Jump to content
eugen66

Un ungur la cultura

Recommended Posts

' date='Dec 22 2009, 19:28' post='4551968']

cred ca am vorbit singur pana acuma.. repet: UNGURII DIN ROMANIA N-AU LEGATURA CU UNGURII DIN UNGARIA! (aici ma refer in general) in privinta multora din Ungaria, ungurii din Romania sunt considerati tradatori.. intelegi acuma?

cred ca mai intai ar trebui sa va uitati in oglinda si dupaia sa-i atacati pe altii..

nu inteleg dece ungurii de la noi sunt tradatori,pana la urma toti suntem oameni si nu cred ca era diferenta daca in locu lu 'asta' era un rus sau altcineva

Link to comment

Sa inteleg ca nu te intereseaza cine conduce tara asta,nu? Nice.....

indiferent ce parere am eu sau altii despre aceasta tara si despre cine o conduce nu v-a influenta deciziile de la nivel inalt.

romanii sunt respectati si bagati in seama o data la 4 ani

Link to comment

nu inteleg dece ungurii de la noi sunt tradatori,pana la urma toti suntem oameni si nu cred ca era diferenta daca in locu lu 'asta' era un rus sau altcineva

intreaba conducerea Ungariei de ce :)

indiferent ce parere am eu sau altii despre aceasta tara si despre cine o conduce nu v-a influenta deciziile de la nivel inalt.

romanii sunt respectati si bagati in seama o data la 4 ani

adevarat ai grait :)

Link to comment

Sa stii ca din acest punct de vedere iti dau dreptate, si cred ca Base a facut-o in graba acea lista. Dupa cum v-am spus, detest tot ce se leaga de UDMR, si eu, si parintii mei, si inca foarte multi de nationalitatea mea. Uitati-va numai la rezultatele alegerilor din prima tura, ce procentaj a obtinut candidatul de la UDMR in acest an, si ce procentaj a avut candidatul din 2004.

Acest lucru nu inseamna ca cel din 2004 a fost mai bun, ci faptul ca noi maghiarii am inceput sa ni-l deschidem ochisorii, si sa ne dam seama ca UDMR-ul nu pe noi ne reprezinta, ci pe un cerc foarte restrans de persoane care vor neaparat la putere cu orice pret. Ceea ce va spun acum a devenit realitate din momentul in care PSD-ul a pierdut alegerile.

Nu sunt tare sigur, insa cred ca Base a numit numai primul ministru. Acesta ulterior si-a creat echipa de guvernare. Acest guvern tocmai a trecut de votul Parlamentului.

@all: aici chiar nu se modereaza? Sunt foarte multe mesaje rasiste pe aici care ar cam trebui pedepsite.

Link to comment

ne vom duce naibii cu tot guvernul si cu presedintele care-l avem, jumatate din cei care au votat cu base ori sunt orbi ori "genii" cum pasta de rosii sa votez cu un incompetent, sau ei au impresia ca romania a progresat, vedem noi in 5 ani ce ... ne vom lua

romanie cum te hului!

Link to comment

In primul rand: a trecut cumva guvernul asta, si eu n-am auzit?

Pana la proba contrarie, inca nu cred ca tipi din PDL nu le-au facut cadou celor de la UDMR cultura doar ca sa aiba ei ministerele mai grele si mai pline de bani.

Totusi, fata de fostul ministru "traiesc pentru a taia panglici", cred ca oricine s-ar descurca mai bine.

da,a trecut azi :))

Majoritatea au fost pusi .. ca sa fie acolo.

Mascota aia de Funeriu e la sport.Ce pana curcii cauta ma ala acolo :| Nici nu stie sa alerge si e ministru la sport .. Nu mai zic de Kelemen Hunor la cultura,E CATOLIC LOL,alta religie ..

Deja sindicalistii se preg. pt iesiri in strada.

Cu alte cuvinte .. nu e schimbat nimic,totul a ramas la fel.Nu am scapat nici de hotie,nici de mizerie,nici de Basescu ...

Link to comment

Sunt si eu un ungur sau maghiar sau bozgor sau cum vreti sa-mi spuneti.

Tot ce am de spus este ca nu inteleg care e treaba. Au fost propusi 4 oameni (ipocriti sau nu) in guvern, oameni care doamne fereste sunt dintr-o familie din transilvania maghiara si vorbesc o limba in plus.

