Jump to content
EquiNox

Candidatii la alegerile prezidentiale vor avea timpi de antena egali

Recommended Posts

Timpii de antenă la serviciile publice de radio şi televiziune pentru candidaţii la alegerile prezidenţiale sunt egali pentru toţi cei care au intrat în cursa electorală, a precizat astazi deputatul PDL Raluca Turcan, anunta NewsIn.

Birourile Permanente reunite ale Camerei Deputaţilor şi Senatului au stabilit, luni, timpii de antenă pentru accesul egal şi gratuit al candidaţilor pentru funcţia de preşedinte al României la serviciile publice de radio şi televiziune. Conducerea Parlamentului a primit, de asemenea, informări din partea SRR şi SRTV cu privire la emisiunile de dezbatere şi buletinele informative şi de promovare a candidaţilor înscrişi în cursa electorală, ce se vor desfăşura în perioada campaniei electorale.

În cursa pentru alegerile prezidenţiale au intrat 12 candidaţi, dintre care 9 susţinuţi de formaţiuni politice şi 3 independenţi. Astfel, vor candida:

Crin Antonescu (PNL)

George Becali (PNG)

Kelemen Humor (UDMR)

Corneliu Vadim Tudor (PRM)

Mircea Geoană (Alianţa PSD-PC)

Traian Băsescu (PDL)

Ovidiu Iane (PER)

Remus Cernea (Partidul Verde)

Constantin Rotaru (PAS)

Si candidaţii independenţi

Gheorghe Manole

Constantin Potârcă

Sorin Oprescu.

Campania electorală este permisă pe canalele de radio şi televiziune în perioada 23 octombrie-21 noiembrie.

Mitingurile şi întâlnirile electorale, conferinţele de presă şi alte activităţi de campanie ale candidaţilor la prezidenţiale, difuzate în direct sau înregistrat la TV sau radio, vor fi considerate emisiuni informative de promovare electorală, potrivit proiectului discutat de CNA cu radiodifuzorii. Spoturile electorale ale candidaţilor vor avea durata de maximum 30 de secunde şi trebuie să fie asumate în mod explicit, prin prezentare şi conţinut, de către candidaţi.

În spoturi, candidaţii nu-şi vor putea face promovare neloială, prin comparaţie cu unul sau mai mulţi adversari. Spoturile, care nu vor fi încadrate ca publicitate comercială, vor putea fi difuzate numai în emisiune de promovare sau în dezbateri. În cazul acestora din urmă, spotul unui candidat va fi difuzat numai dacă acesta este prezent în studio, la emisiune.

Candidaţii vor putea să apară numai în în emisiuni de promovare, dezbateri şi programe informative. Cei care deţin funcţii publice au acces şi în alte emisiuni, însă strict în probleme legate de exercitarea respectivei funcţii.

Link to comment

Remus Cernea ala pare OK pana il auzi vorbind sau cand vezi cum arata.

Oamenii tineri care ies in fata au nevoie de mai mult tact si prestanta.

Chiar si-asa, probabil tot pe el il votez. Decat cu ceilalti..

Cine e Remus Cernea? :blink: Ceva gen "domnu Saghi" din noul guvern?

Sincer eu cred ca merg pe Oprescu si daca ma razgandesc imi bag votu in Vadim (si nu e gluma).

Edited by Equilibrium
Link to comment

Mircea Geoană (Alianţa PSD-PC)

Mircea Geoană (Alianţa PSD-PC)

Mircea Geoană (Alianţa PSD-PC)

Mircea Geoană (Alianţa PSD-PC)

Mircea Geoană (Alianţa PSD-PC)

Mircea Geoană (Alianţa PSD-PC)

Mircea Geoană (Alianţa PSD-PC)

Mircea Geoană (Alianţa PSD-PC)

Mircea Geoană (Alianţa PSD-PC)

Mircea Geoană (Alianţa PSD-PC)

Mircea Geoană (Alianţa PSD-PC)

Link to comment

George Becali (PNG)

Corneliu Vadim Tudor (PRM)

Ajuta doamne pe unu din ei ca restu sunt doar incompetenti si hoti care ne-au pradat tara asta frumoasa castigata prin sabie si foc !

