Jump to content
eugen66

Un ungur la cultura

Recommended Posts

master of mu tu invata sa scrii si pe urma vino sa postezi pe aici...

nu ti-am vazut mecla cand a fost udmr cu pnl la guvernare asa ca acum nu stiu de ce vorbesti.

stai linisiti ca nu o sa aiba nimeni autonomie. asa sta treaba daca pnl n-a vrut sa intre la guvernare. oricum nu o sa mai ramana nici geoana si nici antonescu presedinti si atunci se mai poate schimba cate ceva.

Una e cand se guverneaza impreuna si alta e cand pui ministru la CULTURA UN UNGUR! Asta e deja nesimtire. Putea macar sa puna un ciumpalac roman de la pdl, dar nu ungur. Pe astia nu ii apuca sfarsitul mandatului.

Link to comment

In cazul in care premierul este plecat din tara pentru o perioada mai mare de timp sau este in incapacitate temporara (stiu ca e in incapacitate permanenta dar este doar o presupunere) cine ii tine locul? Cine va conduce sedintele de guvern, va prelua atributiile premierului inclusiv participarea la sedintele CSAT? Nu cumva Vicepremierul? Adica Marko Bella? Ce frumos ne-ar sta cu premier maghiar ca tot am dat cultura, cultele si patrimoniul national pe mana lor. Sa Traiti Bine!

Nu. Ramane la latitudinea Presedintelui Ro. pe care ministru al Guvernului il desemneaza ca prim-ministru interimar. Iar in cazul in care premierul se afla in imposibilitate de exercitare a functiei mai mult de 45 de zile, cade tot Guvernul. Daca ar fi sa ajunga Marko Bella premier interimar ar ramane in acea functie fie pana la revenirea premierului, fie maxim 45 de zile.

Cred ca unii dintre cei care au postat pe aici au facut-o doar pentru un post in plus. Se fac prea multe speculatii in numele unui premier desemnat, care doar si-a ales ministrii, deci a unui Guvern care inca nu a primit votul de incredere a Parlamentului. Nu uitati ca e vorba de acelasi cabinet Boc (cu o componenta diferita, dar acelasi premier) care in urma cu vreo 2 luni a fost demis de Parlament printr-o motiune de cenzura. Nu vorbiti de parca soarta Romaniei a fost decisa deja.

Imi rezerv dreptul de a inchide acest topic in caz ca degenereaza si mai rau.

Link to comment

Deja mi-a devenit sila de Romania asta :(

Cum sa pui fratele meu un bozgor la cultura Tarii Romanesti?nu e Cultura bozgorilor ci cultura tarii romanesti :(

GIVE ME A GUN

Dati-mi un ciocan sa-i indrept pe unguri

cu acel ciocan mai bine da-ti tie in cap nu la unguri.. daca tu crezi in Hitler, Stalin si alti ratati te rog sa nu incerci sa ne convingi si pe noi.. pe mine unul chiar nu ma intereseaza parerea ta sovinista si rasista..

toti avem aceleasi drepturi.. ca suntem romani, ca suntem unguri, ca suntem negri, ca suntem asiatici.. baga asta in cap odata..

p.s. cuvantul bozgor nu exista.. este inventat de unul ca si voi..

' date='Dec 20 2009, 20:00' post='4543202']

Wizard mic stai sa vezi cum e cand te conduc ungurii :))

deocamdata multi unguri cu cetatenie romana merg in numar mai mare la vot ca si romanii.. deocamdata foarte multi clienti de-ai mei unguri isi dau seama ca publicitatea e necesara pe cand romanii 100% nu-si dau si se plang toata ziua.. si as putea sa continui..

Pai normal ca nu a vrut ma sa intre la guvernare.Crezi ca pnl vrea sa se manjeasca cu kkt?Habar nu ai ce infern urmeaza pentru unguri si pdl.In campania electorala au tras cu tiganii si acum cu ungurii. Si parca ii vad pe sclavii care au votat pdl cum pleaca din tara.

