul boc a propus un presedinte UNGUR,nu SECUI!!!!!!!!

da tu esti chiar prost (sa primesc warn daca e). cum nu au nimic in comun? pai hai sa-ti explic. mama este dintr-o familie de secui tata este roman. eu sunt UNGUR!!!

cont suspendat 2 zile

Edited by IceMan
Link to comment

daca tie ti-ar pasa de Romania nu ai sta pe un forum de gaming si ai scrie prostii in sus si in jos.

Iesi in strada!!!

lasa ca esti tu roman adverat.

- cred ca zice multe despre tine. ia dute la un fotbal cu prietenii frate si numai incerca sa dezbati subiecte la care habar nu ai. Noi astia de 17-20 de ani(si eu la fel) vorbim de revolutie de parca am stii despre ce e vorba. hai sa stam in banca noastra si sa gandim putin inainte de a posta ceva.

asa ca o intrebare: tu stii pt ce au luptat stramosii tai? :)

Nu-ti convine ceea ce zic sau ceea ce fac?

Intoarce-te tu frumos in tara ta,acolo o sa-ti convina si daca nu,acolo ai dreptul sa protestezi si sa critici.

Poftim ? :lol: http://www.ziua.ro/news.php?id=24901&data=2009-04-03

Link to comment

owned :))

da tu esti chiar prost (sa primesc warn daca e). cum nu au nimic in comun? pai hai sa-ti explic. mama este dintr-o familie de secui tata este roman. eu sunt UNGUR!!!

Mata este din familie de indieni secui si tato e tigan.....Tu esti prost!

@dani

Nici nu trebuie sa imi bat capul cu tine. Am vazut nivelul tau de inteligenta...... Iti mai explic odata.... UDMRul reprezinta minoritatea MAGHIARA DIN ROMANIA, nu reprezinta SECUIMEA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

cont suspendat 14 zile

Edited by IceMan
Link to comment
Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...