Geoana ne-a furat el si tot partidu lui de la 90 incoace !

Sorin Oprescu nu mai vorbesc ... stie toata lumea cine e ...

Basescu ... a vandut flota romana daca mai iese 4 ani ne amaneteaza tara si pe noi ne da sclavi in Afganistan.

Kelemen ... nici nu spun nimic ca nu vreau sa jignesc ... decat ... mergeti in tara voastra si canditati nu pe pamant romanesc !

Restu ...mult prea mici si nestiutori pentru asa tara mare !

Link to comment

' date='Oct 26 2009, 23:50' post='4349594']

Ajuta doamne pe unu din ei ca restu sunt doar incompetenti si hoti care ne-au pradat tara asta frumoasa castigata prin sabie si foc !

Geoana ne-a furat el si tot partidu lui de la 90 incoace !

Sorin Oprescu nu mai vorbesc ... stie toata lumea cine e ...

Basescu ... a vandut flota romana daca mai iese 4 ani ne amaneteaza tara si pe noi ne da sclavi in Afganistan.

Kelemen ... nici nu spun nimic ca nu vreau sa jignesc ... decat ... mergeti in tara voastra si canditati nu pe pamant romanesc !

Restu ...mult prea mici si nestiutori pentru asa tara mare !

El e ma , nenea D&G . In primul rand mandatul e de 5 ani si nu 4 . In al 2-lea rand ce dovezi ai ca Basescu a vandut flota romana . Vorbiti de parca ar vinde o dacie . Cu ce te incalzea flota aia romana . Suntem o tara asa de razboinica incat sa ne trebuiasca la ceva? Hai sa ne facem si bombe nucleara daca toti au de nu si noi? Daca a vandut-o bravo lui , abia a scapat tara de niste bani pierduti pe intretinere pentru niste fier vechi care statea degeaba in port si ruginea . Daca eram in locul lui faceam exact la fel , fiecare cu interesul lui.

Ca presedinte nu pot sa zic ca e perfect insa e cel raul cel mai mic dintre rele . Pe cine sa-l aleg pe Becali care se afiseaza in public cu o fata de maimuta? Crezi ca daca face case si biserici inseamna ca are stofa de conducator? Vadim? Ala doar promite , promite si iar promite . Daca era patriot cu adevarat tacea din gura pana cand castiga alegerile si apoi facea acele epurari nu te dai mare razboinic si nu faci absolut nimic . De catele ca el e plina tara mai bine cu neanea 'sa traiti bine' decat cu astia .

Link to comment

El e ma , nenea D&G . In primul rand mandatul e de 5 ani si nu 4 . In al 2-lea rand ce dovezi ai ca Basescu a vandut flota romana . Vorbiti de parca ar vinde o dacie . Cu ce te incalzea flota aia romana . Suntem o tara asa de razboinica incat sa ne trebuiasca la ceva? Hai sa ne facem si bombe nucleara daca toti au de nu si noi? Daca a vandut-o bravo lui , abia a scapat tara de niste bani pierduti pe intretinere pentru niste fier vechi care statea degeaba in port si ruginea . Daca eram in locul lui faceam exact la fel , fiecare cu interesul lui.

Ca presedinte nu pot sa zic ca e perfect insa e cel raul cel mai mic dintre rele . Pe cine sa-l aleg pe Becali care se afiseaza in public cu o fata de maimuta? Crezi ca daca face case si biserici inseamna ca are stofa de conducator? Vadim? Ala doar promite , promite si iar promite . Daca era patriot cu adevarat tacea din gura pana cand castiga alegerile si apoi facea acele epurari nu te dai mare razboinic si nu faci absolut nimic . De catele ca el e plina tara mai bine cu neanea 'sa traiti bine' decat cu astia .

Toata tara stie ca basescu a vandut flora romana nu e o noutate ... si nu ... nu avem nevoie de flota ... suntem in UE ... ce ne mai intereseaza acum ... lasa ca in caz de razboi ne bat si ungurii !

Faci si tu pe marele inteligent si nu iti sta bine aia e problema ta ... te crezi foarte inteligent dar nu dai dovada de treaba asta !

Tu chiar nu observi in ce mizerie traim de la 90 incoace ?