@Creator

Ce vorbesti baiete?Cum sa votezi pe Crin si Geoana Si Udrea ce mai lua? Cum sa lasi muntele de bani din care trebuie platite datoriile de campanie? Chiar crezi ca sunt mai importante cultura, traditiile si spiritualitatea romanilor decat banii de la dezvoltare? Hai sa fim seriosi. Sa Traiti Bine!

eDIT:Cu ce drept il faci pe Geoana prostanac?Ai facut mai multe studii ca el?Ai fost cumva ambasador prin Banglades si noi nu stim?LOL!

creator pe mine nu ma incanta "studiile" lui Geoana.. asa cum fac majoritatea facultatea asa a facut-o si el.. doar nu crezi ca a studiat ceva =)) .. plus ca el ne-a dovedit de mult ori in aceasta campanie cat de "prostanac" si ce marioneta este.. mai ales cand s-a declarat presedinte al exit poll-urilor..

el trebuia sa-si dea demisia in prima zi dupa alegeri.. pentru ca asa se face si in tarile civilizate si pentru ca este un looser si asa va fi mereu..

ba eu zic sa mergi in pwla mea de fraier cu basescu al tau si lingel in cur

aici dovediti cat de destepti sunteti.. si mai vreti sa aiba lumea incredere in frustrati =))

@on si ce daca este un ungur la cultura? de cand va intereseaza cine e ministru? de unde stiti ca ala nu e mai bun ca ceilalti? de ce judecati omul dupa aparente? vedeti de ce merge tara asa de prost? pentru ca va plangeti toata ziua si nu faceti nimic sa o schimbati.. doi la mana, acel "ungur" e roman de nationalitate maghiara..

cum ziceam si in alt topic.. noi oamenii normali trebuie sa ne schimbam prima data si dupaia sa asteptam miracole de la conducatori

p.s. Mehico te rog sanctioneaza-i pe astia cu rasismul si sovinismul..

Link to comment

@Creator

Ce vorbesti baiete?Cum sa votezi pe Crin si Geoana Si Udrea ce mai lua? Cum sa lasi muntele de bani din care trebuie platite datoriile de campanie? Chiar crezi ca sunt mai importante cultura, traditiile si spiritualitatea romanilor decat banii de la dezvoltare? Hai sa fim seriosi. Sa Traiti Bine!

Daca ai impresia ca vorbesti cu prietenii tai din fata blocului sau cu mama ta care probabil iti permite gresesti !

Vezi ca nici nu am papat din aceasi farfurie nici nu ne-am tras sireturile deodata ca sa-ti permiti tu sa vorbesti asa cu mine !

As putea sa-ti fiu tata si probabil in comparatie cu varsta pe care o ai tu as putea sa-ti fiu avand in vede atitudinea si comportamentul ce il ai pe forum fata de o persoana ce nu o cunosti si nu o veni cunoaste niciodata in viata ta !

Vorba lui Becali ... ramai un sarac asa cum esti si pa-larevedere ca nu intru eu cu tine in polemici !

Link to comment

' date='Dec 21 2009, 12:36' post='4545780']

Daca ai impresia ca vorbesti cu prietenii tai din fata blocului sau cu mama ta care probabil iti permite gresesti !

Vezi ca nici nu am papat din aceasi farfurie nici nu ne-am tras sireturile deodata ca sa-ti permiti tu sa vorbesti asa cu mine !

As putea sa-ti fiu tata si probabil in comparatie cu varsta pe care o ai tu as putea sa-ti fiu avand in vede atitudinea si comportamentul ce il ai pe forum fata de o persoana ce nu o cunosti si nu o veni cunoaste niciodata in viata ta !

Vorba lui Becali ... ramai un sarac asa cum esti si pa-larevedere ca nu intru eu cu tine in polemici !