Sunt si eu de acord ca la Cultura trebuia pus cineva cel putin cu nume roman, dar daca stau si ma gandesc bine, ungurul\maghiarul\bozgorul care a fost propus merita sa-i dam o sansa si dupa aceea sa aruncam cu noroi.

ps: sunt mai mult ca sigur ca ungurul\maghiarul\bozgorul are o cultura mai mare decat majoritatea persoanelor de aici.

Ceea ce am mai vrut sa adaug este ca crescand in Targu Mures 70% din prietenii mei au fost romani, care sunt oameni de nadejde si alea alea, ei niciodata nu au avut nimic cu "natia" mea, voi de ce aveti?

Link to comment

si cu cine era mai bine cu geoana ? ca deja cand l-au vazut astia presedinte toti vulturii s-au adunat in jurul lui sa primeasca si ei faramituri, Vadim ? chiar asa am ajuns ? nu il laud pe Basescu , dar daca era Geoana presedinte iara era ratata aia de Androneasca la educatie , cine stie poate si MarEEEan primea ceva , nu zic ca e bine , nu sunt "basescian" dar asta avem si cu asta defilam

Link to comment

si cu cine era mai bine cu geoana ? ca deja cand l-au vazut astia presedinte toti vulturii s-au adunat in jurul lui sa primeasca si ei faramituri, Vadim ? chiar asa am ajuns ? nu il laud pe Basescu , dar daca era Geoana presedinte iara era ratata aia de Androneasca la educatie , cine stie poate si MarEEEan primea ceva , nu zic ca e bine , nu sunt "basescian" dar asta avem si cu asta defilam

Pai era mai bine Geoana pentru deja sunt satul sa il tot injur pe basescu si gasca lui de parosi.Daca era Geoana presedinte,injuram si noi lume noua.

Basescu si familia lui sfideaza poporul roman .Cand o vad pe curva de fiesa si mi se umfla vena la cap.

Link to comment

vezi ca in Statele Unite e presedinte Obama, care e un presedinte de culoare. Ai atata cultura generala sa stii ce a fost in SUA intre cei albi si cei de culoare (ce urat suna)?

ba boule care esti prost (scz nu m-am putut abtine) OBAMA DE CE NATIONALITATE E? E SPANIOL?nu E FRANCEZ? nu ?E AMERICAN? ghice ce , DA ESTE SI CONDUCE TARA UNDE SA NASCUT , UNGURII SAU NASCUT IN ROMANIA?SI CHIAR DACA SAU NASCUT AICI NU INSEAMNA CA SUNT ROMANI !! NU AS ACCEPTA NICIODATA SA CONDUCA TARA NISTE STRAINI SA FACA CE VOR CU EA , PA

Link to comment

Du-te omule si lasa-ne,ia-i la tine in tara sa se ocupe de cultura.

te rog vorbeste la singular.. nu vb in numele altora.. multumesc

ba boule care esti prost (scz nu m-am putut abtine) OBAMA DE CE NATIONALITATE E? E SPANIOL?nu E FRANCEZ? nu ?E AMERICAN? ghice ce , DA ESTE SI CONDUCE TARA UNDE SA NASCUT , UNGURII SAU NASCUT IN ROMANIA?SI CHIAR DACA SAU NASCUT AICI NU INSEAMNA CA SUNT ROMANI !! NU AS ACCEPTA NICIODATA SA CONDUCA TARA NISTE STRAINI SA FACA CE VOR CU EA , PA

ba da inseamna.. citeste legea si dupaia mai vb.. atata timp cat s-a nascut aici e roman.. si eu daca ma nasteam in Germania aveam cetatenie germana (e adevarat ca puteam sa-mi aleg si romana, iar acum cativa ani puteam sa le aleg pe amandoua)..

in plus Kelemen nu conduce tara.. e un simplu ministru.. si daca ar conduce-o un roman de nationalitate maghiara ce-ar fi? romanii 100% au facut ceva pana acum? nu fiti naivi.. nu ganditi cu fundul.. nu ganditi cu capetele parintilor si bunicilor care au ceva cu ungurii, dar nu stiu de ce (nu mai suntem pe vremea lui Mihai Viteazul)..

p.s. cred ca ar trebui sa-ti revizuiesti frustrarile.. si dupaia sa te gandesti sa postezi..