Eu zic ca avem nevoie de o schimbare ... unu din astia 2 trebuie alesi ... macar incercam ... pe mana lui Vadim o sa merg eu m-am hotarat !

Mai bine votez pe unu care vad ca are dorinta si incearca decat sa votez pe unu care stiu deja ca nu va face nimic ... si ne vom intalni peste 5 ani iarasi pe acest forum vom deschide acelasi subiect cretin si veti avea aceasi minte incuiata si veti zice ca basescu sau geoana sunt cei mai buni !

Da mai deschideti-va mai oameni capu nu stati cu el incuiat ... de cand e basescu presedinte ce a facut ? cat a fost Iliescu ce a facut ? Constantinescu ?

Nu vedeti ca nu avem 10km de autostrada europeana ... mergi in spania - italia - franta si plangi ce drumuri au oamenii aia ... sa nu mai punem ca ei nu au asa pozitionare si teritoriu bun ... aia isi sapa tunele prin munti si fac autostrazi de mii de kilometrii ... si noi nu suntem in stare sa facem 10 km de autostrada in 5 ani de zile .

Avem niste drumuri de parca toata Romanai ar avea Caruta nu Masina !

Urmareste si aspecte nu doar iti da cu parerea !

Spune-mi ce au facut fostii presedinti de la 90 incoace ... niste argumente ca sa poti sa imi schimb decizia !? Inafara de vorbe ? Cu tine probabil asta e problema ca esti vreun membru de partid si tii si tu sa mai furi cate ceva ca doar e bine la caldurica lasa restu poporului sa fie rau ... mie sa-mi fie bine.

Poporului roman ii place de obicei treaba asta deaia o sa ajungem ca in Africa sa murim de foame in scurt timp ...

Link to comment

Mai are cineva nervi sa creada ca va schimba cineva ceva in tzara asta de 2 bani ?... eu nu .... n-am fost si nu o sa ma duc vre-o data la vot ;/

Cateodata chiar am impresia ca ai mare dreptate ... si nu merita sa te chinui ... mai ales pe Forumul Linkmanai unde 90% sunt copii cu gurita mare si vorbesc din auzite ...

Link to comment

Mai are cineva nervi sa creada ca va schimba cineva ceva in tzara asta de 2 bani ?... eu nu .... n-am fost si nu o sa ma duc vre-o data la vot ;/

pai normal ca e de 2 bani , ca tu ai vrea sa tii se dea tot pe tava si dupaia sa te lauzi cu tzara ta. . da pentru ea nu ai face nimic

Daca tu nu-ti alegi liderii cum trebuie cine naiba o sa faca desteptule ? vai de capu tau!!

Link to comment

eu zica ca noi generatia tanara ar tr sa mergem la vot (cei care au acest drep). sa nu stam indiferenti de tara noastra, fie ca ne place ce vedem fie ca nu, asta referitor la numele de pe listele cu candidati. hai totusi sa stam sa vedem cine merita votat chiar daca este o grea decizie dar s-o facem. nu are rost sa lasam generatia mai invarsta sa ne aleaga noua viitorul (si aici ma ref la pers de la 60 ani in sus). stim cu toti c-a existat un scandal legat de cumpararea voturilor cu sticla de ulei si bucata de paine date lu' mosu' vasile si mos' gheorghe doar sa voteze un amune partid. e tara noastra e viitorul nostru, hai sa facem alegerea cea mai buna s-apoi sa mergem la vot.

Link to comment

eu zica ca noi generatia tanara ar tr sa mergem la vot. sa nu stam indiferenti de tara noastra, fie ca ne place fie ca nu, asta referitor la numele de pe listele cu candidati. hai totusi sa stam sa vedem cine merita votat chiar daca e o grea alegere dar s-o facem. nu are rost sa lasam generatia mai invarsta sa ne aleaga noua viitorul (si aici ma ref la pers de la 60 ani in sus). stim cu toti ca a existat un scandal legat de cumpararea voturilor cu sticla de ulei si bucata de paine date lu' mosu' vasile si mos' gheorghe doar sa voteze un amune partid. e tara noastra e viitorul nostru, hai sa facem alegerea cea mai buna si sa mergem la vot.

Respectele mele pentru acest post

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...