Calm omule..calm.... Probabil nu ai simtit ironia

Link to comment

oare Base nu gandeste ?

Nu ! =))

Putea macar sa puna un ciumpalac roman de la pdl, dar nu ungur.

A pus deja toti ciumpalacii din pdl in alte functii, nu mai are altii =))

' date='Dec 21 2009, 12:36' post='4545780']

Daca ai impresia ca vorbesti cu prietenii tai din fata blocului sau cu mama ta care probabil iti permite gresesti !

Vezi ca nici nu am papat din aceasi farfurie nici nu ne-am tras sireturile deodata ca sa-ti permiti tu sa vorbesti asa cu mine !

As putea sa-ti fiu tata si probabil in comparatie cu varsta pe care o ai tu as putea sa-ti fiu avand in vede atitudinea si comportamentul ce il ai pe forum fata de o persoana ce nu o cunosti si nu o veni cunoaste niciodata in viata ta !

Vorba lui Becali ... ramai un sarac asa cum esti si pa-larevedere ca nu intru eu cu tine in polemici !

Era ironic :) E de aceeasi parere cu tine.

@Dani

DUTE BA CU CHIORU TAU D`ACI !

Link to comment

Cred ca este timpul sa-si faca aparitia in acest topic, si un roman de nationalitate maghiara sau UNGUR cum va place voua ROMANILOR sa ne pronuntati.

Sunt un UNGUR de 24 de ani, care detine o carte de indentitate de cetatenie ROMANA, un permis de conducere obtinut in ROMANIA, licentiat in 2008 ca si economist la Facultatea de Business din orasul romanesc Cluj-Napoca, cu o nota de absolvire de 9,03 si cu o medie de absolvire de 8,68 dupa 4 ani de activitate.

Persoana cea mai importanta din viata mea este o romanca, cu care intretin o relatie de 6 ani bazata pe sinceritate, corectitudine, si nu in ultimul rand iubire.

Cu oricare dintre voi cei care ati postat si va credeti MARI ROMANI, as fi dispus sa dezbat orice subiect de cultura generala privind istoria/geografia tarii noastre, si nu cred ca as fi pe ultimul loc :)

- Sunt roman de nationalitate maghiara, ceea ce inseamna ca am tara, si nu sunt bozgor!

Din punct de vedere politic sunt independent, si urasc UDMR-ul, deoarece de cand exista ei au devenit lucrurile atat de ascutite intre maghiari si romani.

Sper ca nu v-am suparat, si astept injuraturile voastre la adresa mea :tiphat:!

O zi buna tuturor!

Link to comment

Cred ca este timpul sa-si faca aparitia in acest topic, si un roman de nationalitate maghiara sau UNGUR cum va place voua ROMANILOR sa ne pronuntati.

Sunt un UNGUR de 24 de ani, care detine o carte de indentitate de cetatenie ROMANA, un permis de conducere obtinut in ROMANIA, licentiat in 2008 ca si economist la Facultatea de Business din orasul romanesc Cluj-Napoca, cu o nota de absolvire de 9,03 si cu o medie de absolvire de 8,68 dupa 4 ani de activitate.

Persoana cea mai importanta din viata mea este o romanca, cu care intretin o relatie de 6 ani bazata pe sinceritate, corectitudine, si nu in ultimul rand iubire.

Cu oricare dintre voi cei care ati postat si va credeti MARI ROMANI, as fi dispus sa dezbat orice subiect de cultura generala privind istoria/geografia tarii noastre, si nu cred ca as fi pe ultimul loc :)

- Sunt roman de nationalitate maghiara, ceea ce inseamna ca am tara, si nu sunt bozgor!

Din punct de vedere politic sunt independent, si urasc UDMR-ul, deoarece de cand exista ei au devenit lucrurile atat de ascutite intre maghiari si romani.

Sper ca nu v-am suparat, si astept injuraturile voastre la adresa mea :tiphat:!