Link to comment

' date='Dec 24 2009, 20:24' post='4561435']

te rog vorbeste la singular.. nu vb in numele altora.. multumesc

ba da inseamna.. citeste legea si dupaia mai vb.. atata timp cat s-a nascut aici e roman.. si eu daca ma nasteam in Germania aveam cetatenie germana (e adevarat ca puteam sa-mi aleg si romana, iar acum cativa ani puteam sa le aleg pe amandoua)..

in plus Kelemen nu conduce tara.. e un simplu ministru.. si daca ar conduce-o un roman de nationalitate maghiara ce-ar fi? romanii 100% au facut ceva pana acum? nu fiti naivi.. nu ganditi cu fundul.. nu ganditi cu capetele parintilor si bunicilor care au ceva cu ungurii, dar nu stiu de ce (nu mai suntem pe vremea lui Mihai Viteazul)..

p.s. cred ca ar trebui sa-ti revizuiesti frustrarile.. si dupaia sa te gandesti sa postezi..

da da o fi el nascut in romania , totusi , masa tasu e roman vreunu ? eu nu cred... si daca tu accepti sa te conduca altii in tara ta cred ca nu iti pasa , sincer mie imi pasa , dai dreacu cum sa conduca unguri in tara la noi ? deja se fura destul , cine stie acum cat o sa fure si lesinatii astia... oricum nu cred ca mai e mult pana la urmatoarea revolutie , sincer zic :| :|

Link to comment

da da o fi el nascut in romania , totusi , masa tasu e roman vreunu ? eu nu cred... si daca tu accepti sa te conduca altii in tara ta cred ca nu iti pasa , sincer mie imi pasa , dai dreacu cum sa conduca unguri in tara la noi ? deja se fura destul , cine stie acum cat o sa fure si lesinatii astia... oricum nu cred ca mai e mult pana la urmatoarea revolutie , sincer zic

1. din moment ce secuii sunt pe aceste teritorii de sute de ani tu ce crezi? n-o sa fure mai mult decat au furat restul..

2. in loc sa faceti ceva constructiv pentru tara va sta gandul la urmatoarea revolutie.. ce oameni

3. fara suparare, tu vorbesti de unguri, dar nu esti in stare sa scrii corect gramatical

La singular,dar ce,sunt singura persoana din Romania care nu inghite aceasta mizerie?

nu esti singura persoana, dar tu trebuie sa vorbesti doar in numele tau.. cred ca si ceilalti stiu sa-si spuna la fel de bine punctul de vedere.. tu ce crezi?

Link to comment

' date='Dec 26 2009, 13:29' post='4567100'] nu esti singura persoana, dar tu trebuie sa vorbesti doar in numele tau.. cred ca si ceilalti stiu sa-si spuna la fel de bine punctul de vedere.. tu ce crezi?

Nu,eu ma m-am referit la adevaratii romani,acei romani care nu au uitat pentru ce au luptat stramosii nostri , ma refeream la romanii care chiar vor o schimbare pentru tara asta,una in bine...

Link to comment

' date='Dec 26 2009, 13:29' post='4567100']

1. din moment ce secuii sunt pe aceste teritorii de sute de ani tu ce crezi? n-o sa fure mai mult decat au furat restul..

2. in loc sa faceti ceva constructiv pentru tara va sta gandul la urmatoarea revolutie.. ce oameni

3. fara suparare, tu vorbesti de unguri, dar nu esti in stare sa scrii corect gramatical

nu esti singura persoana, dar tu trebuie sa vorbesti doar in numele tau.. cred ca si ceilalti stiu sa-si spuna la fel de bine punctul de vedere.. tu ce crezi?

tu nu esti in stare sa judeci ba boule , vorba' lu' loyd pentru ce au luptat stramosii nostri ? sa vina la conducerea tarii strainii? my last reply aici , fa un poll si intreaba cine crede de vreo schimbare in bine cu saraciile astea la conducere , si numai imi spune tu mie ca nu scriu corect ca tu esti prea ingamfat...

[suspend 3 zile]

Link to comment

tu nu esti in stare sa judeci ba boule , vorba' lu' loyd pentru ce au luptat stramosii nostri ? sa vina la conducerea tarii strainii? my last reply aici , fa un poll si intreaba cine crede de vreo schimbare in bine cu saraciile astea la conducere , si numai imi spune tu mie ca nu scriu corect ca tu esti prea ingamfat...

[suspend 3 zile]

din stramosii nostri fac parte si secuii, iar daca nu stii asta te rog sa iei cartea de istorie si sa o recitesti..

Link to comment

' date='Dec 26 2009, 16:33' post='4567688']

din stramosii nostri fac parte si secuii, iar daca nu stii asta te rog sa iei cartea de istorie si sa o recitesti..

Prietene, UDMR reprezinta MAGHIARII din Romania,nu secuii. UDMR reprezinta maghiarii care au venit in Transilvania cand era sub dominatie maghiara. Secuii au alta treaba

Link to comment
Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...