O zi buna tuturor!

pe Komisaru si eugenie66 ii bati sigur! :whistle:

Link to comment

Putini maghiari ca tine Tybork ... sa stii de la mine ... majoritatea sunt deplasati si daca nu sunt deplasati mintal vor drepturi , autonomie ...

Ce sa-ti spun ca merg romani in harghita sau covasna si nu pot sa ceara o paine sau o hartie igienica in romaneste ca nu ii serveste ca nu inteleg vanzatoarele !

Tii se pare corect ca in tara Noastra ... aici te includ si pe tine sa se intample asa ceva ?

Link to comment

' date='Dec 21 2009, 17:29' post='4546879']

Putini maghiari ca tine Tybork ... sa stii de la mine ... majoritatea sunt deplasati si daca nu sunt deplasati mintal vor drepturi , autonomie ...

Ce sa-ti spun ca merg romani in harghita sau covasna si nu pot sa ceara o paine sau o hartie igienica in romaneste ca nu ii serveste ca nu inteleg vanzatoarele !

Tii se pare corect ca in tara Noastra ... aici te includ si pe tine sa se intample asa ceva ?

Totusi daca nu este nici un roman acolo dc sa vb romaneste :-j

Link to comment

Sunt chiar foarte multi romani in harghita si covassna ... cel putin asa spun referendumurile ...

Daca gresesc referendumurile gresesc si eu ...

Ideea e ca nu e corect ce se intampla ... noi de ce nu avem autoritate si asemenea dezvoltare in Ungaria ... ? Deoarece noua nu nii se permite sa primim drepturi acolo exact cum nu nii se permite in nici o tara !

Link to comment

' date='Dec 21 2009, 17:29' post='4546879']

Putini maghiari ca tine Tybork ... sa stii de la mine ... majoritatea sunt deplasati si daca nu sunt deplasati mintal vor drepturi , autonomie ...

Ce sa-ti spun ca merg romani in harghita sau covasna si nu pot sa ceara o paine sau o hartie igienica in romaneste ca nu ii serveste ca nu inteleg vanzatoarele !

Tii se pare corect ca in tara Noastra ... aici te includ si pe tine sa se intample asa ceva ?

iar confundati capra cu varza.. nu oamenii simpli vorbesc de autonomie ci oamenii din UDMR.. e o diferenta..

de ce nu pot sa ceara o paine in romaneste? pentru ca in aceste doua judete majoritatea sunt unguri si nu prea se vorbeste alta limba.. si pentru ca multi dintre ei cred in UDMR asa cum si voi credeti in PSD, PD-L sau PNL.. in plus, nici nu prea ies din judet.. asa cum nici voi nu iesiti din judetul vostru, decat foarte rar..

ganditi inainte sa declarati ceva

p.s. n-are legatura Ungaria cu ungurii din Romania.. de fapt secuii..

p.s.1 felicitari Tybork pt cele spuse.. si eu sunt casatorit cu o unguroaica si chiar ma mandresc cu asta.. si cum ziceam si eu mai sus.. nu exista cuvantul "bozgor"..

Link to comment

Cred ca este timpul sa-si faca aparitia in acest topic, si un roman de nationalitate maghiara sau UNGUR cum va place voua ROMANILOR sa ne pronuntati.

Sunt un UNGUR de 24 de ani, care detine o carte de indentitate de cetatenie ROMANA, un permis de conducere obtinut in ROMANIA, licentiat in 2008 ca si economist la Facultatea de Business din orasul romanesc Cluj-Napoca, cu o nota de absolvire de 9,03 si cu o medie de absolvire de 8,68 dupa 4 ani de activitate.

Persoana cea mai importanta din viata mea este o romanca, cu care intretin o relatie de 6 ani bazata pe sinceritate, corectitudine, si nu in ultimul rand iubire.

Cu oricare dintre voi cei care ati postat si va credeti MARI ROMANI, as fi dispus sa dezbat orice subiect de cultura generala privind istoria/geografia tarii noastre, si nu cred ca as fi pe ultimul loc :)

- Sunt roman de nationalitate maghiara, ceea ce inseamna ca am tara, si nu sunt bozgor!

Din punct de vedere politic sunt independent, si urasc UDMR-ul, deoarece de cand exista ei au devenit lucrurile atat de ascutite intre maghiari si romani.

Sper ca nu v-am suparat, si astept injuraturile voastre la adresa mea :tiphat:!

O zi buna tuturor!

Frumos spus.Mereu am laut apararea adevaratilor maghiari aici pe forum. Nu inteleg de ce tebuie sa ne spargem capul cand suntem asaltati de tigani!? De ce sa ne facem rau si sa ignoram adevaratii inamici?

Respect pentru tine!

Link to comment

Chiar nu am nimic cu ungurii mai putin cu marko bello care este in top 3 "curve politice".astept ziua sa vad si in guvernul ungurilor 5 romani.cand era vorba de iohannis basescu zicea ca sunt destui romani mai competenti sa preia functia de premier,de ce nu spune si acum acelasi lucru?poate mi's mai indignat de faptul ca in guvernul asta se regasesc inca persoane ca udrea,videanu,blaga etc.parerea mea este ca si-a cam batut baselu joc de toti alegatorii lui,mai ales prin faptul ca l-a desemnat ca si premier tot pe "purtatorul sau de cuvant"!Sa traiti bine inca 5 ani de acum inainte!

Link to comment

' date='Dec 21 2009, 17:29' post='4546879']

Putini maghiari ca tine Tybork ... sa stii de la mine ... majoritatea sunt deplasati si daca nu sunt deplasati mintal vor drepturi , autonomie ...

Ce sa-ti spun ca merg romani in harghita sau covasna si nu pot sa ceara o paine sau o hartie igienica in romaneste ca nu ii serveste ca nu inteleg vanzatoarele !

Tii se pare corect ca in tara Noastra ... aici te includ si pe tine sa se intample asa ceva ?

Sa stii de la mine, ca doar am multi prieteni maghiari, ca nu toti vor autonomie, chiar dimpotriva ;). Cei care vor autonomie sunt niste extremitati cum sunt extremitati si din partea romanilor, care daca ar avea ocazia si puterea politica, ne-ar trage in tepi ca Vlad Tepes pe vremuri.

Dar ca sa raspund la intrebarea ta legata de painea sa hartia igienica...categoric nu!Nu mi se pare corect acest lucru, si ca sa-ti mai spun ceva, nu mi se pare corect nici faptul, ca unii cetateni ajung la 70-80 de ani si nu stiu o vorba in limba romana.

Cu toate astea nu mi se pare corect nici faptul, ca unii sa generalizeze facand afirmatii de genul "toti ungurii vor autonomie! sa se duca in .... in tara lor de bozgori", daca intelegi la ceea ce ma refer.

Link to comment

Ba da ce prosti sunteti.

Care-i faza daca is unguri #-o zici ca nu stiu ce catastrofa sa intamplat.

Mai bine PDL+UDMR decat PSD

Tu cred ca inca nu ai varsta necesara de a procesa in aceiasi propozitie cuvintele "Cultura si Ungur" suntem romani vrem DOAR romani

Link to comment

Tu cred ca inca nu ai varsta necesara de a procesa in aceiasi propozitie cuvintele "Cultura si Ungur" suntem romani vrem DOAR romani

Superb .. am ajuns sa fim condusi de unguri #-o .. pupati-l in continuare in cur pe Basescu ... ca va duce pe drumul cel bun ... NOT !!

cred ca voua trebuie sa vi se repete de 10 ori pana sa intelegeti ca SUNT ROMANI de NATIONALITATE MAGHIARA!

atata va stresati pt un subiectul asta.. de parca v-ar afecta personal..

Link to comment
Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...